Jak rysować architekturę żeby była dobra w proporcjach i wyglądała znakomicie. Jeżeli jesteś kandydatem na architekturę to ten tutorial też jest dla Ciebie. A jeżeli chodzisz na jakiś kurs na architekturę to będzie to fajne rozszerzenie.
Naukę rysunku architektury zaczniemy od delikatnego szkicu.
Nasz obrazek podzielony jest na dwie części – architektoniczną i przyrodniczą. Część gdzie rysujemy przyrodę nie wymaga koncentrowania się na proporcjach. Jeżeli skałki będą trochę wyżej lub niżej to nic się nie stanie.
Część gdzie rysujemy architekturę będzie wymagać dobrego operowania perspektywą. Na szczęście dzisiejszy obiekt nie jest skomplikowany.
Na tym etapie wszystko jest rysowane metodą szkicową. Powiększ sobie teraz ten drugi skan. Zobaczysz wtedy, że kreski są lekkie, można by powiedzieć sianowate.
Tak właśnie rysuj. Jednym z zadań kursów artystycznych jest zamian ciężkości na lekkość. Stawiaj wiele lekkich kresek aż uzyskasz pożądany efekt. Jeżeli spojrzysz na swój rysunek i na skan i zobaczysz różnice to poprawiaj dotąd aż będzie dobrze. Pracę tę można wykorzystać też wykonać w Digital painting i wtedy robić to na różnych warstwach.
Jeżeli proporcje się zgadzają możesz przejść dalej. Kurs rysunku, stacjonarny czy tak jak tu on-line kładzie bardzo duży nacisk na proporcje.
Gdy jesteśmy pewni że są one dobre zaczynamy wyostrzać krawędzie. Dodajemy też budynek na skale. Zawsze rysujemy od ogółu do szczegółu dlatego też obiekt wykonstruuj z brył podstawowych. Detale wrysujemy w kolejnym kroku. Pamiętaj, że najczęściej punkty zbiegu w rysunku architektonicznym są poza kartką.
jak rysować architekturę - szkic ołówkiem
W tej fazie nasza lekcja rysunku wchodzi w walor.
Pojawia się nowe słowo “walor”.
Co to takiego jest walor?
W rysunku czarnobiałym to w skrócie natężenie szarości i czerni. W malarstwie jest moc światłocienia modelującego kolor.
Autor tej lekcji rysunku lekko przyszarzył miejsca, które w przyszłości przewiduje że będą ciemne. Ten zabieg pozwala od razu modelować światłocieniem naszą pracę.
W odpowiedzi na zadane pytanie jak rysować architekturę mówimy wprost – równolegle do perspektywy przewiduj światłocień
Tutaj widzimy kolejny proces natężania waloru.
Plama drzew zaczyna przyjmować odpowiedni charakter. Ciekawie wygląda konfrontacja kandydatów na architekturę z ludźmi z kursu na ASP. I jedni i drudzy rysują architekturę. Architekci bardziej zwracają uwagę na perspektywę i szczegół, a artyści bardziej na plamę i charakter. Osobiście uważam, że najlepsze prace to takie które powstają gdzieś po środku. Dobre w perspektywie ale nie nazbyt szczegółowe i okraszone “charakternym” walorem. Ten tutorial rysunkowy taki właśnie jest.
Warto rozważyć taką kwestię:
Czy faktycznie rysuję z takich materiałów on-line czy tylko je gromadzę?
Zrób sobie taki test:
Sprawdź za pół roku ile udało Ci się narysować? To samo sprawdź za rok. Jeżeli wyjdzie Ci, że nie narysowałeś nic albo prawie nic to znaczy, że należysz do grupy 99,9% osób które mają kłopoty z samodyscypliną. Kochają rysować, chcą to robić ale nie znajdują czasu na taką aktywność. To powoduje, że upływają kolejne miesiące i niewiele jest progresu. Jeżeli zauważysz coś takiego to rozważ zapisanie się do naszej szkoły rysunku.
Ważne jest też żeby mieć mentora – wykładowcę, który zrobi Ci korektę. Z mojego doświadczenia powiem Ci tak:
Nigdy nie zdarzył się ktoś kto by takie ćwiczenie zrobił bez błędów. Co ciekawe większość osób nie jest ich nawet świadoma. Patrzą na swój rysunek i tego nie widzą. Najczęściej są zadowoleni ze swojej pracy bo nagle widzą duży postęp. Nie dostrzegają jednak błędów w proporcjach czy perspektywie. Upajają się własnym zadowoleniem a nie wiedzą, że gdzieś pod spodem produkują sobie zły nawyk. Jak go wyprodukują to będzie pozamiatane – nigdy się z niego nie wyzwolą.
Warto skorzystać z naszych wakacyjnych kursów rysunku lub kursu rysunku w ferie zimowe żeby spróbować i być pod opieką mentora.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Kurs malarstwa – zobacz co mamy do zaoferowania
kurs rysunku = domin
jak rysować architekturę zaawansowaną
Poniższa lekcja rysunku jest już zaawansowana. Wskazują na to dwie cechy:
- ujęcie z lotu ptaka – perspektywa z lotu ptaka, to taka w której obiekt widzimy z góry. W slangu rysowników perspektywy mówi się, że obiekt jest po horyzontem. W tym przypadku jest jeszcze większa trudność – horyzont jest poza kartką. To komplikuje znalezieni i poprawne ustawienie punktów zbiegu
- skomplikowanie architektury – Kościół Sagrada Famili znajdujący się w Bracelonie a będący dziełem Antonio Gaudiego ma bardzo skomplikowaną bryłę. W odróżnieniu od pierwszego przykładu, gdzie można było uprościć perspektywę do brył prostych – tu nie da się tego zrobić i trzeba rysować na czuja. To wyczucie nabywa się robiąc przykłady podobne do tego pierwszego na tej stronie.
Poprzednia lekcja rysunku był z kategorii rysunek od podstaw a nawet rysunek dla dzieci. Teraz przejdziemy do kategorii rysunki zaawansowane.
Teraz stawka wzrasta. Tego rysunku nie wykona ktoś początkujący. Już teraz widać że w pierwszym kroku trzeba narysować ze zdjęcia układ obiektu dobry w proporcjach. Tu nie da się zrobić zbudowania z brył przestrzenny. Można tylko posiłkować się fragmentami rysunku w perspektywie.
Jak rysować architekturę Gaudiego?
Patrz na płaskie kształty – wieże to trójkąty. niedokończone wieże – prostokąty lub walce widziane na płasko,
Historia sztuki zna całą masę rewelacyjnych obiektów ale gdybym miał ustalić TOP-10 obiektów światowych to kościół Sagrada Familia byłby w tej dziesiątce. Nie wiem na którym miejscu ale by był!
Nie zapomnij odebrać darmowych lekcji rysunku:
Kurs rysunku on-line – wersja demo – ponad 6 godzin tutoriali