Jak narysować drzewo? Tutaj znajdziesz niesztampowe tutoriale do nauki rysunku. Krok po kroku stworzysz wspaniałe obrazy, którymi możesz podzielić się z bliskimi. Będziemy eksplorować drzewa ołówkiem, akwarelą oraz w różnym otoczeniu.
Zapraszam Cię też do challengu rysunkowego! To bezpłatny kurs artystyczny online, podczas którego przerobisz różne tematy: od ludzi po owoce.
https://domin.pl/latwe-rysunki-10-lekcji-dla-poczatkujacych/
Przeskocz do wybranego zagadnienia
Jak rysować drzewo? Szybki tutorial video ołówkiem.
Zakładam, że już kilka razy w życiu rysowałeś drzewo. Mogło to być w przedszkolu, na szkolnych lekcjach rysunku, czy hobbystycznie w plenerze. Pomogę Ci usystematyzować tę wiedzę. Na pewno poznasz metody, o których wcześniej nie słyszałeś. Kolejne kroki usprawnią szkicowanie zieleni i dzięki nim stworzysz realistyczny obraz z pamięci.
Jak widzisz, wystarczy, że przeznaczysz 10 min na kurs rysunku dziennie, a już będziesz bliżej wymarzonych efektów. W dodatku taka chwila ze sztuką pozwoli Ci się zrelaksować i rozwinie Twoją koncentrację. Tutorial trwa 3 minuty z cięciami, zatem zacznij na spokojnie od 20 min przy pierwszym podejściu i stopniowo skracaj czas.
Krok 1
Zacznij od narysowania osi pnia, posługując się delikatną kreską. Zaznacz nią wysokość drzewa, tak aby zachować odstępy od góry i dołu. Pień delikatnie zwęża się ku górze i jest stosunkowo krótki, w porównaniu z koroną. Podczas kursu na architekturę prowadząca tłumaczyła, że każda gałąź dzieli się na mniejsze. Dążymy do uzyskania gęstego rozkład gałęzi, który zbuduje właściwy kształt drzewa. Poświęć zatem dużo uwagi temu etapowi, budując sylwetkę rośliny na arkuszu.
Kurs rysunku ONLINE - bez wychodzenia z domu
Lekcję video przygotowała dla Ciebie prowadząca ze Szkoły Rysunku DOMIN Gdańsk. Na ich stronie znajdziesz mnóstwo materiałów rysunkowych i unikalny kurs ONLINE. To świetna opcja, gdy nie chcesz tracić czasu i pieniędzy na dojazdy.
Krok 2
Przechodzimy teraz do najprzyjemniejszej części rysowania drzew – obrysu korony. W tym momencie pozwól sobie popłynąć. Niech pociągną Cię nieregularne kształty, z których wyłonią się pola dla liści. Taki efekt pomoże Ci uzyskać swobodna rozedrgana kreska, rysowana w specyficzny sposób. Jest to porada również ze szkoły rysunku. Kształty zagęszczenia kępek liści umieść bezpośrednio na gałęziach.
Krok 3
Kolejnym etapem jest nakładanie światłocienia. Zrobimy to poprzez pionowe kreski, różnicując nacisk. Ten rysunek drzewa ma formę szkicu. Aby uzyskać efekt jak na filmiku odrywaj ołówek przy każdej kresce, którą wypełniasz pola obrysu liści.
Liście drzewa na dole są ciemniejsze, gdyż od góry pada na nie światło. Im dalej od środka, tym korona staje się bardziej ażurowa, dlatego zaznacz ją jaśniej. Doświadczysz tego na żywo, rysując drzewa w plenerze. Możesz to zrobić podczas wakacyjnego kursu rysunku. Sama poczułam, jak szkicowanie z natury poszerza wyobraźnię przestrzenną.
Rysując plamy światła i cienia, rozmieszczaj je nieregularnie. Staraj się różnicować tony, aby obszary nie były jednakowe. Swój rysunek drzewa wzbogacisz, pokazując niektóre gałęzie. Do tego posłuż się kontrastem. Jasne gałęzie umieść na ciemnej plamie liści i odwrotnie.
Kurs rysunku DOMIN DEMO za darmo!
Krok 4
Dolnym zwieńczeniem naszego rysunku od podstaw będzie pień i przyziemie. Ciemną plamę pnia szkicuj pionowymi liniami, zgodnymi z układem kory. Będą one zaznaczać fakturę. Dodaj też spękania oplatające pień. Trawę rysujemy delikatnie. Ona osadza drzewo na podłożu. Możesz to zrobić kępkami lub luźno rozłożonymi kreskami, prowadzonymi dynamicznie od dołu do góry.
Jak narysować dynamicznie drzewo liściaste?
W rysunku dla dzieci do ukazania drzewa wystarczy chmurka i prostokąt. Rozruszaliśmy się już poprzednim szkicem zieleni, zatem wchodzimy poziom wyżej. Kroki przy rysowaniu tego drzewa są identyczne, zmienia się charakter kreski.
Poświęćmy więcej czasu na ten rysunek, aby stworzyć studium. Sądzę, że warto je przepracować, zanim przejdziesz do uproszczonej formy.
Polecam Ci wykonać ten rysunek ołówkiem. Będzie on świetną bazą, do dalszych eksperymentów z innymi technikami. Rysując powyższe drzewo, zwracaj uwagę na smukłe, dobrze widoczne gałęzie. To one zbudują ciekawą sylwetkę, która może się obyć nawet bez dodawania liści.
Kiedy już zakończysz pierwszy etap, naszkicuj subtelnie kępki liści. Odrywaj rękę co jakiś czas. Rozedrgana linia może się urywać, nasycać, rozpuszczać. Zwróć uwagę na ich koralikowate, specyficzne kształty. Od charakteru liści zależy gatunek drzewa, co w rysunku ma ogromne znaczenie.
Wiele naszkicowanych przy podrysie plam pozostawiamy jako jasne miejsca. Tak jest łatwiej wyodrębnić oświetlone pola. Zobacz, że nałożony na koronę światłocień wypełnia przestrzenie między gałęziami, które nie były zaznaczone jako grupy liści.
Pamiętaj o zasadzie kontrastu, dzięki której wydobędziesz gałęzie. Możesz też naszkicować ciemne na ciemnym. Spójrz, jak jest to rozwiązane na przykładowym rysunku drzewa. Między gałęzią a kępką pozostawiono biały pasek. Zatem nigdy nic się nie zlewa.
W przypadku tego rysunku uzyskasz dynamiczny efekt, prowadząc światłocień zamaszyście. Wyobraź sobie, że jesteś na kursie malarstwa i szerokim pędzlem nakładasz farbę na ogromne płótno.
Przenieś to odczucie na ołówek, szkicując tło. Przyłóż palec od miejsca, z którego zaczynać się będzie plama i ciągnij zdecydowanie linie ku górze. Niech tor ruchu przesuwanego palca wyznacza jej kształt.
Idealny dla Ciebie kurs rysunku!
Wakacyjny kurs rysunku
Najszybszy sposób na naukę rysunku! Zrób cały trymestr w 2 tygodnie. To też świetna okazja wakacyjną podróż. Możesz zapisać się do filii w dowolnym mieście.
- wybierasz rodzaj kursu artystycznego
- dostosowujesz liczbę tygodni
- dopasowujemy poziom zaawansowania
- widzisz postępy już po pierwszym tygodniu
- rysujemy codziennie od poniedziałku do piątku
Digital painting
Wiele technik w jednym urządzeniu bez obawy o pobrudzenie się. Z umiejętnością digital paintingu znajdziesz pracę jako ilustrator, game designer i concept artysta.
- dostępny też online
- dopasowany poziom zaawansowania
- komfort pracy na warstwach
- łatwa edycja błędów
- photo bashing
Kurs na architekturę
Przeraża Cię egzamin na wymarzone studia? Nasi kursanci od ponad 15 lat, nieprzerwanie zajmują 1. miejsce w rankingu na architekturę. Ty bądź kolejny.
- gwarancja zdanego egzaminu
- próbne egzaminy podczas kursu
- darmowy maraton przed egzaminami
- 30 lat doświadczenia w prowadzeniu kursu na architekturę
- dożywotnio darmowe lekcje rysunku
Jak namalować sosnę akwarelą?
Malowanie akwarelą jest wymagającą techniką. Jednak pokażemy Ci jak obejść przeszkody i uniknąć trudności, które może sprawić. Po pierwsze ograniczymy paletę barw. Dzięki temu Twój obraz będzie spójny kolorystycznie. Tak naprawdę malując akwarelą, często stosujemy zawężoną kolorystykę, żeby praca miała większą siłę wyrazu.
Do namalowania drzewa użyjemy sepii. Nada ona ciekawy charakter postarzonego papieru. Obraz będzie ciepły, podobny do oświetlonego zachodzącym słońcem. Nasycenie zróżnicujemy podobnie jak w rysunku ołówkiem, działając kontrastem.
Zobacz też kolejną darmową lekcję rysunku – pejzaż akwarelą. To już kadr z wieloma drzewami i użyciem bogatszej palety kolorów, dlatego będzie świetny jako następny krok.
https://rysunek-polski.pl/nauka-rysunku-od-podstaw/jak-malowac-akwarelami/
Jak widzisz, nauka rysunku jest obecna nawet gdy uczymy się malować drzewa. Także nic w DOMINie nie dzieje się przypadkiem😉. Kształtując sosnę, stopniowo dokładaj warstwy brązowej farby. Za każdym razem czekaj, aż poprzednia wyschnie.
Do namalowania pnia wykorzystaj grubszy pędzel i ukształtuj go długimi pociągnięciami. Zwróć uwagę na subtelne bliki światła. Uzyskasz je, pozostawiając widoczną tam warstwę podmalówki. W przypadku gałązek przyda Ci się precyzyjnie zakończony pędzelek.
W inny sposób potraktujemy koronę drzewa. Użyj rozmierzwionego pędzelka, którego koniec pozwoli Ci uzyskać postrzępiony kształt. Dokładaj akwarelę warstwowo, najciemniejsze plamy sytuując na spodzie kępek.
Aby narysować drzewo z efektem WOW, jak na kursie artystycznym, dodamy trochę zachlapań. Wystarczy, że energicznie potrząśniesz pędzlem lub zahaczysz o niego palcem. Pamiętaj też o cieniu na podłożu, którym podkreślisz kształt przyziemia. Stanowi on równowagę do diagonalnej linii korony.
DARMOWY KURS MALOWANIA AKWARELĄ
Rysunek wierzb ołówkiem krok po kroku
Wchodzimy subtelnie w zimowy klimat. A wiesz, że w DOMINie podczas wolnego od zajęć możesz skorzystać z kursu rysunku w ferie? Pamiętam, że pomógł mi zrobić ogromny postęp. A było to raptem 10 lekcji rysunku! Codzienne zajęcia, bez zamartwiania się zadaniami, sprawdzianami, w przyjemnej atmosferze sprzyjają rozwojowi. Bardzo miło wspominam tamten czas. Okazuje się, że nie musisz mieć żadnego talentu, żeby nauczyć się rysować.
Dlaczego warto rysować drzewa bez liści? Magia gałęzi
Drzewa zimą to wspaniały temat obrazu. Możesz skupić się totalnie na rysowaniu gałęzi. Gdzie Cię to zaprowadzi? Po wzorzyste abstrakcje i kontrastowe grafiki?
W tym tutorialu mamy do czynienia z bardzo ciekawym kadrem. Mimo zwyczajowego ukazywania drzew na pionowych arkuszach, autor celowo go obrócił i dodatkowo uciął większość korony. Daje to efekt spojrzenia z pozycji człowieka, uczestniczenia w scenie.
Umiejętność dobierania właściwych kadrów przyda Ci się, jeśli marzysz o studiowaniu architektury.
Jak dostać się na architekturę – porady osoby która zajęła I miejsce
Checklista dla Twojego rysunku
Powyższy etap rysowania drzewa to skończona linearka. Gdybyśmy pracowali bardziej nowocześnie, w technice digital paintingu, zastosowane warstwy pomogłyby uporządkować pracę. Przeskakując z jednej na drugą, edytujesz je komfortowo bez wpływania na inne.
Teraz zrób sobie checklistę, czy na pewno na wszystko zwróciłeś uwagę, przy rysowaniu wierzb:
- Szeroki pień z wyraźnie zaznaczoną fakturą.
- Dużo cieńsze gałęzie, rozwidlające się na mniejsze.
- Stopniowe rozpuszczanie zakończeń gałęzi.
- Delikatne przyziemie w formie trawy i roślin.
- Kontekst – kolejne plany w tle.
Przy rysowaniu światłocienia, w przypadku wierzb, nie mamy już przysłaniających wszystko liści. Ważna będzie więc precyzja w szkicowaniu. Przypomnij sobie z historii sztuki dzieła realistów, którzy wiernie oddawali rzeczywistość. Nałóż na nie w wyobraźni biało-czarny filtr i z tak przygotowanym umysłem rozpocznij rysowanie.
W tym rysunku ołówkiem będzie dużo czarnych miejsc. Dzięki dużemu kontrastowi drzewo stanie się wyraźne i intensywne, w graficznym przedstawieniu. Nakładając światłocień, rysuj od danej plamy i rozprowadzaj go coraz szerzej. Wtedy nauka rysunku będzie bardziej uporządkowana. Pozwoli Ci to kontrolować kontrasty, co często bywa problematyczne, jeśli skaczemy od punktu do punktu.
Zobacz, jak wspaniale lekcja rysunku wpływa na Twoje samopoczucie. Podczas zimowego wieczoru możesz usiąść wygodnie w fotelu, z mięciutkimi skarpetkami na stopach. Na stole paruje aromatyczna gorąca czekolada. Bierzesz do ręki ołówek i rozpoczynasz podróż przez kreślone kształty. W tle słyszysz dźwięki ulubionej muzyki. To chwila wyłącznie dla Ciebie, która za pomocą magii sztuki zatrzymuje czas.
Czy myślałeś kiedyś, że w ten sposób można narysować drzewo? Nowa, nietypowa konwencja, która przyjdzie Ci do głowy podczas kursu artystycznego, czy nawet na wykładzie z historii sztuki pozwala rozwinąć skrzydła. Dlatego w czasie lekcji rysunku próbuj czegoś nowego, rozwijając wodze fantazji.
Ciekawym zabiegiem jest oddzielenie na linii horyzontu poprzez las, potraktowany skośnym szrafem. W tle drzewa to jedna plama, zróżnicowana światłocieniowo. Rysownik użył innego stylu, aby je pokazać, przez co nadał wrażenie wieloplanowości w kadrze.
PODSUMOWANIE - Jak narysować drzewo?
Jak widzisz rysowanie drzew nie sprowadza się do jednego stylu. Masz do wyboru akwarelę, ołówek, digital painting, kredki… i czego dusza zapragnie.
Śmiało korzystaj także z nietypowych formatów i kształtów papieru. Nawet sama zmiana kartki na okrągłą wpłynie pozytywnie na rozwój kreatywności. Dodatkowo skorzystaj z magii kadrów. Zbliżenie na gałąź? Ukazanie samych liści? Pień wychodzący poza ramy rysunku? Sztuka to nieograniczone możliwości (a jak wiele radości 😊).
Istotne punkty, które ułatwią Ci przejście tutorialu “Jak narysować drzewo?“:
- Faza linearna to podstawa. Dzięki niej podczas kursu rysunku ustalasz położenie i formę drzewa. Na tym etapie skupiamy się na pniu i gałęziach, dalej ewentualnie dokładając liście.
- Rysując światłocień, pamiętaj, że najciemniejsze elementy znajdują się “od spodu”. Wynika to z tego, że drzewa oświetlone są najczęściej od góry i z boku. Dlatego kępki liści potraktuj najintensywniej od dołu.
- Różnicuj kreskę. Inaczej rysuje się grupy igieł, inaczej kępki liści, inaczej fakturę pnia. Możesz poćwiczyć to na osobnej kartce, testując różne warianty.
- Kontrasty budują przestrzenność w rysunku. Podbijaj jasne elementy za pomocą ciemnych i na odwrót.
- Osadzenie drzewa w przestrzeni. Inaczej umieszczenie go w kontekście. To w czasie kursu na architekturę zapadło mi w pamięć. Czyli po prostu narysowanie trawy, roślinek, fragmentów skał i gleby. Wybór należy do Ciebie.
- Baw się różnymi technikami, tworząc własne rysunki. Zobacz, jak możesz narysować drzewo ołówkiem w bardziej graficzny sposób, a jak wpłynie na obraz malowanie z użyciem akwareli.
- Pora roku nadaje klimat. Może w rysunku ołówkiem nie będzie różnicy w przypadku drzewa wiosennego i letniego. Ale zimowa, bezlistna wersja pozwoli Ci skupić się na temacie gałęzi i przećwiczyć inne podejście do rysowania zieleni.
To który kurs rysunku wybierasz?
Nie odkładaj spełnienia marzeń!
Skomentuj, udostępnij, zalinkuj 😊
Jeśli artykuł “Jak narysować drzewo” pozwolił Ci stworzyć wspaniałe prace, nie bądź obojętny. Może inna artystyczna dusza także z chęcią skorzysta z darmowego kursu rysunku. Udostępnij, proszę, wpis na fb lub zalinkuj na swoim blogu.
Jestem też ciekawa, które drzewo było dla Ciebie najprzyjemniejsze, a które stanowiło największe wyzwanie? Daj znać, proszę, w komentarzu.