jak narysować samochód

Jak narysować samochód

Jak narysować samochód – rysowanie samochodu dla opornych 🙂

To już 20 lekcja tego mini kursu rysunku. Dziś zajmiemy się rysowaniem samochodu. Zacznijmy jednak od arcyciekawej historii

w 2010 roku zadzwonił telefon. Uprzejmy głos zapytał czy bylibyśmy zainteresowani wykonaniem rysunku samochodu. Dzwonił do nas menedżer z Mazdy. Szybko skojarzyłem fakt, że na kolacji u profesora Zbigniewa Noweckiego poznałem szefa Mazdy na Europę p. Wojciecha Halarewicza.

Wymieniliśmy się wizytówkami i już kilka miesięcy później nadarzyła się okazja do współpracy. Było to czas kiedy Mazda stawała się sponsorem włoskiego klubu sportowego Fiorentina. Szefostwo Mazdy stwierdziło, że najlepszym prezentem dla dyrektora Fiorentiny będzie rysunek Mazdy na tle Florencji.

Ja sprawę przekazałem moim dwóm wschodzącym mistrzom rysunku – Michałowi Sztuce i Adrianowi Rogali. Michał obecnie jest znanym concept artystą a Adrian prowadzi Domin Radom.

Rysunek samochodu był potrzebny jeden. Więc chłopaki mieli wyzwanie – tak dobrze wykonać rysowanie samochodu żeby to jego został wybrany. Historia pisze jednak inne scenariusze i koniec okazał się niespodziewany. Adrian wykonał rysunek ołówkiem:

rysowanie samochodu ołówkiem mazda

Adrian zakomponował samochód tak, że na pierwszym planie wyraźnie dominuje Mazda. A na drugim planie perfekcyjnie w perspektywie narysowane jest Palazzo Vecchio. Palazzo Vecchio to po włosku stary pałac. Świetnie więc koresponduje on z nowoczesnym kształtem samochodu. To co wskazuje na wielkie mistrzostwo Adriana “Żbika” Rogali to, to że dodał odbicia w masce zabytków Florencji.

Rysowanie samochodu połączone było z dużą wyobraźnią przestrzenną oraz z tym jak narysować odbicia w zwierciadłach. Takie rysowanie zwierciadeł mocno ćwiczymy w naszej szkole rysunku żeby potem wypuszczać osoby które poradzą sobie z tak poważnym zagadnieniem bez użycia komputera!

A jak poradził sobie z tym tematem Michał “Terminator” Sztuka:

Rysowanie samochodu flamastrem

Michał rzadko używał ołówka. Podczas uczenia w Dominie koncentrował się na flamastrach. Do zwodów o narysowanie samochodu dla Fiorentiny użył flamastrów Pro Marker Winsor&Newton. Efekt rysunku był olśniewający:

rysowanie samochodu flamastrami pro marker winsor newton

Rysunek Michała jest dużo bardziej żywiołowy. Ma w sobie jakiś pierwiastek emocjonalny. Oczywiście też jest świetnie narysowany w perspektywie. Warto też powiększyć go sobie  a nawet zapisać w katalogi “Domin – materiały z kursów rysunku”. Przyjrzyj się tylko jak wspaniale narysowane jest Palzzo Vecchio.  Jak dynamicznie narysowane są chmury.

Wielki finał – czyj rysunek samochodu przejdzie?

Może podam, że wygrany rysunek był prezentowany w Prime Time telewizji włoskiej! Szef mazdy przed kamerami wręcza rysunek zrobiony w Szkole Rysunku Domin!!! Ależ było nam miło. I fakt, że obaj rysownicy zarobili na jego robieniu chyba jest drugoplanowy. Bo kiedy widzisz swoją pracę kiedy gigant motoryzacyjny Mazda podpisuje umowę sponsorską ze znanym klubem to jest niesamowite uczucie. To bardzo poprawia poczucie własnej wartości i daje kopa do rozwoju.

Jako zwycięski rysunek wybrany został ten Żbika ale Terminatora też Mazda zakupiła do własnych zbiorów.

Teraz nadal jak tylko dzwoni do nas jakaś znana firma to podsyłamy naszych najpracowitszych uczniów żeby dostawali takiego kopa motywacyjnego.

 


Kurs rysunku = Domin

 


 

Jak narysować samochód – rozpoczynamy przygodę!

Przygotuj do rysowania:

  • ołówki automatyczne 0.3 i/lub 0.5
  • ołówki zwykłe temperowane HB, B, 2B
  • cienkopis 0.3 czarny np.: Rystor, UniPin, Faber Castell, Kuretake
  • flamastry w odcieniach szarości – Tombow (te są wodne więc nie przebijają na drugą stronę) lub Promarker (te są alkoholowe są bardzo dobre ale jeżeli będziesz rysować swój samochód w szkicowniku to ciemne plamy przebiją się i kartka z drugiej strony będzie już nie do użycia)
  • kartka papieru – A3 lub B3 – mniejsze nie pozwolą na dokładność, większe zajmą dużo więcej czasu choć warto rozważyć to co napiszę w akapicie niżej

Na jakiej wielkości papieru rysować

Format arkusza papieru zależy od wielu czynników. I dokładnie to niżej wyjaśnię.

Kartki do rysunku formatu A4

Format A4 – jeżeli wcześniej nie miałeś do czynienia z rysunkiem profesjonalnym to najczęściej rysowałeś na tym formacie. To jest taki format szkolny. W zwykłych sklepach papierniczych lub supermarketach dostaniesz tylko takie formaty i A3.

Profesjonalni rysownicy też używają tego formatu ale w zupełnie innym celu niż początkujący. Początkujący będzie na nim rysował ostateczną wersję a profesjonalista bardziej będzie używać go do szkiców poprzedzających narysowanie samochodu. Np. jak chcesz narysować felgę, która ma bardzo skomplikowaną geometrię to warto wcześniej narysować sobie studium na oddzielnej kartce.

To co połączy profesjonalistę i początkującego to szkicownik. Ja w swoim plecaku zawsze mam szkicownik A4. Bo nigdy nie wiem kiedy najdzie mnie ochota na narysowanie czegoś co widzę. Początkujący może wykorzystać szkicownik do trenowania ręki w ramach wykorzystania proaktywności. Czasami jest tak, że pijąc kawę na przeciw Ciebie będzie stał Rolls Royce w wersji Coupe i bardzo zapragniesz go narysować. Ja dziś właśnie tak miałem. Jest to rzadki samochód, że aż wypadało go narysować z natury.

Format A3 papieru

To jest taki format o który często proszą nauczyciele rysunku w szkołach podstawowych. Ja osobiście bardzo często używam tego formatu bo … wygodnie się go skanuje. Następny format w kolejce czyli B3 trzeba już skanować w punkcie drukarskim. To jest zawsze pewien kłopot. Bo a) trzeba iść do tego punktu  b) trzeba zapłacić. Skanery powyżej A3 to już wydatek rzędu 30.000 zł więc raczej nikt sobie go nie kupuje. Skaner A3 to wydatek gdzieś 1700-2000 zł więc ja będąc profesjonalnym artystą taki skaner mam.

Na takim właśnie formacie był wykonany ten poniższy tutorial o rysowaniu samochodu.

Ja zawsze sugeruję wejście na większe formaty bo daję więcej możliwości!

Zobacz mój przykładowy rysunek na Inktobera na formacie A3:

 

W czym nosić rysunki – teczka czy tuba, czy może plecak?

Bezwzględnie TECZKA!

W plecaku można nosić szkicownik i najlepiej w twardych okładkach. Wtedy arkusze będą gładkie.

W tubie lub plecaku kartka papieru się pognie i wygląda to mocno nieestetycznie.

Jest jeszcze jedna sprawa. Kartki papieru do rysunku profesjonalnego mają wyższą gramaturę czyli są po prostu grubsze. Ja na przykład kupuję papier w gramaturach 200 a najczęściej 250 gram. Zdarzają się i 300. Kiedy taki papier zrulonizujesz to połamiesz jego strukturę. Taki papier jest już do wyrzucenia.

Dlatego rysunki w tubach bardzo często są mocno podniszczone i wygląda to źle.

Format B3, A2, B2 i wyższe

Takie papiery najczęściej trzeba już kupić w profesjonalnym sklepie plastycznym. Duże formaty kupuj tylko w stacjonarnym sklepie plastycznym. Możesz je włożyć do teczki lub zrobi Ci rulon o dużej średnicy tak, że papier się nie połamie.

Jak narysować samochód faza I – geometria kół

Zacznij od dobrego zakomponowania arkusza.  Narysuj prostokąt poza który nie możesz wyjść ze swoim rysunkiem.

Zobacz jak to powinno być zrobione poprawnie :

jak poprawnie komponować rysunek

Ramka czarna to obszar papieru. Samochód powinien być tak zakomponowany żeby jej nie dotykał. Co więcej musi być dosyć duży dystans – pokazane to zostało strzałkami.

Zwróć uwagę, że  dolna strzałka jest najdłuższa. To taki trik kompozycyjny w nauce rysunku dzięki którem zyskujemy więcej “oddechu”

Komponowanie płaskie rysunku.

Samochód jest przestrzenny – to oczywiste ale możemy go ograniczyć nieprzekraczalnymi liniami pionowymi i poziomymi. Rysowanie samochodu stanie się wtedy dużo prostsze. Te pionowe i poziome kreski stworzą nam nieprzekraczalny prostokąt. Zaznaczony jest tutaj pomarańczową linią przerywaną.

Narysuj taki prostokąt o prawidłowych proporcjach. Jest jednak pewna trudność – ta umieszczona lekcja o rysowaniu samochodu jest oparta na skanach cyfrowych. Mają one swoje wymiary w pikselach. A kartka do rysunku jest realna u Ciebie na biurku.

Możesz ją sobie wydrukować na kartce A4 i rysować na kartce A4 ale to nie rozwiązuje problemu. Bo ten samochód trzeba rysować na większym formacie. Żeby poradzić sobie z tym problemem użyjemy proporcji prostokąta. Zmierz ile bok A mieści się w boku B i prostokąt o takich proporcjach umieść na kartce.

 

 

rysunek samochodu w perspektywie


Stwórz u siebie ka komputerze katalog o nazwie “Domin – lekcje rysunku” i zgraj do niego wszystkie znalezione na naszej stronie tutorial rysunkowe. Jak dobrze pogrzebiesz to znajdziesz ich ponad 50! Warto je mieć w jednym miejscu!


Rysujemy drugą fazę samochodu czyli nakładamy detale

 

szkicowanie smochodów

Rysujemy flamastrami pierwsze błyski i przejścia tonalne na lakierze

 

rysowanie samochodu

 

Jak narysować samochód – faza finalna dodajemy smaczki

jak rysować samochód

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish