rysunek ołówkiem
rysunek ołówkiem - galeria świetnych przykładów
Na tej stronie jest mnóstwo świetnych rysunków. Będzie ona stale rozbudowywana o kolejne przykłady. Dlatego wpadaj tutaj co pewien czas żeby zobaczyć co pojawiło się nowego. Autorzy cały czas tworzą i powstaje niezwykła galeria.
Spis treści strony rysunek ołówkiem
Rysunek ołówkiem nr.1 - Pies Saba
Jak narysować psa ołówkiem
To jest Saba. Kochany psiak. Zwykły kundelek ale jaki wspaniały. Poprosiłem Ewelinę żeby narysowała ją do aplikacji mobilnej DrawBy (Jest taka aplikacja i możesz sobie na nią wejść)
Efekt przeszedł najśmielsze moje oczekiwania. Nie wiedziałem że moja podopieczna – uczennica jest już w stanie narysować coś tak dobrego. Co roku wypuszczam osoby które zaczęły rysunek od podstaw a skończyły na wysokim poziomie. Ale żeby osiągnąć taką jakość to trzeba zastosować metodę DEGLOM bo inaczej się nie da.
Tylko popatrz na te oczy! Jak pięknie błyszczą – podkreślone to zostało odbiciem światła na wypukłych częściach oczu. Warto też dostrzec bogate operowanie walorem. Rysunek ołówkiem daje bardzo duże możliwości operowania skalą szarości.
Początkujący rysownicy mają z tym jednak dużo problemu. Dla mnie nauka rysunku ołówkiem polega między innymi na tym żeby przełamać tę barierę. Ale jak widać udaje się 🙂
Tego pieska możesz narysować samodzielni. Stworzyliśmy dla Ciebie darmową lekcję on-line o tu :
Jeżeli chcesz przerobić kilka darmowych lekcji rysunku to kliknij w ten link :
Rysunek ołówkiem nr.2 - Głowa konia
Było jak narysować psa? – nie może zabraknąć :
Jak narysować konia
Ta sama autorka i jeszcze bardziej genialny rysunek ołówkiem. Ten przykład mnie już zupełnie rozwalił. Nie mogłem się napatrzeć. I nawet więcej… mimo że to moja kursantka to poprosiłem ją o tę pracę i powiesiłem ją sobie na ścianie.
Ewelina też chyba była zadowolona ponieważ zrobiła potem jeszcze ze 30 takich prac. Wszystkie skanowała w fazach i dzięki temu powstały świetny materiał do kursu rysunku ołówkiem. Część z niego udostępniam na dole strony i to za darmo. Po odblokowaniu go możesz sobie ściągnąć na dysk i ćwiczyć.
Dlatego ten obrazek też nosi tytuł “jak narysować” tyle że tym razem konia. Mnie , nauczyciela rysunku cieszą takie postępy. Przychodzą takie miłe dziewczynki na lekcje a wychodzą w pełni ukształtowane artystki. To jest ukoronowanie mojej pracy. Dzięki temu z całą stanowczością mogę powiedzieć że “Talent nie istnieje”
A za chwilę prawdziwy okaz. Rysunek ołówkiem który można powiedzieć, że wgniata w fotel.
rysunek ołówkiem nr.3 niewiarygodna martwa natura
Nauczyciel uczy nauczyciela a ten nauczyciela
Dość przewrotny tytuł nagłówka ale już wyjaśniam. Gdzieś w roku 2001 spotkałem Bartka Kotera. Spotkałem go na kursie rysunku u Michała Suffczyńskiego. Pan Michał jest wybitnym rysownikiem i moim przyjacielem. Właśnie wtedy poprosił mnie o zastąpienie go w jego szkole rysunku w Warszawie. To zastępstwo było dość długie bo trwało ponad dwa miesiące. To wtedy przyszło mi uczyć Bartka.
9 lat później nasze drogi znów się zeszły. Przez przypadek wyświetliła mi się jego praca na Facebooku. Zagadałem i tak oto stał się wykładowcą Szkoły rysunku Domin w Warszawie. Umiejętności Bartek miał niesamowite. Rysunek ołówkiem w jego przypadku było to istne mistrzostwo. Wtedy też zauważyłem pewną rzecz jeżeli ma się dobrego nauczyciela to ten wykształci kolejnego dobrego nauczyciela , a ten znów kolejnego.
I właśnie tak to odbywa się w Dominie. Jeden uczy drugiego a ten staje się jeszcze lepszy. Następny rysunek który pokażę jest autorstwa Kuby Lewickiego który jest wychowankiem Bartka. Zanim do tego dojdę to jeszcze słów kilka o tej ołówkowej martwej naturze. Patrzyłem jak Bartek ją rysuje. To niewiarygodnie że był w stanie wszystko tu odwzorować bez żądnych niedozwolonych chwytów. Patrzyłem i podziwiałem. Trzeb przyjrzeć się jak ten genialny rysunek ołówkiem jest zbudowany. Tylko popatrz na to jabłko i orzechy. Teraz przenieś wzrok na dzbanek i popatrz na odbicia. Jabłko odbija się w nim dwa razy – przyjrzyj się uważnie.
rysunek ołówkiem nr. 4 portret pana Jerzyka
jak narysować portret
Na portrecie widzimy Pana Jerzyka. Dałem taki temat ponieważ taka twarz jest idealna do rysowania. Na co warto zwrócić tutaj uwagę:
- tektonika twarzy – zmęczone , sterane życiem oblicze jest wspaniałym tematem rysunkowym
- światłocień – popatrz na cień który pada od daszku czapeczki na nos i policzki
- wąsy – tu trzeba przybliżyć sobie – jak klikniesz to się powiększy
- bardzo duża ilość odcieni szarości – ale też umiejętność wybrania bieli czerni. Temat który rysunek od podstaw ćwiczy cały czas.
Kuba wykonał genialny rysunek ołówkiem. On wykształcił kolejne rzesze świetnych rysowników którzy teraz uczą nowych adeptów.
Zapisz się na kurs rysowania ołówkiem
Wbijaj do nas lekcje rysunku a nie będziesz chciał w życiu robić nic innego.
rysunek ołówkiem nr. 5 aparat fotograficzny z filmu "DYM"
Na tej pracy masz aparat fotograficzny, którego Harvey Keitel używał w filmie “Dym”. Tak się stało, że jest on ze mną od samego początku Domina czyli o 1994 roku.
Aparat nie jest użytkowany. Cyfrówki go pokonały. Ma on teraz inne zadanie – jest elementem składowym martwych natur. Do dnia dzisiejszego rysujemy go.
Ten rysunek ołówkiem również należy do Kuby Lewickiego. Jeszcze niżej zobaczysz zajawkę kursów rysunku on-line z Gdańska. Ja rysunek na okładkę dałem również aparat fotograficzny narysowany przez tajemniczego Żbika.
rysunek ołówkiem nr. 6 - gmach politechniki warszawskiej
Ten rysunek ołówkiem jest autorstwa Adriana Rogali. Jednego z najlepszych rysowników tą techniką. Tu też jest ciekawa historia:
Adrian zapisał się do mnie na kurs na architekturę w Warszawie. Dostał się na nią z powodzeniem. Nawet zdobył Złoty Indeks! Akurat kursy na architekturę to też nasza specjalność. Nie przez przypadek przez 12 lat z rzędu najlepsi na egzaminie na architekturę byli od nas. My nazywamy to Złotą Dekadą 🙂
Adrian, został naszym prowadzącym. Z powodzeniem stosował na sobie dwie unikalne metody zdobycia takich umiejętności – WUS i Deglom. Już po trzech latach nauki rysunku zaczął robić prace wybitne.
Potem nastąpiła filiacja (tak jak u średniowiecznych Cystersów 😉 ) Adrian przeniósł się do Radomia gdzie założył prężną szkołę rysunku w Radomiu.
Co ciekawe, ten świetny poziom przenieśliśmy jeszcze dalej bo potem był Poznań, Łódź, Wrocław, Lublin, Kraków, Katowice, Gdynia i Gdańsk. A w tej ostatniej filii zrobili coś extra : Tylko zobacz:
kurs rysunku on-line
Wszystko masz tu ogarnięte na wideo i dokładnie wytłumaczone.
Kupujesz raz a dostęp masz dożywotni.
Rysunek ołówkiem nr.7 - przykłady ilustracji
Uczeń – wykładowca – twórca
Przyszedł czas na Grześka Korniluka. Tak przychodzi do mnie kiedyś i w przerwie między prowadzeniem zajęć mówi mi, że coś tam narysował. Coś tam … jak to zobaczyłem to aż usiadłem.
Grzesiek zapisał się do na na kurs rysunku dla kandydatów na architekturę. I na tę architekturę się dostał. Co ciekawe w roku w którym był na pierwszym semestrze aż 85% osób które się dostały to byli moi podopieczni. Po kilku trymestrach zaczął skręcać w bok. Coraz mniej interesowała go architektura a coraz bardziej inna twórczość plastyczna. Teraz Grzegorz jest twórcą figurek do Warhammera itp.
Tak to już jest, że wyłapuję takie wybitne jednostki a mam ich całkiem sporo i proponuję wykładanie mojej szkole rysunku. Takich diamentów się nie wypuszcza z ręki. Ale niech Cię nie zwiedzie słowo diament. Grzesiek jak wielu jemu podobnych trafił do nas na lekcje rysunku od podstaw. Potem obłożyliśmy go naszym programem i naszymi technikami uczenia. A potem się wykrystalizował diament.
Kiedy skanowałem tę pracę to nie wiedziałem jak ją nazwać. Co na niej jest? Dlatego na dysku wśród 17.390 fajnych rysunków moich kursantów ten ma tytuł “Kleszcz i rybcia” Grzesiek jak widzisz doprowadził rysunek ołówkiem do perfekcji. Może jeszcze dodajmy, że jest to całkowicie z głowy – kreatywności też uczymy.
rysunek ołówkiem nr. 8 ilustracja domu hobbita
Niech nic nie przeszkodzi Ci w rysowaniu
Słowo wprowadzenia. Tu jest praca Michała Miłkowskiego , dodam że był to kolega z grupy Grześka Korniluka. Reprezentował on inny styl – styl wycierucha. Tak go nazwałem bo nie miał swojej nazwy. Z Michałem pracowało się super a najbardziej podobało mi się to że … Michał czytał mi słowa z ust. Jest bowiem słabo słyszącym. W rysunku w niczym to nie przeszkadzało a może nawet lepiej? Bo nie rozpraszały go zewnętrzne bodźce.
Rysunek ołówkiem – styl wycieruch. Niezwykle efektowna technika. Nazywana często malarstwem ołówkowym. Rysunek w tej technice powstaje w wyniku roztarcia sproszkowanego grafitu na wcześniejszy podrys. Na koniec wzmacnia się rysunek miękkimi ołówkami typu 5b, 6b, 7b. Ważnym elementem jest ostateczne wybieranie światła gumką chlebową i elektryczną!
rysunek ołówkiem nr.9 - nautilus kapitana nemo
Kiedy Michał dostał ode mnie zadanie narysowania ilustracji Nautilusa Kapitana Nemo to w ogóle nie spodziewałem się, że może powstać coś takiego.
Moje wyobrażenie jak powinna wyglądać ta praca było zupełnie inne. Ale to właśnie jest fajne w tym zawodzie. Można kreować fantastyczne formy które nigdzie indziej nie zostały użyte.
My mamy w szkole rysunku Domin taką specjalną tajemniczą metodę której skrót nazywa się KDD – Kreatywna Dziesiątka Domina. Ale co dokładnie to znaczy i jak nią pracować to już omówimy na lekcjach rysunku na które Zapraszam 🙂
rysunek ołówkiem nr. 10 - wielki meczet w kordobie
Bogactwo perspektywy
Ten rysunek ołówkiem zachwyca bogactwem perspektywy. Dać radę narysować takie mrowie słupów i łuków i żeby się zbiegało? Toż to mistrzostwo świata. Autorem tej pracy jest Marta Świderska a teraz już Zaradzka 🙂
Marta wraz ze swoim mężem Wiktorem prowadzą bodajże najlepszy kurs rysunku w Gdańsku. Pisze bodajże ponieważ to oczywiście moja subiektywna ocena ale porównując z niektórymi gdańskimi czy gdyńskimi szkołami rysunki to może mi się tak wydawać.
Łuk podkowiasty czy przekroczony?
Przykład pochodzi z Wielkiego Meczetu w Kordobie. Ma on swoją własną nazwę “Mezquita” Pochodzi z VIII wieku. Charakterystyczne jest tutaj zastosowanie łuk podkowiastego zwanego również łukiem przekroczonym. Nazwa łuk podkowiasty trochę wypacza ideę geometryczną tej konstrukcji. To nie jest podkowa tylko przekroczony łuk. I lepiej tej nazwy się trzymać.
Może to Cię zainteresuje :
Jak dostać się na architekturę – zbiór unikalnych porad od praktyka
rysunek ołówkiem nr. 11 - casa batlo
Niewątpliwie mistrzem rysowania ołówkiem jest Piotrek Banak. Nasz uczeń a teraz wykładowca. Taką oto pracę wykonał do programu “Archimistrz”
No i jak? Podoba się?
Ten przykład również pochodzi z terenów Hiszpanii. Mamy tu fragment tej słynnej loggi secesyjnej kamienicy Casa Batlo w Barcelonie. Kunszt tego rysunku ołówkiem nie polega tylko na świetnym warsztacie ale na umiejętności zbudowania przestrzeni tak zawiłej jak ciastowate formy Gaudiego.
Autor rysunku – Piotrek – chodził do nas na kurs na architekturę. Dostał się a nawet miał I miejsce!