łatwe rysunki

Łatwe rysunki – 10 lekcji dla początkujących.

Łatwe rysunki – idealne dla Ciebie, jeśli zawsze znajdujesz wymówkę, aby odwlekać naukę rysunku.

Znasz to? Wszechświat jak na złość Ci nie sprzyja. Tu muszę posprzątać, zrobić zakupy, praca, studia… No i ostatecznie marzysz tylko o rzuceniu się na kanapę. 

Mam dla Ciebie rozwiązanie! 10 prostych rysunków, które wykonasz w krótkim czasie. Niezależnie, czy dopiero zaczynasz przygodę z rysowaniem, czy chcesz doskonalić umiejętności. Ustal najwygodniejszą dla Ciebie porę w ciągu dnia i do dzieła!

Spragniony kolejnych materiałów z łatwymi rysunkami? Zobacz zatem: 

https://domin.pl/jak-narysowac-portret/

Przejdź do interesującej Cię treści

Namaluj ołówkiem łatwy rysunek fantasy

Malowanie ołówkiem?

Być może słyszałeś już o kredkach akwarelowych. Wielofunkcyjne narzędzie. Dzięki nim, zgodnie z potrzebą maźniesz szkic lub zamienisz rysunek w lekki obraz. Wystarczy pędzelek i odrobina wody. Zatem kwestię malowania kredkami mamy wyjaśnioną. 

Podczas kursu na architekturę prowadzący przekazali nam świetny sposób na efektowne i łatwe rysunki. Bez niego wiele osób nie zdałoby egzaminu na WAPW i inne wydziały architektury. To metoda rozcierucha:

 • wykonujesz dość intensywny szkic twardszym ołówkiem (zapobiegniesz jego starciu w dalszych etapach pracy)
 • posypujesz arkusz opiłkami miękkiego grafitu (taki ołówek bez drewna, który temperujesz nad kartką)
 • zaczynasz całą magię z chusteczką, gumką chlebową i w ołówku oraz ołówkami (ten sposób pracy przypomina malowanie obrazu)

Jak powstaje łatwy rysunek rozcieruchem?

Łatwe rysunki to obietnica bez pokrycia?

Pewnego wieczoru szukałam internetowych lekcji rysunku. Za szybą księżyc rozświetlał jesienną mgłę. Czułam wilgotne powietrze, wpadające przez uchylone okno. I nagle rzucił mi się w oczy ten obrazek:

łatwy rysunek konia

Coś tu chyba poszło nie tak… Niestety często jest to smutna prawda o łatwych rysunkach. Większość kursów artystycznych, szczególnie tych internetowych zostawiało u mnie niedosyt. Czułam, że piszący kieruje swoją lekcję rysunku do osób, które już mają na ten temat ogromne pojęcie. A przecież rysowania tak samo jak czytania najłatwiej nauczyć się krok po kroku.

Darmowy kurs rysunku DOMIN demo

U nas poznasz podstawy rysunku! Otrzymaj dostęp do 3 godzin kursu artystycznego online. Zobacz, jakie metody stosujemy i sprawdź, czy chcesz kontynuować naukę.

Tamtego wieczoru coś we mnie pękło. Postanowiłam spróbować. Jak nie teraz, to kiedy? Z nadzieją w sercu i nutką adrenaliny weszłam na stronę szkoły rysunku. Tylko co wybrać: kurs artystyczny, feriowy kurs rysunku, kurs na ASP, kurs na architekturę… Zadzwoniłam. 

 • Ale co jeśli okaże się, że nie mam talentu?
 • Może nie zrobię żadnego progresu?
 • Czy nadążę z materiałem na kursie rysunku?

Wir zajęć i atmosfera pracowni są tak pochłaniające, że ani się obejrzysz, a wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. Nie chcę Ci zabrać satysfakcji z odkrywania własnych możliwości. Zdradzę Ci tylko, że talent nie istnieje. Możesz przeczytać o nim tutaj:

https://domin-gdansk.pl/artykuly/talent-czy-istnieje

Podejdź zatem do całego procesu nauki rysunku na spokojnie i z dozą wyrozumiałości. Jesteś w stanie bardzo szybko zobaczyć efekty, szczególnie jako początkujący rysownik.

 

Niebezpieczeństwo gromadzenia materiałów - nie daj się!

Pobierasz kolejne łatwe rysunki, aby wrócić do nich "w wolnym czasie"?
UWAŻAJ!
Nie pojawi się on znikąd. Życie pędzi nieubłaganie. Aby skutecznie zmotywować się do lekcji rysowania ustal konkretną porę lub prościej...

Łatwe rysunki - Cebula i czosnek krok po kroku

Na pierwszy ogień jako łatwy rysunek ołówkiem pójdą cebula i czosnek. Ten temat połączy rysowanie kul, światłocienia oraz subtelności wynikających z kształtu i struktury warzyw. Niczym martwa natura z kursu na ASP. Rozpoczynając pracę, wyznacz krzyże, na których opierają się elipsy i okręgi. Zwróć uwagę, że nachylenie cienia wynika z kierunku padania światła, czyli w tym przypadku od przodu i lewej strony. Jest to umowny kierunek, więc nie przejmuj się, jeśli lekko go przesuniesz.

Ukształtuj główkę czosnku tak, żeby końce poszczególnych ząbków znalazły się na jednej krzywej. Rysując je, wyobraź sobie jak jeden zachodzi na drugi. Kolejno dodaj ogonki warzyw. Te również za podstawy mają elipsy. Po ich wyznaczeniu łatwiej będzie równo połączyć górną i dolną część.

Obserwacja rzeczywistości a łatwe rysunki

Kurs artystyczny online to w dużej mierze doświadczanie rzeczywistości. Teraz czas na etap 2. łatwych rysunków. Dodajemy spękania i zarysowania na skórce. Przed tym zadaniem przygotuj się jednak: 

 • ustaw czosnek i cebulę na blacie
 • oświetlaj je lampką biurkową/latarką z różnych stron
 • popatrz uważnie na skórkę: jak układają się rysy i światło
 • zrób kilka 5-minutowych szkiców, żeby nabrać wprawy.

Do rysowania używaj miękkich, ostro zatemperowanych ołówków. Czyli 2B-6B. Dzięki temu linię będą bardziej precyzyjne. Jednocześnie nie zapomnij o różnicowaniu nacisku narzędzia na kartkę.

Darmowy kurs o podstawach akwareli

Prowadzi go wybitny akwarelista - Grzegorz Wróbel. Dowiesz się od czego zacząć kurs malarstwa, w co się zaopatrzyć. Poznasz niezawodne techniki. Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera.

Jak poprowadzić cienie na kulach?

Światłocień inaczej układa się na bryłach obrotowych, a inaczej na graniasto- i ostrosłupach.  To kwestia ślizgania się i odbicia światła. Podczas kursu rysunku ćwiczyliśmy nawet zaawansowane kompozycje z brył, szkicując ich cienie pod różnymi kątami. Złota zasada cieniowania brzmi:

Cień własny jest jaśniejszy od cienia rzuconego.

Co to znaczy? Definicja cienia jest chyba jasna 😉

 • cień własny – znajduje się na bryle, w jej nieoświetlonej części;
 • cień rzucony – jest poza przedmiotem, ma jego zdeformowany kształt.

Aby zrozumieć dokładniej pojęcia takie jak kierunek i kąt padania, zajrzyj do artykułu:

https://art-styczni.pl/nauka-swiatlocienia/

 

W przypadku cebuli zacznij od najciemniejszych elementów i stopniowo rozpuszczaj gradient w górę. Na czosnku cień układa się mniej regularnie przez zaoblenia. Przyciemnij jego lewą część, którą przysłania cebula. Dalej cieniuj każdy ząbek od ich połączenia – wręcz czerni, do jasnego wybrzuszenia. 

Ostatnia faza w łatwym rysunku

Teraz Twój łatwy rysunek jest praktycznie gotowy! Jak rysunek dla dzieci 😉. Wystarczy, że dodasz trochę nieregularnych cieni na cebuli. Wydobądź też światło na warzywach za pomocą gumki (dobrze sprawdzi się ta precyzyjna, w ołówku). Ostatecznie kompozycję dopełnij cieniem rzuconym na podłożu. Ten znów będziemy rysować po formie. Tym razem płaska powierzchnia wymaga szrafu o poziomym kierunku. Przy samej cebuli i czosnku potraktuj cień najintensywniej, rozpuszczając walor im dalej od warzyw.

Leżące liście - łatwe rysunki z natury

Syntezuj formy = stworzysz łatwe rysunki

Na początku upraszczamy formy poszarpanych liści do nieregularnych owali. Staraj się znaleźć satysfakcjonującą Cię sylwetkę, bliską tej z tutorialu. Zachowaj kształt liścia, ale bez wdawania się w szczegóły. Pomogą Ci w tym osie kształtów, prowadzone od ogonków i wyznaczające umownie środki płaszczyzn. Tak wygląda tworzenie rysunku od podstaw.
SPRAWDŹ LEKCJE RYSUNKU OD PODSTAW

Jak na rysunku uzyskać wypukłości?

W następnej fazie skup się na uszczegółowieniu łatwego rysunku liści. Dodaj równoległe żyłki odchodzące parami od środka. Poprzez ich wygięcia pokażesz jak zagina się płaszczyzna liścia. Zobacz, że ten po lewo wydaje się wklęsły, drugi zaś wypukły.
Narysuj postrzępione brzegi roślin. Na podłożu dodaj delikatne kontury cieni, odpowiadające obrysem krawędziom.
ZOBACZ TEŻ: JAK NARYSOWAĆ DRZEWO?

Drobne detale - wielkie efekty

Ostatni już etap fazy linearnej poświęć na drobne szczegóły. Tymi detalami będą chropowatości i niedoskonałości w formie plamek i mniejsze żyłki. Na liściach naszkicuj też obrys cieni rzuconych przez ich fragmenty. Dąż do momentu, w którym po ukończeniu tego etapu Twoja praca będzie wydawać Ci się gotowym rysunkiem.
ROZPOCZNIJ KURS RYSUNKU Z MENTOREM!

Jak łatwo cieniować liście ołówkiem?

Po ukończeniu linearki w rysunku ołówkiem nałożymy cienie. Użyj do tego szrafu, który możesz prowadzić zgodnie z kierunkiem osi liści. Gdy zmrużysz oczy, zobaczysz, że każdy z nich ma inny odcień szarości. Podobnie jest z cieniami na powierzchni - na ciemniejszym ma bardziej intensywny walor. Te znajdujące się na podłożu są delikatne, bez mocnych kontrastów. Stanowią zatem tło podbijające liście.
SPRAWDŹ TEŻ: JAK RYSOWAĆ KWIATY?

Wspomagaj się narzędziami dla rysowników

Zastanawiasz się pewnie jak uzyskać białe żyłki i niekoniecznie wciąż na nie uważać? Na tym etapie użyj gumki w ołówku, którą precyzyjnie wydobędziesz jasne linie oraz resztę szczegółów. Co prawda, w czasie cieniowania staraj się omijać unerwienie liści, gdyż z doświadczenia widzę, że żadna gumka całkowicie nie zetrze grafitu.
POZIOM WYŻEJ NIŻ GUMKA W OŁÓWKU - CO TO?

Łatwe rysunki - Narysuj czaszkę wilka z natury

Czy nauka rysunku może być przerażająca? Raczej nie… chociaż zależy od tematu, jaki wybierzesz. Tym razem trochę w klimacie halloween. 

Elementy szkieletu wydają się jednymi z trudniejszych tematów do szkicowania. Zobacz, że odpowiednia metoda, której się nauczysz uczyni łatwym każdy rysunek.

Czaszkę wilka na początku ogranicz do kształtu złożonego z linii prostych, niczym rysunek dla dzieci. Tam, gdzie wystąpiłyby zaoblenia, zmieniaj kierunek. Utworzysz zamknięty obrys pyska.

Trzy etapy i efekt gwarantowany

Teraz punkty pomocnicze usytuujemy w miejscach położenia poszczególnych części twarzy, aby łatwiej było je narysować. Na tym etapie Twój rysunek od podstaw zyska charakter, gdy subtelnie zaokrąglisz kształt czaszki

Wyznacz miejsce na duży oczodół i za pomocą krzywej naszkicuj żuchwę oraz otwór na nos. Dodaj także spiczaste kształty kłów i pozostałych zębów. Oto kilka prostych kroków, za pomocą których stworzysz intrygujący rysunek. Tak właśnie działają unikalne metody w naszej Szkole Rysunku. Małymi kroczkami, nawlekając poszczególne koraliki, poznajesz zasady, które przydadzą Ci się na ścieżce artystycznej.

Lekcje rysunku - bądź dla siebie wyrozumiały

Zostało Ci jedynie wycieniowanie łatwego rysunku czaszki wilczka. Najprzyjemniejsza część, która może Cię tak zaabsorbować, że okaże się najbardziej czasochłonna. Pamiętaj! Poświęć na każdy etap tyle, ile potrzebujesz. Ucząc się rysunku od podstaw ważne jest, abyś dawał sobie czas i cierpliwość.

Jabłka - Łatwe rysunki martwej natury

Jak używać elips w rysunku?
Kształt jabłka utworzysz, posługując się kilkoma elipsami i okręgami. Wgłębienie na ogonek naszkicuj z wykorzystaniem pomocniczego kształtu. Na przykładzie cienia zobacz, że wystarczy dodać krzyż, aby narysować prostą elipsę.
DOMINOWY MIÓD - NIEPRAWDOPODOBNA GRAFIKA!
Stwórz wrażenie obłości na płaskim rysunku
W tym rysunku ważne będzie cieniowanie "po formie", za pomocą którego uzyskasz obły kształt owocu. Długimi pociągnięciami wypełniaj wcześniej wyznaczone miejsca, jakbyś rysował po kuli. Szraf na podłożu poprowadź poziomo, co da wrażenie gładkiej podstawy.
NAJTRUDNIEJSZY TEMAT DLA RYSOWNIKÓW - PODEJMIJ WYZWANIE!
Malarski wymiar łatwego rysunku
Nakładanie światłocienia to poniekąd malowanie. Do roztarcia grafitu użyj chusteczki lub palca, a uzyskasz gładką, subtelną plamę. Zostaw delikatnie widoczne pociągnięcia ołówka, które w rzeczywistości występują na skórce jabłek.
SZUKASZ INSPIRACJI RYSUNKOWYCH? KLIKNIJ TUTAJ
Rysunek jak prawdziwy owoc
Patrząc na starannie wycieniowane jabłko, czuję jego słodki zapach i soczysty smak, pomimo szarych barw. Świetlistość w rysunku uzyskasz, wycierając gumką chlebową bliki światła i przyciemniając nieoświetlone miejsca. Zauważ również, jak działa światło odbite od kuli na jej styku z zacienionym podłożem. Tworzy się kontrast, a owoc wychodzi na pierwszy plan.
Previous slide
Next slide

Metalowe kubeczki - łatwe metody rysowania materiałów

W tym tutorialu połączysz rysunkowe kompetencje. Oprócz metalu, nauczysz się wykorzystywać wiedzę o elipsach, proporcjach oraz liniach pomocniczych. Zatem przygoda z geometrią gwarantowana, niczym podczas kursu na architekturę.

Osie ułatwiające rysowanie

Zacznij od wytyczenia pionowych osi kubeczków. W ten sposób ustalisz wysokości oraz odległość pomiędzy naczyniami. Od pionów poprowadź na górze i na dole poziome linie, które wyznaczą długości elips.  Dzięki takiej konstrukcji bez problemu naszkicujesz proste, symetryczne owale. Podobne ćwiczenia i ich rozwinięcia spotkasz na kursie rysunku w ferie – sprawdź sam!

Zaznacz szerokości elips w pionie – im dalej elipsa znajduje się od horyzontu, tym szersza się wydaje (ostatecznie, patrząc na nią z góry będzie to okrąg, spłaszczony przez działanie perspektywy). Teraz łatwy rysunek kubeczków masz praktycznie wykonstruowany. Wrysuj okręgi i ścianki naczyń oraz elipsy na podłożu, wyznaczające kształt cieni.

Brawo! Działasz jak prawdziwy kursant w szkole rysunku. Dalej wykorzystamy linie pomocnicze do ukształtowania uszek:

 • poziomą, zaczynającą się tam, gdzie oś elipsy
 • pionową, podzieloną na pół
 • poziomą dolną

Na tak utworzonej siatce zaznacz wybrane punkty styku, według uznania. Możesz też wpisać w nią okręgi, które pomogą Ci uformować rączki.

Podejmij wyzwanie materiałowe - w każdym tygodniu ćwicz inną fakturę

Taki challenge zmotywuje Cię do regularnej nauki rysunku. Możesz go wykonać w czasie wolnym od nauki czy pracy. Po większą dawkę sprawdzonej wiedzy i unikalnych metod możesz zapisać się na wakacyjny kurs rysunku, na którym szybko i intensywnie popracujesz nad umiejętnościami. 

1. Jak łatwo nauczyć się rysować metal?

Jako pierwszy weź na warsztat metal:

https://domin.pl/jak-narysowac-metal/

W powyższym tutorialu, przykładzie stalowej kawiarki przeanalizujemy, jak układają się odbicia i cienie. Gładka powierzchni działa niczym lustro, choć zniekształca przestrzeń. To przez jej układ – zagięcia i zaoblenia.

Przygotuj sobie martwą naturę z metalowych przedmiotów, niczym na kursie malarstwa. Każdy z nich pozwoli uzyskać inne efekty, w zależności od intensywności połysku, formy i kształu.

2. Szklane przedmioty jak prawdziwe

Jak narysować szkło

W kolejnym etapie wyzwania podejmiemy się rysowania szkła: https://domin.pl/jak-narysowac-szklo/

To dużo prostsze niż malowanie na szkle. Czy widziałeś kiedyś co potrafią uczestnicy kursu malarstwa tego rodzaju?

Dlaczego szkło może sprawiać trudności? Przede wszystkim jeśli chcesz rysować przezroczysty materiał, za którym widoczny jest dalszy plan, uważaj na czytelność szkicu. Tak, aby naczynie z otoczeniem nie zlały się.

3. Łatwe rysunki draperii i drewna - wyraziste faktury materiałowe

rysunek draperia ołówek

Draperie i drewno kojarzą się z ciepłem, chropowatością, płynnością, zmiennością. Nie to co gładkie, zimne metale i szkła. Przejdź do następnej lekcji, którą przygotowała filia naszej Szkoły Rysunku z Lublina:

https://domin-lublin.pl/jak-rysowac/

Jak łatwo cieniować w rysunku metale?

Teraz etap, który możesz kochać lub nienawidzić. O ile udaje Ci się do niego dojść. Ja podczas regularnych lekcji miałam problem z tempem rysowania i kończenia prac. Stopniowo się to zmieniało, ale najbardziej motywująco zadziałała na mnie presja czasu. Doświadczyłam jej na EZLU i kursie rysunku w ferie. Rysowaliśmy tam zadania z egzaminów na architekturę i każdy musiał ukończyć pracę przed zestawieniem (=omówieniem).

Zauważ, że świetlistość łatwego rysunku uzyskaliśmy za pomocą ostrego przejścia między szarością a bielą. Walor na kubeczki nakładaj po formie, jakbyś ołówkiem ślizgał się po ścianach naczyń. Dodaj też odbicia przedmiotów wokół. Będą one ciemnymi, wydłużonymi plamami. Ten tutorial możesz wykorzystać  również jako rysunek dla dzieci. Spędź czas ze swoją pociechą, rozwijając się artystycznie.

Sfumato stosowane przez największych w historii sztuki

da vinci jan chrzciciel malarstwo

Nasze działanie na kontrastowych przejściach to przeciwny zabieg do stosowanej w historii sztuki techniki sfumato, którą możesz zauważyć na obrazie Jan Chrzciciel Da Vinciego (zdjęcie), czy autoportrecie barokowego twórcy, Rembrandta. Malarze w tych dziełach posłużyli się miękkim modelunkiem światłocieniowym, o łagodnym przejściu między kontrastującymi elementami.

Zakończ łatwy rysunek, bez ciągłego poprawiania

Na ostatniej prostej zajmiemy się niezbędnymi poprawkami i dopieszczeniem rysunku. Ale tylko NIEZBĘDNYMI. Nie dąż chorobliwie do ideału – będą kolejne rysunki, na których również przećwiczysz swoje umiejętności i wzbogacisz warsztat.

Im więcej świadomych prac wykonasz, tym sprawniejszym artystą się staniesz.

Możesz tego dokonać na wakacyjnym kursie rysunku, gdzie rysujemy codziennie przez co najmniej tydzień. Efekty zobaczysz szybciej niż myślisz!

Pamiętaj o cieniach rzuconych na podłoże. Znajdują się one na innym materiale, dlatego są delikatniejsze. Im dalej od przedmiotów, tym bardziej się rozmywają. Spójrz na łatwy rysunek ze zmrużonymi oczami i wychwyć najintensywniejsze kontrasty. Zastosuj je w swojej pracy. To tzw. “smaczki” nadające jej realizmu, czyli obwódka wokół rączki, góry lub dołu kubka.

 

Szklanka - łatwy rysunek szkła krok po kroku

W digital paintingu to jest tak, że nałożysz sobie jedną warstwę, późnej drugą, cofniesz, usuniesz… nie ma śladu. Natomiast rysując ołówkiem, jesteśmy skazani na większe ryzyko niezmazywalności błędu i idącą za nim większą rozwagę nad stawianą kreską. A co dopiero gdy użyjemy trwałej, mokrej techniki!

Konstrukcja pod rysunek (=podrys )- kolejne kroki

Jeśli przeszedłeś poprzednie darmowe lekcje rysunku, zapewne wiesz od czego zaczniemy… To do dzieła:

 1. Pionowa oś z wyznaczeniem szerokości elips.
 2. Poziome linie określające ich długość.
 3. Elipsa na podłożu jako obrys cienia.
 4. Połączenie konturami ścianek skrajnych punktów na okręgach.

Rzeźbienie i dodawanie grubości

Teraz zabawisz się w rzeźbiarza niczym uczestnik kursu na ASP. Nasz szkielet pod łatwy rysunek wypadałoby ubrać. Wzmocnij widoczne krawędzie i uzupełnij naczynię o grubość szkła. Dorysuj też kontury cieni i blików światła, które w dalszej fazie wypełnisz szrafem.

Szkło zależnie od przekroju, różnie wygląda na szkicu. W przypadku dość grubej warstwy cienie i odbicia są bardziej mięsiste i rozmyte.

Wkręcony w naukę rysowania? Sięgnij po kolejne lekcje rysunku z darmo:

Cień rzucony czy może światło?

W tutorialu rysownik zastosował bardzo ciekawy zabieg. Cień rzucony przez szklankę wynika z jej materiału. Nie jest to jednolita plama, gdyż przez szkło przechodzi pewna ilość światła. Dlatego na podłożu widzisz przyciemnienia i rozjaśnienia.

Czy Ty też możesz umieć rysować?

Ostatecznie szklanka na rysunku ołówkiem wygląda niczym zdjęcie. Nie potrzebujesz mistrza z historii sztuki, aby samemu stworzyć coś podobnego. Wystarczy regularny kwadans rysunkowy dziennie, a efekty osiągniesz szybciej niż myślisz!

Drewno - łatwe rysunki robiące duże wrażenie

Umówmy się… to była dopiero rozgrzewka. Jesteś głodny dalszych rysunkowych wrażeń? Dalej pozostaniemy w obszarze łatwych rysunków. Tym razem będą to tutoriale wymagające poświęcenia nieco więcej czasu. 

Ale warto! Gdy skończysz, zauważysz, że rysunek mimo swojej prostoty w wykonaniu wygląda na skomplikowane dzieło.

Zamień skomplikowany temat w łatwy rysunek

Faza linearna, konstruowanie, szkic to podstawa. W przypadku rysowania drewna mamy do czynienia z organiczną formą, którą dalej możesz zamknąć w kilku liniach prostych. Ułatwią Ci one trzymanie się punktów zbiegu.

Nasz konar to połączenie prostopadłościanu z walcami. Możesz zacząć od ich czystej formy i w kolejnym etapie postrzępić i zaoblić krawędzie brył. Na tym szkicu widzisz, do jakiej sylwetki ostatecznie dążymy.

Rysunek wpływa pozytywnie na Twoją psychikę

Teraz podziałamy magią linii. Nasycimy łatwy rysunek drzewa układem kory i słojów. Działaj rozedrganą kreską, różnicując nacisk ołówka. Niektóre linie niech będą wyraźniejsze, inne bardziej subtelne – pozwól sobie na fantazję. W końcu rysowanie to jeden ze skuteczniejszych antydepresantów. Masz tyle możliwości jeśli chodzi o techniki! Chciałbyś spróbować digital paintingu? Śmiało! Będziesz mógł tworzyć w każdych warunkach.

Mindfullness i arteterapia - z czym to się je?

Borykasz się z problemami ze snem?
Chciałbyś popracować nad wycieszeniem i skupieniem?
Męczą Cię kolejne nieprzespane noce?
Możesz pozbyć się galopujących myśli i niepotrzebnych napięć poprzez nasz autorski projekt. Łączymy terapię sztuką, ekspresję emocji i trenig koncentracji.

Uzyskaj wrażenie zróżnicowanej faktury drewna

Kora jest nieregularna, postrzępiona. Pojawiają się na niej odarcia czy mchy od strony północnej. Uwzględnij to na swoim łatwym rysunku. Możesz ten efekt uzyskać:

 • drobnymi pociągnięciami
 • ostro zakończonymi, łamanymi liniami
 • nieregularnymi punktami

Już teraz szkic wygląda na gotową pracę, jedynie bez nałożonego waloru.

Cała noc w pracowni... czasochłonność rysunku?

Przejdźmy do stopniowego nakładania waloru. Kojarzy mi się to z nocką rysunkową w DOMINie. Super sprawa. Masz okazję, aby połączyć dwie (a nawet więcej!) przyjemne rzeczy. Zapach popcornu z mikrofalówki, hity kinematografii, muzyka przerywana zapowiedzią “wypróbuj Spotify premium”, bo oczywiście nikt nie posiada. A, zapomniałabym, rysujemy też troszkę w tym czasie😉

Jak cieniować prawie czarne elementy w łątwym rysunku?

I ostatecznie nastaje ciemność. Silny kontrast i mocne nasycenie robią wrażenie, choć nie zapominaj o umiarze. Przed Tobą wyzwanie, aby przy tak zaszrafowanym łatwym rysunku pozostawić oświetlone miejsca. Gumka w ołówku wspomoże Cię w tym procesie, jednak nie wytrze wszystkiego.

Zróżnicuj również faktury:

 • cień na drewnie układa się subtelnie i pociągle,
 • ten na mchu jest nieregularny i nawet w oświetlonych miejscach dominują zaszrafowane partie.

Łatwy rysunek na bazie kiści winogron

Im więcej szczegółów, tym mocniejsze uproszczenie

Czy ten rysunek ołówkiem wydaje Ci się czasochłonny i chaotyczny? Nic bardziej mylnego!

Zanim dojdziesz do etapu ze zdjęcia przygotuj sobie uproszczony szkic z użyciem podstawowych figur, tak jak ćwiczyliśmy w poprzednich lekcjach rysunku. Okręgami lub schematyczną plamą zaznacz, gdzie znajdą się owoce. Łamaną linią naszkicuj przebieg gałązki i ogonków. 

Jak szybko narysować winogrona?

Na takiej bazie dalej ukształtuj czytelne formy winogron: użyj owali, elips, okręgów. Zobacz, że cień rzucony jest powieleniem ich sylwetek na podłożu.

Pogrubimy teraz ogonki i nadamy im naturalny wygląd przez subtelne nierówności i zagięcia. Gałązki poszerz na samych końcach, a w miejscach wbicia w owoce dodaj charakterystyczne otwory. Dorysuj też nieregularne bliki światła na kulkach.

Kompozycja ma znaczenie

W tej pracy uwzględnimy zielone i fioletowe owoce dla uzyskania osobliwego efektu. Już samo ich ułożenie tworzy finezyjną kompozycję. A wystarczyło naprzemiennie ułożyć jasne i ciemne kiście!

W pierwszej fazie światłocienia nałóż go widocznym szrafem. Szczególnie zwróć uwagę na ciemne miejsca pomiędzy owocami. Rysując, posługuj się zasadą “ciemne na jasnym, jasne na ciemnym“, aby wszystkie elementy obrazu były dobrze widoczne.

Czy w ten sposób psujemy rysunek?

W ostatnim etapie usubtelnimy nałożony wcześniej szraf, rozcierając go nieco. Możesz to zrobić po prostu palcem lub użyć chusteczki. Nie przejmuj się, gdy nieco pokryjesz bliki światła – poprawimy ich widoczność gumką.

Nawet rozcierając grafit, działaj po formie. Na białych winogronach przejście między jasnym a ciemnym kolorem jest bardzo subtelne, jednak czytelnie widać jak się zaokrągla.

Narysuj swoje buty - dobry temat na łatwy rysunek

A może by tak trampki czy inne markowe buty? Kiedy uczestniczyłam w kursie na architekturę narysowanie swojego buta było zadaniem na wejściówkę. Niby prosty rysunek, ale jak człowiek bez doświadczenia rzuci się w wir szkicu, nie bacząc na podstawową fazę konstruowania… wychodzą różnorakie monstra.

Mimo że nie widać tego na skanie, wyjdź od narysowania podeszwy. Wystarczą dwie elipsy, połączone krzywą, a obicie buta nie będzie bezzasadnie rozjeżdżającą się formą. Jakby Twoje buty pogryzł pies.

W tym rysunku wykonamy dużą pracę nad łukami. Dobrze, abyś je ćwiczył, żeby usprawnić pracę ręki. Możesz wspomagać się okręgami, konstruując niektóre krzywizny.

Czas na sznurowadła. Przyznam, że nie pamiętam, czy rysowałam je kiedykolwiek w tak szczegółowej formie. A to są jedynie dwie linie wychodzące z dziurki. Nie przejmuj się ich krzyżowaniem. Dodasz je, wymazując niewidoczne fragmenty. 

Pamiętaj, że też na obuwie w łatwym rysunku wpływa skrót perspektywiczny. Dobrze wymierz proporcje i relacje wielkości między butami.

W przypadku tego modelu trampek podeszwy, sznurowadła i boczne paski są białe. Samo obuwie ma ciemny, może nawet czarny kolor. Dlatego zacznij na nie nakładać szraf od szarości, po formie.

Stopniowo przyciemnij kolor butów. W tym celu użyj miękkiego ołówka na przykład 6B. Rysunek ma dużo jasnych miejsc, które od początku zostawiamy niezamalowane. Chociaż, jeśli delikatnie wyjedziesz na białe pole, nic się nie stanie.

Kontrast powstały między materiałem a białymi elementami powoduje ujmujący efekt. Dodamy jeszcze, jako zwieńczenie naszej pracy białe niteczki. Śmiało możesz użyć sprytu i dorysować je białym żelopisem. Delikatny cień na sznurowadłach spotęguje wrażenie trójwymiarowości. Przyda się on także rzucony od obuwia na podłożu.

I oto łatwy rysunek butów skończony!

Domek jednorodzinny tematem łatwego rysunku

To łatwy rysunek dla bardziej ambitnych. Podczas kursu na architekturę, gdy rysowaliśmy domek jednorodzinny, czułam się nieswojo. Działanie perspektywy robiło swoje,  w dodatku była to jedna z pierwszych lekcji rysunku. 

Pojawiły się wątpliwości: czy rysunek jest dla mnie? I pomyśleć, że gdybym wtedy zrezygnowała, nie dostałabym się na architekturę. A jak się okazuje w DOMINie, każdego nauczą rysować! Nie istnieje zatem coś takiego jak talent.  

Talent nie istnieje - niesamowita historia

talent nie istnieje

Marzyłeś o byciu artystą, ale ludzie wokół powtarzali, że nie masz talentu? W końcu sam w to uwierzyłeś i porzuciłeś pasję do nauki rysunku? 

Nawet nie wiesz, jaki potencjał w sobie kryjesz. Przeczytaj poniższy artykuł, a zobaczysz, co możesz osiągnąć:

https://naukarysunkublog.wordpress.com/2017/07/22/talent-nie-istnieje-historia-niesamowita/

Prościej to już się nie da...

Rozpoczniemy rysunek od konstrukcji, w perspektywie dwuzbiegowej, z jednym punktem zbiegu położonym na kartce. Przez to łatwiej będzie się go trzymać. Piony pozostają równoległe do krawędzi arkusza, natomiast poziome linie od ich prawej strony wychodzą z zaznaczonej kropki. Te po lewo dążą do drugiego punktu zbiegu na horyzoncie, daleko poza końcem papieru.

Statyczna bryła domku nie wymaga uproszczenia. Składa się jedynie z prostopadłościanów z otworami i wypustkami (zadaszenie nad wejściem). Najpierw zbuduj ogólną sylwetkę: postaw mury budynku, które będziesz mógł wzbogacić o detale architektoniczne.

Co tworzą, a czego chcą architekci?

Surowa bryła z tutorialu rysunkowego to chyba typowy, nowoczesny dom jednorodzinny. Na WAPW słyszałam, że większość architektów, projektując dla klientów podobny budynek, wychodzi od tak syntetycznej i minimalistycznej formy. Gdyby jednak tworzyli dla siebie, chcieliby, żeby był bardziej swojski i domowy. Ze spadzistymi dachami, balkonikami, gankami, wykuszami oraz nadającymi indywidualizmu detalami.

Na elewacji przy oknach dodamy trochę deseczek, które mają swoją grubość – odstają od ściany. Kojarzy mi się to z typowym trendem, panującym ostatnio w budownictwie jednorodzinnym. Czy też zauważyłeś podobne wykończenia a’la pasy drewna?

Kolejno dodaj balustradę na tarasie nad garażem, słupy w przedniej części  budynku i murki. Pozostałe elementy:

 • drzewa, krzewy, trawy
 • siedziska
 • postaci

nadadzą “życie” martwej architekturze, sprawiając, że ujęcie w kadrze łatwego rysunku wciągnie odbiorcę w opowieść.

Światłocień w łatwym rysunku - podejmij decyzję

Żeby Twój rysunek był efektowny, jak tradycja nakazuje, w ostatniej fazie nałożymy światłocień. To już tak naprawdę formalność. Choć mnie podczas nauki rysunku przerażała ta faza… jak to już skończyć pracę, zostawić i dalej nie poprawiać?

W tego typu scenkach to Ty decydujesz, z której strony pada światło. Teraz jesteś odciążony brzemieniem wyboru przez zdjęcie z lekcji rysunku. I zobacz: płaszczyzny po lewej (zbiegające się do punktu poza kartką) są w cieniu. Z tego względu też rzucają cień. Tworzy to fantastyczny kontrast, szczególnie w załamaniach budynku.

5 kroków ulepszających łatwy rysunek na koniec

 1. Wydobycie architektury poprzez opozycję uzyskasz również dzięki ciemnej zieleni w tle i z przodu.
 2. Gdy narysujesz listki na pierwszoplanowym drzewie dość szczegółowo, uwiarygodnisz swoją pracę.
 3. Drzewa w tle traktuj większymi plamami, żeby nie odwracały uwagi od detali z przodu.
 4. Niech otoczenie wychodzi poza kadr. Patrzący poczuje się jakby brał udział w scenie.
 5. Pozostaw widoczne pociągnięcia ołówka. Zauważ, że układają się one w jednym kierunku na danej płaszczyźnie, a nie są chaotycznie prowadzone.

Dokąd podąża Twój wzrok - magia kompozycji w łatwych rysunkach

Jak widzisz praca nad przestrzennością rysunku ołówkiem opiera się na kontraście. Wystarczy, że wyćwiczysz oko, mrużąc je nieco i skupisz się na wyróżniających się elementach. Ściany domu tworzą rytmiczną kompozycję, na zmianę przewijając się jako ciemne-jasne, niejako zasysając nasz wzrok. Kieruje nim też perspektywa, która wciąga w przypadku umieszczonego na kartce punktu zbiegu.

Zobacz, jak wspaniale zostało to przemyślane: koncentrujesz spojrzenie od lewej strony, gdzie znajduje się pierwszoplanowe drzewo. Dalej zatrzymuje Cię płaszczyzna ściany, aby w podróż mogły pociągnąć zbiegające się krawędzie budynku i podjazdu. I znów uderzenie w ciemną powierzchnię, nadzieja na wyślizgnięcie się przez jasny fragment… by Twój wzrok wylądował w bujnej koronie drzewa pośród liści. 

Podsumowanie zbioru łatwych rysunków

Wszystko co dobre kiedyś się kończy? Ależ nie masz co rozpaczać nad tym faktem! Wraz ze szkołą rysunku ciągle przygotowujemy dla Ciebie nowe bezpłatne tutoriale do nauki rysunku online!

Zobacz sam:

Wspomagaj się martwą naturą.

Używaj miękkich, ostro zatemperowanych ołówków 2B-6B.

Na początku każdego rysunku upraszczaj formy.

Nawlekaj koraliki umiejętności rysunkowych, ćwicząc np. faktury materiałowe.

Podbijaj trójwymiarowość, cieniując po formie.

Ćwicz elipsy na bazie krzyża.

Polub się z gumką w ołówku.

Testuj różne rodzaje kompozycji.

Zachęć do rysowania swoją pociechę - spędzicie miło i pożytecznie wspólny czas.

Kończ rysunki. Bez sentymentalnego poprawiania w kółko i w kółko.

Eksperymentuj ze światłem, rysując z natury.

Dziel nakładanie światłocienia i szrafu na fazy.

Wspomagaj się osiami, liniami i punktami pomocniczymi.

Doprowadzaj linearkę do etapu, jakby to był gotowy rysunek.

Pamiętaj, rysowanie to systematyczna praca, ale i dobra zabawa!

Rozpocznij skuteczne lekcje rysunku

Domowa atmosfera pracowni, mnóstwo dodatkowych zajęć, wspólne plenery rysunkowe... te i wiele więcej przygód czeka Cię wśród Rodziny Domina!

Podaj dalej tematy łatwych rysunków

Jeśli masz ochotę, podziel się w komentarzu swoimi refleksjami:

 • Który tutorial był najłatwiejszy, który najtrudniejszy?
 • Który temat sprawił Ci największą frajdę?
 • Jakie jeszcze zagadnienia z rysunku powinniśmy omówić?

Przekaż, proszę, też innym artystom tę bazę darmowych lekcji rysunku, aby również mogli się rozwijać😊:

 • zalinkuj do nas na swoim blogu/stronie www
 • udostępnij wpis na facebooku
Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish