Nauka rysowania

Nauka rysowania dla początkujących – TOP 11 PORAD

Kompleksowy poradnik nauki rysowania dla początkujących w pigułce. Tu znajdziesz zbiór najważniejszych informacji na temat: 

  • jak zacząć rysować
  • czy szkoła rysunku jest potrzebna
  • skąd czerpać inspiracje do rysowania

I wiele więcej😉. Zatem, jeśli chcesz tworzyć wspaniałe rysunki, które wzbudzą podziw innych nie czekaj na magiczne olśnienie. Zabieramy się do pracy!

Chciałbyś zacząć rysować, ale boisz się, że nie masz talentu? Po przeczytaniu poniższego artykułu zmienisz swoje zdanie na zawsze.

Czy muszę mieć talent, żeby rozpocząć kurs rysunku? – odpowiada nauczycielka rysunku.

Jak rysować krzesło - szybka lekcja rysunku

Na początek proponuję Ci zajawkę cyklu “Jak rysować”, gdzie w krótkim czasie poznasz nowe zagadnienie. To lekcja rysunku w formie 2-minutowego filmiku, którą możesz przerobić o każdej porze, niezależnie gdzie się znajdujesz. Czekasz na lekcję/wykład albo wodę na herbatę? Idealnie! Weź kartkę i ołówek, i zaczynamy.

Co znajdziesz na stronie?

1. Naukę rysowania Zacznij od podstaw

Brzmi banalnie? A jednak! Pewnie jako zapalony miłośnik sztuki masz już przed oczami obraz siebie rysującego realistyczne portrety, zapierające dech w piersiach krajobrazy i przykuwające wzrok grafiki. Oczywiście to przyjdzie, ale w odpowiednim czasie.

Najpierw zapoznaj się z podstawami rysunku. Takim alfabetem, z którego stworzysz słowa.. aż do poezji. Często wydaje się to żmudny proces, ale z doświadczenia wiem, że ćwiczenie sprawności rysunkowej i opanowywanie podstaw, jako część każdej lekcji rysunku jest niezmiernie rozwijające. Dotyczy to rysowników na każdym poziomie.

jak wykonać szkic konia
Powyżej widzisz wstępną fazę rysunku. Tak działamy podczas każdego kursu artystycznego - od ogłóu do szczegółu. Nie od razu przechodzi się do cieniowania i detalu

Aby ułatwić Ci zapoznanie się z podstawowymi zasadami rysunku, ułożyliśmy plan w oparciu o ćwiczenia ze szkoły rysunku. To 21 lekcji, które pomogą Ci przyjemnie i skutecznie przejść przez najważniejsze zagadnienia.

nauka rysowania dla początkujących - 21 lekcji

Trudno samemu ułożyć skuteczny plan treningowy, gdy jest się początkującym sportowcem. Wtedy najlepiej skorzystać z porady trenera (istnieją też wersje darmowe). Dlatego podlinkowuję Ci sprawdzony zbiór lekcji rysunku, który przeprowadzi Cię przez najistotniejsze zagadnienia.

2. Wyznacz czas na naukę rysowania

Czy musi to być konkretny termin, dzień, godzina?

Tak.

Jest to najskuteczniejszy sposób na regularną naukę rysowania od podstaw. Jeśli powiesz sobie, że będziesz siadał do kursu rysunku “w wolnej chwili”, może się okazać, że nie znajdziesz takiego momentu w ciągu zabieganej doby. 

Dlatego najlepiej umówić się ze sobą bardzo konkretnie np. wtorki i piątki o 20. Wtedy tuż przed ustaloną godziną szykujesz przybory rysunkowe i punkt 20 rozpoczynasz naukę rysowania.

nauka rysowania nawyk

Takie podejście pomoże Ci nie tylko wygospodarować czas na hobby. Unikniesz również wymówek i wypracujesz nawyk. Gdy wypadnie Ci coś ważnego w zaplanowanym czasie, zawsze możesz przełożyć rysunek od podstaw na inną godzinę lub dzień.

Dzięki nawykowi Twój mózg automatycznie będzie wiedział, że nadszedł moment nauki rysunku, a Ty bez większego wysiłku rozpoczniesz działanie.

3. Wspomagaj się tutorialami dla początkujących

W internecie znajdziesz mnóstwo materiałów pomocnych w nauce rysunku. Będą one świetnym uzupełnieniem kursu artystycznego, który możesz podjąć w szkole rysunku lub domu kultury. Sprawdzą się na długi wieczór i pomogą Ci się zrelaksować.

Lekcje rysunku online zawierają opisy i zdjęcia działań krok po kroku, ale często twórcy uwzględniają najczęstsze błędy, które popełniają początkujący. Zwracaj na nie uwagę, żeby nie wypracowywać złych nawyków. Możesz też korzystać z video tutoriali rysunkowych.

4. Świadomie popełniaj błędy i wyciągaj wnioski

Pozwól sobie popełniać błędy. Nie myli się ten, kto nic nie robi. Dlatego działaj pewnie, nawet jeśli  wiąże się to z ryzykiem zrobienia czegoś źle. Gdy zrozumiesz swoją pomyłkę, będziesz bogatszy o kolejne doświadczenie. Ułatwi Ci ono dalszą naukę rysunku i dążenie do stawania się lepszym.

Lepiej doświadczyć błędu na własnej skórze, wyciągnąć wnioski i zapamiętać je na przyszłość niż stać w miejscu, bojąc się podjąć jakiegokolwiek działania.

Ale jak wyciągnąć te wnioski...?

1 Samodzielnie analizuj swoje rysunki po każdym ukończonym etapie. Pomogą Ci w tym zdjęcia, z których korzystasz do nauki rysunku lub wskazówki zawarte w tutorialach dla początkujących.

2 Poproś o pomoc nauczyciela rysunku. Jest to najbardziej kompetentna osoba, która powinna dać Ci rzetelną informację zwrotną na temat Twoich prac.

3 Próbuj podejść do tematu na różne sposoby i oceniaj, który z nich najlepiej się sprawdza.

4 Zrób research w internecie, jak podejść do interesującego Cię zagadnienia rysunkowego. Tylko uważaj na różne opinie. Polecam Ci skorzystać z kilku porad odnośnie nauki rysunku od podstaw i wybrać tę, którą uważasz a najlepszą.

5 Pytaj doświadczonych rysowników. Może ktoś z Twoich znajomych zajmuje się profesjonalnie nauką rysunku? Albo robi to hobbystycznie od wielu lat i imponuje Ci swoimi dziełami? 

KURS RYSUNKU = DOMIN

5. Uważaj na gromadzenie materiałów

To niestety przytrafia się większości z nas.

Oczywiście na początku nauki rysowania potrzebujesz dokładnego rozeznania się temacie. Co za tym idzie: zagłębianie się w artykuły, pobieranie kursów artystycznych, zakup książek o rysunku od podstaw.

Zdobywanie wiedzy jest ważne. Lecz wiem z doświadczenia, że pobierając darmową lekcję malarstwa, myślę o przerobieniu jej później i…

Później raczej zapominam, że gdzieś zapisałam kurs malarstwa.

Unikaj bezcelowego gromadzenia materiałów

Rozpocznij sprawdzony kurs rysunku

Pisząc o materiałach, mam na myśli również narzędzia i przybory do rysowania. Ważna jest ich jakość, żeby komfortowo Ci się pracowało, ale…

Na samym początku kursu artystycznego nie ma sensu kupować najdroższych szkicowników, cienkopisów, czy tabletu graficznego. Na rynku spokojnie znajdziesz narzędzia plastyczne z dobrej półki w przystępnej cenie. Szkoły rysunku są coraz bardziej popularne, więc producenci wychodzą na przeciw artystom.

Można rysować wszystkim i na wszystkim - FAKT czy MIT?

Znasz może romantyczne historie o wspaniałych artystach, którzy w ubóstwie, mimo braku narzędzi, tworzyli niesamowite dzieła?

Możesz rysować, może nie patykiem po ziemi (żeby nie popadać w skrajność), ale przykładowo zbyt twardym ołówkiem i Twoja praca nie przyniesie tak dobrych efektów, jak gdybyś użył odpowiedniego grafitu.

Podczas praktyk rysunkowych z WAPW zauważyliśmy ze znajomymi, że prowadzący rysując nawet wypisującym się flamastrem, potrafi stworzyć dzieło.

Jaki z tego wniosek?

Nauczyciel rysunku ma już wyćwiczoną rękę, sprawnie posługuje się każdym narzędziem i wie jak wykorzystać potencjał danej techniki (w inny sposób podchodzi się do rysunku flamastrem, a w innych do rysunku ołówkiem). Dlatego przed nauką od podstaw zaopatrz się w “dobrej jakości patyki”😉.

6. Sięgaj po porady na temat nauki rysowania

Nie musisz wszystkiego od razu wiedzieć. Jednak jest prosty sposób na ułatwienie sobie nauki rysowania dla początkujących i nie tylko. To zadawanie pytań i szukanie porad. Jaka forma najbardziej Ci odpowiada?

  • Lubisz szukać informacji w internecie, udzielać się na platformach rysunkowych?
  • A może wolisz rozmawiać sam na sam z nauczycielem rysunku lub wymieniać się zdaniem w grupie artystów?

Odbierz darmowy dostęp do lekcji rysunku online

Nie szukaj daleko. Wypróbuj najczęściej polecany kurs rysunku i zobacz natychmiastowe efekty.

SZKICOWNIK W GOTOWOŚCI

Aby nie zgubić wartościowej wiedzy, którą znalazłeś dobrze założyć notatnik, w którym utrwalisz najważniejsze informacje. Może to być szkicownik z krótkimi notatkami i rysunkami. W jego prowadzeniu pomogą Ci lekcje rysunku organizwane przez samego Wojciecha Domińczaka, założyciela Szkoły Rysunku DOMIN.  Są to Rozwojówki w formie live na fb. Na każdej poruszany jest inny temat, o który możesz poprosić Wojtka, pisząc bezpośrednio do niego

Zatem działaj śmiało. Nie ma co odkładać zdobywania wiedzy na później. Jeśli nurtuje Cię jak narysować konia, schody kręcone, ośmiościan, czy cienie od bardziej skomplikowanych figur, może to być tematem kolejnej Rozwojówki.

7. Dokonuj analizy własnych rysunków

Będzie Ci to potrzebne do zrobienia widocznych postępów. Sprawdzaj i porównuj prace z tutorialami, zdjęciami, tym co widzisz wokół. Analiza dotyczy też uzyskiwania zamierzonego efektu. Czy przedstawiłeś to, co chciałeś z satysfakcjonującym Cię rezultatem?

Samo rysowanie do szuflady bez analizy i poprawy błędów nie przyniesie tak szybkich postępów. Ponadto powtarzanie w kółko błędnej techniki, spowoduje, że wyrobisz sobie złe nawyki, które później trudno zmienić.

NAJPROSTSZY SPOSÓB NA NAUKĘ RYSOWANIA

Po co narażać się na błędy i szukać po omacku już opracowanych metod? Nie ma sensu marnować na to życia.

Wypróbuj kurs rysunku

Z ćwierćwiecznym doświadczeniem uczymy rysować początkujących i zaawansowanych. Nasz program opracowaliśmy w oparciu o skuteczne metody, które w krótkim czasie pozwolą Ci zrobić zauważalne postępy.
ZAREZERWUJ MIEJSCE

JAK DOKONAĆ SAMOOCENY RYSUNKÓW?

  1. Przypatrz się uważnie swojej pracy na każdym etapie. Kiedy wstępnie zarysowujesz kształty, gdy już masz skończoną fazę linearną, na różnych poziomach dopracowywania światłocienia.
  2. Szybko przenoś wzrok z własnego rysunku  na referencję. Staraj się wyłapać jak najwięcej różnic, które warto poprawić. Być może niektóre z nich są nieznaczące lub wręcz na korzyść. Dlatego pozbywaj się głównie tych, o których wiesz, że są błędami technicznymi.
  3. Sprawdź, czy zrealizowałeś założone cele. Do każdego rysunku warto podejść w indywidualny sposób. Gdy Twoim zamiarem jest ukazanie czystej i poprawnej geometrii technika jakiej użyjesz będzie odmienna niż do narysowania zieleni.
  4. Nie bądź zanadto krytyczny. Spójrz na swoje prace jak na kolejne kroki przybliżające Cię do sukcesu w nauce rysunku. Te bardziej i mniej udane mają takie samo znaczenie. Ciesz się z każdego szkicu, jaki wykonałeś.

8. Ucz się rysunku, niekoniecznie rysując

Kształcąca będzie zarówno wycieczka do muzeum z obrazami mistrzów, jak i na wystawę rzeźby. Możesz też z paczką znajomych udać się na wspólne zwiedzanie miast z ciekawą architekturą, aby zrobić zdjęcia i przypatrzeć się jak układają się linie w perspektywie.

W procesie nauki rysowania dla początkujących świadoma obserwacja otoczenia jest niezmiernie rozwijająca. Przekłada się później na umiejętność szkicowania z natury, a także dalej na sprawniejsze rysowanie z wyobraźni. Nie bez powodu część lekcji z kursu na architekturę w DOMINie odbywała się w plenerze.

Jak wygląda kurs artystyczny w plenerze?

Doświadczenie nieporównywalne z niczym innym. Lekcja rysowania tego, co namacalnie przed Tobą.

A może by tak noc... rysunkowa?

W DOMINie masz niepowtarzalną okazję rysowania w miłym towarzystwie, przy ulubionym filmie lub muzyce, zakąszając przy okazji żelki i popcorn. Noce rysunkowe to nasza tradycja 

9. Testuj różne techniki do nauki rysunku

Tak jak niebojące się niczego pociechy z lekcji rysunku dla dzieci… Ciekawość świata, z którą podchodzą do życia pozwala im puścić wodze fantazji i mieszać, próbować, odkrywać. 

Każda technika sama w sobie daje inny, niepowtarzalny efekt, co dopiero ich nieoczywiste połączenie. Takie eksperymenty mogą przynieść bardzo ciekawe rezultaty. Masz szansę odkryć nieznane na własną rękę.

10. Do nauki rysowania zaopatrz się w dobre narzędzia

To nie znaczy, że musisz wydawać na najdroższe markery czy kredki. Wystarczą te tradycyjne, dobrej jakości. Wielu rysowników korzysta z ołówków Koh-i-noor, cienkopisów Farber Castell lub Uni Pin. To jedne z firm, które mogę polecić. W przypadku narzędzi do rysowania sprawdza się taktyka kupowania przetestowanych i porządniejszych przyborów, które posłużą na dłuższy czas.

Aby tak było, pamiętaj też o właściwym przechowywaniu ołówków, żeby nie dopuścić do ich nadmiernego łamania.

11. Wykorzystuj unikalną metodę Ready deski

Czyli zawsze w gotowości. Jeśli rozpoczęty rysunek będziesz trzymać w zasięgu wzroku, z narzędziami naszykowanymi do pracy łatwiej będzie Ci zabrać się za lekcję rysowania. To dlatego, że Twoja świadomość  cały czas  będzie czujna na chęć dokończenia rysunku. Jest to sposób dla wszystkich, którzy długo zbierają się , żeby w ogóle zacząć.

Wybierz jeden z trzech najpopularniejszych kursów

Jeśli chcesz profesjonalnie rozwinąć swoją pasję i wiązać z nią przyszłość lub po prostu czerpać przyjemność ze sztuki w gronie znajomych .

Kurs malarstwa

Euismod laoreet eget turpis platea

Digital painting

Pharetra molestie viverra placerat

Kurs rysunku w ferie

Ultricies risus integer sed placerat

Gift Card

Give the Gift of Greenery

Pretium tortor risus enim neque quis pellentesque maecenas proin odio eget arcu

New Plants

Our Story

For People Who Love Plants

Vivamus quam sociis tristique diam at donec nisl, hendrerit leo nunc at velit lacinia porttitor a nulla tellus ultrices varius aliquet sed in placerat.

Facilisis eu faucibus diam cursus pulvinar consectetur purus sem felis, mauris consectetur nisl vitae gravida ultricies sem condimentum aliquet ut sed gravida amet vitae euismod pulvinar volutpat laoreet pharetra.

What Our Customers Say

Sed odio donec curabitur auctor amet tincidunt non odio enim felis tincidunt amet morbi egestas hendrerit.
Jennifer Lewis
Sed odio donec curabitur auctor amet tincidunt non odio enim felis tincidunt amet morbi egestas hendrerit.
Alicia Heart
Sed odio donec curabitur auctor amet tincidunt non odio enim felis tincidunt amet morbi egestas hendrerit.
Juan Carlos

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish