Kurs rysunku ogólny

Wszechstronnie rozwijający kurs rysunku. Idealny wybór dla osób poszukujących swojej największej pasji, a także dla tych, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności przekrojowo. 

Czas Trwania

Kurs rysunku ogólnego trwa od września do czerwca. Podzielony jest na trzy trymestry.

TRYMESTR

Każdy trymestr to 11 lekcji rysunku. Każda po 3 godziny zegarowe

CZAS ROZPOCZĘCIA

Start poszczególnych trymestrów: Wrzesień, Grudzień, Marzec

Kiedy są zajęcia

Zajęcia odbywają się od poniedziałku do niedzieli. Dokładne godziny zajęć możesz sprawdzić tutaj - link.

O kursie rysunku w Dominie

Nauczymy Cię tak rysować!
Kurs rysunku ogólnego

Ogólny Kurs Rysunku to idealny wybór dla osób chcących rozwijać umiejętności przekrojowo, a także dla tych, które poszukują swojej prawdziwej artystycznej pasji. W Dominie możesz również wybrać specjalizacje w zależności od swoich dążeń:

Koszt jednego trymestru nauki to 1145 zł. W tej cenie masz kurs + masę dodatków. Dowiedz się jakich!

PROGRAM OGÓLNEGO KURSU RYSUNKU

PERSPEKTYWA

Nasz kurs rysunku opiera się na widzeniu przestrzeni i kreatywności. Na pierwszych lekcjach uczymy zasad widzenia i jak przekłada się to na perspektywę. Omawiamy szczegółowo zupełne podstawy. Tak żeby każdy je zrozumiał. Wsparciem tej części zajęć jest wdrożenie indeksów zaliczeniowych. Jest to zestaw prac domowych które trzeba wykonać. Wiele lekcji prowadzimy metodą stopianową. Co daje bardzo dobre efekty nauczania. Już od samego początku nie koncentrujemy się tylko na rysowaniu ale i na zrozumieniu co się rysuje. Model zajęć jest następujący :

  • Prowadzący wyjaśnia na tablicy pierwsze ćwiczenie
  • Uczestnicy podczas nauki rysunku pracują metodą krok po kroku
  • Po wytłumaczeniu zadania nauczyciel podchodzi do każdego ucznia robiąc mu korektę
  • Jeżeli trzeba, cierpliwie powtarza ćwiczenie aż do skutku.
  • Na koniec lekcji zadawana jest praca domowa. Mamy specjalny system dzięki któremu łatwiej jest naszym podopiecznym zmobilizować się do rysowania
  • Na kolejnych zajęciach jest sprawdzane co dany uczeń zrobił. Im więcej zrobi tym więcej czasu prowadzącego ma dla siebie.
  • W ciągu tygodnia funkcjonuje u nas Wolna Pracownia. W tym czasie można przyjść i ćwiczyć pod okiem prowadzącego zagadnienia z ostatniej lekcji. Wolna Pracownia jest wliczona w cenę kursu i nic dodatkowo się nie dopłaca. Ta forma lekcji cieszy się bardzo dużym uznaniem i wiele osób z niej korzysta. Z naszej strony wymaga to odpowiedniej ilości miejsca ale z ty akurat problemu nie mamy.

Rysowanie drzew i przyrody

Już na samym początku kursu mamy ten temat. A to dlatego, że we wrześniu kiedy jest jeszcze ciepło można jeszcze wyjść i porysować zieleń z natury. Pod pojęciem “zieleń” mamy na myśli całość problemów związanych z rysowaniem krajobrazu. A wiec są tu tematy typu “Rysowanie drzewa” jak również “Przestrzeń parku z drzewami i krzewami”. Te lekcje szczególnie są przydatne osobom, które wybierają się na Architekturę Krajobrazu SGGW. Warto też zapoznać się z naszymi propozycjami dotyczącymi rysowania w plenerze ( <– kliknij ten link na niebiesko) Ponad 80% uczestników naszego kursu rysunku zakochuje się w tej metodzie artystycznej. Wiesz … ciepło, śwież powietrze , piękne widoki-  aż chce się rysować.  Czasami pogoda nie pozwala na rysowanie z natury nawet we Wrześniu dlatego wtedy bazujemy tylko na wykładzie który jest na lekcji.

Światłocień i światło w rysunku

To rozległy temat ale niezwykle ważny. My podchodzimy do niego na dwa sposoby:

  • Światłocień rozumiany w sposób analityczny gdzie rozbijamy go na trzy składowe – cień rzucony i cień własny oraz światło
  • Światłocień artystyczny – czyli bazowanie na tym co widać.

Światłocień analityczny jest trudny. Wymaga od nas dużej wyrozumiałości. A to oznacza, że czasami musimy te zagadnienia tłumaczyć nawet po kilkanaście razy. I robimy to. Wiemy doskonale jak bardzo to właśnie te ćwiczenia rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Jesteśmy pewni , że każdego można tego nauczyć. Jedni potrzebują więcej czasu inni mniej. Nie na darmo naszym mottem jest “Każdego nauczymy rysować”  oraz “talent nie istnieje” W tym miejscu znów przychodzi nam metoda stopianowa.
Jeżeli chodzi o światłocień w rozumieniu artystycznym to jest dużo łatwiejszy. Przy tych ćwiczeniach zwracamy uwagę na to jaki światłocień wystąpił. Wtedy go rysujemy. W obrębie pracowni głównie dzieje się to na martwych naturach. Na tych lekcjach po raz pierwszy pojawiają się takie pojęcia jak percepcja i postrzeganie.

Martwa natura - klasyka nauki rysunku.

Na każdym szanującym się kursie rysunku jest ten temat. Rozumienia przestrzeni uczymy tu na bazie obserwacji. Interesuje nas jednak analiza struktur wewnętrznych. Mamy takie zdanie której jest na pierwszy rzut oka nie do przełknięcia – “kształtowanie formy poprzez analizę struktur wewnętrznych. Ale nie stosujemy tego nazewnictwa bo wszyscy by nam uciekli 😉  W skrócie – rysujemy nie tylko to co jest widzialne ale i to co jest z tyłu i zasłonięte. To bardzo rozwija myślenie przestrzenne.

W programie mamy kilka martwych natur. Na trymestrze jesiennym dbamy przede wszystkim o perspektywę i proporcję. W martwych naturach z trymestru zimowego oraz wiosennego dochodzą faktury materiałowe.  Uczymy jak oddawać w rysunku: szkło, drewno, draperię , kamień, metal oraz inne.

Użyliśmy tu słowa draperia a to oznacza u nas materiał ułożony w fałdy. Tema, który już od czasu renesansu jest podstawowym w nauce przyszłych twórców.
Podczas uczenia martwych natur oddzielnym zagadnieniem jest mierzenie z natury. Przydaje się ono zarówno w studiu jaki w plenerze.

Nauka zagadnień 3d

Na naszych zajęciach z rysunku jest cała masa dzieci i młodzieży którzy marzą o jakimś kierunku artystycznym powiązanym z czuciem 3D. Są to wszelkiej maści studia architektoniczne i przestrzenne:

  1. Wydziały architektury na politechnice
  2. Wyższe szkoły architektoniczne prywatne (np. Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania która ma bardzo przyjazny wydział architektury)
  3. Architektura Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego
  4. Architektura Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych
  5. Wnętrza na Polsko Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych (absolwenci tej uczelni bardzo sobie chwalą te studia)
  6. Wzornictwo Przemysłowe – to jest kierunek który wybitnie potrzebuję widzenia przestrzeni – tam każdy milimetr ma znaczenia
  7. Concept Art – to tu powstają koncepty do gier komputerowych i filmów – liderem w tej branży jest jednak creativity.pl które ma świetne osiągnięcia. Kiedy piszemy ten tekst Oni właśnie pracują nad koncepcją do kolejnej wielkiej produkcji hollywoodzkiej. Świat jeszcze o nich usłyszy !

Nauka rysunku maszyn i samochodów.

Obie te formy pojawiają się względnie późno bo dopiero od trymestru zimowego. Jest to spowodowane tym, że wymagają już dość znacznych umiejętności. W przypadku samochodów taką główną trudnością jest rysowanie nawarstwiających się elips w kole.  Potem umiejętność pokazania błysku na lakierze. Natomiast prawdziwym wyzwaniem jest rysowanie obłych kształtów samochodów. Dlatego w obrębie tej tematyki mamy dwie lekcje. Na jednej rysujemy samochód stary – bardziej kanciasty. Na drugiej opływowy gdzie nie ma punktów zaczepień.

Przez wiele lat w Pracowni Domin wykształciliśmy świetny program dzięki zaangażowaniu takich nauczycieli jak: Konrad Kędzierski, Piotr Krzyczkowski czy Artem Trembach.
Na wyższych latach dochodzą jeszcze rysunki maszyn takich jak spychacz, czołg czy samoloty.

Rysowanie rzeczy z tyłu i niewidocznych fajnie widać na tych tutorialach rysunkowych do ściągnięcia za darmo – Tutorial do rysowania samochodu. Można zobaczyć na nim, że tylne, czwarte koło jest całkowicie zasłonięte. Rysujący je Grzesiek Korniluk jednak narysował je starannie tak żeby oddać perspektywę. Taka forma nauki pozwala w przyszłości ustawić samochód w dowolnej przestrzeni tak jak my chcemy a nie jak jest na zdjęciu. Osoba, która tylko przerysowuje zdjęcia już sobie z tym nie poradzi.

Nauka rysowania brył. Bryły platońskie - tylko pięć ale jakże ważne.

Brył platońskich jest tylko pięć. Oto kompletna lista:

  • czworościan foremny – ścianą jest trójką równoboczny
  • sześcian – ściana kwadratowa – żadna inna bryła nie składa się z takich ścian
  • ośmiościan foremny – trójką równoboczny
  • dwunastościan foremny – pięciokąt foremny – najbardziej magiczna ze wszystkich w tym zestawieniu
  • dwudziestościan foremny – trójkąt równoboczny – niby ścian ma więcej niż poprzednik, ale rysunkowo jest dużo łatwiejszy

To dwunastościan foremny najbardziej rozwija. Jego ściany to pięciokąty foremne. W połączeniu z kątami między nimi stanowi nie lada wyzwanie. Jak ktoś przejdzie dwunastościan foremny to bardzo rośnie mu wyczucie przestrzeni. Uczymy go taką metodą , żeby każdy go miał.
Niesamowite są zależności pomiędzy tymi bryłami. Tym zajmujemy się jednak już w obrębie zajęć darmowych w naszej pracowni.

Rysowanie postaci ludzkiej

Żeby rysować postać ludzką nie trzeba mieć podstaw perspektywy. W zasadzie są cztery typy zajęć od których kurs można rozpocząć:

  • Martwa natura – bo tu perspektywę widać i nie trzeba jej wyjaśniać
  • Podstawy perspektywy – od tego zaczynamy tradycyjnie
  • Zieleń i drzewa – bo one też nie potrzebują żadnej wcześniejszej lekcji
  • Postać ludzka – bo też perspektywa jest tu zbędna.

Postać ludzką rysuje się na początku z natury. I znów tu największą rolę odgrywa obserwacja. No i umiejętność mierzenia – ale to już kursant zna z lekcji wcześniejszych. W obrębie zajęć poznajemy Kanon Polikleta. Warto go znać choć przydaje się on tylko przy postaci stojącej. No i może trochę przy siedzącej.
Twórcy przestrzeni nie potrzebują jednak postaci na dużych formatach tak jak kandydaci na malarstwo czy grafikę. Dla osób zajmujących się szeroko rozumianym designem postać jest potrzebna w głównej mierze jako miara do projektu.
I tak na przykład Wzornictwo Przemysłowe często dodaje dłoń gdy chce pokazać jak zaprojektowany przedmiot działa. Kandydaci na architekturę wrysowują postać jako pokazanie skali.

Oczywiście postać sztalugowa oraz portret też się u nas pojawia ale jako zajęcia fakultatywne.

Rysowanie architektury

W tej materii bardzo się specjalizujemy. To w końcu na naszym kursie wypracowaliśmy coś co nazywa się Złota Dekada. Przez dziesięć lat to od nas była najlepsza osoba na egzaminie wstępnym na Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. (Stąd skrót WAPW – bardzo często można go spotkać, co ciekawe studenci i absolwenci potocznie mówią “Wydział” i zawsze na myśli mają Wydział Architkektury)

 

Już wiele lat temu podstawowym tematem są tzw Jerzmanki. Gotycki kościół ze Śląska. Uczymy go składając z brył prostych. Jest to kulminacja zajęć z perspektywy.

 

Mamy też rozwinięcie zajęć z rysowania architektury – Archimistrz. Zajęcia te są w ramach Wolnej Pracowni. Na nich wędrujemy z rysunkiem przez epoki i style. Czyli uczeń nie dość że ćwiczy rysunek to jeszcze świadomość jak budowało się w latach ubiegłych.

Techniki rysunkowe, których nauczamy

Jest jeszcze jedna wybitna korzyść tych zajęć poznanie wielu technik. Oto lista wszystkich technik jakich tam uczymy:

  • ołówek
  • mielony grafit – tzw. Wycieruch
  • kredka
  • sangwina
  • węgiel
  • flamaster
  • flamastry w różnych odcieniach
  • cienkopis
  • pióro
  • patyk maczany w tuszu
  • stalówka
  • długopis
  • kawa rozpuszczalna! – powaga , tym też można rysować

Akwareli w tym spisie nie ma ponieważ używamy jej na dedykowanych tej technice lekcjach.

TRZY DARMOWE DODATKI DLA KURSANTÓW DOMINA

😉 Tylko u nas 😉

Możliwość odrabiania zajęć

Codziennie w ramach Wolnej Pracowni możesz przyjść do Domina i pod okiem prowadzącego odrobić nieobecność lub przyjść, żeby zadać dodatkowe pytania! Zajęcia odbywają się w określonych godzinach.

Darmowy kurs akwareli

I to pod okiem mistrza w swojej dziedzinie - Grzegorza Wróbla! Taki kurs akwareli normalnie kosztuje 899 zł. Tak więc zyskujesz kwotę 899 zł. A już teraz mamy dla Ciebie prezent – kurs akwareli od podstaw on-line.

Zajęcia tematyczne

Poszukujesz swojej pasji lub może już wiesz jakie umiejętności chciałbyś rozwijać najbardziej? Przyjdź na dodatkowe zajęcia tematyczne! Codziennie w Dominie odbywają się zajęcia dodatkowe tematyczne!

Galeria prac kursantów ogólnego kursu rysunku

Opinie naszych kursantów

Uczestnicy naszych kursów szczególnie cenią rodzinną atmosferę Domina. Wzajemne motywowanie się oraz klimat sprzyjający wspólnemu rysowaniu to kluczowe aspekty sukcesu naszych uczniów. Razem tworzymy rodzinę Domina. 

Kurs rysunku Domin to świetne miejsce dla ludzi którzy chcą się rozwijać. Zaraziłam się tam pasją do rysunku i zdobyłam skilla. Uwielbiam to miejsce i najchętniej siedziałabym tam codziennie.
Zuza Zawiejska
Uczestniczka zajęć
Pracownia rysunku Domin, w moim wypadku to drugi dom. Trzy lata. Dzień w dzień, często nawet po 12 godzin. Dużo pracy ale też efektów. Przychodząc do Domina nie miałam talentu do rysowania, ale lubiłam to robić. Chciałam się rozwinąć, bo moim marzeniem od zawsze była architektura. Teraz jestem bardzo zadowolona z poziomu na jakim się znajduję. Nauczyłam się radzenia z każdą techniką i z każdym tematem, dzięki bogatemu programowi zajęć. Nigdy nie traktowałam tego jako zwykłą szkołę rysunku, bardziej jako miejsce do szerzenia i pogłębiania wspólnej pasji. Poznałam tam wielu wspaniałych ludzi, począwszy od zawsze pomocnych asystentów do kursantów, z którymi obecnie się przyjaźnię. Domin to przede wszystkim atmosfera. Aż chce się tam wracać każdego dnia 🙂
Monika Kossakowska
Kursantka
Wybrałam Szkołę Rysunku Domin, bo zwyczajnie lubiłam rysować i chciałam spotkać podobnych do mnie ludzi. Domin mnie nie zawiódł. Zarówno wśród prowadzących jak i u samych kursantów czuć było niepowtarzalną atmosferę pasji do rysowania. Chodziłam na kurs rysunku do Domina przez wiele lat, ale bardzo szybko poczułam się jego częścią, częścią tak zwanej Rodziny Domina. To właśnie tam nareszcie poczułam, że znajduję się we właściwym miejscu, a Domin stał się moją bezpieczną przystanią
Ala Adamczuk
Szczęśliwa studentka architektury

Grupy zajęć rysunku w ciągu tygodnia

Najczęściej zadawane pytania

Poniedziałek-Piątek

Zajęcia odbywają się w godzinach:
15:00-18:00
18:00-21:00

SOBOTA

W soboty zajęcia odbywają się w godzinach:
9:00-12:00
12:30-15:30
16:00-19:00

NIEDZIELA

W niedziele zajęcia odbywają się w godzinach:
10:00-13:00
13:30-16:30

Cena za trymestr nauki wynosi 1145 PLN. 

Jeden trymestr nauki składa się z 11 lekcji przypadających jednego dnia co tydzień. Zajęcia nie odbywają się w dni świąteczne. Trymestr kończy się wtedy, kiedy odbędzie się 11 lekcji.

Do Domina można się zapisać poprzez formularz zapisu znajdujący się powyżej.

Kursanci Domina, którz wybrali Pakiet Trymestr lub Pakiet Roczny mogą brać udział w darmowych zajęciach w ramach Wolnej Pracowni. Podczas tych zajęć kursanci mogą również odrobić nieobecności. Rozkład Wolnej Pracowni podany jest poniżej.

W Dominie prowadzone są zajęcia artystyczne, dzięki którym kursanci rozwijają wszechstronne umiejętności. Dzięki szerokiej ofercie darmowych zajęć dodatkowych, kursanci Domina mogą rozwijać przekrojowo umiejętności, a być może nawet odkryć swoją prawdziwą pasję. W Dominie uczymy zarówno rysunku technicznego, przygotowujemy do egzaminu na architekturę, jak i uczymy malowania akwareli, malarstwa olejnego, rysowania samochodów. W Dominie znajdziesz również zajęcia ukierunkowane na ASP. Dokładny zakres omawianych tematów znajdziesz poniżej.

Kurs w Dominie możesz opłacić przed rozpoczęciem trymestru lub w trzech równych ratach płatnych co miesiąc w trakcie trwania trymestru.

Domin posiada wiele filii w całej Polsce. W zakładce Kontakt znajdziesz informacje o lokalizacji naszych szkół.

Jedne zajęcia trwają 3 godziny.

W Dominie każdy rok nauki został podzielony na trzy trymestry. Cały program nauki rysunku trwa jednakże 4 lata – począwszy od poziomu podstawowego do niezwykle zaawansowanego. Przed rozpoczęciem każdego trymestru można podjąć decyzję o dalszej kontynuacji nauki w kolejnym trymestrze.

Kurs Rysunku ogólny

RYSUJ Z ZESTAWAMI DOMINA

Nasi Partnerzy

CZY WIESZ, ŻE:

😉 Tylko w Szkole Rysunku Domin 😉

Organizujemy koronę plenerów

Domin to rodzina, a nasze filie znajdują się w całej Polsce! Możesz pojechać do innego miasta i przyjść do jednej z naszych filii, żeby sobie porysować! Ponadto, możesz rysować w plenerach poleconych przez szefów filii!

Organizujemy Dominiady

Czyli wyjazdy plenerowe zagraniczne podczas których, pod okiem prowadzących, zwiedzisz oraz narysujesz prace największych artystów oraz architektów w dziejach! Wspaniała przygoda!

Mnóstwo dodatkowych tutoriali

Oprócz zajęć Ogólnego Kursu rysunkowego, chciałbyś rozwijać równolegle swoją pasję? W Dominie przygotowaliśmy mnóstwo dodatkowych tutoriali tematycznych! Sięgnij po swoje marzenia z Rodziną Domina!

rodzina domina

Super atmosfera na zajęciach to nasi uczniowie wskazują jako wartość numer jeden! Tworzymy Rodzinę Domina– z resztą tylko popatrz na tych wiele uśmiechniętych twarzy! Poniżej link do grupy na Fb – nie tylko dla uczniów i absolwentów ale i dla gorących sympatyków Szkoły Rysunku Domin

Nasza Lokalizacja - Jesteśmy centralnie w centrum!

No już lepszej lokalizacji to się nie da. Drzwi w drzwi jesteśmy z najwyższym wieżowcem w Warszawie – Varso. My wewnętrznie nazywamy go Domin Tower. Jak będziesz się na niego kierować to trafisz do nas. Jesteśmy dobrymi sąsiadami 🙂 A dokładnie na rogu Chmielnej i Jana Pawła. Na przeciwko nas są Złote Tarasy i Dworzec Warszawa Centralna Psssst! Tajemnica! Przenieśliśmy się tu bo mamy na rogu najlepszy kebab w mieście! A szef lubi. Ale o tym cicho 😉

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish