Są tysiące zwierzątek które można by było narysować ale to “Jak narysować żabę” pojawiało się wybitnie często. A materiał do tej lekcji przygotowali kandydaci do pracy w Szkole rysunku Domin. Teraz możesz zobaczyć jak dobrą kadrę przygotowujemy na nasze lekcje rysunku.
Pierwsze kroki w rysowaniu tak realistycznego rysunku są z pozoru błahe – ot kilka elips. Ale tak nie jest, te elipsy są bardzo ważne. Rysowana żaba została uproszczona do figur prostych. Ważne jest znalezienie ich proporcji i wzajemnych zależności. Jeżeli w tej fazie polecą proporcje to i na koniec rysunek będzie koślawy.
Kiedy mamy już pierwszy krok w temacie jak narysować żabę, zróbmy drugi którym jest narysowanie zarysu. Teraz te elipsy z pierwszej fazy obciągamy lekką szkicową kreską. Na naszych kursach rysunku stosujemy zasadę – od ogółu do szczegółu. Dlaczego tak?
Delikatny szkicowy rysunek zawsze można poprawić. Jeżeli od razu zaczniesz jechać na ostro z tematem to kiedy stwierdzisz że proporcje są walnięte, nie da się już poprawić.
Ważne żeby na tym etapie przyglądać się jak jest na zdjęciu i porównywać z własnym rysunkiem. Nie przechodź dalej dopóki nie uznasz, że proporcje u Ciebie i na zdjęciu są takie same. Takie same to znaczy w 90% takie same. W przypadku rysowania anonimowych zwierząt jak cos będzie trochę inne to nic się nie stanie.
Skąd brać materiały do rysunku zwierząt tak żeby nie naciąć się na prawa autorskie? Polecam szczególnie dwa serwisy – Pixabay i Pexels. Tam zamieszczone są zdjęcia co do, których autorzy przekazali prawa autorskie i można z tych zdjęć korzystać zarówno w użytku osobistym jak i komercyjnym
Przechodzimy do pierwszej warstwy w rysunku jak narysować żabę.
I tu warto rozwinąć słowo “warstwy w rysunku”. W większości profesjonalnych działań artystycznych nakłada się warstwy a nie jedzie od razu na “dobrze” Już na samym początku tego tutoriala mieliśmy pierwszą warstwę gdzie nie dodawaliśmy kredki. Gdybyśmy ją wtedy dodali a potem okazało by się, że walnęliśmy się w proporcjach to wtedy już się nic nie da zrobić.
Kredka pod wpływem gumki marze się. Nie da się jej łatwo zetrzeć. Z resztą … zrób sobie próbki na boku. Spróbuj narysować kilka popierdółek a potem je zacznij ścierać przekonasz się, że to nie jest takie proste. Oczywiście profesjonaliści i na to mają swoje sposoby ale zakładam, że jak szukasz materiałów do zapytania “jak narysować żabę” to profesjonalistą nie jesteś.
Warstwy kredki
Nie może być ich za mało ani za dużo. Za mało to jedna warstwa czyli od razu rysowanie z odpowiednim walorem. Za dużo zaczyna się już od 5 warstwy. Jeżeli nałożyłeś 4 warstwy kredki to rysunek piątej już nie przyjmie. I to też jest porada artystyczna dla początkujących. Znam artystów którzy nakładają 11 warstw ale każda z nich jest jak mgiełka. Dzięki temu można nałożyć jedną na drugą.
Odpowiednia, ostatnia warstwa.
W ostatniej warstwie rysowania żaby musimy oddać precyzję wykonania. Pamiętaj jednak, że to co tu jest pokazane to sztuka mimetyczna.
Mimesis = przedstawienie, imitacja, podobieństwo. To jest alfabet rysunku. Potem jednak poznasz słowo “interpretacja” które już może zmienić Twój pogląd na sztukę. Ale jak to będzie w dobie A.I. ?
Mimesis - interpretacja - A.I.
Przez stulecia to mimesis było naczelną zasadą sztuki. Jednak pod koniec XIX wieku zaczęło się to pomału zmieniać żeby na początku XX wybuchnąć słowem awangarda. I początkowi twórcy w tym nurcie mieli świeży pogląd na sprawę. Z przyjemnością czyta się i ogląda Malewicza, Duchampa czy Beuysa – odrobina historii sztuki 🙂 . Ale pod koniec XX wieku doszliśmy do ściany bo za grupą Azorro … “Wszystko już było”
Szokiem w XXI wieku był przyklejony do ściany banan Maurizio Cattelana i znów ruszyły głosy “Jak można sprzedać dzieło sztuki którym jest banan naklejony na ścianie za 120.000 $?”
albo:
– Ja też mogę przykleić banana do ściany i niech mi dadzą chociaż połowę tej kasy.
Nie, nie dadzą bo tu ukrytą prawdą jest to, że liczy się nazwisko a nie co powstało. Smutne ale prawdzie. Maurizio Cattelan to znana postać w najnowszej historii sztuki. To on zgromadził widownię i dziennikarzy. A zagrał czymś co już w sztuce było i to setki razy – zaszokowanie. Pierwszy raz w 1917 roku świat zaszokował Marcel Duchamp dziełem “Fontanna” czyli wystawieniem pisuaru na wystawie.
Jeżeli ty nakleisz banana albo wystawisz pisuar to cię wyśmieją. A nawet nie wyśmieją bo nikt nie przyjdzie.
Teraz szokiem dla artystycznego świata jest A.I.
Trzeba przyznać, że wyszło niesamowicie. A.I. Potrafi generować graficzne cudeńka choć jeszcze z wieloma bardziej skomplikowanymi życzeniami sobie nie radzi. Czy to oznacza, że umiejetność rysowania zniknie?
Nie! tak jak nie zniknęło radio gdy nastała telewizja. Tak samo jak nie zniknęło malarstwo gdy wynaleziono fotografię.
A.I. nigdy nie da oryginału ludzkiej ręki!
Co więcej …
coraz więcej osób marnotrawi czas na smartfonach i nie dochodzą do poziomu dobrego warsztatu. (My zachęcamy do kursu rysunku w ferie i do kursu rysunku w wakacje wszystkich tych którzy gdzieś z tyłu głowy mają takie przeświadczenie , że za dużo gapią się w ekran) Żeby nauczyć się rysowania żaby trzeba wiele razy powtórzyć taki materiał jak ten. Kiedy mamy tylko jeden czas i przepadnie nam bezpowrotnie na telefonie to nie zużyjemy go na ćwiczenia rysunkowe.
A to oznacza, że będzie zdecydowanie mniej mistrzów. A dzięki temu…
oryginał rysowany ludzką ręką będzie w cenie!
ale…
wygodne będzie generowanie pomysłów – co narysować i przenieść to na papier.
Carum Est Quod Rarum Est – To co rzadkie jest cenne
Ależ ta rzymska sentencja nabiera teraz mocy!
Zawsze była ważna – ludzie potrafią zapłacić kilkaset $ za butelkę wina – tylko musi być rzadkie.
Jak narysować żabę ołówkiem
Kolejnym materiałem jest tutorial o szczególnym przypadku żaby – o ropusze 😉
Teraz przejdziemy do materiału wykonanego przez innego kandydata którego przygotowujemy do pracy w szkole rysunku Domin – Mariusza. Wykonał on tutorial, który ma służyć społecznie w technice ołówka. Fajnie, że mamy i będziemy mieć tak zaangażowaną kadrę.
Mariusz pierwszą fazę – pierwszą warstwę wykonał prawie taką samą jak Wiktoria z lekcji wyżej. Nie ważne czy ostateczne wykończenie będzie w ołówku czy w kredce – oba rysunki zaczynamy od lekkiego podrysu. Takie podejście to absolutny alfabet nauki rysunku.
Nie ważne też czy wybierasz się na architekturę i uczęszczasz na kurs na architekturę czy też mażą Ci sie studia artystyczne i chodzisz na kurs na asp – zawsze zaczynaj od lekkiej pierwszej warstwy. Podobnie jest jeżeli chcesz zrobić to w technice digital painting np. w polecanym przez nas programie Procreate.
Kiedy uznasz, że proporcje są ok to przejdź do nakładania lekkiej warstwy ołówkiem. Tak żeby zaznaczyć pierwsze światła, cienie i walory. Jak widzisz te trzy słowa bardzo dobrze określają rysunek od podstaw. Zapamiętaj je i stosuj za każdym razem na początku działania.
Nie zapomnij odebrać dostępu do darmowych lekcji wideo:
Kurs rysunku on-line – za darmo i dożywotnio.
Nasycamy ołówkiem dalej.
Zobacz inne nasze samouczki jak rysować zwierzęta:
Jak narysować zimorodka kredkami – PRZECUDOWNE!
Jak narysować kruka – przykład użycia cienkopisu
Pamiętaj o jednym – jeżeli zauważysz, że tylko zbierasz materiały ale nie możesz znaleźć czasu na rysowanie – Rozważ zapisanie do Domina na kursy rysunku stacjonarne.