Lekcje rysunku

Rysowanie sprawia Ci frajdę? Uwielbiasz wyjąć białą kartkę papieru i zapełniać ją kreskami?
lekcje rysunku w Dominie spowodują że będziesz to robić dużo lepiej. Zobacz jaki mamy na to przepis.

Lekcje rysunku są ważne. Jednak źle wybrana droga może cię zablokować na lata. Przeczytaj poniższe porady żeby tak się nie stało!

Z tego artykułu dowiesz się :

 • Wybór książki do nauki rysunku  jest trudny. Początkujący nie będzie wiedział która jest dobra a która nie. Tym bardziej nie będzie wiedziała tego osoba która kupuje ja komuś na prezent. Poniżej wskażę jak seria książek ma najlepsze lekcje rysunku
 • “Wykorzystaj czas na doskonalenie się poprzez czytanie [rysowanie] dzieł innych ludzi a łatwo osiągniesz to na co oni ciężko pracowali” – Sokrates – to jest nasze motto. Wybór dobrego wzoru do inspirowania się jest ważny.  Należy wybrać tylko jednego twórcę a nie kopiować cały Internet.
 • Miej opiekuna – mentora który sprawdzi Twoje postępy. A w krytycznych momentach naprowadzi Cię na właściwą ścieżkę. Gdyby nauka rysunku była taka prosta to każdy brałby książkę do nauki rysunku  i po jej przerobieniu umiałby rysować. Ale tak nie jest.  To co najgorsze może Cię spotkać to popełniony błąd którego nie jesteś świadom a który stanie się nawykiem.
 • Materiałów i darmowych lekcji rysunku mamy pod dostatkiem. Wystarczy wejść na You Tuba żeby znaleźć odpowiedź na każdy artystyczny problem.  Na stronach www jest produkowane masę materiału o darmowych lekcjach rysunku. Jednak największym problemem jest znalezienie czasu. Systematyczny kurs rysunku powoduje, że masz “zaklepany” czas na jego uprawianie.
 • Żeby zostać mistrzem w jakiejkolwiek dziedzinie trzeba 10.000 godzin. Więc rysowanie “trochę” doprowadzi  jedynie do “trochę” większych umiejętności a świat nie potrzebuje osób które umieją “trochę”

Zobacz dwa fajne filmy - ten po lewej to super ujęcia naszej pracowni ten po prawej to nauka "jak szkicować"

Jak można się nauczyć rysować?

Jest kilka dróg żeby nauczyć się rysować.  oto kilka z nich:

 • Zapisać się na kurs rysunku (najlepiej do Domina 😉 plusy: – szybkie postępy; minusy – trzeba płacić – ale za to masz kompleksową obsługę!
 • Kupić książkę z lekcjami rysunku i konsekwentnie ją przerabiać plusy: niskie koszty; minusy: trzeba mieć samodyscyplinę 
 •  Indywidulane lekcje z nauczycielem – plusy: nieustanny nadzór; minusy: wysoka cena, trzeba dobrze wybrać mentora – zły wybór to wypracowanie złych nawyków których nie da się cofnąć.
 • Przerysowywanie z netu – ale wybierz tylko jednego twórcę
 • Kursy rysunku on-line –

W ramach kolekcjonowania materiałów obejrzyj ten poradnik:

Jak narysować psa – doskonały materiał – rysunek od podstaw

Ile kosztuje kurs rysunku?

Odpowiedź na  pytanie ile kosztuje kurs rysunku można potraktować wielotorowo. Można podac kwotę za lekcję. Można podac kwotę za cały proces aż do momentu w którym będziesz świetnie rysować.

I tak na przykład, w Szkole Rysunku Domin jedna lekcja kosztuje 82 zł. To daje 27 zł za godzinę. I jest to cena umiarkowana. Nie najniższa ani też nie najwyższa.  Uczeń w naszej pracowni dostaje unikalny program, który był budowany ponad ćwierć wieku. Lekcje rysunku w Dominie zawierają choćby takie unikalne rozwiązania jak Stopiany, Omer, Archimistrz, Veteran Room czy System Igurra.  Tych rozwiązań nie ma nikt.

Ogólnie ceny za naukę rysunku w Polsce bardzo się wahają. Od 60 zł za lekcję po nawet 200 zł. 

A ten kurs nic nie kosztuje : kurs rysunku video na naszej platformie

Kurs rysunku demo - zapisz się i zobacz jak to wygląda

Jeżeli nie wiesz jaki kurs wybrać czy kurs na architekturę , czy kurs na asp. Jeżeli nie wiesz kiedy zacząć - kurs rysunku w ferie czy wakacyjny kurs rysunku. To najpierw zapisz się na kurs rysunku demo on-line i zobacz czego i jak uczymy. Nie kupuj kota w worku 🙂

Jak ćwiczyć rysowanie? - 10 porad dotyczących lekcji rysunku

Poniżej masz spisane 10 porad które bardzo poprawią Twoje umiejętności rysunkowe:

 1. Po pierwsze nie porównuj się! 
 2. Po drugie daj sobie prawo do robienia błędów – my w Dominie mamy takie powiedzenie : “Który raz żyjesz? Skąd miałeś to wiedzieć”
 3. Mierz swoją produktywność
 4. Naprawdę zacznij od podstaw
 5. Buduj silne fundamenty
 6. Miej kogoś kto zrobi Ci korektę
 7.  Niech rysowanie sprawia Ci frajdę
 8. Nie zasłaniaj się brakiem weny czy talentu
 9. Miej sprecyzowany cel
 10.  Ćwicz, ćwicz, ćwicz  – 

jaka jest najlepsza książka do rysunku?

Wiele osób o to pyta. Najlepiej byłoby odpowiedzieć – z każdej książki weź to co w niej najlepsze. Ale nie oszukujmy się wchodząc na taki artykuł chcesz konkretów o nauce rysunku więc Ci je damy. Oto lista 10 pozycji do nauki rysunku:

1. “Sztuka rysowania” wydawnictwo Publicat. Kiedyś mój znajomy ksiądz ( a wcześniej mój uczeń) jako nagrody chciał kupić dzieciakom książki o rysunku. I nie chodziło mu o filozofowanie tylko o konkret. Przejrzałem kilka pozycji i ta na sam początek jest najlepsza.  Ostatecznie ja sfinansowałem zakup tych książek dla tych dzieci. Ta książka ma kilka tomów tematycznych – wszystkie trzymają poziom (Ludzie, Natura, Fantasy, Zwierzęta itd) ale na początek najlepsza jest ta czysta. Sama “Sztuka Rysowania” Cena też jest przystępna bo to ok 40 zł

2. “Rysunek – przewodnik po sztuce rysowania” Giovanni Civardi. Wydawnictwo K.E. Liber – To tez jest bardzo przyjemna pozycja. nawet nie wiem czy nie lepsza od tej pierwszej. ja sobie kupiłem obydwie kiedy sprawdzałem, które książki polecać. na początek nauki rysunku będzie ok. ja za swój egzemplarz zapłaciłem 60 zł

3. “How to draw” – Scott Robertson i też od razu tu dodam “How to render” – te pozycje są tylko w języku angielskim. I trzeba je ściągnąć z USA. Nie mniej warte są zachodu i swojej ceny. Ta książka jest już bardziej specjalistyczna np. dobra dla kandydatów na architekturę czy osób które będą chciały tworzyć w duchu Concept Art lub Game Dev

4. Michał Suffczyński – Pan Michał wydaje co pewien czas swoje książki. Każda jest dobra. Szczególnie, że sam autor jest wybitnym rysownikiem i akwarelistą. To jest światowy poziom!

5. “Anatomia dla artystów” – klasyka! Najlepiej Jeno Barcsay ale są też inne pozycje. Te książki przydadzą się przede wszystkim osobom wybierającym się na Akademię Sztuk Pięknych

 

Co jest potrzebne do nauki rysowania?

 1.  Po pierwsze chęci – bez tego ani rusz
 2.  Potem materiały – zacznij od tego zestawu : papier A3, ołówek 2B, gumka, temperówka, gumka chlebowa
 3.  Czas – wygospodaruj czas na własne lekcje rysunku
 4. Miejsce – wybierz to miejsce które motywuje Cię do rysowania
 5. Wydrukuj sobie przykłady

czy można nauczyć się rysowania bez talentu? 10.000 godzin to mistrzostwo w dowolnej dziedzienie

Tak! Szczególnie kiedy zdamy sobie sprawę, że nie ma czegoś takiego jak talent! Owszem są predyspozycje. I tak na przykład ludzie mającą wysoką inteligencję przestrzenną chętniej sięgną po architekturę a osoby z inteligencją interpersonalną będą preferowały postać.

Ważne żeby zrobić 10.000 godzin lekcji rysunku

Tak to może przerażać ale dzięki temu wiesz ile czasu musisz poświęcić na naukę rysunku. Nie ważne w jakim wieku jesteś. Czy określisz siebie “rysunek dla dzieci” “czy “rysunek dla hobbystów”. 10.000 godzin rysowania i jesteś mistrzem.

Jeżeli chcesz szybko osiągnąć sukces – to możesz być mistrzem już po 4 latach. Potrzebujesz do tego zaledwie i aż 6,8 godziny dziennie. 

Jednak rób to mądrze. Stosuj zasadę 5 kropek i redominizację. Wtedy koniecznie musisz mieć mentora który będzie oceniał Twoje postępy.  Bez niego nie przejdziesz z kropki do kropki w poszczególnych etapach. Jeżeli będziesz rysować bez żadnej opieki możesz nie chcący wyrobić sobie złe nawyki które w dłuższej perspektywie nie pozwolą Ci przekroczyć bariery.

Tak więc 10.000 godzi lekcji rysunku ale mądrych.

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish