Jak narysować drzewo – poradnik dla początkujących – krok po kroku
Rysowanie drzew liściastych przydaje się wyjątkowo często. Rzadko mamy do czynienia z przestrzenią w których ich nie ma. Bez porządnych materiałów Twoje drzewo liściaste będzie przypominać brokuła. Na szczęście w tym poradniku dostaniesz wszystko to czego potrzebujesz. Korzystaj więc i rysuj!
Zacznij od lekkiego podrysu – lekkiego powtarzam 😉
Rysowanie drzewa rozpocznij od zastanowienia się, jaki kształt powstaje po maksymalnym uproszczeniu jego sylwetki. W przypadku klonu mamy do czynienia z gatunkiem rozłożystym i “puchatym”, więc bazową formą będzie plama zbliżona do elipsy, zakomponowana na arkuszu w poziomie. Po zaznaczeniu miejsca, które drzewo będzie zajmowało na kartce, miękkimi i swobodnymi liniami naszkicuj wstępnie sposób rozkładania się głównych gałęzi i dużych kęp liści. Dobrze jest na tym etapie zignorować szczegóły i skupić się jedynie na uproszczonych kształtach. W tym przypadku można delikatnie zaznaczyć układ światłocienia już w pierwszej fazie, ale pamiętaj, że nadal jest to jedynie zarys, a nie realistyczne odwzorowanie elementów drzewa.
Zacznij wzmacniać rysunek mocniejszym walorem
Ten etap rozpocznij od miejsca, gdzie planujesz najmocniejszy kontrast na rysunku. Staraj się myśleć o kępach liści jak o obłych kształtach zbliżonych do kuli, dzięki czemu łatwiej będzie sobie wyobrazić rozkładający się na nich światłocień. Druga faza jest bardziej szczegółowa niż pierwsza, ale i tak jest to pewne uproszczenie – nie rysuj pojedynczych liści, tylko plamy, które przypominają zbiór liści. Wynika to z faktu, że z daleka i tak ich nie widzimy, więc narysowanie zbyt szczegółowo wyszłoby pstrokato i nienaturalnie. Dbaj o kontrasty, warto jest używać w niektórych miejscach zarówno mocnej czerni, jak i bieli, szczególnie tam, gdzie występują ciekawe elementy – ażurowe prześwity, zetknięcie pnia z kępą liści, jasne gałęzie na ciemnym tle, itd.
Kontynuuj rysowanie – rozchodząc się promieniście
Z cieniowaniem najlepiej jest poruszać się w zorganizowanym kierunku. Nie ma znaczenia, w jakim dokładnie, ale istotne jest, aby nie robić chaotycznie rozsianych plamek w różnych rejonach drzewa, ponieważ trudno w ten sposób kontrolować kontrasty. Co jakiś czas spójrz na swój rysunek z większej odległości i zadaj sobie pytanie, czy jest on odpowiednio czytelny. Często zachodzi potrzeba delikatnych poprawek w już wycieniowanych rejonach, dzięki temu rysunek będzie bardziej spójny.
Wzmocnij czernie i kontrasty
Potraktuj resztę cieniowania drzewa w analogiczny sposób. Na koniec przetrzyj gumką chlebową „brudne” elementy, szczególnie tam, gdzie powinny być mocno oświetlone miejsca. W przypadku, gdy górny obrys drzewa jest mało czytelny i zlewa się z tłem możesz zastosować delikatny zabieg graficzny polegający na dorysowaniu gdzieniegdzie ciemnych, małych listków. Efekt podświetlonych od tyłu ażurowych prześwitów został uzyskany poprzez przetarcie gumką chlebową lekko wychodząc poza ich obrys w taki sposób, aby uzyskać poświatę dookoła.
Kilka fotek do narysowania sobie drzewa w domu
Pamiętasz co mówiłem na stronie głównej. Trzeba ćwiczyć! Teraz narysuj te poniższe przykłady inspirując się tą lekcją – Jak narysować klon
Jak narysować drzewo liściaste – galeria prac
Temat rysunkowy “jak narysować drzewo liściaste” Towarzyszy nam od ponad 30 lat. W tym czasie pojawiło się mnóstwo cudownych rysunków. Najciekawsze z nich będziemy zamieszczać niżej.
Prezentowany tu rysunek zrobiła, jeszcze wtedy kandydatka na prowadzącą w Dominie – Agnieszka Baczyńska. Kiedy szykujemy kadrę dajemy im różne tematy, wśród nich bywa – jak narysować drzewo liściaste.
Z każdym ustalam jaki kadr i jakie drzewo narysować. Tak samo było w tym przypadku. Wybraliśmy drzewo liściaste ale bez liści. Bo tych z liśćmi mieliśmy całkiem dużo.
Co możesz podpatrzeć i wykorzystać w nauce rysunku z tego tematu:
- Zobacz jak delikatnie wygaszone są trzecie plany
- Kartka papieru obcina część gałęzi. To zabawne ale prowadząc zajęcia na naszych kursach rysunku zauważyliśmy, że początkujący na siłę chcą żeby całe drzewo zmieściło się w kadrze. Tak nie musi być
- Popatrz na spody gałęzi – one zawsze są w cieniu. Przy założeniu że światło jest naturalne – od słońca.
Po tutorialu “Jak narysować drzewo liściaste” przyszedł czas na przykłady z naszej szkoły rysunku.
Przy każdym rysunku dodamy inspirujący i merytoryczny opis.
Drzewo liściaste widziane od dołu
Jak dobrze narysować drzewo liściaste pokazuje ten przykład:
Drzewo widziane od dołu jest częstym temat rysunkowym. Wiele osób robiąc zdjęcia nie zwraca uwagi na położenie horyzontu i łapią wtedy trzeci zbieg. Tak jak widać to na tym rysunku.
Wprawne oko od razu zobaczy ten trzeci zbieg. Niewprawne może mieć z tym problemy. Należy spojrzeć na pień. Widać, że na dole jest szerszy a u góry węższy. Lepiej byłoby to widać na zdjęciu sosny w środku lasu bo wtedy byłby to wydłużony walec.
Czego może nauczyć Cię ta praca?
Zacznijmy od kompozycji – fajne jest to, że autorka przesunęła oś drzewa z osi kartki. Dzięki temu zdynamizował się cały układ.
Ciekawą zagrywką jest dorysowanie gałązki z liśćmi. Powstała dzięki temu plansza poglądowa o jakim drzewie mówimy.
Fajne jest też to, że nie wszystkie liście są narysowane dokładnie. W niektórych miejscach jest precyzyjniej w innych bardziej plamowo.
Jeżeli szukasz inspiracji do tematu “Jak narysować drzewo” to ten arkusz jest bardzo pomocny.
Drzewo w szerszym ujęciu – wąwóz
Po tym jak przejdziesz przez temat, jak narysować drzewo dojdziesz do tematu jak narysować krajobraz. Pomocny będzie ten przykład:
Wąwozy to cudowny temat krajobrazowy.
Piękne przykłady znajdziesz w Kazimierzu Dolnym czy w Sandomierzu. Przykład który tu jest zamieszczony pochodzi z Kazimierza.
Narysowany został przez studentkę Architektury po tym jak dostała się na wymarzony kierunek. Co ciekawe wtedy cała pierwsza dziesiątka na egzaminie na architekturę uczęszczała na Kurs na architekturę do naszej pracowni.
Po co architektom rysowanie drzew?
Większość przestrzeni w których będzie stał budynek ma gdzieś, choćby na dalekich planach, drzewa. Jest triada tematów które kandydaci na architekturę czy na architekturę wnętrz powinni rysować. Składają się na nią:
- drzewa – bo bardzo często są w kadrze
- samochody – jakby wyglądała wizualizacja gdyby na drogach wokół budynku nie było samochodów
- ludzie – to powinno być zawsze, szkicowo ale zawsze – bo pokazuje skalę
Jak narysować drzewo technikami mokrymi?
Do tej pory prezentowaliśmy drzewa ołówkiem. Teraz czas na mocniejszą graficznie technikę – Cienkopis.