tego artykułu dowiesz się jak dostać się na architekturę. Bo chyba najlepiej to wie człowiek który dostał się na pierwszym miejscu. Takich osób w szkole rysunku Domin mamy wiele z różnych lat. Czasy się jednak zmieniają i warto poczytać co jest potrzebne teraz. A jeżeli interesują Cię inne wywiady to tu masz chociażby taki z Alą Sutkowską :
Spis treści
Oddajmy głos Michałowi
Zacznijmy od prezentacji portfolio na architekturę
Jeżeli myślisz, że kurs rysunku rozwiąże wszystkie problemy to jesteś w błędzie. Lekcje rysunku rozwiążą problem warsztatowy – i to o ile będziesz się starać. Nie jest tajemnicą, że 95% kandydatów na architekturę uczęszcza wcześniej na kursy na architekturę.
Jeżeli przyjmiesz że na egzamin zarejestruje się 600 osób to 570 z nich pobierało lekcje rysunku.
A przyjmowanych jest 150 osób. Czyli nie wystarczy chodzić do szkoły rysunku i się dostać!
Portfolio na architekturę praca 1 paraboleum
W tym konkretnym rysunku Michał pokazał:
- że potrafi rysować, ok!
- że myśli nad tym co rysuje – nie jest tak że tylko przerysowuje zdjęcia
- pokazuje tok myślenia – widać paraboloidę hiperboliczną która zastosowana jest w Paraboleum Macieja Nowickiego w Raleigh
- odpowiada komisji rekrutacyjnej na architekturę to co ona napisała w wymaganiach – “umiejętność przedstawiania idei”
- pokazuje, że wie jak działa skomplikowana geometria paraboloidy hiperbolicznej
a teraz tylko tu i tylko pod tym artykułem proponuję ci
ja , wojciech domińczak indywidualnie poprowadzę cię przez portfolio jeżeli zapiszesz się przez ten link
Inny przykład teczki na architekturę
Michał przedstawił mi ten pomysł i uznałem, że jest ok. Dlaczego:
- większość ludzi do portfolio wkłada przerysowane zdjęcia z netu – ta praca pokazuje, że Michał musiał zaznajomić się z realnym problemem
- zdjęcia uzupełniają planszę
- dużo osób na kursach na architekturę jest uczona “robienia plansz”. My na kursie rysunku w Dominie też tego uczymy ale docelowo ma być to inny i świeży pomysł
- Michał znów udowadnia, że się interesuje
A stara zasada jak świat mówi:
" W każdym pytaniu jest odpowiedź"
komisja pisze co chce dostać w wytycznych do egzaminu
No to jeszcze może taki przykład do teczki na architekturę
Michał tomala :
-Dlaczego architektura? Co w niej cię pociąga?
- Po pierwsze, możliwość wyrażenia się artystycznie. Bez kreatywności każdy budynek wyglądałby tak samo, oraz nie powstałoby wiele innowacji.
- Po drugie, część techniczna. Poza ładnym projektem trzeba zadbać, aby budynek się nie zawalił.
- Po trzecie, aspekt społeczny. Budynki nie powstają dla architektów (chyba że projektują coś dla siebie), a dla kogoś innego. Ważne jest to, aby poznać to, co klient chce i sprawić, że to będzie jego wymarzony dom.
- Praca jako architekt daje też możliwość pojeżdżenia po kraju i świecie.
- Również miałem możliwość obserwacji w domu jak wygląda praca architekta i ta praca wydaje się odpowiednia dla mnie.
-Jakie kroki przedsięwziełaś/łeś żeby się dostać?
Po pierwsze, aby dostać się na architekturę trzeba nauczyć się rysować, więc pierwsze co zrobiłem, kiedy uznałem, że chcę iść na ten kierunek, to zapisałem się na naukę rysunku w Dominie.
Ważne jest też wybrać przedmioty, które będzie się zdawało na maturze, więc zdecydowałem, że będę zdawał rozszerzoną matematykę, fizykę, polski i angielski.
Na początku nie warto inwestować bardzo dużo pieniędzy w sprzęt do rysunku. Bo rysunek od podstaw realizuje ołówkiem. Na start najlepiej kupić parę ołówków różnych miękkości i gumkę chlebową.
Wiele osób ma taki gotowy zestaw ponieważ kupiło Start Pack na Wakacyjnym kursie rysunku lub podczas kursu rysunku w ferie międzysemestralne.
Teraz po zdaniu egzaminu powiedz co byś jeszcze poprawił/a. Jakie powinno być idealne przygotowanie do egzaminu na architekturę.
Gdybym miał jeszcze raz się uczyć do egzaminu na architekturę to bym więcej szkicował, nawet totalne bazgroły. Nawet jeśli na egzaminie miałby być jakiś większy rysunek, to przed większym rysunkiem tak czy siak powinno się wykonać jakieś szkice.
Dwa rysunki, które miałem wykonać na egzaminie powinny zająć około 40 minut, więc trzeba było działać szybko.
Przykłady fajnych szkiców
zobacz jak na kanale szkoły rysunku domin uczymy szkicować
Idealne przygotowanie do egzaminu na architekturę powinno skupić dużą uwagę na szybkich szkicach oraz jak kończyć pracę. Powinno się pokazywać, jak wyczuć, kiedy rysunek jest skończony i już nie warto dodawać detali, bo to może sprawić że rysunek jest nieczytelny. Tego też się uczy na rysunku od podstaw.
Z drugiej strony powinno się zwracać uwagę na to, że parę szczegółów jeszcze warto dodać, bo praca wydaje się pusta. Dobry szkic może nie tylko pomóc zaplanować większy rysunek. Ręka, kartka i długopis powinien być przedłużeniem mózgu, i powinno się szkicem posługiwać jak mową.
Może zainteresuje cię coś z tego:
- Historia sztuki – idąc na kierunek artystyczny musisz coś o tym wiedzieć
- Kurs malarstwa akwarelowego – to w Dominie masz za darmo
- Kurs na ASP lub jak wolisz Kurs artystyczny – jeżeli nie masz pewności do czego Ci bliżej
- Digital painting i Concept Art – wielu architektów w to wchodzi
Zobacz jakie rzeczy robią kandydaci na architekturę:
Co okazało się mitem a co faktem.
- Niektórzy ludzie mówili mi, że rysunek na egzaminie na Politechnikę musi być super wykończony z dużą ilością detali. Jest to nieprawda, ponieważ najważniejsze jest to, aby dobrze oddać główny temat pracy. To właśnie on powinien mieć detale, a wszystko poza nim jest tylko tłem.
- Również myślałem, że na egzaminie będziemy bardzo dokładnie obserwowani i nie będzie można niczego zrobić. Prawda jest taka, że była jedna osoba na obserwowanie ponad stu osób.
- Prawdą natomiast okazało się to, że jest mało czasu na zrobienie całego egzaminu. Aby wyrobić się w półtorej godziny trzeba się trochę pospieszyć.
Z jakimi opiniami spotykałeś/łaś się przed egzaminem.
Przed egzaminem słyszałem, że jest bardzo trudny i że jest mało czasu. Prawdą jest to, że jest mało czasu, ale po dobrym przygotowaniu egzamin jest dosyć łatwy. Nie jest najprostszą rzeczą na świecie, ale dużo ludzi przesadziło z poziomem.
Dwa przykładowe egzaminy próbne na architekturę:
Jak widzisz wcale to nie jest takie straszne. Egzamin na architekturę to przede wszystkim oddanie idei, kreatywność, widzenie przestrzeni. Bardzo wysokie noty potrafiły dostać prace które wyglądały jak rysunek dla dzieci. Ale nie daj się zmylić – był w nich głęboki przekaz.
10 rad dla kogoś kto będzie wybierał się na architekturę
- Musisz przyzwyczaić się do dłuższej nauki/pracy. W liceum będziesz przygotowywał się do dwóch dużych egzaminów, matury i rysunkowego, więc będziesz musiał poświęcić praktycznie dwa razy tyle pracy i czasu co inni.
- Musisz się nauczyć planować swój czas. Jeśli nie ustalisz sobie planu działania będziesz marnować bardzo dużo cennego czasu, który byś mógł wykorzystać na przykład na odpoczynek.
- Bądź sprytny. Często wiele rzeczy da się zrobić lepiej i szybciej korzystając z jakichś sztuczek w nauce rysunku. Najbardziej popularne jest robienie pionów od krawędzi kartki, ale jeśli ktoś jest kreatywny można wymyślić ciekawe rzeczy.
- Naucz się wymyślać jak najwięcej pomysłów. Kreatywności da się wyuczyć. Nie odrzucaj pomysłów, bo myślisz, że są głupie albo że się nie sprawdzą. Nawet głupi pomysł może się przerodzić w rewolucyjne rozwiązanie.
- Rysuj jak najczęściej. Z doświadczenia wiem, że bez praktyki ręka się odzwyczaja i potem jest ciężko uzyskać rezultaty na tym samym poziomie co wcześniej. Kurs rysunku bez praktyki w domu nie wystarczy.
- Próbuj różnych technik rysunku. Nigdy nie wiadomo, czy na egzaminie nie będziesz musiał użyć długopisu zamiast ołówka, dlatego warto mieć chociaż powierzchowne pojęcie, jak się rysuje różnymi technikami. [Jakimi technikami uczymy w Dominie masz pod tym akapitem]
- Nie bój się poprosić o pomoc. Często inni ludzie też mają dobre pomysły, a prowadzący mogą ci pokazać jak coś narysować lepiej i szybciej. W Szkole rysunku Domin fajne jest to że wszyscy są w opór pomocni.
- Trochę z innej beczki, ale nie trzymaj wszystkich prac w jednej teczce. Przez ten błąd sporo moich prac skończyło w kałuży 🙁 . Twój kręgosłup również tobie podziękuje.
- Rób dużo szkiców, nawet jeśli nie wychodzą dobre. Każdy bazgroł może zamienić się w świetną pracę, lub nawet pójść do teczki.
- Staraj się zawrzeć znajomości z innymi kursantami w szkole rysunku, to będą twoi przyszli znajomi ze studiów architektonicznych. [Najlepsza architektura w Polsce to na dzień dzisiejszy Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej]
Różne techniki rysunku
Michał wspomniał o różnych technikach rysunkowych. Poniżej jest spis wszystkich technik którymi uczymy. A jeszcze niżej obrazki i filmy do różnych technik.
Lista technik rysunkowych w rysunku od podstaw w Dominie:
- ołówek
- cienkopis
- tusz – patyk maczany w tuszu
- flamastry/markery
- akwarela (wyżej na filmie)
- kawa rozpuszczalna – tak! nie inaczej, taka zwykła do picia 😉
- Ecolina
- węgiel
- kredka
- długopis
Mistrzowskie prace ołówkiem i cienkopisem
Na poniższych dwóch obrazkach masz mistrzowskie prace naszych prowadzących. Ten wieżowiec narysowany jest przez naszego szefa Wojciecha Domińczaka – link do jego strony.
Co z kursu na architekturę w Dominie przydało Ci się najbardziej
- Przejrzyste tutoriale, z których mogę korzystać w domu. Wcześniej byłem w innej szkole rysunku i tam czegoś takiego nie było. W domu ciężko było mi zobaczyć, czy idzie mi dobrze, czy może trzeba coś poprawić. Z tutorialami nie miałem takiego problemu.
- Możliwość przyjścia do innej grupy na zajęcia. Miałem zajęcia w soboty rano, ale z różnych powodów np., że częściej chcę mieć feedback czy robię kroki do przodu przychodziłem na grupę po mnie, oraz czasami w piątek. Dzięki temu częściej miałem odzew czy to co robię jest ok.
- Podczas pandemii prowadzono zajęcia zdalnie, dla porównania w szkole rysunku, gdzie chodziła moja koleżanka z klasy, dawano tam im filmiki instruktażowe. Możliwość spytania się prowadzącego oraz korekta bardzo mi pomogły w tych czasach.
- Maraton przed egzaminem naprawdę mocno mi pomógł. Było tam dużo zadań, które mi pomogły z widzeniem przestrzennym i kreatywnością, oraz omawiano tam tematy prac z poprzednich lat. To zdecydowanie pozytywnie wpłynęło na osiągnięcie przeze mnie dobrego wyniku.
- Możliwość sprawdzenia portfolio u Pana Wojciecha Dominczaka dawało mi dużą przewagę nad innymi. Wybierając samemu prace pewnie faworyzował bym te, na które poświęciłem dużo czasu, a niekoniecznie te, które są najlepsze. Ktoś doświadczony może powiedzieć, co komisja lubi, a czego nie. A Pan Wojtek a w zasadzie Wojtek bo ze wszystkimi jest na Ty ma Ćwierć wieku doświadczenia – rzecz unikalna. I pomimo tego, że niby godzina konsultacji wg jego cennika to 300 zł to nie zapłaciłem ani złotówki więcej. A gdyby wszystko zliczyć byłoby tego kilka godzin. Wojtek z każdym kto chciał rozmawiał indywidulanie. Wkręcał się w tą robotę , podchodził z pasją co dodatkowo motywowało.
Technika rysowania flamastrami [Wideo]
Jakie masz plany związane z architekturą?
Moim marzeniem jest praca bezpośrednio z klientem. W budynkach spędzamy większą część naszego życia, więc chciałbym mieć pewność, że ludzie którzy się w nich znajdują są z nich zadowoleni. Najchętniej chciałbym projektować budynki mieszkalne.
Jakie nazwiska w architekturze kręcą cię najbardziej i dlaczego ?
Jednym nazwiskiem, które mi się dobrze kojarzy w architekturze jest Gerrit Rietveld. Projektował nie tylko budynki, ale także przedmioty użytkowe. Ten holenderski architekt wywodził się z ruchu de Stijl. Używano tam bardzo podstawowych kształtów i kolorów. Jego projekty kojarzą mi się z prostotą, ale jednocześnie z elegancją. Z pewnością po skończeniu studiów chciałbym projektować rzeczy inspirowane jego projektami.
Innym nazwiskiem, które mnie kręci jest Frank Gehry. Jego projekty są bardzo charakterystyczne, wyglądają bardziej jak jakiś abstrakcyjny obraz. To, w jaki sposób bawi się formą budynków mi imponuje.
Czy poleciłbyś jakieś książki
Książka którą chciałbym polecić jest krótka, czytanie jej zajęło mi z około 2 godziny, ale pozwala spojrzeć z innej perspektywy na temat architektury. Jest to Pochwała Cienia Junichiro Tanizakiego. Autor obraca się głównie wokół architektury japońskiej, jednak tematy, na które zwraca uwagę, mogą znaleźć odzwierciedlenie w architekturze zachodniej.
Czas na kolejne dwie techniki rysunkowe - kredka i węgiel
techniki rysunkowe
Techniki rysunkowe – najbardziej popularny jest ołówek. Tą techniką zaczyna się jeszcze w szkole podstawowej. Bardzo popularny jest długopis – a to z racji jego dostępności. Wysoko w rankingu jest kredka i węgiel. Kredką zaczyna się jeszcze w przedszkolu. Natomiast w szkołach artystycznych króluje węgiel. Do mniej popularnych technik rysunkowych należą sangwina, marker, akwarela.
Opisz jak czułeś się podczas egzaminu na architekturę
Minuty przed egzaminem bardzo się stresowałem, ręce mi się trzęsły i nie mogłem spokojnie usiedzieć na krześle. Po rozpoczęciu egzaminu natomiast się uspokoiłem, bo po zobaczeniu pytań wiedziałem, że na pewno dam sobie z nimi radę. Skoczyła do góry moja pewność siebie i zdobyłem wysoką notę
chcesz zdać na architekturę - my wiemy ja ci pomóc!
Jakie rady dałabyś komuś kto przygotowuje portfolio?
Po pierwsze, rób wszystkie pomysły, które wpadną ci do głowy. Nie musi to być od razu skończona praca, ale na przykład zarys pracy, jak to będzie wyglądać. Czasem nawet najgłupsze tematy prac mogą się przerodzić w coś wartego uwagi.
Po drugie, spytaj się rodziny i znajomych spoza architektury, co możesz zrobić. Nawet ktoś kto nie ma zielonego pojęcia o architekturze może mieć ciekawe pomysły, z których mogą wyjść ciekawe prace.
Po trzecie, jeśli nie możesz niczego wymyślić, odpocznij. Poscrolluj instagrama, pinteresta lub pójdź na spacer. Niektóre moje tematy na pracę nie wymyśliłem, tylko wpadły do mojej głowy podczas robienia innych rzeczy.
Kolejne dwie techniki - długopis i akwarela
Szczególną uwagę zwracam na tę akwarelę. A jeszcze bardziej na jej twórcę – Tytusa Brzozowskiego. Jest on naszym absolwentem. Najpierw był kursantem – to u nas w kreatywnym i twórczym środowisku zajarał się akwarelą. Z powodzeniem dostał się na architekturę. Przez pewien czas uczył u nas. Potem rozpoczął swoją własną drogę. Teraz jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców.
Koniecznie obejrzyj stronę www Tytusa Brzozowskiego :
Podaj 10 umiejętności które przydają się podczas zdawania na architekturę
- Szybki szkic, aby móc wymyślać szybko pomysły lub kiedy zadanie na egzaminie tego wymaga.
- Umiejętność wymyślania dużej ilości pomysłów na raz, ta umiejętność jest zawsze przydatna, ale na egzaminie tym bardziej.
- Umiejętność przekazania idei. Ładny rysunek to jedno, ale może on być nieczytelny i nie oddawać idei.
- Umiejętność wyrobienia się w czasie. Półtorej godziny na egzaminie to mało czasu, dlatego trzeba się sprężać
- Umiejętność widzenia przestrzennego. Jest to bardzo ważne, ponieważ będziesz miał styczność z geometrią 3D.
- Umiejętność dostrzegania niuansów. Nie wszystko w rysunkach lub geometrii będzie bardzo widoczne, i będzie trzeba mocno wytężyć wzrok aby zauważyć często ważne detale.
- Umiejętność poznawania nowych ludzi. Wiele razy zdarzyło mi się, że ktoś z mojej grupy w najlepszej szkole rysunku 🙂 pomógł mi, nie tylko w rysowaniu. Potem to mogą być twoi znajomi z wydziału, więc warto poznać tych ludzi wcześniej.
- Podstawowa wiedza na temat stylów w architekturze. Na egzaminie mogą się spytać, aby narysować coś z konkretnego stylu lub konkretny element. [Nie zaniedbuj Historii Sztuki – przecież ten kurs masz w Dominie za darmo]
- Rysowanie architektury, najbardziej oczywiste.
- Rysowanie tła dla architektury, rysunek staje się ciekawszy, jeśli za nim postawi się jakieś rośliny, przed nim i w nim ludzi, a na parkingu jakieś samochody. Rysunek wtedy wygląda jakby żył, a nie jakby był wygenerowany przez komputer.
Rysunkowy kwadrans - zbuduj nawyk
To wszystko brzmi pięknie. Ale największym problemem jest wdrożenie tego. Mamy setki materiałów mnóstwo cennych porad ale są one bezużyteczne bez ich wdrożenia. Dlatego Wojtek Domińczak ma specjalne metody żeby top się udało. Przede wszystkim – Rysunkowy kwadrans codziennie o 20.00 a na nim takie rewelacje jak Stpiany czy D.E.G.L.O.M.
A teraz obejrzyj jak mistrz Domińczak śmignął wnętrze katedry we Freiburgu:
Biorąc pod uwagę że jest już „po” opowiedz swoje refleksje
Przygotowanie do egzaminu na architekturę było ciężkie, bo musiałem połączyć naukę do matury i rysunek. Kosztowało mnie to też dużo stresu, ponieważ nie wiedziałem jak będzie wyglądał dokładnie egzamin oraz jak mi pójdzie. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że jeśli poświęciliśmy dużo czasu na przygotowanie można być spokojnym o wynik. Warto być bardziej pewnym siebie. Sam myślałem że będę miał przeciętny wynik, a tak naprawdę skończyłem na 8 miejscu na architekturę po polsku oraz na 1 miejscu na architekturę po angielsku.
No i bez skutecznego kurs rysunku (DOMIN) się nie obędzie!
FAQ - pytania jaki mają kandydaci na architekturę
Średnio 8 osób. Minimum to 6 Maksimum 12
Najliczniejsze są w weekend (Piątek, Sobota, Niedziela) Najmniej liczne Od Poniedziałku do Czwartku.
Tak. Wiele osób nawet po architekturze skręca w kierunku Game Dev-u czy Concept artu. W zasadzie można powiedzieć że polski Concept Art opiera się na studentach architektury!
Z resztą zobacz kreatywną Pracę Grześka Korniluka który poszedł na architekturę a teraz robi figurki z Z-Brushu
Kurs artystyczny w Dominie rozpoczyna wiele osób ale może 1/3 idzie na architekturę. Dużo jest u nas innych zawodów np. Branża IT czy Korpo. Do tej pory mamy sygnały, że nasze rozwiązania kreatywne pomagają ludziom w innych dziedzinach.
Nasz System Igurra wykorzystywany jest w Top Managemencie żeby rozwinąć myślenie przestrzenne które wydatnie wspiera biznes.
Mamy bardzo skomplikowany system przygotowania osób do pracy w naszej pracowni rysunku.
Opiera się on na :
- Identyfikacji z Dominem i pełnym zaangażowaniem
- Wybitnych umiejętnościach rysunkowych
- Znajomością tematyki i procesów uczenia
Nie przyjmujemy do pracy osób “z łapanki” Ci przychodzą tylko po pieniądze i nie angażują się najczęściej.
Zwracamy uwagę na wiek prowadzących tak aby mieli dobry kontakt z młodzieżą.
Tutaj konieczna jest wymiana operowania jednostką czasu.
W tego typu pytaniach najczęściej chodzi o rok czy dwa czy trzy lata. A wg nas to nie ma sensu. Bo mieliśmy przypadki że ktoś chodził 3 lata i nie wiele się nauczył. Miał wszystko w głębokim poważaniu. A były osoby które zapisując się w lutym w czerwcu dostawały się na studia.
My sugerujemy wymianę miesięcy czy lat nauki na godziny w pełnym zaangażowaniu i koncentracji.
Czyli godziny w zakresie techniki DEGLOM. Stosując ją można zrobić postępy 7 razy szybsze niż u kogoś kto tylko na kurs artystyczny “chodzi”
Tak! Okazuje się, że amerykańscy naukowcy odkryli że … 😉
Współczesna nauka poradziła sobie z problemem kreatywności.
Tu drobna dygresja – tak jak odkryto, że talent pisarski sprowadza się do Monomitu Campbella. I wtedy odkrywamy, że oglądane przez nas filmy czy czytane książki są pisane wg pewnej sprytnej zasady.
Tak samo jest z kreatywnością.
Okazało się , że każdy może być kreatywny. Ale bardziej trzeba przyjżeć się choćby tym trzem zagadnieniom :
- Role zespołowe wg Belbina
- Kolory osobowości wg Junga (bardziej znane jako Extended DISC)
- Inteligencje wielorakie
Tu przykładowa praca z kursu Digital Painting którą śmiało można nazwać kreatywną :
Tu posłużę się pewną opowieścią:
“Trwa lekcja rysunku w naszej pracowni.
Dwóch kursantów ogląda swoje prace. Jeden z nich wyciąga rysunek który jest próbnym egzaminem na architekturę. Wykonany 2 h flamastrem. Drugi pokazuje wysiedziany rysunek w perspektywie przez 35 godzin. Ten pierwszy zaczyna kometować pracę tego drugiego:
– Eeee, no co Ty?! Rysunek powinno się wykonywać maksymalnie szybko. Na egzaminie na architekturę masz tylko 90 minut. Ja swój robiłem 2 godziny – Po czym zwraca się do prowadzącego – Prawda Paweł ?
Na to spokojnie Paweł odpowiedział:
– Nie liczy się ile czasu powstawała praca. Liczy się czy osiągnąłeś cel.”
No właśnie! Rysunek powinno się wykonywać tyle ile potrzeba żeby osiągnąć zamierzony efekt!
Jeżeli jest to Próbny Egzamin na architekturę – niech nie będzie to więcej niż dwie godziny. Ale jeżeli chcesz zrobić wow! to możesz rysować więcej.
Czyli standardowa odpowiedź u specjalistów z wielu branż:
– To zależy!
Tu masz przykład rysunku który jest próbnym egzaminem na architekturę rysowany w 2h!:
A tu rysunek w perspektywie – Kazimierz Dolny – 12 godzin
Zazwyczaj dobre, ale to bardzo delikatny temat. Napiszę tylko w skrócie co wskazują osoby przenoszące się z innych kursów na architekturę jako nasze przewagi :
- Rodzina Domina – ludzie czują że tu jest ich drugi dom
- Świetne wyniki rekrutacji na architekturę – patrz Złota Dekada
- Twórcze i motywacyjne środowisko
- Pomocni prowadzący którzy zawsze znajdą dla Ciebie czas
- Zagraniczne plenery wyjazdowe – zebrać grupę żeby się udało pojechać jest bardzo ciężko
- Osoba Wojciecha Domińczaka – wystarczy się zetknąć z tym człowiekiem żeby złapać wiatru w żagle
Przestrzegamy jednak przed pewnym zjawiskiem które jest dość ważne. Z kursu na kurs przepisują się skrajności. Albo Ci którzy robią porównanie albo Ci którzy nic nie robili na poprzednim kursie rysunku licząc że na nowym bez pracy zrobią postępy 😉
To się waha
Były lata, że studiujących na architekturze a uczęszczających na lekcje rysunku w Dominie było 85%
My zachęcamy też do próbowania i zdawania na architekturę do innych miast. Są wspaniałe Wydziały Architektury Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku.
Przy okazji zachęcamy do obejrzenia stron naszych braci z innych miast :
Wrocławska szkoła rysunku prowadzona przez Bartka
Kurs rysunku w Gdańsku i nasza kochana Martucha
Kurs artystyczny w Gdyni – Witek pozdrawiamy!
Szkoła rysunku w Łodzi z chyba najlepszym poziomem
Nauka rysunku i malarstwa w Poznaniu
Kurs rysunku w Lublinie – unikalny i kochany
Wakacyjny kurs rysunku w Krakowie – co za miasto!
Kurs rysunku w Katowicach czyli mega atmosfera!
Lekcje rysunku rozpoczynamy od przywitania uczestnika. Czekamy w hallu głównym i prowadzimy do sali gdzie dana osoba kurs rysunku ma.
Ta procedura dotyczy osób zaczynających rysunek od podstaw. Jeżeli chodzi o kurs malarstwa to zaczynamy podobnie, wtedy swoich podopiecznych wita Grzegorz Wróbel.
Następnie rozdawane są materiały pomocnicze. A to co na nich się znajduje jest dokładnie tłumaczone podczas zajęć.
Trochę inaczej wygląda lekcja na kursie na asp w Kontrastowni – tam – tam rysuje się z natury modela lub martwą naturę. Więc nie ma żadnego wykładu tylko tłumaczenie na bazie tego co widać.
W trakcie zajęć prowadzący podchodzi i robi korektę.
Nauka rysunku odręcznego ma trochę inną strukturę niż lekcja w szkole. W każdej chwili można sobie wstać i zrobić przerwę.
Do dyspozycji jest też kuchnia gdzie można zrobić sobie kawę lub herbatę.
W Wakacje obowiązuje trochę inny plan. Odbywa się wtedy Wakacyjny kurs rysunku w miesiącu Lipcu i Sierpniu. Analogicznie podczas przerwy zimowej odbywa się kurs rysunku w ferie międzysemestralne – Styczeń i Luty.
Lekcje rysunku w czasie wolnym – ferie i wakacje są bardziej intensywne.
Przychodzi się codziennie od poniedziałku do soboty włącznie.
Jest też jedna godzina dłużej. A to dlatego że nie ma obowiązku szkolnego więc można sobie na to pozwolić.
Zajęcia trwają od 10.00 do 14.00 lub 14.30 do 18.30. To jest zależne od ilości zgłoszeń. Grupa na 14.30 powstaje jeżeli uzbierają się chętni. Zazwyczaj jest ona w Lipcu i w pierwszym tygodniu sierpnia.
Trochę inaczej wygląda sprawa z kursem artystycznym – kursem na ASP. Je organizuje nasze artystyczne ramię – Kontrastownia.
Kurs Digital Painting i conept art organizuje drugie nasze ramię – Creativity.
Rysunek dla dzieci z wczesnej podstawówki w wakacje i ferie jest zawieszony
Kurs Historii sztuki wraca do Domina w drugiej połowie Września.
Zagraniczne plenery rysunkowe
My łącząc siłę z innymi filiami. Jesteśmy w stanie uzbierać autobus ludzi dzięki czemu wyjazdy zagraniczne są w dobrej cenie. W ostatnim czasie byliśmy Toskanii; Mohringen; Wiedniu
Filie – prawdziwy odjazd
Coś czego nie może zaoferować nikt inny to filie. Dzięki temu możesz korzystać z różnych lokalizacji na wakacyjnym kursie rysunku. I wiele osób tak robi. Raz jadą sobie do pięknego Krakowa a innym razem łączą naukę rysunku z leżniem na plaży w Gdańsku.
Rodzina Domina – wsparcie zawodowe
Mamy też Rodzinę Domina gdzie wspieramy się zawodowo ale też przyjacielsko. Jest tak że starzy Dominowcy zatrudniają młodszych absolwentów naszej szkoły rysunku.
Kursy akwareli z Grześkiem Wróblem
Tego też nie może zaoferować Nikt inny. Mamy w naszych szeregach Grzegorza Wróbla – wykładowcę który jest z nami od ponad 20 lat. Grzegorz nagrał wybitne kursy akwarelowe które każdy zapisujący się do Domina dostaje w pakiecie. To tak jakby zarobi 899 zł bo tyle one kosztują
Platforma on-line z ćwiczeniami
A od teraz mamy coś jeszcze – ćwiczenia nagrane i umieszczone na platformie. Można sobie wejść w dowolnym czasie i jeszcze raz obejrzeć. Bo zgodnie z zasadą DEGLOM to co było na zajęciach szybko wyparowuje.
Napisz 10 rad jak strategicznie podejść do matury
- Wybierz przedmioty co do których masz pewność, że je możesz napisać dobrze. Jest to niesamowicie trudne, aby nauczyć się nowego przedmiotu w jeden rok. Nawet jeśli czujesz, że masz braki w jakimś przedmiocie, to lepiej wybrać coś, z czym masz styczność dłużej niż żeby uczyć się od zera.
- Zaplanuj sobie czas. Ustal sobie godziny, ile się uczysz jakiego przedmiotu z przerwami między sesjami. Dobrym sposobem może być metoda nauki pomodoro, czyli np. 50 minut nauki i 10 minut odpoczynku. Świetnie sprawdzają się stopiany
- Zaplanuj, czego będziesz się uczył. Bez planu działania nawet po dziesięciu godzinach możesz nauczyć się mniej, niż po zaplanowanej godzinie (wiem z autopsji) “Ludzie nie planują przegrywać , przegrywają bo nie planują”
- Proś o notatki i pomoc znajomych. Możesz sobie w ten sposób oszczędzić sporo czasu. Nawet jeśli już z czegoś masz notatki, to sprawdzenie informacji od innych może wpłynąć tylko na Twoją korzyść. Jeśli ktoś z Twoich znajomych ma taką możliwość to niech udzieli ci korepetycji.
- Nie odmawiaj pomocy innym. Dzięki takim koleżeńskim korepetycjom utrwalisz sobie już zdobytą wiedzę. Za Seneką “Docendo Discimus”
- Nie zapominaj o odpoczynku. Z doświadczenia wiem, że jak jest się zmęczonym efektywność naszej pracy spada. Niech jeden dzień będzie całkowicie dla ciebie.
- Rób dużo matur z zeszłych lat. Niektóre zadania, które się pojawiają to schematy, w których po prostu zmieniono liczby. Jeśli zapamiętasz typy zadań to praktycznie połowę zadań będziesz umiał rozwiązać.
- Korzystaj w 100% z lekcji w szkole. Tak czy siak musisz na nie iść, więc warto to wykorzystać.
- Przed maturą na facebooku i youtubie jest mnóstwo liveów powtórkowych. Warto je obejrzeć, bo tak naprawdę utrwalamy materiał bez żadnego wysiłku. Proaktywność : może to robić jadąc ze szkoły!
- To już na samej maturze, ale warto o tym wspomnieć. Nie podejmuj dużego ryzyka. Nawet jeśli jakaś inna metoda / inny temat jest atrakcyjniejszy, ale trudniejszy, to lepiej wybrać coś innego, co zna się lepiej i ma się pewność że będzie dobrze zrobione.
Podsumowanie - Summary 🙂 🙂 🙂
- Architektura to świetny i atrakcyjny kierunek. A na pewno prestiżowy.
- Teczkę – portfolio – konsultuj z kimś kto naprawdę się zna i ma wyniki – polecam osobiście Wojciecha Domińczaka
- Pamiętaj, że w zdawaniu na architekturę nie chodzi tylko o ładne rysowanie ale o treść. To tak jak na maturze charakter pisma nie decyduje o ocenie.
- Prawie wszyscy zdający na architekturę chodzą na jakieś kursy. Bez tego się nie obejdzie.
- Zwracaj uwagę na ` i na umiejętność operowania szkicem. Na egzaminie jest cholernie mało czasu!
- Egzamin nie jest tak trudny jak go malują – idzie go zdać!
- Kreatywności da się nauczyć – są na to metody
- Bądź sprytny – dobrze operuj własnym czasem, stosuj Stopiany, Pomodorro, D.E.G.L.O.M., Proaktywność
- Operuj różnymi technikami. Po mistrzowsku rysuj ołówkiem ale użyj też innych – wymienionych w tym artykule.
- Ineteresuj się architekturą – miej swoich ulubieńców. Czytaj artykuły w necie i książki papierowe. Fajną pozycją są Archistorie – tak na dobry początek.
- Nieustannie ćwicz widzenie przestrzenne – Igurra System – rób setki zadań w Dominie mają ich 1037! [SZOK!]
- Pamiętaj że liczy się wdrożenie! Samo “chodzenie” ka kurs rysunku czy posiadanie pękatych katalogów z materiałami na dysku nic nie da! Polecam Rysunkowy Kwadrans z Wojtkiem Domińczakiem na Fan Page`u Domin
- Na maturze wybieraj pewne przedmioty. Nie nauczysz się w rok do przedmiotu na rozszerzeniu. Również nie rozdrabniaj się. O dostaniu się lub nie decyduje czasami jeden punkt który możesz stracić bo uczysz się do przedmiotu który w rekrutacji nie jest przydatny.