Kompleksowy poradnik nauki rysowania dla początkujących w pigułce. Tu znajdziesz zbiór najważniejszych informacji na temat:
- jak zacząć rysować
- czy szkoła rysunku jest potrzebna
- skąd czerpać inspiracje do rysowania
I wiele więcej. Zatem, jeśli chcesz tworzyć wspaniałe rysunki, które wzbudzą podziw innych nie czekaj na magiczne olśnienie. Zabieramy się do pracy!
Chciałbyś zacząć rysować, ale boisz się, że nie masz talentu? Po przeczytaniu poniższego artykułu zmienisz swoje zdanie na zawsze.
Czy muszę mieć talent, żeby rozpocząć kurs rysunku? – odpowiada nauczycielka rysunku.
Odbierz darmowy dostęp do lekcji rysunku online
Jak rysować krzesło - szybka lekcja rysunku
Na początek proponuję Ci zajawkę cyklu “Jak rysować”, gdzie w krótkim czasie poznasz nowe zagadnienie. To lekcja rysunku w formie 2-minutowego filmiku, którą możesz przerobić o każdej porze, niezależnie gdzie się znajdujesz. Czekasz na lekcję/wykład albo wodę na herbatę? Idealnie! Weź kartkę i ołówek, i zaczynamy.
Co znajdziesz na stronie?
1. Naukę rysowania Zacznij od podstaw
Brzmi banalnie? A jednak! Pewnie jako zapalony miłośnik sztuki masz już przed oczami obraz siebie rysującego realistyczne portrety, zapierające dech w piersiach krajobrazy i przykuwające wzrok grafiki. Oczywiście to przyjdzie, ale w odpowiednim czasie.
Najpierw zapoznaj się z podstawami rysunku. Takim alfabetem, z którego stworzysz słowa.. aż do poezji. Często wydaje się to żmudny proces, ale z doświadczenia wiem, że ćwiczenie sprawności rysunkowej i opanowywanie podstaw, jako część każdej lekcji rysunku jest niezmiernie rozwijające. Dotyczy to rysowników na każdym poziomie.
Aby ułatwić Ci zapoznanie się z podstawowymi zasadami rysunku, ułożyliśmy plan w oparciu o ćwiczenia ze szkoły rysunku. To 21 lekcji, które pomogą Ci przyjemnie i skutecznie przejść przez najważniejsze zagadnienia.
Nauka rysowania dla początkujących - 21 lekcji
2. Wyznacz czas na naukę rysowania
Czy musi to być konkretny termin, dzień, godzina?
Tak.
Jest to najskuteczniejszy sposób na regularną naukę rysowania od podstaw. Jeśli powiesz sobie, że będziesz siadał do kursu rysunku “w wolnej chwili”, może się okazać, że nie znajdziesz takiego momentu w ciągu zabieganej doby.
Dlatego najlepiej umówić się ze sobą bardzo konkretnie np. wtorki i piątki o 20. Wtedy tuż przed ustaloną godziną szykujesz przybory rysunkowe i punkt 20 rozpoczynasz naukę rysowania.
Takie podejście pomoże Ci nie tylko wygospodarować czas na hobby. Unikniesz również wymówek i wypracujesz nawyk. Gdy wypadnie Ci coś ważnego w zaplanowanym czasie, zawsze możesz przełożyć rysunek od podstaw na inną godzinę lub dzień.
Dzięki nawykowi Twój mózg automatycznie będzie wiedział, że nadszedł moment nauki rysunku, a Ty bez większego wysiłku rozpoczniesz działanie.
3. Wspomagaj się tutorialami dla początkujących
W internecie znajdziesz mnóstwo materiałów pomocnych w nauce rysunku. Będą one świetnym uzupełnieniem kursu artystycznego, który możesz podjąć w szkole rysunku lub domu kultury. Sprawdzą się na długi wieczór i pomogą Ci się zrelaksować.
Lekcje rysunku online zawierają opisy i zdjęcia działań krok po kroku, ale często twórcy uwzględniają najczęstsze błędy, które popełniają początkujący. Zwracaj na nie uwagę, żeby nie wypracowywać złych nawyków. Możesz też korzystać z video tutoriali rysunkowych.
4. Świadomie popełniaj błędy i wyciągaj wnioski
Pozwól sobie popełniać błędy. Nie myli się ten, kto nic nie robi. Dlatego działaj pewnie, nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem zrobienia czegoś źle. Gdy zrozumiesz swoją pomyłkę, będziesz bogatszy o kolejne doświadczenie. Ułatwi Ci ono dalszą naukę rysunku i dążenie do stawania się lepszym.
Lepiej doświadczyć błędu na własnej skórze, wyciągnąć wnioski i zapamiętać je na przyszłość niż stać w miejscu, bojąc się podjąć jakiegokolwiek działania.
Ale jak wyciągnąć te wnioski...?
1 Samodzielnie analizuj swoje rysunki po każdym ukończonym etapie. Pomogą Ci w tym zdjęcia, z których korzystasz do nauki rysunku lub wskazówki zawarte w tutorialach dla początkujących.
2 Poproś o pomoc nauczyciela rysunku. Jest to najbardziej kompetentna osoba, która powinna dać Ci rzetelną informację zwrotną na temat Twoich prac.
3 Próbuj podejść do tematu na różne sposoby i oceniaj, który z nich najlepiej się sprawdza.
4 Zrób research w internecie, jak podejść do interesującego Cię zagadnienia rysunkowego. Tylko uważaj na różne opinie. Polecam Ci skorzystać z kilku porad odnośnie nauki rysunku od podstaw i wybrać tę, którą uważasz a najlepszą.
5 Pytaj doświadczonych rysowników. Może ktoś z Twoich znajomych zajmuje się profesjonalnie nauką rysunku? Albo robi to hobbystycznie od wielu lat i imponuje Ci swoimi dziełami?
KURS RYSUNKU = DOMIN
5. Uważaj na gromadzenie materiałów
To niestety przytrafia się większości z nas.
Oczywiście na początku nauki rysowania potrzebujesz dokładnego rozeznania się temacie. Co za tym idzie: zagłębianie się w artykuły, pobieranie kursów artystycznych, zakup książek o rysunku od podstaw.
Zdobywanie wiedzy jest ważne. Lecz wiem z doświadczenia, że pobierając darmową lekcję malarstwa, myślę o przerobieniu jej później i…
Później raczej zapominam, że gdzieś zapisałam kurs malarstwa.
Pisząc o materiałach, mam na myśli również narzędzia i przybory do rysowania. Ważna jest ich jakość, żeby komfortowo Ci się pracowało, ale…
Na samym początku kursu artystycznego nie ma sensu kupować najdroższych szkicowników, cienkopisów, czy tabletu graficznego. Na rynku spokojnie znajdziesz narzędzia plastyczne z dobrej półki w przystępnej cenie. Szkoły rysunku są coraz bardziej popularne, więc producenci wychodzą na przeciw artystom.
Można rysować wszystkim i na wszystkim - FAKT czy MIT?
Znasz może romantyczne historie o wspaniałych artystach, którzy w ubóstwie, mimo braku narzędzi, tworzyli niesamowite dzieła?
Możesz rysować, może nie patykiem po ziemi (żeby nie popadać w skrajność), ale przykładowo zbyt twardym ołówkiem i Twoja praca nie przyniesie tak dobrych efektów, jak gdybyś użył odpowiedniego grafitu.
Podczas praktyk rysunkowych z WAPW zauważyliśmy ze znajomymi, że prowadzący rysując nawet wypisującym się flamastrem, potrafi stworzyć dzieło.
Jaki z tego wniosek?
Nauczyciel rysunku ma już wyćwiczoną rękę, sprawnie posługuje się każdym narzędziem i wie jak wykorzystać potencjał danej techniki (w inny sposób podchodzi się do rysunku flamastrem, a w innych do rysunku ołówkiem). Dlatego przed nauką od podstaw zaopatrz się w “dobrej jakości patyki”😉.
6. Sięgaj po porady na temat nauki rysowania
Nie musisz wszystkiego od razu wiedzieć. Jednak jest prosty sposób na ułatwienie sobie nauki rysowania dla początkujących i nie tylko. To zadawanie pytań i szukanie porad. Jaka forma najbardziej Ci odpowiada?
- Lubisz szukać informacji w internecie, udzielać się na platformach rysunkowych?
- A może wolisz rozmawiać sam na sam z nauczycielem rysunku lub wymieniać się zdaniem w grupie artystów?
SZKICOWNIK W GOTOWOŚCI
Aby nie zgubić wartościowej wiedzy, którą znalazłeś dobrze założyć notatnik, w którym utrwalisz najważniejsze informacje. Może to być szkicownik z krótkimi notatkami i rysunkami. W jego prowadzeniu pomogą Ci lekcje rysunku organizwane przez samego Wojciecha Domińczaka, założyciela Szkoły Rysunku DOMIN. Są to Rozwojówki w formie live na fb. Na każdej poruszany jest inny temat, o który możesz poprosić Wojtka, pisząc bezpośrednio do niego.
Zatem działaj śmiało. Nie ma co odkładać zdobywania wiedzy na później. Jeśli nurtuje Cię jak narysować konia, schody kręcone, ośmiościan, czy cienie od bardziej skomplikowanych figur, może to być tematem kolejnej Rozwojówki.
7. Dokonuj analizy własnych rysunków
Będzie Ci to potrzebne do zrobienia widocznych postępów. Sprawdzaj i porównuj prace z tutorialami, zdjęciami, tym co widzisz wokół. Analiza dotyczy też uzyskiwania zamierzonego efektu. Czy przedstawiłeś to, co chciałeś z satysfakcjonującym Cię rezultatem?
Samo rysowanie do szuflady bez analizy i poprawy błędów nie przyniesie tak szybkich postępów. Ponadto powtarzanie w kółko błędnej techniki, spowoduje, że wyrobisz sobie złe nawyki, które później trudno zmienić.
NAJPROSTSZY SPOSÓB NA NAUKĘ RYSOWANIA
Wypróbuj kurs rysunku
JAK DOKONAĆ SAMOOCENY RYSUNKÓW?
- Przypatrz się uważnie swojej pracy na każdym etapie. Kiedy wstępnie zarysowujesz kształty, gdy już masz skończoną fazę linearną, na różnych poziomach dopracowywania światłocienia.
- Szybko przenoś wzrok z własnego rysunku na referencję. Staraj się wyłapać jak najwięcej różnic, które warto poprawić. Być może niektóre z nich są nieznaczące lub wręcz na korzyść. Dlatego pozbywaj się głównie tych, o których wiesz, że są błędami technicznymi.
- Sprawdź, czy zrealizowałeś założone cele. Do każdego rysunku warto podejść w indywidualny sposób. Gdy Twoim zamiarem jest ukazanie czystej i poprawnej geometrii technika jakiej użyjesz będzie odmienna niż do narysowania zieleni.
- Nie bądź zanadto krytyczny. Spójrz na swoje prace jak na kolejne kroki przybliżające Cię do sukcesu w nauce rysunku. Te bardziej i mniej udane mają takie samo znaczenie. Ciesz się z każdego szkicu, jaki wykonałeś.
Wybierz jeden z trzech najpopularniejszych kursów
Chcesz profesjonalnie rozwinąć swoją pasję i wiązać z nią przyszłość lub po prostu czerpać przyjemność ze sztuki w gronie znajomych? Teraz masz taką możliwość na wyciągnięcie… kliknięcie myszką.
Kurs malarstwa
Odprężający, dający wiele satysfakcji i radości.
Digital painting
Nie ubrudzisz się, używając kilku technik jednocześnie.
Kurs rysunku w ferie
Krótki i intensywny. Wykorzystaj wolny czas produktywnie.
8. Ucz się rysunku, niekoniecznie rysując
Kształcąca będzie zarówno wycieczka do muzeum z obrazami mistrzów, jak i na wystawę rzeźby. Możesz też z paczką znajomych udać się na wspólne zwiedzanie miast z ciekawą architekturą, aby zrobić zdjęcia i przypatrzeć się jak układają się linie w perspektywie.
W procesie nauki rysowania dla początkujących świadoma obserwacja otoczenia jest niezmiernie rozwijająca. Przekłada się później na umiejętność szkicowania z natury, a także dalej na sprawniejsze rysowanie z wyobraźni. Nie bez powodu część lekcji z kursu na architekturę w DOMINie odbywała się w plenerze.
Jak wygląda kurs artystyczny w plenerze?
Doświadczenie nieporównywalne z niczym innym. Lekcja rysowania tego, co namacalnie przed Tobą. Zrobisz kilkukrotnie szybsze postępy, w porównaniu z kursami rysunku online. Rysowanie architektury z natury wypracowuje umiejętność przekładania obrazu 3D na płaszczyznę.
Dla naszych uczestników wybieramy ciekawe miejsca, dostosowane do rodzaju i poziomu zaawansowania kursu artystycznego. Są to widoki uliczek z interesującą dominantą, wartościowe budynki, zestawienia architektury z zielenią.
Warto również pomyśleć o bezpieczeństwie na danym obszarze i możliwości siedzenia przez dłuższy czas.
Będziesz potrzebował ulubionych narzędzi (do wyboru):
- ołówków różnej twardości
- cienkopisów
- długopisów
- tuszu i patyka
- węgla
- pasteli.
Przydadzą się też:
- deska
- gumka i temperówka
- kartki papieru/szkicownik
- klipsy do przypięcia kartek (pomagają zwłaszcza w wietrzny dzień).
A z mniej rysunkowych przyborów:
- krzesełko rybackie/poduszka
- czapka
- krem z filtrem
- woda.
Plenerowa nauka rysowania w DOMINie to także garść wiedzy. Prowadzący zaczyna od przybliżenia tematu pracy i pomaga w doborze najlepszego kadru. Przedstawia również sposoby, które skutecznie i syntetycznie pozwolą oddać charakter miejsca.
Kadr wybrany? Czas na uchwycenie proporcji i relacji między obiektami! Spokojnie… jeśli dopiero rozpoczynasz naukę rysowania, z pewnością sobie poradzisz – masz wsparcie asystenta. Przez cały czas trwania pleneru rysuje on wspólnie z uczestnikami, aby na przykładzie pokazać, na co zwrócić uwagę. Dodatkowo, prowadzący robi indywidualne korekty rysunków. W każdej chwili możesz go poprosić o pomoc.
Polecam zrobić zdjęcie widokowi, który rysujesz. Jeśli podczas zajęć zabraknie czasu, zawsze możesz wrócić do pracy później. Zdjęcie może się też przydać do uchwycenia najkorzystniejszego oświetlenia, które w naturze ciągle się zmienia.
A może by tak noc... rysunkowa?
W DOMINie masz niepowtarzalną okazję rysowania w miłym towarzystwie, przy ulubionym filmie lub muzyce, zakąszając przy okazji żelki i popcorn. Noce rysunkowe to nasza tradycja
9. Testuj różne techniki do nauki rysunku
Tak jak niebojące się niczego pociechy z lekcji rysunku dla dzieci… Ciekawość świata, z którą podchodzą do życia pozwala im puścić wodze fantazji i mieszać, próbować, odkrywać.
Każda technika sama w sobie daje inny, niepowtarzalny efekt, co dopiero ich nieoczywiste połączenie. Takie eksperymenty mogą przynieść bardzo ciekawe rezultaty. Masz szansę odkryć nieznane na własną rękę.
Dodatkowo wiele możliwości, które niesie za sobą różnicowanie technik rysunkowych pomoże Ci uniknąć znużenia nauką rysunku. Przykładowo nawet sam kurs malarstwa będzie ciekawszy, gdy raz skorzystasz z zajęć akwareli, innym razem wybierzesz się na lekcję malowania akrylami.
Jakie techniki możesz stosować?
Najbardziej popularne narzędzia do nauki rysowania dla każdego, kto zaczyna przygodę z rysunkiem mogą paradoksalnie pomóc Ci uzyskać niesamowite efekty. Być może nie próbowałeś rysowania ołówkiem z szerokim rysikiem wyciętym w nietypowy kształt?
Podczas kursu na architekturę poznałam też Rozcierucha. To unikalna technika często stosowana wśród Rodziny DOMINa. Bardzo szybko daje zadowalający rezultat.
W pewnym sensie przypomina technikę malarską. Polega na rozcieraniu grafitu chusteczką na papierze. Szczegóły wydobywa się już szkicując w tradycyjny sposób. Charakter nadaje pracy światło wprowadzone gumką chlebową i tą w ołówku.
Duży kontrast, jaki możesz wytworzyć między najciemniejszą plamą grafitu, a wręcz białym fragmentem kartki wyróżni Twój rysunek. Szczególnie przyda się to podczas egzaminu na architekturę, który ma charakter konkursowy.
ZOBACZ PORADNIK JAK DOSTAĆ SIĘ NA ARCHITEKTURĘ: https://domin.pl/poradnik-jak-dostac-sie-na-architekture/
Chyba jest to rzadziej używana odmiana kredek. Może kojarzy się z latami przedszkolnymi, kiedy korzystało się z najbardziej różnorodnych narzędzi?
Możesz wybrać suche lub olejne. Te pierwsze zachowują się podobnie jak węgiel, trzeba je utrwalić po zakończeniu nauki rysowania.
Drugą odmianę wypróbowałam “na poważnie” w gimnazjum na lekcji plastyki, a później dopiero na praktykach rysunkowych z WAPW. To było zupełnie inne doświadczenie niż rysowanie nimi jako dziecko! Pastele możesz mieszać, nakładając kilka warstw na siebie. Zależnie od chłonności kartki i jakości pasteli działa to lepiej lub gorzej.
Podczas praktyk rysunkowych mieliśmy za zadanie uchwycić zmieniające się barwy podczas zachodu słońca. Prowadzący nazwał je “Nokturnem”. Ponoć w zeszłych latach studenci rysowali również wschód! (miej na uwadze, że te lekcje rysowania odbywają się latem) Tworzyliśmy zatem z zapałem serie widoczków. Odbywało się to szybko, gdyż na każdy mieliśmy określony przez stoper czas.
Technika rysunkowa, która może przynieść wiele satysfakcji. Pomocna szczególnie designerom w procesie projektowania, gdyż umożliwia szybkie i efektowne ukazanie koncepcji. W szkole rysunku po markery chętnie sięgają osoby z kursu na ASP (zobacz tutaj: https://domin-krakow.pl/rysunek-malarstwo-asp/ )
Używając markerów, można uzyskać płynne przejścia i taki efekt jest najbardziej pożądany. Co ciekawe, da się również przyciemnić wybraną barwę. Wystarczy, że nałożysz więcej warstw tym samym flamastrem.
Dzięki markerom nauczysz się rysować w bardziej nowoczesnym stylu, gdyż prace tworzone tą techniką często sprawiają wrażenie drukowanych plakatów. Pamiętaj, że dobór techniki zależy od efektu, który ostatecznie chcesz uzyskać.
Narzędzia, które nie wybaczają błędów i jednocześnie pozwalają na dużą precyzję. Cienkopisem możesz narysować bardzo delikatne linie pomocnicze, trzymając go za koniec i prowadząc pod kątem do kartki, rozluźnioną ręką.
Cieniowanie długopisem i cienkopisem wymaga cierpliwości. Nasz tutorial, jak krok po kroku nauczyć się rysować piórem znajdziesz tutaj. Opracował go Wojciech Domińczak, założyciel DOMINa i mistrz pióra. To technika pokrewna omawianym, więc spokojnie możesz go wykonać jedną z nich.
Aby nałożyć cień cienkopisem lub długopisem dokładaj stopniowo kreski warstwa po warstwie. Linie mogą być bardzo krótkie lub nieco dłuższe, ale z reguły nie zaczernia się plamą cieniowanego miejsca.
Bawiłam się tą techniką podczas nauki rysunku na praktykach z WAPW. Prowadzący pokazał mi kreatywne sposoby na jej nakładanie. Może to być tradycyjnie patyk lub pędzelek, ale wygląda interesująco również przy użyciu chusteczki czy palca.
Zaskoczyło mnie, gdy wykładowca wziął wodę i spryskał fragment rysunku. Nieregularnie spływające krople utworzyły niepowtarzalny wzór. Okazało się to być trafnym zabiegiem. Z radością później używałam wody do eksperymentowania z tuszem.
Świetny do wielkoformatowych rysunków, ale mniej precyzyjny. Podczas kursu na ASP, kandydaci wykorzystują go do rysowania postaci i martwej natury. Węgiel ma tę zaletę, że możesz pozbyć się wcześniej postawionych kresek przy użyciu gumki chlebowej lub chusteczki.
10. Do nauki rysowania zaopatrz się w dobre narzędzia
To nie znaczy, że musisz wydawać na najdroższe markery czy kredki. Wystarczą te tradycyjne, dobrej jakości. Wielu rysowników korzysta z ołówków Koh-i-noor, cienkopisów Farber Castell lub Uni Pin. To jedne z firm, które mogę polecić. W przypadku narzędzi do rysowania sprawdza się taktyka kupowania przetestowanych i porządniejszych przyborów, które posłużą na dłuższy czas.
Aby tak było, pamiętaj też o właściwym przechowywaniu ołówków, żeby nie dopuścić do ich nadmiernego łamania.
11. Wykorzystuj unikalną metodę Ready deski
Czyli zawsze w gotowości. Jeśli rozpoczęty rysunek będziesz trzymać w zasięgu wzroku, z narzędziami naszykowanymi do pracy łatwiej będzie Ci zabrać się za lekcję rysowania. To dlatego, że Twoja świadomość cały czas będzie czujna na chęć dokończenia rysunku. Jest to sposób dla wszystkich, którzy długo zbierają się , żeby w ogóle zacząć.
A jeśli wszystkie metody samodzielnej nauki rysowania zawodzą...
Zdaj się na profesjonalistów i nie marnuj więcej czasu, myśląc, że zaczniesz od jutra.
Nauka rysowania dla początkujących - PODSUMOWANIE
Żeby nauka rysowania przebiegała sprawnie i skutecznie skutecznie zastosuj 11 kroków opisanych szczegółowo powyżej:
- Zacznij od podstaw.
- Ustal sobie czas na naukę rysowania.
- Ćwicz z tutorialami.
- Przyzwól sobie na popełnienie błędów i pamiętaj o wyciąganiu z niech wniosków.
- Unikaj gromadzenia materiałów.
- Nie bój się sięgać po porady odnośnie nauki rysowania.
- Analizuj swoje prace.
- Wybierz się na wycieczkę i uważnie obserwuj otoczenie.
- Wypróbuj różnie techniki do nauki rysunku.
- Kup dobrej jakości narzędzia.