Jak narysować konia, żeby wyglądał realistycznie? Przygotowaliśmy dla Ciebie dwie lekcje rysunku ołówkiem krok po kroku. Po ich przerobieniu będziesz szczęśliwym posiadaczem zachwycających prac. Możesz je podarować bliskim jako prezent od serca. Z pewnością sprawisz im radość.
Jesteś spragniony większej ilości lekcji rysunku? W internetowym kursie artystycznym, który wciąż wzbogacamy o nowe treści, znajdziesz też:
Szybka nawigacja po stronie
Nauka rysunku ołówkiem - proporcje twarzy w portrecie
Rysowanie postaci nie musi kończyć się ustawianiem jej tyłem, bo nie wychodzi Ci twarz. Wystarczy, że zastosujesz zasadę proporcji i właściwie podzielisz głowę. U każdego człowieka wymiary są podobne, dlatego ten sposób niezawodnie sprawdzi się przy rysowaniu różnych osób. Weź ołówek w dłoń i razem przechodzimy przez kurs rysunku online.
Rysowanie koni - jakie przykłady przerobimy?
Zapoznajmy się z końmi, które będą dzisiejszymi modelami w lekcji rysunku pod podstaw. Narysujemy dwa różne ustawienia: wierzchowca stojącego z uniesionym kopytem i dynamicznie rozwianym ogonem oraz majestatyczną głowę rumaka z profilu.
Tak różnorodne przykłady pozwolą mi na wyjaśnienie wielu ważnych zasad w nauce rysunku. Zauważ, że pierwszy koń ma jasne umaszczenie, długą grzywę oraz ogon i nie jest ubrany w uprząż. Na drugim rysunku możesz dostrzec jej element – ogłowie. Portretowane zwierzę ma ciemną sierść z charakterystycznymi, białymi łatami oraz krótko przystrzyżoną, sztywną grzywę.
KURS RYSUNKU = DOMIN
Lekcja rysowania koni
Rysowanie konia wydaje się niczym trudnym. Niestety, z doświadczenia wiem, że nie zawsze zamiar oddania sylwetki wierzchowca kończy się powodzeniem. Raz może on wyglądać jak muł, innym razem przypominać osła lub nawet krowę. Możesz jednak tego uniknąć. Krok po kroku wyjaśnię Ci, jak podejść do tego kursu artystycznego, aby zakończyć go z powodzeniem.
Rysowanie koni - tego się trzymaj
Najlepszym sposobem na naukę rysunku jest wyjście w plener lub ustawianie martwej natury w domu. Rysowanie to sztuka obserwacji i interpretacji rzeczywistości. Nie wszystko, co widzisz przed sobą musisz pokazać w swojej pracy. Równie dobrze – możesz coś do niej dodać.
Z początku może wydawać się zagmatwane, jak uchwycić proporcjonalnie tak wiele, na tak małej kartce. Jednak z czasem, jeśli wykonasz znaczną ilość prac, kolejne podejścia okażą się coraz łatwiejsze.
Kolejnym krokiem wstępnym do kursu rysowania koni będzie wykonanie rysunków studialnych. Od szkiców różnią się one dokładnością, czasem i sposobem wykonania.
Aby narysować studium będziemy precyzyjnie analizować sylwetkę konia. Podczas pierwszych lekcji rysunku warto wykonać je ze zdjęcia, aby łatwiej było Ci odmierzyć proporcje. Poza tym ruszający się rumak w zmiennym świetle, na łonie natury to już zadanie dla bardziej zaawansowanych rysowników.
Z czasem też dojdziesz do takiego poziomu. Wystarczą dupogodziny – czyli czas poświęcony na rysowanie. Jako artysta sam sobie ustalasz godziny pracy, więc jesteś niezależny i nie musisz dostosowywać się do określonych ram. Jednak im więcej będziesz rysować na początku kursu artystycznego, tym szybsze efekty zobaczysz.
Dlatego siadamy do studium konia ołówkiem. Poświęć nawet pół godziny na wstępną analizę zdjęcia. Zaznacz sobie na nim główne odległości i szerokości. Podobnie pracowali wielcy artyści, aby zrozumieć rzeczywistość.
W trakcie rysowania skupiamy się na detalach:
- marszczeniach i zagięciach skóry,
- nozdrzach, uszach i oczach,
- układzie grzywy
- fakturze kopyt, skóry, ogona.
Rysunek studialny wykonuje się w szkole rysunku m.in. w ramach kursów na ASP, czy na architekturę.
Ten punkt przydał Ci się już przy szkicowaniu i rysowaniu studium konia. Na czym konkretnie polega?
Aby Twój wierzchowiec nie wyszedł podobny sylwetką do osła czy krowy, przeanalizujemy relacje między poszczególnymi częściami ciała. Określ moduł, którym zmierzysz wysokość i długość konia. Może to być jego głowa. Sprawdź ile razy mieści się w całym tułowiu. Dzięki temu rumak nie okaże się zbyt krępy lub przesadnie smukły.
Odmierzanie proporcji to niezbędna umiejętność rysownika. Przyda Ci się do szkicowania wszystkiego; od koni po architekturę. Dlatego podczas lekcji rysunku w pracowni ćwiczymy mierzenie ze zdjęć i z natury na różnych przykładach.
Pozwoli Ci uniknąć błędów w proporcjach i całym kształcie wynikającym z ustawienia konia. Popatrz na swój rysunek i na tutorial, szybko przenosząc wzrok z jednego na drugi. Dobrze, żebyś zrobił to w trakcie każdej fazy rysowania konia.
Niestety internetowy kurs rysunku w domu nie umożliwia Ci fizycznej korekty przez asystenta, co ma miejsce w naszej Szkole Rysunku. Dlatego wymaga od Ciebie większej uważności. Możesz wprawdzie dołączyć do grupy na fb Darmowe Lekcje Rysunku i tam poprosić o korektę (z pewnością ją otrzymasz) lub wysłać swój rysunek bezpośrednio do Wojciecha Domińczaka. Szef DOMINa zawsze chętnie Ci pomoże w rozwijaniu pasji.
Ten punkt chyba rzadko bierze się pod uwagę, a jest bardzo istotny. Jeśli uświadomisz sobie, że każdy rysunek to forma warsztatu i ćwiczeń, które pozwalają Ci się rozwinąć, przestaniesz się bać popełniać błędy. Nie chodzi o to, aby każda praca stała się dziełem gotowym do prezentacji na wystawie.
Stawiaj kreski zdecydowanie i prowadź linie dynamicznie. Przecież to, co naszkicujesz, ucząc się rysunku, zawsze możesz poprawić. Jeśli zablokuje Cię strach przed tym, że praca się nie uda, trudno będzie Ci się zebrać do rysowania. Odwlekanie kursów artystycznych jest zgubne i opóźnia spełnianie marzeń. Zatem ołówki w dłoń i zabieramy się za lekcję rysowania koni!
Owszem, istnieją zasady, które ułatwiają naukę rysunku i pomagają w rzeczywistym oddawaniu widoków. Ale jest też wiele sfer, gdzie możesz popłynąć. Dobrze, jeśli sam przetestujesz połączenie niektórych technik, użycie różnych rodzajów papieru, sposobów prowadzenia linii i nakładania światłocienia. Tkwienie w sztywnych ramach nie pasuje do sztuki.
Żeby nauczyć się, jak narysować konia, będziesz musiał zaopatrzyć się w worek cierpliwości. Pewnie jest on potrzebny przy każdej dyscyplinie (większy, bądź mniejszy), ale w rysunku przyda się szczególnie, jeśli chcesz być dobry. Dlatego nie spiesz się, powtarzając tutorial. Poświęć na każdą fazę wraz z analizą dłuższą chwilę, by jak najwięcej zrozumieć i zapamiętać. Możesz przecież przerysować bezwiednie kształty, ale nie nauczy Cię to za wiele i nie zostanie na długo w Twojej pamięci.
Nauka rysunku, jak każdy trening, wymaga częstego powtarzania. To nie jest tak, że usiądziesz do pracy raz w miesiącu i Twoje postępy szybko będą zauważalne. Mimo wszystko lepsze działanie w ten sposób, niż zaniechanie kursu artystycznego w ogóle.
Jeśli chcesz zrobić zadowalający progres, najlepiej będzie rysować co drugi dzień, chociaż przez 10 minut. W regularności pomoże Ci wypracowanie nawyku. Żeby to zrobić, możesz dołączyć do Dominktobera. To coroczne wydarzenie, które łączy całą Rodzinę DOMINa liczącą już ponad 5 tysięcy rysowników. Na każdy dzień przypada inne zadanie. Dzięki temu unikniesz monotonii i stworzysz kolekcję wspaniałych szkiców. Dodatkową motywację da Ci widok rysunków innych osób. Dzielimy się nimi na fb, aby inspirować się nawzajem.
Po ukończeniu miesięcznego wyzwania ze Szkoły Rysunku, nie będziesz już musiał pamiętać o zabieraniu się do rysowania. Zostanie Ci to w nawyku, jako naturalna część dnia, jak mycie zębów. Zachowuj każdy stworzony rysunek, aby porównać postępy i cieszyć się z umiejętności, które nabyłeś.
Wakacyjny kurs rysunku
Jak narysować konia ołówkiem?
Jeśli masz już za sobą rysowanie koni z natury, o wiele łatwiej będzie Ci wykonać tutorial, ponieważ na zdjęciu możesz sobie odmierzać proporcje, rysując po kartce. Dodatkowo ten wierzchowiec nie zmieni swojej pozycji.
Faza I - Podrys
W pierwszej fazie lekcji rysowania będziemy się uważnie przyglądać i odmierzać. Pracę poprowadzimy od ogółu do szczegółu. Czyli najpierw zaznacz kształt całej sylwetki rumaka. Pomoże Ci wydrukowanie rysunku, aby zaznaczyć “ile głów” mieści się w wysokości i szerokości konia. Dzięki temu nie będzie on zbyt przysadzisty lub za długi.
Większość rysunków rozpoczyna się w ten sposób. Kiedy podczas kursu na architekturę rysowaliśmy samochody, za moduł do wyznaczenia gabarytów służyło koło. W przypadku budynków był to czasem sześcian wpisany we fragment wieży lub wysokość piętra kamienicy.
Faza II - szczegółowa linearka
Przechodzimy do nadawania ogólnej sylwetce konia konkretnych detali. Będą to:
- oczy, nozdrza, pysk
- uszy
- grzywa i ogon
- kopyta
- marszczenia i załamania na skórze.
Uszczegółowimy też podłoże. Będzie ono stanowiło świetną podstawę i podkreśli Twój rysunek konia. Trawę można rysować na różne sposoby. W tym przypadku będzie ona ciemniejsza niż skóra wierzchowca, aby wzmocnić kontrast. Zauważ, że źdźbła tworzymy za pomocą krótkich, urwanych pociągnięć, co nadaje realistyczną fakturę trawie.
RYSUNEK OD PODSTAW
Czy to oznacza, że nie możesz kontynuować przygody ze sztuką?
Wyciągamy do Ciebie pomocną dłoń.
Faza III - cieniowanie
Gdy, zgodnie ze wskazówką, Twoja linearka będzie podobna do oryginału możesz przejść do kolejnej fazy. Nie rób tego za szybko, ponieważ podstawą dobrego rysunku jest dopracowana faza linearna.
Zaczniemy od wypełnienia walorem głowy konia. Nasz rumak jest jasny, dlatego będziemy używać różnych odcieni szarości. W miejscach, gdzie występują załamania i zagięcia skóry nakładamy ciemniejsze plamy. Używamy do tego miękkiego i nieco stępionego ołówka, gdyż nie zależy nam na uzyskaniu precyzyjnej kreski, a subtelnej plamie.
Przyjrzyj się zdjęciu powyżej uważnie. Aby uzyskać efekt trójwymiarowości zestawione są ze sobą kontrastujące plamy: jasny pas przechodzi w ciemną bruzdę, później rozpuszcza się do pośredniej szarości.
To co jest wypukłe, rysujemy jaśniej, ponieważ jest najmocniej oświetlone. Przysłonięte części konia, zagłębienia na skórze, czy fragmenty zwrócone ku ziemi będą ciemniejsze, bo dociera do nich mniej światła.
Spójrz teraz jak narysowane zostały tylne nogi konia. Jest między nimi duży kontrast:
- lewa noga “wychodzi” do przodu, gdyż jest na tle drugiej, dużo ciemniejszej
- pośrednia płaszczyzna brzucha między nogami ma jaśniejszy pas nad prawą nogą, aby plamy nie zlewały się i żeby można było odczuć, która z nich jest z przodu
- obie nogi mają jasne i ciemne fragmenty, ale w uproszczeniu: najjaśniejsza plama na nodze w cieniu jest ciemniejsza niż najciemniejsza na kończynie oświetlonej
Jeśli chodzi o ostatni podpunkt, to możesz spróbować pocieniować obie nogi podobnie, a później przyciemnić po całości tylną.
Generalna zasada: to, co jaśniejsze “wychodzi do przodu” (chociaż możesz od niej odstępować – znanym przykładem takiego odstępstwa jest obraz Rembrandta Wymarsz strzelców, gdzie na pierwszym planie znajdują się jasna i ciemna postać obok siebie).
Zobacz też lekcję: jak narysować kota
Zwiększ swoje umiejętności rysowania zwierząt. W tym kursie artystycznym udoskonalisz cieniowanie sierści, przez co każdy futrzak, którego naszkicujesz będzie miękki i puszysty jak w rzeczywistości.
Światłocień na ogonie konia
Światłocień na długim włosiu grzywy i ogona wierzchowca wymaga nieco innego podejścia niż skóra pokryta sierścią. W tej fazie lekcji rysunku online wykorzystaj dobrze zaostrzony ołówek. Przyda się do wyodrębnienia niektórych pasm.
Potraktuj grzywę i ogon jako bryłę z jednolitym oświetleniem dla całości. Ogon konia przyciemniamy stopniowo, wyznaczając najpierw najciemniejsze miejsca. Potem, żeby rysunek nie wyglądał sztywno i topornie, dodajemy subtelny walor po całości.
Nie rozróżniamy szczegółowo pojedynczych włosów, a raczej większe kosmyki. Żeby dodać jej “włochatą” fakturę wyodrębnij najjaśniejsze miejsca gumką w ołówku i dodaj od nasady włosów rozpuszczające się na końcach linie, jako rozwiane kosmyki.
Faza IV - wzmocnienie kontrastów
Zbliżamy się już do zakończenia pracy nad rysunkiem konia. Pozostało jeszcze cieniowanie trawy i najprzyjemniejsza część – dopracowywanie szczegółów. Będziemy wzmacniać kontrasty, które mogły się zatrzeć podczas rysowania kolejnych faz.
Do pocieniowania trawy użyj lekko stępionego ołówka. Wykorzystaj krótkie pociągnięcia, aby podkreślić jej trójwymiarowość.
Spójrz teraz na zdjęcie i porównaj z nim swój rysunek, sprawdzając gdzie przyciemnić lub rozjaśnić pracę, aby wyglądała tak jak na przykładzie.
Faza IV - wnioski na przyszłość
Czas na skorygowanie różnic w swojej pracy. Szczegółowo przyglądaj się zdjęciu z lekcji rysunku ołówkiem i przerzucaj wzrok na swojego konia. Popraw fragmenty, które tego wymagają. Takie działanie podczas domowego kursu artystycznego jest odpowiednikiem korekty udzielanej przez asystenta w szkole rysunku.
Jeśli uważasz, że jest dużo do poprawy podejdź do lekcji rysowania konia jeszcze raz, za parę dni z wykorzystaniem redominizacji.
A może by tak zmienić narzędzie na bardziej nowoczesne?
Digital painting - wiele korzyści w jednym urządzeniu
Digital painting może Ci się kojarzyć głównie z grami komputerowymi czy filmami. Okazuje się, że rysunek cyfrowy możesz wykorzystać również w innych branżach. Reklamy, ilustracje, biura projektowe, nauka rysunku i wiele więcej.
Jak narysować głowę konia
Przejdźmy do bardziej wymagającego kursu artystycznego (niczym kurs na architekturę). Będzie bardziej szczegółowo, mimo że obejmiemy mniejszy zakres. Zatem, jeśli lubisz koncentrować się na drobiazgach, to idealny tutorial dla Ciebie.
Faza I - Podrys
W historii sztuki możemy wyróżnić charakterystyczne epoki. Następowały one po sobie w logicznym porządku, wynikając jedna z drugiej lub przeplatając się tematycznie. Podobnie jest z rysunkiem. Wykorzystujemy kolejne fazy dla uporządkowania i usprawnienia pracy nad obrazem. To sprawia również, że na każdym etapie kartka jest równomiernie zagospodarowana (nie ma sytuacji, w której części kartki pozostała biała, a powyżej mieni się perfekcyjnie wycieniowane oko), więc można uznać rysunek za kompletny.
Tradycyjnie zaczniemy od podrysu. Być może uda Ci się zaangażować również Twoją pociechę. Rysunek dla dzieci jest świetnym narzędziem do wyrażania emocji. Wspólne rysowanie to okazja do:
- spędzenia czasu razem
- rozmowy
- rozwoju kreatywności
- odkrywania siebie
- budowania zaufania i otwartej relacji w rodzinie.
Zatem, jeśli brak Ci pomysłu na spędzenie czasu z dzieckiem wykorzystaj moc rysunku od podstaw.
Faza II - Detale linearnie
Zanim rozpoczniesz kolejny etap kursu artystycznego, upewnij się, że I faza jest solidnym szkieletem do dalszej pracy. Zwróć uwagę na:
- Wielkość rysunku na kartce (wiele osób w rysunku od podstaw ma tendencje do szkicowania zbyt małych obiektów na środku arkusza).
- Proporcje elementów względem siebie. Czy np. ucho nie jest za małe w stosunku do głowy konia (zmierz ile razy mieści się długość ucha w wysokości głowy).
- Ustawienie i kąty nachylenia części ciała, fragmentów uprzęży.
Jeśli elementy z listy powyżej są przez Ciebie odhaczone, kontynuujemy rysunek ołówkiem. Uszczegóławiamy linearkę, dodając detale. Ten etap jest również istotny. Pracuj nad nim spokojnie i nie przechodź pochopnie do kolejnego. Tutaj budujesz rysunek, wzbogacając go o elementy, które sprawią, że będzie wyglądał realistycznie i wiarygodnie. Im więcej przemyślanych szczegółów, tym bardziej widz jest w stanie uwierzyć w nasz rysunek.
Faza III - Światłocień
Nie będzie pewnie zaskoczeniem, jeśli napiszę, że faza cieniowania jest jedną z bardziej lubianych wśród uczniów szkoły rysunku. Przejdziemy przez nią szczegółowo, aby tutorial jak narysować konia był dla Ciebie funkcjonalny.
Cieniowanie ucha konia
Zaczynamy od górnej części głowy konia, aby nie rozmazywać ołówka na rysunku. Przez to praca będzie lepiej się prezentowała. Niczym znane dzieło wielkiego artysty.
Zwróć szczególną uwagę na pasy szarości o różnych odcieniach:
- od zewnątrz jest ciemniejsza obwódka wyznaczająca wgłębienie skóry
- następnie pas jaśniejszej szarości
- dalej prawie białe zakończenia włosów konia
- na końcu najciemniejszy obszar czyli wnęrze ucha
Swoją drogą, zagłębiając się w historię sztuki, możesz zdobyć mnóstwo inspiracji, które pomogą Ci wzbogacić warsztat. Sprawdź nowoczesny i przystępny kurs historii sztuki.
Jak cieniować oko konia
Krok po kroku przebrniemy przez lekcję “Jak rysować konia“, pracując nad poszczególnymi fragmentami. Oko jest jedną z bardziej przyciągających uwagę części twarzy:
- Odbija się w nim otoczenie, światło.
- Jest miejscem intensywnego kontrastu.
- Wyzwala emocje w odbiorcy.
Co więcej oko konia zachowuje się nieco inaczej niż ludzkie. Przypatrz się jego kształtowi. Jest nieco bardziej okrągły. Ciekawi też sposób widzenia koni, które przecież mogą obserwować prawie cały obszar wokół siebie. Ich oczy są przecież umieszczone po obu stronach głowy. To jednak tworzy pola widzenia jedno- i obuocznego.
W fazie linearnej lekcji rysunku wyodrębniłeś plamki na gałce ocznej. Teraz możesz bezproblemowo zaszrafować ciemniejsze obszary, omijając bliki światła. Zacznij od najciemniejszych miejsc: obwódki, źrenicy, kącika.
Stopniowo przejdź do tęczówki, którą utworzysz poszarpaną linią o różnych odcieniach szarości. To na niej pojawią się zniekształcone elementy otoczenia.
Najchętniej wybierane kursy artystyczne:
Kurs rysunku w ferie
Nie trać wolnego czasu na bezwiedne przeglądanie social mediów. Może dzięki feriowemu kursowi rysunku to Ty staniesz się znany i ceniony.
Wakacyjny kurs rysunku
To okazja na nawiązanie nowych znajomości i zwiedzanie najpiękniejszych polskich miast. Możesz odbyć kurs w dowolnej filii szkoły rysunku.
Kurs malarstwa
Akwarela, olej, akryl, digital painting... Wybierz technikę, która najbardziej Cię interesuje i odpręż się w pracowni rysunku, słuchając przyjemnej muzyki.
Jak cieniować skórę i grzywę konia
Ciało wierzchowca pokrywa krótka sierść. W okolicy jego pyska znajdują się dłuższe włosy. Dlatego cieniując głowę konia, cały czas zwracaj uwagę na fakturę, którą chcesz uzyskać. Pomogą Ci w tym:
- krótkie pociągnięcia;
- rysowanie w kierunku układających się włosów;
- wyodrębnianie plam o podobnych odcieniach szarości.
Nasz model ma biegnący od środka czoła znaczek, który śmiało możesz pozostawić biały. Stworzy to przyciągający wzrok kontrast.
Najciemniejsze miejsca na głowie konia znajdują się wokół uprzęży, od spodu pyska oraz w okolicach nozdrzy.
Rysując ołówkiem skup się też na łączeniu głowy z szyją. W tym obszarze tworzą się zmarszczki na skórze. Dodasz je jako na przemian jasne i ciemne paski ze stopniowym przejściem między walorami.
Kolejnym rodzajem włosów pokrywających naszego rumaka jest grzywa, czyli ich najbardziej okazały wariant. Choć na szyi artysta również narysował nieco dłuższą sierść.
Śmiało pokryj grzywę zróżnicowaną walorowo szarością. Potraktuj ją plamą, z dłuższymi pociągnięciami, które pozwolą Ci wyodrębnić pasma. Nie rysuj każdego włosa z osobna.
Faza IV - OSTATNIE POPRAWKI I FINISZ
Bywa, że gdy zbliżasz się do ukończenia rysunku konia, czujesz niedosyt, co do swojej pracy? Spokojnie. Nauka rysowania to ciągły proces. Możesz przejść nie wiadomo ile kursów artystycznych, lecz zawsze będą dostępne kolejne, które dają szansę na wzbogacenie się w nowe umiejętności.
Potraktuj lekcję “Jak narysować konia” jako kolejny etap w swoim rozwoju artystycznym. Niech ta ostatnia faza będzie wisienką na torcie🍒, nie przesadzając z cyzelowaniem pracy.
Podsumowanie lekcji jak narysować konia
Wszystko co dobre… Jako że podczas tego kursu rysunku nazbierało się wiele istotnych informacji, postaram się przywołać tu te najważniejsze.
- Nic nie równa się sile rysunku z natury – wychodź w plener, gdy tylko masz okazję (lub sam je stwarzaj😉).
- Rysuj świadomie. Badaj proporcje, omierzając wielkości przy pomocy wybranego modułu (długości/szerokości jakiejś części ciała) i porównuj swój szkic z oryginałem.
- Działaj zdecydowanie, a nawet z rozmachem. Odważnie eksperymentuj, przez co znajdziesz własny styl.
- Zaufaj regularnej pracy. W wyrobieniu nawyku pomoże Ci Metoda Stopianów i Rysunkowe Kwadranse.
- Prowadź rysunek etapami.
- Cierpliwie wykańczaj pierwszą fazę. Stanowi ona trzon Twojego rysunku.
- W każdym stadium rysuj od ogółu do szczegółu.
- Do nałożenia światłocienia użyj miękkich ołówków od 4B wzwyż. Zależnie od powierzchni, możesz posłużyć się zaostrzonym lub stępionym rysikiem.
- Cieniując, stopniowo wzmacniaj walor. W uzyskaniu trójwymiarowego efektu pomoże Ci zmiana nasycenia szarości. Możesz ją stworzyć za pomocą płynnego przejścia, albo ostrych różnic.
- W rysunku ołówkiem (ale w malarstwie także) to co jaśniejsze, wychodzi do przodu.
- Po ukończeniu lekcji rysowania konia skorzystaj z innych darmowych kursów artystycznych:
Zatem do dzieła!
Dołącz do kursu rysunku już dziś. Taka okazja się nie powtórzy.
Czy ten tutorial był dla Ciebie przydatny?
Jeśli podobała Ci się lekcja rysowania koni, poleć ją proszę, wstawiając link na swoim blogu lub stronie, albo udostępniając na facebooku.
Masz może refleksje/uwagi odnośnie wpisu? Podziel się w komentarzu! Z chęcią przeczytam i wprowadzę poprawki😊.