jak narysować kota

Jak narysować kota – krok po kroku.

Twoje dziecko prosi Cię:

“Narysuj mi kotka”,

a Ty nie wiesz jak się do tego zabrać? Nie potrzebujesz wieloletniego kursu artystycznego, żeby tego dokonać. W tym artykule zobaczysz jak narysować kota krok po kroku. Tutoriale przygotowała prowadząca lekcje rysunku w naszej pracowni, zatem masz pewność, że jesteś w dobrych rękach.

Maluchy mają różne pomysły, więc przygotuj się na wszystko. Oprócz rysowania kota, mogą Cię poprosić o każde inne zwierzę. Spokojnie, jesteśmy w stanie temu zaradzić 🙂.

Jak narysować psa? Prosto i czytelnie wyjaśnia nauczyciel ze szkoły rysunku.

Przejdź do wybranego zagadnienia

Materiał przygotowała szkoła rysunku domin - zobacz jak jest u nas:

Poznaj trzy kochane sierściuchy

Ksenon

Nie ma to jak kochany dachowiec. Radzi sobie doskonale w każdych warunkach pogodowych, chętnie uda się na wyprawę poza ogródek, a w podzięce za opiekę przyniesie myszkę lub wróbelka. Wdzięczność i spryt Ksenona nie zna granic. W ciemności jego oczy lśnią przenikliwie, stąd imię naszego przyjaciela.

Tania

Kotka, która przybłąkała się pewnego dnia i, jakoś tak wyszło, że została na dłużej. Założyła nawet własną rodzinkę. Urodziła dwa kocury i jedną kotkę, które już są dorosłe. Bardzo lubi pieszczoty po brzuszku i nie odmówi miziania za lewym uchem. 

Rubid

Widzisz w nim kota arystokratę? Masz rację. To bardzo charakterne zwierzę, stawiające na swoim. Rubid jest duży jak na przedstawiciela gatunku i ma długą, puszystą sierść. Uwielbia ciepło, więc na zewnątrz wychodzi zaledwie w trzy letnie miesiące roku.

Kochasz ciepło tak jak Rubid?

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy intensywny i skuteczny kurs rysunku.

Wakacyjny kurs rysunku

Kiedy już bez przeszkód można wyjść w plener, wygrzewając się w słońcu jak Rubid, przyjemnie jest całą grupą porysować najpiękniejsze widoki.
Zarezerwuj miejsce w ciepełku

Rysowanie kota - zaczynamy od szkiców z natury

Przed maratonem nauki rysunku porządnie się rozgrzejemy. Nie chcesz chyba nabawić się kontuzji i nie móc rysować przez kilka najbliższych dni?

Na samym początku zrobimy syntetyczne szkice sylwetki kotów. Nie myśl sobie, że przypominają one rysunek dla dzieci. Każdy profesjonalny artysta zaczyna od ogółu.

prosty i syntetyczny układ

Jeśli masz kota, zadanie będzie ułatwione. Przyjrzyj się jego ułożeniu:

  • łapkom;
  • głowie;
  • ogonowi.

Wykonaj kilka rysunków w łatwiejszych pozach. Chyba, że Twój kot, tak jak moje trzy sierściuchy, biega aktualnie po podwórku i nie jesteś w stanie uchwycić na rysunku jego sylwetki.

Nie przejmuj się, kociaki większość doby przesypiają. Prędzej czy później nadejdzie moment, kiedy i nasze pupile utną sobie drzemkę. Wyjściem z sytuacji będzie wspomożenie się zdjęciem kota z internetu. W szkole rysunku trzeba sobie radzić podobnie, niezależnie od tematu. Nie wszystko zawsze można narysować z natury.

Teraz uzupełnij swoje szkice kształtów o:

  • sierść
  • oczy
  • uszy
  • nos.

Sierść rysuj kreskami, dość krótkimi i spróbuj zróżnicować jej walor w zależności od rzeczywistego koloru.

bardziej fikuśne pozy

Masz ochotę i jesteś gotowy na więcej?

Przejdziemy do rysowania bardziej skomplikowanych ustawień kota. Kiedy się przeciąga, siedzi, myje łapki. W niektórych przypadkach, jeśli zwierzę się porusza, będziesz musiał wykazać się szybkością, dlatego jak najbardziej upraszczaj szkic. Dopiero po dokładnym odwzorowaniu sylwetki kota, wzbogać ją o detale.

Umiejętność szybkiego rysowania przyda Ci się podczas egzaminu na architekturę.

Jak narysować kota Ksenona?

Pewnie jako początkujący rysownik myślisz sobie:

Kiedy już będę umiał rysować, od razu idealnie naszkicuję całą sylwetkę kota.

Nie do końca. Każdy rysunek: od podstaw i zaawansowany prowadzimy fazami. Z czasem, gdy już długo uczysz się rysować automatycznie zaczynasz skracać poszczególnie etapy. Szybciej potrafisz uchwycić zamierzony kształt, bez konieczności nanoszenia poprawek, bo Twoja ręka jest wprawiona. 

Nigdy nie pomijaj kolejnych faz rysunkowych. Inaczej cała praca się nam posypie, jakkolwiek to nie brzmi.

krok 1

No to lecimy!

Weź:

  • kartkę A3, B3 lub B2 (nie ma sensu robić ćwiczeń rysunkowych na mniejszym formacie, bo nie popracujesz dobrze nad sprawnością ręki);
  • ołówki: 2B do szkicu i 6B do cieniowania;
  • gumkę chlebową i w ołówku (do detali w świetle).

Na początku musimy ustawić sobie kota na kartce, tak żeby zmieścił się cały i nie był przesadnie mały. Na kursie rysunku stosujemy złotą zasadę marginesu – około 1-2 cm od krawędzi kartki (chyba, że rysujesz pełną planszę lub obraz…).

Rysunek od podstaw - Ciebie też nauczymy

Marzysz o rysowaniu w profesjonalnej pracowni? Teraz masz możliwość, niezależnie od poziomu zaawansowania. Przyjdź do grupy podstawowej, a krok po kroku nauczymy Cię sztuki rysowania.

Teraz robimy szkic ogólny. Zwróć uwagę, że na zdjęciu (kliknij w nie, żeby powiększyć) widać linie pomocnicze:

  • na środku pyszczka
  • między oczami
  • łączące końce uszu na głowie

Wykorzystaj ich tyle, ile potrzebujesz, tak aby m.in. oczy znajdowały się na jednej linii i w równych odległościach od środka. Jeśli jesteś zadowolony z efektu i Twój rysunek kota jest zgodny z tym powyżej, przejdź do kolejnego kroku lekcji rysowania zwierząt.

krok 2

Czas na szczegóły. Nadal jest to faza linearna. Poświęć jej nie mniejszą uwagę niż poprzedniej. 

Bez porządnego podrysu praca nawet po wycieniowaniu będzie wyglądać płasko i nie dasz rady uzyskać zadowalającego efektu.

Rysujemy dokładnie kształty wszystkich elementów pyszczka. Dodajemy też wąsy i zarys sierści. Tak, żeby było wiadomo, gdzie ciemna przechodzi w jasną i odwrotnie.

krok 3 - etapy cieniowania

Jak narysować ucho kota?

Jak widzisz Ksenon ma krótką, pręgowaną sierść. Cieniowanie głowy zaczniemy od tego, jak narysować ucho kota. Wyraźnie widać, że otacza je jasna linia skóry. Rysując wnętrze, uważaj na białe fragmenty sierści, które wyróżniają się na tle ciemniejszego środka ucha. Dzięki temu uzyskasz efekt głębi. Włoski wydobądź gumką w ołówku i rób to stopniowo, razem z przyszarzaniem fragmentów, żeby nie stracić bieli. 

Jak narysować oko kota?

Teraz skupimy się na rysowaniu oka kota. To zwierzę ma specyficzne źrenice, które czasem wypełniają niemal całą gałkę. Brakuje też białej części, widzimy jedynie tęczówkę. Akurat w tym przykładzie nie pojawia się biały blik światła, ale zobacz, że tęczówka nie jest jednolicie szara. Postaraj się też zróżnicować jej walor i zaznacz ciemną obwódkę wokół oka.

Jak narysować nos kota?

Potraktujemy go całościowo, łącząc z oczami i mordką. Wszystkie te elementy płynnie przechodzą jeden w drugi. Nosek ma specyficzny kształt i otoczony jest ciemną linią. Od dołu widać więcej cienia, natomiast z góry delikatnie go oświetlono. Na pyszczku Ksenona nie ma pręg – jest on pokryty jasną sierścią i odcina się na rysunku. Ciekawymi elementami są czarne plamki u nasady wąsów i łączenie nosa z pyszczkiem, które kończy się ciemnym trójkącikiem.

Jak narysować wąsy i sierść kota?

Pod wąsami kota widoczna jest ciemniejsza sierść. Od niej najlepiej zacząć. Rysując ją, zostawimy miejsce na wąsy – będziemy stopniowo wycierać gumką w ołówku poszczególne paski. Sierść rysuj krótkimi pociągnięciami ołówka. Wtedy uzyskasz wrażenie puszystej faktury. Postaraj się robić to warstwa po warstwie – pręga po prędze.

Gotowy rysunek kota ksenona

Przygotuj się, że na etapie rysunku od podstaw praca nie zajmie Ci paru godzin, lecz więcej. Dlatego rysuj Stopianami. W ten sposób nie zniechęci Cię ogrom tego, co jeszcze przed Tobą, bo będziesz siadał do nauki rysunku (w założeniu) tylko na 5 min. A jeśli się przedłuży, to znaczy, że robisz kolejny Stopian.

Podziel się z nami efektem swojej pracy na facebookowej grupie:

Jak narysować kotkę Tanię?

Tania jest subtelniej pręgowana niż Ksenon i jako kotka ma bardziej miękką sierść. Postaramy się, żeby było to widoczne na naszym rysunku.

krok 1

Zwróć uwagę, jak duże są uszy kota. Ich długość to praktycznie połowa wysokości jego głowy! Właśnie po to wykonujemy pomiary. Niektóre wielkości mogą wydawać Ci się absurdalne, a w rzeczywistości takie są. Kiedy rysujesz coś z przekonania, czasem wychodzi nieproporcjonalne. Dlatego zawsze badaj i sprawdzaj. Nauka rysunku to przede wszystkim doświadczania i praktyka.

Przypatrzmy się analogii: głowa kotki ma podobnie trójkątny kształt jak jej uszy, tylko skrajne wierzchołki skierowane są w przeciwne strony.

Kiedy rysujesz twarz, staraj się, żeby jeden element przechodził w drugi, jak na zdjęciu. Aby zachować jednakową wysokość i odległości oczu wspomóż się delikatnymi liniami. Pomocnicze kreski stosują nawet zaawansowani rysownicy

krok 2

W kolejnym etapie lekcji “Jak narysować kota?” pokryjemy fazę linearną/konstrukcyjną detalami.

Podczas kursu na architekturę dowiedziałam się od Łukasza, że szczegóły rysujemy na tyle, na ile będzie je widać przy cieniowaniu oraz na ile nam się przydadzą podczas nakładania światłocienia. Oczywiście lepiej wrysować ich więcej niż za mało, bo to niepotrzebnie utrudni pracę.

Dlatego przeanalizuj powyższy przykład. Ewelina zaznaczyła fragmenty sierści w tych miejscach, gdzie jest ciemniejsza. Później przy cieniowaniu nie trzeba się będzie zastanawiać, jak rozmieścić paski na ciele kotki.

3 najlepsze kursy rysunku

krok 3 - jak wycieniować sierść?

Znów pracę podzielimy na etapy. Cieniowanie fragmentami jest na kursie rysunku jedną z metod nauki. Można też stopniować nasycenie, nakładając szarości od razu na całą sylwetkę kota. Wedy zaczynamy od jasnych odcieni i skutecznie przyciemniamy.

Piękne, ale i trudne do uchwycenia jest zjawisko białych wąsów na tle sierści. Możesz je uzyskać precyzyjną, dobrze zaostrzoną gumką w ołówku. Dla podkreślenia trójwymiarowości subtelnie dodaj cień od spodu niektórych włosków.

Na fragmencie widzisz, że Ewelina zaczęła rysowanie sierści od ciemniejszych plamek i przebarwień. Aby uzyskać podobny efekt, użyj stępionego ołówka. Później, również niezaostrzonym narzędziem, dodaj resztę odcieni na sierści.

Przejdź stopniowo na szyję i tułów, nie dociskając za mocno ołówka, gdyż są to mniej skontrastowane miejsca niż głowa kotki. Rysuj tępym ołówkiem, możesz pokusić się o roztarcie go palcem.

Jak wygląda skończony rysunek kotki?

W tym rysunku mamy bardzo ciekawe zjawisko. Spójrz na wąsy kotki. Te na tle sierści są jasne, wytarte gumką, natomiast po drugiej stronie widzisz ich ołówkową wersję. Na żywo przecież mają taki sam kolor.

Chodzi tu o relację między poszczególnymi kolorami i ich wzajemny wpływ. Wąsy są jaśniejsze niż sierść i ciemniejsze od tła. W rysunku ołówkiem musimy umiejętnie oddawać rzeczywistość.

Nie możesz rysować tylko tego, co widzisz. Ważna jest interpretacja graficzna.

Nauczysz się jej na dobrych kursach artystycznych. Dzięki temu Twój rysunek będzie bardziej czytelny, a Ty fizycznie się mniej nad nim napracujesz. Bo pogłówkować tak czy inaczej, będziesz musiał, z początku bardzo intensywnie. 

Rysowanie kotów - świetny temat na sezonowy kurs rysunku

Przygodę z nauką rysowania możesz rozpocząć niezależnie od wieku. Jeśli ciekawi Cię jak wyglądają profesjonalne lekcje rysunku, przyjdź na feriowy lub wakacyjny kurs rysunku i wypróbuj zajęcia przez tydzień.

Kurs rysunku w ferie

Zimowa chandra nie sprzyja motywacji do czegokolwiek.

Niezawodny

Rysując w profesjonalnych warunkach, poczujesz zapał do działania. Zarażą Cię nim prowadzący kursy artystyczne.
Kliknij tutaj

Wakacyjny kurs rysunku

Czas wolny to najlepszy moment na rozwijanie pasji!

Umiejętności na całe życie

To, co przyswoisz na wakacyjnym kursie, możesz wykorzystać, podróżując do stworzenia wspomnień z wycieczek/
Kliknij tutaj

Jak narysować kota arystokratę - Rubida?

Ostatni już tutorial rysunkowy będzie nieco bardziej wymagający od poprzednich. Uchwycimy całą sylwetkę kota, wraz z otoczeniem. Generalne założenia nauki rysowania od podstaw, o których czytałeś wcześniej, pozostają takie same.

krok 1

Może w ogóle jest Ci trudno go postawić? Zdradzę Ci teraz unikalne metody DOMINa na zebranie się do nauki rysowania. Dzięki nim zwiększysz swoją produktywność nie tylko w dziedzinach artystycznych. Możesz je wykorzystywać nawet do przyswojenia historii sztuki czy matematyki.

Zadziałało? 

To bierzemy się do pracy. Nietypowa pozycja kota wymaga od nas skupienia i uważnej obserwacji. Podczas nauki rysunku przyda Ci się duża dawka cierpliwości.

W pierwszej fazie staraj się więcej patrzeć niż rysować.

Szybko przerzucaj wzrok ze swojego szkicu na przykładowy, aby wyłapać jak najwięcej różnic i móc je poprawić. W szkole rysunku to asystent spojrzałby wprawnym okiem na Twoją pracę i udzielił szczegółowych porad.

krok 2

Jeśli chcesz przerobić lekcję “Jak narysować kota?” na tutorial z rysunku dla dzieci, nie pomijaj poszczególnych faz. Możesz razem ze swoją pociechą spędzić przyjemnie czas, wspólnie rysując Rubida.

Przejdziemy teraz do naniesienia szczegółów:

  • wąsów;
  • sierści;
  • włosków;
  • oczu i nosa.

 

krok 3

Rozpoczynamy cieniowanie rysunku kota. Pewnie podczas kursu na ASP robilibyśmy to węglem na formacie B1, ale teraz aż tak nie szalejemy. Wykorzystamy metodę nakładania światłocienia fragmentami, którą możesz też spotkać na kursie malarstwa.

Dzięki temu nie rozmażesz ukończonej części rysunku, co jest nieuniknione. Szczególnie gdy zaczniesz od lewego górnego rogu i, tak jak przy pisaniu, płynnie poprowadzisz walor w dół i na prawo. Od razu próbuj uzyskać fakturę sierści, rysując krótkimi pociągnięciami i miękkim, przytępionym ołówkiem.

Zwróć uwagę na pojawiający się kontrast między ciemnymi obwódkami oczu i źrenicami Rubida a jego wąsikami. To są dwa skrajne walory na naszym rysunku ołówkiem. Reszta szarości, których użyjemy w tej lekcji rysunku będzie oscylowała pomiędzy nimi. Aby nie zgubić bieli wąsów i niektórych fragmentów sierści stopniowo wycieraj je gumką w ołówku.

Powyższy rysunek kota zawiera jego ukończoną sylwetkę. Autorka wzmocniła kontrasty, co my analogicznie uczynimy. Czyli przyciemniamy czarne miejsca i rozjaśniamy białe. Robimy to pod koniec, dlatego że w czasie rysowania grafit się rozmazuje i osłabia świetlistość pracy.

Na koniec nauki rysowania kota dodajmy jeszcze tło. W tym przykładzie nie mamy do czynienia z samym portretem pupila, jak to było na początku kursu rysunku. Dlatego warto umieścić go w jakiejś przestrzeni. Tło cieniujemy już delikatniej, bez dodawania intensywnych kontrastów, żeby nie przytłoczyło kota, a go podkreśliło.

Jak narysować kota - PODSUMOWANIE

Wszystko, co warto zapamiętać z lekcji rysowania kotów:

  1. Przed przystąpieniem do tutorialu rozrysuj się, szkicując z natury.
  2. Zacznij rysowanie kotów od łatwiejszych póz, później przejdź do dynamicznych ustawień.
  3. Prowadź rysunek etapami: od ogółu do szczegółu.
  4. Uzbrój się w cierpliwość.
  5.  Stosuj linie pomocnicze, aby zachować proporcje i poprawne ustawienie np. oczu.
  6. Podrys wykonaj ze starannością, poświęć mu wiele uwagi.
  7. Studiuj każdy element twarzy osobno: oko, nos, ucho kota.
  8. Ćwicz rysowanie sierści i wąsów na osobnej kartce.
  9. Eksperymentuj z rozcieraniem grafitu palcami, gumką w ołówku, stępionym ołówkiem.
  10. W rysunku nie musisz wiernie oddawać rzeczywistości.  

Dołącz do grona artystów

W szkole rysunku czeka Cię niepowtarzalna przygoda. Poznasz historię sztuki, różne techniki plastyczne i nowych znajomych.

Ukończyłeś kurs rysunku razem z nami?

Jeśli masz ochotę podziel się swoimi wrażeniami w komentarzu:

  • Którego kota rysowało Ci się najprzyjemniej?
  • Z czym miałeś największy problem?
  • Co chciałbyś znaleźć w kolejnym wpisie?

Może udało Ci się zachęcić dziecko do wspólnego rysowania? Stwórzcie razem album waszych prac i podzielcie się z nami.

Pomóż większej liczbie rysowników znaleźć lekcję rysowania kotów. Podziel się wpisem z innymi, linkując na swojej stronie lub przez fb:

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish