jak rysować drzewo

Jak narysować drzewo liściaste – Klon

Jak narysować drzewo – poradnik dla początkujących – krok po kroku

Rysowanie drzew liściastych przydaje się wyjątkowo często. Rzadko mamy do czynienia z przestrzenią w których ich nie ma. Bez porządnych materiałów Twoje drzewo liściaste będzie przypominać brokuła. Na szczęście w tym poradniku dostaniesz wszystko to czego potrzebujesz. Korzystaj więc i rysuj!

 

Zacznij od lekkiego podrysu – lekkiego powtarzam 😉

Rysowanie drzewa rozpocznij od zastanowienia się, jaki kształt powstaje po maksymalnym uproszczeniu jego sylwetki. W przypadku klonu mamy do czynienia z gatunkiem rozłożystym i “puchatym”, więc bazową formą będzie plama zbliżona do elipsy, zakomponowana na arkuszu w poziomie. Po zaznaczeniu miejsca, które drzewo będzie zajmowało na kartce, miękkimi i swobodnymi liniami naszkicuj wstępnie sposób rozkładania się głównych gałęzi i dużych kęp liści. Dobrze jest na tym etapie zignorować szczegóły i skupić się jedynie na uproszczonych kształtach. W tym przypadku można delikatnie zaznaczyć układ światłocienia już w pierwszej fazie, ale pamiętaj, że nadal jest to jedynie zarys, a nie realistyczne odwzorowanie elementów drzewa.

podrys pod rysunek drzewa

Zacznij wzmacniać rysunek mocniejszym walorem

Ten etap rozpocznij od miejsca, gdzie planujesz najmocniejszy kontrast na rysunku. Staraj się myśleć o kępach liści jak o obłych kształtach zbliżonych do kuli, dzięki czemu łatwiej będzie sobie wyobrazić rozkładający się na nich światłocień. Druga faza jest bardziej szczegółowa niż pierwsza, ale i tak jest to pewne uproszczenie – nie rysuj pojedynczych liści, tylko plamy, które przypominają zbiór liści. Wynika to z faktu, że z daleka i tak ich nie widzimy, więc narysowanie zbyt szczegółowo wyszłoby pstrokato i nienaturalnie. Dbaj o kontrasty, warto jest używać w niektórych miejscach zarówno mocnej czerni, jak i bieli, szczególnie tam, gdzie występują ciekawe elementy – ażurowe prześwity, zetknięcie pnia z kępą liści, jasne gałęzie na ciemnym tle, itd.

Jak przygotować się na architekturę krajobrazu

Kontynuuj rysowanie – rozchodząc się promieniście

Z cieniowaniem najlepiej jest poruszać się w zorganizowanym kierunku. Nie ma znaczenia, w jakim dokładnie, ale istotne jest, aby nie robić chaotycznie rozsianych plamek w różnych rejonach drzewa, ponieważ trudno w ten sposób kontrolować kontrasty. Co jakiś czas spójrz na swój rysunek z większej odległości i zadaj sobie pytanie, czy jest on odpowiednio czytelny. Często zachodzi potrzeba delikatnych poprawek w już wycieniowanych rejonach, dzięki temu rysunek będzie bardziej spójny.

 

jak nauczyć się rysować

Wzmocnij czernie i kontrasty

Potraktuj resztę cieniowania drzewa w analogiczny sposób. Na koniec przetrzyj gumką chlebową „brudne” elementy, szczególnie tam, gdzie powinny być mocno oświetlone miejsca. W przypadku, gdy górny obrys drzewa jest mało czytelny i zlewa się z tłem możesz zastosować delikatny zabieg graficzny polegający na dorysowaniu gdzieniegdzie ciemnych, małych listków. Efekt podświetlonych od tyłu ażurowych prześwitów został uzyskany poprzez przetarcie gumką chlebową lekko wychodząc poza ich obrys w taki sposób, aby uzyskać poświatę dookoła.

 

jak rysować drzewo

 

Kilka fotek do narysowania sobie drzewa w domu

Pamiętasz co mówiłem na stronie głównej. Trzeba ćwiczyć! Teraz narysuj te poniższe przykłady inspirując się tą lekcją – Jak narysować klon

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish