jak narysować psa

Jak narysować psa – krok po kroku

Jak narysować psa – to jest pytanie/prośba pojawiające się w naszej szkole rysunku w zasadzie od samego jej założenia w 1994 roku. No i wreszcie masz przed sobą obszerny i wyczerpujący poradnik rysunkowy krok po korku i od podstaw.  Autorką tych rysunków jest Ewelina – najpierw nasza uczennica potem absolwentka a potem samodzielna ilustratorka. Tak właśnie uczymy z hasłem na ustach – Talent nie istnieje! Liczą się dupogodziny!

Co będzie na tej stronie - jak narysować 3 psy - zapowiedź

Spis treści - żeby było łatwiej dojść do interesującej cię treści

Jak rysować - kilka ważnych założeń

Żeby dobrze spożytkować te lekcje rysunku zapoznaj się z poniższymi założeniami. Warto je przeczytać i przyswoić.

 • Rysuj i nie bój się, jak Ci nie wyjdzie to po pewnym czasie znów do tego usiądź. Możesz zastosować metodologię DEGLOM.
 • Jeżeli uznasz, że nie masz samodyscypliny to wtedy zapisz się do nas na kurs rysunku. Tam ją znajdziesz. Taka rola kursów rysunku 🙂
 • Wbijaj na rysunkowy kwadrans który jest o 20:oo na Fan Page`u Szkoły Rysunku Domin (polub i obserwuj – żeby nie przegapić)
 • Nie licz, że w przyszłości będziesz mieć więcej czasu – nie będziesz mieć
 • Zacznij już teraz choćby od jednego stopiana – to się sprawdza u wielu osób
 • Nie porównuj się , nie krytykuj się  – dopiero się uczysz – masz prawo do błędu, ma prawo Ci nie wyjść.
 • Możesz dołączyć do społeczności – Darmowe Lekcje Rysunku na Fb (link)
 • Każda nawet najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku – dziś właśnie ją zacznij
 • Zaprezentowane lekcje rysunku są od podstaw i krok po kroku – rysuj je powoli, nie szarżuj

zobacz co znaleźliśmy: jest fajny kurs video w dobrej cenie. kliknij w obrazek.

Jak-narysować-psa-kurs-rysunku1
Kurs rysowania psa - świetna jakość , świetna cena 37 zł 😮

Jak narysować psa - lunę

Luna to kochany psiak. Zwykły kundelek ale daje dużo radości. Były przybłędami – znaleźliśmy je malutkie przy śmietniku. Ktoś je wyrzucił i skazał na pewną śmierć. Teraz nie dość że żyją to staja się sławne 🙂 A więc do rysowania.

Zasada rysowania tych lekcji rysunku jest taka – dopóki nie osiągniesz tego co jest na danym obrazku to nie idziesz dalej.

Pierwszy krok jest najważniejszy – proporcje. Ołówek trzymaj lekko i bardzo delikatnie zaznaczaj obrys i linie pomocnicze.  Mierz każdy element. Ile razy długość łapy mieści się w kłębie. Ile razy długość głowy mieści się w długości całego psa. Pod jakim kątem jest nachylona podniesiona łapa. Czy ogon jest szerzy od głowy czy nie.

Mierz wszystko we wszystkim i ustal dokładne proporcje

A teraz jak narysować II fazę - 2 krok

Jak widzisz w tej części wzmacniamy kontury i sierść. Sierść pod spodem już jest lekko ciemniejsza – tam będzie cień. Również pojawia się namiastka jakiejś płaszczyzny – trawa. Jeżeli od dołu psa jest cień własny to na trawie pojawi się cień rzucony. 

Jeżeli przyjrzysz się różnicom z pierwszym krokiem – wzmocnieniu uległo ucho i oko. Zaznaczony został również nos. Pamiętaj, że każdy obrazek możesz sobie powiększyć i przyjrzeć się uważniej. Co też zalecam.

W naszej nomenklaturze kursu rysunku Domin stosujemy taką podziałkę na poszczególne kroki:

 • I faza – jest to linearne zaznaczenie najważniejszych proporcji i kształtów – u nas było to tylko na pierwszym rysunku. Tu nie cieniujemy. Prowadzimy rysunek od ogółu do szczegółu.
 • II faza – jest to zaznaczenie detali – Luna jest biała – dlatego jest ich mało i dlatego to jest w miarę łatwy rysunek. Choć dla początkujących łatwy nie będzie 😉  W tej fazie jeszcze powstrzymaj się od cieniowania.
 • III faza – chyba najprzyjemniejsza – nakładanie walory, plamy, kontrastów. Od tego momentu rysunek zaczyna “wyglądać” I zazwyczaj wszyscy tę fazę lubią najbardziej.

My zaczynamy od narysowania pyszczka Lunie

A czy wiesz, że istnieje polska aplikacja do rysunku? nazywa się - "Drawby" Tam znajdziesz dużo więcej rysunków do zrobienia - Lunka też tam jest

Niewiarygodny rysunek ołówkiem psa

Przeglądałem zbiór skanów rysunków uczniów Domina a jest tego sporo tylko w jednym katalogu 4290 prac. I natrafiłem na taki rysunek ołówkiem autorstwa Mateusza Bednarczyka. I uznałem że skoro jest to artykuł “jak narysować psa” to warto go zamieścić. Pracowitych i wytrwałych mamy uczniów co nie :

Rysunek dla dzieci - ten jest dobry 🙂

Jeżeli jesteś rodzicem to warto zachęcić dziecko do rysowania pieska. To jest bardzo dobry początek. Temat “Jak narysować psa” może mu się spodobać. I temat jak narysować psa Lunę jest łatwiejszy niż następny tutorial – Saba. Ostatni zaś czyli  “Fajfus”  jest już dla zaawansowanych rysowników. 

Ciekawe wideo o tym jak narysować psa latającego

Ten film okazał się hitem we wrocławskiej szkole rysunku Domin

Oni też opracowali temat o tym jak rysować psa tylko, że trochę inaczej 🙂 A jak jesteś z Wrocławia to wbijaj do nich na zajęcia.

Jakie materiały - jakie ołówki

Ołówki polecam dobrych firm : Staedtler, Derwent, FaberCatell, Kooh-i-noor. Miękkości  4b,5b, 6b. Do tego zwykły brystol – może być nawet blok techniczny A3.  Lepiej żeby nie była to kartka od Xero – jest za cienka. Weź do serca sobie takie motto :

“Nie liczy się różczka, liczy się czarodziej”

Tak naprawdę Twoja jakość rysunku zależy od Twoich ćwiczeń a nie od materiałów których użyjesz. Nie należy używać sprzętu z supermarketów czy dyskontów. Udaj się do sklepu plastycznego i kup to co wymieniłem. A … jeszcze kup gumkę chlebową – to jest taki specyficzny materiał ale jest niesamowity. I pamiętaj, że gumką chlebową się nie wyciera tylko wałkuje. Chociaż do rysowania zwierciadeł np. jak lustro wody czy tafle szkła można gumką chlebową wycierać. Dobrze jakby Ci to ktoś pokazał

kurs rysunku = domin

Jak delikatnie rysować sierść

Luna ma sierść białą. Ale na jasnym tle ta sierść jest szara. Przyjrzyj się uważnie pociągnięciom ołówka – mają całą masę odcieni. Dodatkowo są różne grubości linii.  Tam gdzie poszczególne kosmki włosów są wyraźniejsze ołówek był ostrzejszy. Tam gdzie autorka potrzebowała plamy poczekała aż ołówek się zetrze i będzie można dostać szerszą i bardziej miękką linię.

W kolejnej fazie po prostu kontynuujemy to samo co na poprzednim rysunku. Zwracamy już bardziej uwagę na fakt, że sierść na brzuchu jest ciemniejsza bo tam są cienie własne.   Można tez przyjrzeć się światłocieniowi na podniesionej nodze – u góry masz subtelne światło a pod spodem nogi cień.

A może jakiś kurs rysunku on-line ?

kurs rysunku online

Możesz przerabiać sobie lekcje w zaciszu domowym i bez konieczności ruszania się z miejsca - wygodne!

kurs digital painting online

Nowoczesna technologia - od tego nie ma odwrotu taka jest przyszłośc rysunku

Jak narysować psa - ostatni odsłona ale jaka ważna

W ostatniej fazie pierwszej lekcji “jak narysować psa” można by rzec :

“kontynuuj rysowanie sierści a następnie przejdź do rysowania trawy”

Trawa to już łatwy rysunek. Ale mam dla Ciebie trudniejsze zadanie.

Połóż swój rysunek obok wydruku ostatniej fazy tutoriala. Niech stykają się krótszym bokiem. Następnie szybko przerzucaj wzrok z jednego na drugi. Dzięki temu zobaczysz różnice. 

Nie patrz po całości ale na fragmenty :

 • czy nos jest taki sam?
 •  czy sierść na uchu jest taka sama?
 • czy poszczególne plamy wyglądają dokładnie tak samo?

Jeżeli coś jest inaczej – poprawiaj. A jeżeli poprawić się nie da – za parę dni narysuj to jeszcze raz wykorzystując redominizację.

Jak narysować psa - saba

Jak narysować psa – lekcja 2

Jak była Luna to powinna być i Saba. Bo to są siostry.  🙂 Trafiły do nas przez przypadek ale na stał zagościły w naszych sercach.

Mimo że były siostrzyczkami to mają kompletnie inne umaszczenie. Saba sierść ma ciemną dlatego inaczej będzie rysowana. Dodatkowo będzie to jej portret dlatego skupimy się na innych detalach. Nauka rysunku na przykładzie Saby da Ci możliwość rozszerzenia warsztatu.

Materiały te same co i do rysowania Luny.

Nauka rysunku zwierząt - wyższe wyzwanie

Sierść Saby to już wyższy wymiar. Dzieje się tak ponieważ jest to portret. Doszło więc do powiększenia detalu.

To od razu widać na pierwszych skanach. Jest dużo więcej do narysowania. I taka rada – bądź cierpliwy/cierpliwa. Konsekwentnie wrysowuj poszczególne elementy.

Jedną z cech która różni początkującego rysownika od artysty zaawansowanego jest czas wykonania. Szerzej zajmę się tym zagadnieniem w następnym akapicie.

Jeżeli chcesz więcej takich materiałów i profesjonalną opiekę zapisz się do nas na kursy:

kuirs rysunku

Idź z materiałem nawet 2x szybciej i miej opiekę

kurs na architekturę

Zdobądź szanowany i prestiżowy zawód

kurs akwareli

Ciesz się kolorem i radością malowania

Ile czasu potrzeba na wykonanie takiego rysunku ołówkiem

I to co generalnie zawsze widziałem u siebie na kursie rysunku – początkujący rysownik rysuje nawet trzy razy wolniej.  A tymczasem co ja widziałem u siebie na lekcjach?  Początkujący szybciej kończyli niż ilość czasu jaki potrzebowała Ewelina. I dlatego mam dla Ciebie taką radę :

Nie spiesz się – jeżeli Ewelina tę pracę rysowała 15 godzin ty poświęć jej 30!

Tak godzin! Ale przecież nie musi to być za jednym posiedzeniem!

Podziel czas na kilkadziesiąt mniejszych etapów

Podziel ten czas na odcinki 10-15 minutowe i konsekwentnie dorysowuj poszczególne kreski.  

Prowadzę szkołę rysunku Domin od ponad ćwierć wieku i wiem o czym piszę. 

Jeżeli nadmiernie przyspieszysz to Ci nie wyjdzie. I lekcja jak narysować psa zamieni się w lekcje jak rzucić rysowanie w cholerę. A potem już do końca życia usprawiedliwiać się że nie mam talentu. A ja Ci gwarantuję – talent nie istnieje.

Nowe i zaskakujące narzędzie rysunkowe

Początek rysowania Saby będzie taki sam jak i Luny.  Zacznij od lekkiego podrysu. 

Problem zacznie się później – jak osiągnąć efekt jaśniejszej sierści na tle ciemniejszej.

Są na to dwa sposoby:

 • użyj gumki w ołówku – ale nie tej na końcu łówka szkolnego – takiej która w drewienku zamiast grafitu ma gumkę – temperując ją dostaniesz ostry czubek
 • użyj gumki elektrycznej – jest takie cudeńko

Przykład użycia gumki elektrycznej

Poniższy rysunek ołówkiem wyraźnie ma użytą gumkę elektryczną. Są u nas takie kursy rysunku które nie mogą się bez niej obejść.

Gumką elektryczną wydobywa się genialne światła – popatrz tylko na ramiona tego orka.

Do tej pory być może że myślałeś, że jest tylko jedna gumka i koniec. A tymczasem są cztery. Warto je mieć w arsenale dobrego rysownika:

 • gumka zwykła
 • gumka w obudowie ołówka
 • gumka chlebowa
 • gumka elektryczna
rysunek ołówkiem i gumka elektryczna

Jak narysować oko psa

Teraz już wiesz jak można poradzić sobie z kosmkami sierści choćby w uchu Saby

W tym akapicie przyjrzyjmy się uważnie oku i noskowi Saby.

Zacznijmy od tego jak narysować oko.

Bardzo ważne jest podpatrzenie czarnej obwódki wokół oka. Wewnątrz mamy całą gamę skali szarości. A na sam koniec delikatnie gumką zaznacz odbicie światła. Oko jest lekko wypukłe dlatego górna część czaszy odbija światło nieba.

 

jak narysować nos psa

Nos już tak bardzo nie świeci ale też trzeba dobrze rozpoznać która płaszczyzna ma jaki odcień.

Ciemnoszara jest pionowa część nosa. Ale słowo pionowa nie oddaje tak do końca charakteru tego jak psi nos wygląda. To jest tak krzywizna która na dole kończy się prawie czernią.

Od góry nosek jest jaśniejszy bo tam pada światło. U Saby świetnie kontrastuje on białą sierścią na pyszczku – tam u góry.

Koniec drugiej lekcji rysowania psa

I tak dochodzimy do końca drugiej lekcji o tym jak narysować psa.

Z sierścią to Ci się trochę zejdzie. Ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość :

W tym ćwiczeniu chodzi o wyrabianie ręki a nie wierność oddania. Więc jak Saba nie do końca będzie wyglądać tak samo to nic się nie stanie.

Jak narysować psa - Fajfus

Trzecią lekcją rysunku pt “jak narysować psa” jest portret Fajfusa. No cóż tak ma na imię 😉 

Teraz trudność wzrasta bo wchodzimy w kolor. Ten rysunek narysowany został kredkami Polychromos od Faber Castella. Ja osobiście używam też kredek Derwenta. Obie marki są bardzo dobre ale znajdziesz je tylko w dobrze wyposażonych sklepach plastycznych.

Nauka rysunku kredkami nie jest wcale aż tak trudna. Przeczytaj uważnie co należy robić a zwiększysz swoje umiejętności i to znacznie.

My w szkole rysunku Domin specjalizujemy się w kursach na architekturę. Ten rysunek kredkami wykonała Ewelina Kuczera. Przed kilkoma laty dostała się na architekturę na Politechnikę Warszawską na I miejscu. Z resztą to już taka nasz tradycja te pierwsze miejsca.

Bo kiedy piszę ten artykuł w tym roku też mieliśmy pierwsze miejsce i w zeszłym też i dwa lata temu też 😉 To pokazuje że nawet absolwenci architektury często lubią porysować sobie coś zupełnie innego.

Tak więc poprosiłem Ewelinę żeby narysowała tutorial do tematu “Jak narysować psa” i trzeb przyznać że wywiązała się z tego znakomicie.

Tę lekcję rysowania również zaczynamy od podrysu.

Ale uwaga! tym razem robimy to kredką z zestawu a nie ołówkiem! Ołówek ma inną strukturę pigmentu i nie przyjmuje potem na siebie kredki.  Będzie widać świecące kreski na względnie matowej kredce.

Samodyscyplina - czy jest możliwa ?

Żeby wykonać ten rysunek samodzielnie w domu trzeba mieć dużo w sobie samodyscypliny. Cechuje ona osoby zorganizowane i dobrze zarządzające czasem…

tak to wygląda w teorii. A w praktyce jest zupełnie inaczej. 

Ludzie gromadzą setki obrazków na dyskach. Subskrybują kanały z rysowaniem i … 

nic z tego nie wynika. Mijają tygodnie, miesiąca , lata. Materiałów przybywa a rysunków nie. Lub przybywa ich tak mało, że nie ma to większego znaczenia. I kiedyś jeden z moich uczniów powiedział:

I co z tego żę poświęcisz raz na kwartał dwie godzin na naukę języka angielskiego. Po co o Ci ten język kiedy będziesz miał 80 lat.

I coś w tym jest. Ale mam dla Ciebie radę :

Najważniejsza porada rysunkowa

Te lekcje rysunku on line w zamyśle miały być od podstaw, krok po kroku i bezpłatne i w takim charakterze je piszę. Nie mniej, spójrz ile czasu na rysowanie poświęciłaś/łeś w tym roku. Albo zmierz to w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Jeżeli wynik będzie mocno niezadowalający to znaczy że ten system nie działa! I ma co się oszukiwać że w następnych trzech miesiącach będzie lepiej.

Czytają “Diunę Kapitularz” Franka Herberta napotkałem taki cytat :

“Ludzie rodzą się podatni na tę najtrwalszą i najbardziej osłabiającą chorobę intelektu – okłamywanie samych siebie”

Dlatego mam dla Ciebie wtedy dwa rozwiązania :

 • Ustaw sobie rytuał że codziennie o 20:00 rysujesz przez 15 minut. My też rysujemy na Fan Page`u Domina na Fb <— kliknij w ten link zaobserwuj nasz Fan Page  – i włącz powaidomienia.  Kiedy rozpocznie się Rysunkowy Kwadrans Domina na pewno nie przegapisz. Nie zawsze jest transmisja ale zawsze jest Rysunkowy Kwadrans
 • Tylko policz 365 dni w tygodniu x 15 minut = 91,25h W tym czasie nawet niewprawna osoba zrobi 5 takich rysunków. To zawsze lepiej niż nic!
 • A z praktyki wiem, że najciężej jest zacząć. I widzę jak dziesiątki osób ze mną  rysują. I bardzo często ten kwadrans wydłuża się do 3-4 godzin. A efekty są zaskakujące.
 • Piszę to Ja Wojciech “Domin” Domińczak – pasjonat rysowania (Tak, tak nazwa szkoły rysunku Domin wzięła się od mojej licealnej ksywy 🙂
 • Druga metoda jest płatna – zapisać się na kursy rysunku i mieć stałą opiekę. Co wtedy się dzieje? Mamy alokowany czas na rysowanie i wiemy że wtedy musimy być kursie rysunku. A jak na nim jesteśmy to rysujemy. A to 99 godzin w roku + średnio 43h ćwiczeń do lekcji rysunku.

Zobacz moje cztery propozycje

nauka rysunku dla hobbystów

Jak nie możesz się zebrać to , to jest dobre rozwiązanie

kurs na architekturę

Z moją indywidulaną pomocą przy robieniu portfolio

kurs artystyczny - na asp

Kurs na ASP w artystycznym ramieniu Domina - Kontrastowni

kurs malarstwa akwarelowego

A tu masz kurs akwareli, od podstaw, online, za darmo

Jak nakładać kolor kredką

Warto kupić sobie cały zestaw kredek. Niestety Polychromosy do tanich nie należą.  Natomiast jak kupisz sobie taki pokaźny zestaw to zauważysz, że intensywnie zużywasz może połowę kredek. Niektóre potrzebne są co jakiś czas i tylko do tego żeby postawić kilka kresek.

Ale wtedy są potrzebne. Te kredki które  zużyjesz szybciej można dokupować na sztuki.

Kiedy masz wiele kredek to wtedy kolor nakładasz warstwami.

kurs rysunku = domin

Tak dzieje się też na kursach malarstwa  – w wielu technikach nakłada się warstwy. Nie leci się kolorem prosto z tubki. Kolor w przyrodzie rzadko jest czysty. Kolory nawzajem na siebie wpływają. Popatrz tylko na taki przykład – kiedy ktoś siedzi na telefonie to na jego twarzy pojawiają się różne kolory. Są one mieszanką koloru skóry, koloru bijącego z telefonu jak również koloru źródła światła.

Jest to nieustająco zmieniające się paleta barw. I tak tez musisz nakładać kolor na tego psa.

Porada rysunkowa : Rób próbki z boku

Jeżeli nie masz mentora który Ci pokaże jak narysować tego psa to rób próbki z boku.

W profesjonalnej terminologii nazywa się to robieniem studium.  

Fajnie wyszedł Ci podrys i boisz się spieprzyć? Weź kartkę i narysuj fragment (oko, ucho, nos) i zrób próbę. Zobacz jaki styl nakładania warstw będzie najlepszy – równoległy ? w kratkę?  Warstw 3 , 5 , 9?  Tak więc jest możliwość ominięcia kursu rysunku płatnego. Trzeba mieć tylko wtedy trzy razy więcej czasu właśnie na te próbki.

Ale przecież do rysunku możesz podchodzić wielokrotnie.

I tak właśnie dochodzimy do końca naszego bardzo rozbudowanego materiału “Jak narysować psa?” Mam nadzieję, że Ci się spodobał.

Miałem już tyle zapytań o te materiały, że nie miałem serca tego nie zrobić. Chciałem się przysłużyć tysiącom ukrytych rysowników którzy marzą o rysowaniu a się boją czy wstydzą.

Ja mogę tylko zapewnić. Już niedługo powstaną materiały pt.:

 • Jak narysować kota
 • Jak rysować konie

Szkoła rysunku domin chce wam służyć pomocą

Podsumowanie strony:

Czas na zwięzłe podsumowanie wszystkiego ze strony “Jak narysować psa”

 1. Nie bój się rysować i pamiętaj, że Talent nie istnieje – Są Dupogodziny
 2. Przyjrzyj się uważnie samodyscyplinie – jeżeli stwierdzisz nie możesz się zebrać do nauki rysunku to może czas coś zmienić
 3. Podziel  rysowanie na wiele mniejszych etapów a może zastosuj D.E.G.L.O.M, Redominizację i Stopiany?
 4.  Dołącz do grupy Darmowe Lekcje Rysunku na Fb – tam będą informacje o kolejnych materiałach. Tam też co pewien czas można wysłać rysunki do korekty.
 5. Więcej obserwuj niż rysuj 
 6. Sprawdź pierwszą polska aplikację Drawby – na telefony. Projekt boryka się z wieloma problemami więc warto go wspierać żeby nie upadł
 7. Pamiętaj że “Nie liczy się różczka – liczy się czarodziej” materiały plastyczne same nie narysują – jakość zależy od Twoich ćwiczeń
 8. Kupuj w dobrych i profesjonalnych sklepach plastycznych – nie ma co oszczędzać na materiałach. 
 9. Nie spiesz się! Jeżeli profesjonalna artystka rysowała to 15 godzin to Ty potrzebujesz co najmniej dwa razy tyle. Nie musisz jednak robić tego za jednym posiedzeniem.
 10. Buduj nawyk stałego rysowania – Rysunkowy Kwadrans jest o 20:00 na Fan Page`u Domin -bardzo często są relacje Live
 11. Miej cztery typy gumek – zwykłą, w ołówku, chlebową i elektryczną – a zwiększysz swoje umiejętności
 12. Pamiętaj, że do kursów online trzeba mieć samodyscyplinę –  a ta wg niektórych osób nie istnieje – trzeba znaleźć metody na nią
 13. Kolor nakładaj warstwami – nie leć barwą “prosto z tubki” 😉
 14. Pokochaj nas 🙂   Kurs rysunku = Domin
 15. Rób próbki z boku zanim przejdziesz na właściwy arkusz. Leonardo da Vinci mówił “Pamiętaj malarzu młody nie gardź studium”
 16. Udostępnij ten artykuł dalej – niech służy jak największej grupie ludzi. A najlepiej zalinkuj do niego na swojej stronie www lub blogu.

I tak na koniec spytam - może jednak zapiszesz się na jakiś kurs rysunku ?

wiesz ... sporo się namęczyłem żeby przygotować dla Ciebie tę lekcję "jak rysować psa" a może ona służyć też innym osobom - udostępnij ją proszę :

Facebook
Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish