jak narysować drzewo

Jak narysować drzewo? Inspirujące przykłady obrazów natury.

Jak narysować drzewo? Tutaj znajdziesz niesztampowe tutoriale do nauki rysunku. Krok po kroku stworzysz wspaniałe obrazy, którymi możesz podzielić się z bliskimi. Będziemy eksplorować drzewa ołówkiem, akwarelą oraz w różnym otoczeniu.

Zapraszam Cię też do challengu rysunkowego! To bezpłatny kurs artystyczny online, podczas którego przerobisz różne tematy: od ludzi po owoce.

https://domin.pl/latwe-rysunki-10-lekcji-dla-poczatkujacych/

Przeskocz do wybranego zagadnienia

Jak rysować drzewo? Szybki tutorial video ołówkiem.

Zakładam, że już kilka razy w życiu rysowałeś drzewo. Mogło to być w przedszkolu, na szkolnych lekcjach rysunku, czy hobbystycznie w plenerze. Pomogę Ci usystematyzować tę wiedzę. Na pewno poznasz metody, o których wcześniej nie słyszałeś. Kolejne kroki usprawnią szkicowanie zieleni i dzięki nim stworzysz realistyczny obraz z pamięci.

Jak widzisz, wystarczy, że przeznaczysz 10 min na kurs rysunku dziennie, a już będziesz bliżej wymarzonych efektów. W dodatku taka chwila ze sztuką pozwoli Ci się zrelaksować i rozwinie Twoją koncentrację. Tutorial trwa 3 minuty z cięciami, zatem zacznij na spokojnie od 20 min przy pierwszym podejściu i stopniowo skracaj czas.

Krok 1

Zacznij od narysowania osi pnia, posługując się delikatną kreską. Zaznacz nią wysokość drzewa, tak aby zachować odstępy od góry i dołu. Pień delikatnie zwęża się ku górze i jest stosunkowo krótki, w porównaniu z koroną. Podczas kursu na architekturę prowadząca tłumaczyła, że każda gałąź dzieli się na mniejsze. Dążymy do uzyskania gęstego rozkład gałęzi, który zbuduje właściwy kształt drzewa. Poświęć zatem dużo uwagi temu etapowi, budując sylwetkę rośliny na arkuszu.

Kurs rysunku ONLINE - bez wychodzenia z domu

Lekcję video przygotowała dla Ciebie prowadząca ze Szkoły Rysunku DOMIN Gdańsk. Na ich stronie znajdziesz mnóstwo materiałów rysunkowych i unikalny kurs ONLINE. To świetna opcja, gdy nie chcesz tracić czasu i pieniędzy na dojazdy.

Krok 2

Przechodzimy teraz do najprzyjemniejszej części rysowania drzew – obrysu korony. W tym momencie pozwól sobie popłynąć. Niech pociągną Cię nieregularne kształty, z których wyłonią się pola dla liści. Taki efekt pomoże Ci uzyskać  swobodna rozedrgana kreska, rysowana w specyficzny sposób. Jest to porada również ze szkoły rysunku. Kształty zagęszczenia kępek liści umieść bezpośrednio na gałęziach.

Krok 3

Kolejnym etapem jest nakładanie światłocienia. Zrobimy to poprzez pionowe kreski, różnicując nacisk. Ten rysunek drzewa ma formę szkicu. Aby uzyskać efekt jak na filmiku odrywaj ołówek przy każdej kresce, którą wypełniasz pola obrysu liści.

Liście drzewa na dole są ciemniejsze, gdyż od góry pada na nie światło. Im dalej od środka, tym korona staje się bardziej ażurowa, dlatego zaznacz ją jaśniej. Doświadczysz tego na żywo, rysując drzewa w plenerze. Możesz to zrobić podczas wakacyjnego kursu rysunku. Sama poczułam, jak szkicowanie z natury poszerza wyobraźnię przestrzenną. 

Rysując plamy światła i cienia, rozmieszczaj je nieregularnie. Staraj się różnicować tony, aby obszary nie były jednakowe. Swój rysunek drzewa wzbogacisz, pokazując niektóre gałęzie. Do tego posłuż się kontrastem. Jasne gałęzie umieść na ciemnej plamie liści i odwrotnie.

Kurs rysunku DOMIN DEMO za darmo!

Już teraz możesz wypróbować nasze lekcje rysunku. Po zapisaniu się do newslettera otrzymasz hasło do 3h kursu.
ODBIERAM DARMOWY DOSTĘP

Krok 4

Dolnym zwieńczeniem naszego rysunku od podstaw będzie pień i przyziemie. Ciemną plamę pnia szkicuj pionowymi liniami, zgodnymi z układem kory. Będą one zaznaczać fakturę. Dodaj też spękania oplatające pień. Trawę rysujemy delikatnie. Ona osadza drzewo na podłożu. Możesz to zrobić kępkami lub luźno rozłożonymi kreskami, prowadzonymi dynamicznie od dołu do góry.

Jak narysować dynamicznie drzewo liściaste?

W rysunku dla dzieci do ukazania drzewa wystarczy chmurka i prostokąt. Rozruszaliśmy się już poprzednim szkicem zieleni, zatem wchodzimy poziom wyżej. Kroki przy rysowaniu tego drzewa są identyczne, zmienia się charakter kreski.

Poświęćmy więcej czasu na ten rysunek, aby stworzyć studium. Sądzę, że warto je przepracować, zanim przejdziesz do uproszczonej formy.

Polecam Ci wykonać ten rysunek ołówkiem. Będzie on świetną bazą, do dalszych eksperymentów z innymi technikami. Rysując powyższe drzewo, zwracaj uwagę na smukłe, dobrze widoczne gałęzie. To one zbudują ciekawą sylwetkę, która może się obyć nawet bez dodawania liści.

Kiedy już zakończysz pierwszy etap, naszkicuj subtelnie kępki liści. Odrywaj rękę co jakiś czas. Rozedrgana linia może się urywać, nasycać, rozpuszczać. Zwróć uwagę na ich koralikowate, specyficzne kształty. Od charakteru liści zależy gatunek drzewa, co w rysunku ma ogromne znaczenie.

Wiele naszkicowanych przy podrysie plam pozostawiamy jako jasne miejsca. Tak jest łatwiej wyodrębnić oświetlone pola. Zobacz, że nałożony na koronę światłocień wypełnia przestrzenie między gałęziami, które nie były zaznaczone jako grupy liści. 

Pamiętaj o zasadzie kontrastu, dzięki której wydobędziesz gałęzie. Możesz też naszkicować ciemne na ciemnym. Spójrz, jak jest to rozwiązane na przykładowym rysunku drzewa. Między gałęzią a kępką pozostawiono biały pasek. Zatem nigdy nic się nie zlewa.

W przypadku tego rysunku uzyskasz dynamiczny efekt, prowadząc światłocień zamaszyście. Wyobraź sobie, że jesteś na kursie malarstwa i szerokim pędzlem nakładasz farbę na ogromne płótno. 

Przenieś to odczucie na ołówek, szkicując tło. Przyłóż palec od miejsca, z którego zaczynać się będzie plama i ciągnij zdecydowanie linie ku górze. Niech tor ruchu przesuwanego palca wyznacza jej kształt.

Jak namalować sosnę akwarelą?

Malowanie akwarelą jest wymagającą techniką. Jednak pokażemy Ci jak obejść przeszkody i uniknąć trudności, które może sprawić. Po pierwsze ograniczymy paletę barw. Dzięki temu Twój obraz będzie spójny kolorystycznie. Tak naprawdę malując akwarelą, często stosujemy zawężoną kolorystykę, żeby praca miała większą siłę wyrazu. 

Do namalowania drzewa użyjemy sepii. Nada ona ciekawy charakter postarzonego papieru. Obraz będzie ciepły, podobny do oświetlonego zachodzącym słońcem. Nasycenie zróżnicujemy podobnie jak w rysunku ołówkiem, działając kontrastem.

Aby namalować drzewo zaczniemy od szkicu ołówkiem. Tak będzie prościej nakładać farbę. Sosna to specyficzny gatunek o smukłym, wydłużonym pniu i skąpej koronie, która przeważnie usytuowana jest wysoko. Dodatkowo igły rysujemy postrzępioną linią, o ostrych zakończeniach.

Pierwsza warstwa akwareli to podmalówka, która będzie bardzo delikatna. Malując tą techniką pamiętaj o nakładaniu farby stopniowo od najjaśniejszej, ponieważ jest niekryjąca.

Zobacz też kolejną darmową lekcję rysunku – pejzaż akwarelą. To już kadr z wieloma drzewami i użyciem bogatszej palety kolorów, dlatego będzie świetny jako następny krok. 

https://rysunek-polski.pl/nauka-rysunku-od-podstaw/jak-malowac-akwarelami/

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

DARMOWY KURS MALOWANIA AKWARELĄ

Poznaj podstawy malarstwa akwarelowego bez wychodzenia z domu. Kurs stworzył Grzegorz Wróbel, znany akwarelista. Dowiesz się w co się zaopatrzyć, jakich technik używać i jakie tematy wybierać na początek. Bo nawet wtedy Twoje obrazy mogą wyglądać niesamowicie.

Rysunek wierzb ołówkiem krok po kroku

Wchodzimy subtelnie w zimowy klimat. A wiesz, że w DOMINie podczas wolnego od zajęć możesz skorzystać z kursu rysunku w ferie? Pamiętam, że pomógł mi zrobić ogromny postęp. A było to raptem 10 lekcji rysunku! Codzienne zajęcia, bez zamartwiania się zadaniami, sprawdzianami, w przyjemnej atmosferze sprzyjają rozwojowi. Bardzo miło wspominam tamten czas. Okazuje się, że nie musisz mieć żadnego talentu, żeby nauczyć się rysować.

Drzewa zimą to wspaniały temat obrazu. Możesz skupić się totalnie na rysowaniu gałęzi. Gdzie Cię to zaprowadzi? Po wzorzyste abstrakcje i kontrastowe grafiki?

W tym tutorialu mamy do czynienia z bardzo ciekawym kadrem. Mimo zwyczajowego ukazywania drzew na pionowych arkuszach, autor celowo go obrócił i dodatkowo uciął większość korony. Daje to efekt spojrzenia z pozycji człowieka, uczestniczenia w scenie.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish