Rysunki kursantów, które powstały w naszej szkole rysunku. Wybrałam dla Ciebie najciekawsze pod względem techniki i tematyki. Gdy dopadnie Cię kryzys twórczy, śmiało sięgnij po inspiracje. Na pewno stworzysz własne, niepowtarzalne dzieło.
Potrzebujesz pokierowania podczas procesu twórczego? Sprawdź, jak szybko i efektownie tworzyć łatwe rysunki! Oto 10 darmowych lekcji rysunku, podczas których przebrniemy przez najróżniejsze tematy: od martwej natury, poprzez ludzi, aż do faktur materiałowych, by dojść do architektury:
https://domin.pl/latwe-rysunki-10-lekcji-dla-poczatkujacych/
Kliknij w interesujące Cię rysunki
Darmowy tutorial rysunkowy wideo!
Klip, z którego jako początkujący w kursie rysunku, nauczysz się istotnych podstaw do dalszego tworzenia. Bez tej wiedzy ani rusz. Zatem ołówek w dłoń i zaczynamy rysunkowy kwadrans!
Jak stworzyć rysunki podstawowych figur geometrycznych?
- KWADRAT – najprostsza z figur, ale też najbardziej przydatna. Będziesz na niej opierał wiele rysunków. Aby uzyskać prostopadłe krawędzie, rysuj je w odniesieniu do boków kartki. Odmierz także za pomocą ołówka równe długości boków.
- TRÓJKĄT RÓWNORAMIENNY – po narysowaniu poziomego odcinka wyprowadź dowolną wysokość od jego połowy. Połącz jej koniec z krańcowymi punktami linii.
- OKRĄG – tu potrzebować będziemy więcej kroków. Zacznij od kwadratu (widzisz!) . Wyznacz przekątne i połącz połowy jego boków. Następnie podziel pionami poziome krawędzie w 1/4 długości. Teraz zabawa w połącz kropki: łączymy punkty od ćwiartek na poziomych liniach (A) z połowami pionowych brzegów (B). Tworzy nam się siatka 8 punktów: przecięć przekątnych z odcinkami AB oraz połówek boków
- OŚMIOKĄT – Stworzymy go na bazie okręgu wpisanego w kwadrat (możesz wykorzystać ten narysowany wcześniej). Dorysowujemy do niego drugi, przekręcony o 45° i styczny do okręgu. Teraz wystarczy tylko, że połączysz punkty przecięcia kwadratów, aby uwypuklić właściwe brzegi.
Architektura neogotycka - sekcja rysunki architektury
Monumentalizm architektury gotyckiej, która rozwijała się w Europie od XII do początku XVI, zachwyca po dziś dzień. Wystarczy, że spojrzysz na katedry francuskie, ich sklepienia, zewnętrzną szatę detali architektonicznych, a zaczniesz się zastanawiać czy tak skomplikowana budowla może być dziełem człowieka?
Te wszystkie rozwiązania konstrukcyjne; system przyporowy z łukami, wieżami sił, skarpami i służkami, które utrzymują smukłe ściany i strzeliste okna, gnieźnieński czy krakowski system przypór, różne rodzaje przekryć naw bocznych i zakończeń zachodnich! Widok zapierający dech w piersiach nawet jeśli patrzysz na zdjęcia.
Dla uporządkowania informacji i lepszej wizualizacji elementów gotyckich Wojciech Domińczak, założyciel Szkoły Rysunku DOMIN, który kocha historię sztuki przygotował dla Ciebie artykuły wzbogacone materiałem z własnych podróży:
Neogotyk - troszkę faktów
Fascynacja architekturą gotyku miała miejsce już wcześniej. Powrócono do tego stylu w historyzmie (XIX w.), tworząc neogotyckie budowle. W Polsce wykorzystywano narodowe odmiany neogotyku dla podkreślenia tożsamości narodowej. Były to:
- neogotyk wiślano-bałtycki;
- neogotyk nadwiślański
Na obrazku widzisz przykład sakralnej budowli neogotyckiej. Nauczysz się rysować takie oraz z innych okresów historii sztuki podczas kursu na architekturę.
Zobacz artykuł, który odmienił myślenie tysięcy początkujących rysowników:
Jak sprawić by rysunki ołówkiem były ciekawe?
Najbardziej uderza kontrast pomiędzy sposobem rysowania architektury, zieleni i nieba. Spójrz proszę, jak wspaniale artysta w tym rysunku ołówkiem odróżnił:
- puszyste, lekkie i ulotne chmury;
- sztywne, uporządkowane, ale jednak falujące drzewa;
- gładką, statyczną powłokę budynku.
Cienkopis i flamaster - sekcja mocne techniki rysunkowe
Rysowanie cienkopisem, gdy uczestniczyłam w kursie artystycznym było dla mnie jednocześnie pociągające i przerażające. Bo jak inaczej myśleć o technice przynoszącej tak wspaniałe efekty i jednocześnie będącej nieodwracalną? Wymaga ona wprawy, ale nic nie przyjdzie samo, bez prób i błędów.
Jesteś w stanie nauczyć się tworzyć rysunki od podstaw zarówno cienkopisem, jak i flamastrem. Gdy rozpoczynasz pracę, zrób sobie podrys, delikatnie dociskając cienkopis do papieru. Dzięki lekkiej kresce będziesz miał możliwość poprawy, tego co narysowałeś, mimo że to technika trwała. W kolejnym etapie, kiedy już rozplanujesz na kartce wielkość elementów, zarysuj je śmielej.
Rysunki, w których wykonujemy światłocień cienkopisem i flamastrem odznaczają się innymi przejściami tonalnymi niż rysunki ołówkiem. Co ciekawe, możesz uzyskać wrażenie jaśniejszej i ciemniejszej szarości, stosując różne zagęszczenie szrafu. Cienkopis daje zatem możliwość uzyskania ostrzejszej różnicy w walorze, gdyż możesz posłużyć się czystą czernią.