jak narysować konia

Jak narysować konia? Darmowa lekcja rysunku od podstaw

Jak narysować konia, żeby wyglądał realistycznie? Przygotowaliśmy dla Ciebie dwie lekcje rysunku ołówkiem krok po kroku. Po ich przerobieniu będziesz szczęśliwym posiadaczem zachwycających prac. Możesz je podarować bliskim jako prezent od serca. Z pewnością sprawisz im radość.

Jesteś spragniony większej ilości lekcji rysunku? W internetowym kursie artystycznym, który wciąż wzbogacamy o nowe treści, znajdziesz też:

Jak narysować psa krok po kroku? To nic trudnego.

Szybka nawigacja po stronie

Nauka rysunku ołówkiem - proporcje twarzy w portrecie

Rysowanie postaci nie musi kończyć się ustawianiem jej tyłem, bo nie wychodzi Ci twarz. Wystarczy, że zastosujesz zasadę proporcji i właściwie podzielisz głowę. U każdego człowieka wymiary są podobne, dlatego ten sposób niezawodnie sprawdzi się przy rysowaniu różnych osób. Weź ołówek w dłoń i razem przechodzimy przez kurs rysunku online.

Rysowanie koni - jakie przykłady przerobimy?

Zapoznajmy się z końmi, które będą dzisiejszymi modelami w lekcji rysunku pod podstaw. Narysujemy dwa różne ustawienia: wierzchowca stojącego z uniesionym kopytem i dynamicznie rozwianym ogonem oraz majestatyczną głowę rumaka z profilu. 

Tak różnorodne przykłady pozwolą mi na wyjaśnienie wielu ważnych zasad w nauce rysunku. Zauważ, że pierwszy koń ma jasne umaszczenie, długą grzywę oraz ogon i nie jest ubrany w uprząż. Na drugim rysunku możesz dostrzec jej element – ogłowie. Portretowane zwierzę ma ciemną sierść z charakterystycznymi, białymi łatami oraz krótko przystrzyżoną, sztywną grzywę.

Lekcja rysowania koni

Rysowanie konia wydaje się niczym trudnym. Niestety, z doświadczenia wiem, że nie zawsze zamiar oddania sylwetki wierzchowca kończy się powodzeniem. Raz może on wyglądać jak muł, innym razem przypominać osła lub nawet krowę. Możesz jednak tego uniknąć. Krok po kroku  wyjaśnię Ci, jak podejść do tego kursu artystycznego, aby zakończyć go z powodzeniem.

Rysowanie koni - tego się trzymaj

Najlepszym sposobem na naukę rysunku jest wyjście w plener lub ustawianie martwej natury w domu. Rysowanie to sztuka obserwacji i interpretacji rzeczywistości. Nie wszystko, co widzisz przed sobą musisz pokazać w swojej pracy. Równie dobrze – możesz coś do niej dodać. 

Z początku może wydawać się zagmatwane, jak uchwycić proporcjonalnie tak wiele, na tak małej kartce. Jednak z czasem, jeśli wykonasz znaczną ilość prac, kolejne podejścia okażą się coraz łatwiejsze. 

Kolejnym krokiem wstępnym do kursu rysowania koni będzie wykonanie rysunków studialnych. Od szkiców różnią się one dokładnością, czasem i sposobem wykonania.

Aby narysować studium będziemy precyzyjnie analizować sylwetkę konia. Podczas pierwszych lekcji rysunku warto wykonać je ze zdjęcia, aby łatwiej było Ci odmierzyć proporcje. Poza tym ruszający się rumak w zmiennym świetle, na łonie natury to już zadanie dla bardziej zaawansowanych rysowników.

Z czasem też dojdziesz do takiego poziomu. Wystarczą dupogodziny – czyli czas poświęcony na rysowanie. Jako artysta sam sobie ustalasz godziny pracy, więc jesteś niezależny i nie musisz dostosowywać się do określonych ram. Jednak im więcej będziesz rysować na początku kursu artystycznego, tym szybsze efekty zobaczysz.

Dlatego siadamy do studium konia ołówkiem. Poświęć nawet pół godziny na wstępną analizę zdjęcia. Zaznacz sobie na nim główne odległości i szerokości. Podobnie pracowali wielcy artyści, aby zrozumieć rzeczywistość.

W trakcie rysowania skupiamy się na detalach:

  • marszczeniach i zagięciach skóry,
  • nozdrzach, uszach i oczach,
  • układzie grzywy
  • fakturze kopyt, skóry, ogona.

Rysunek studialny wykonuje się w szkole rysunku m.in. w ramach kursów na ASP, czy na architekturę.

 

Ten punkt przydał Ci się już przy szkicowaniu i rysowaniu studium konia. Na czym konkretnie polega?

Aby Twój wierzchowiec nie wyszedł podobny sylwetką do osła czy krowy, przeanalizujemy relacje między poszczególnymi częściami ciała. Określ moduł, którym zmierzysz wysokość i długość konia. Może to być jego głowa. Sprawdź ile razy mieści się w całym tułowiu. Dzięki temu rumak nie okaże się zbyt krępy lub przesadnie smukły.

Odmierzanie proporcji to niezbędna umiejętność rysownika. Przyda Ci się do szkicowania wszystkiego; od koni po architekturę. Dlatego podczas lekcji rysunku w pracowni ćwiczymy mierzenie ze zdjęć i z natury na różnych przykładach.

 

Pozwoli Ci uniknąć błędów w proporcjach i całym kształcie wynikającym z ustawienia konia. Popatrz na swój rysunek i na tutorial, szybko przenosząc wzrok z jednego na drugi. Dobrze, żebyś zrobił to w trakcie każdej fazy rysowania konia.

Niestety internetowy kurs rysunku w domu nie umożliwia Ci fizycznej korekty przez asystenta, co ma miejsce w naszej Szkole Rysunku. Dlatego wymaga od Ciebie większej uważności. Możesz wprawdzie dołączyć do grupy na fb Darmowe Lekcje Rysunku i tam poprosić o korektę (z pewnością ją otrzymasz) lub wysłać swój rysunek bezpośrednio do Wojciecha Domińczaka. Szef DOMINa zawsze chętnie Ci pomoże w rozwijaniu pasji.

Ten punkt chyba rzadko bierze się pod uwagę, a jest bardzo istotny. Jeśli uświadomisz sobie, że każdy rysunek to forma warsztatu i ćwiczeń, które pozwalają Ci się rozwinąć, przestaniesz się bać popełniać błędy. Nie chodzi o to, aby każda praca stała się dziełem gotowym do prezentacji na wystawie.

Stawiaj kreski zdecydowanie i prowadź linie dynamicznie. Przecież to, co naszkicujesz, ucząc się rysunku, zawsze możesz poprawić. Jeśli zablokuje Cię strach przed tym, że praca się nie uda, trudno będzie Ci się zebrać do rysowania. Odwlekanie kursów artystycznych jest zgubne i opóźnia spełnianie marzeń. Zatem ołówki w dłoń i zabieramy się za lekcję rysowania koni!

Owszem, istnieją zasady, które ułatwiają naukę rysunku i pomagają w rzeczywistym oddawaniu widoków. Ale jest też wiele sfer, gdzie możesz popłynąć. Dobrze, jeśli sam przetestujesz połączenie niektórych technik, użycie różnych rodzajów papieru, sposobów prowadzenia linii i nakładania światłocienia. Tkwienie w sztywnych ramach nie pasuje do sztuki. 

Żeby nauczyć się, jak narysować konia, będziesz musiał zaopatrzyć się w worek cierpliwości. Pewnie jest on potrzebny przy każdej dyscyplinie (większy, bądź mniejszy), ale w rysunku przyda się szczególnie, jeśli chcesz być dobry. Dlatego nie spiesz się, powtarzając tutorial. Poświęć na każdą fazę wraz z analizą dłuższą chwilę, by jak najwięcej zrozumieć i zapamiętać. Możesz przecież przerysować bezwiednie kształty, ale nie nauczy Cię to za wiele i nie zostanie na długo w Twojej pamięci.

Nauka rysunku, jak każdy trening, wymaga częstego powtarzania. To nie jest tak, że usiądziesz do pracy raz w miesiącu i Twoje postępy szybko będą zauważalne. Mimo wszystko lepsze działanie w ten sposób, niż zaniechanie kursu artystycznego w ogóle.

Jeśli chcesz zrobić zadowalający progres, najlepiej będzie rysować co drugi dzień, chociaż przez 10 minut. W regularności pomoże Ci wypracowanie nawyku. Żeby to zrobić, możesz dołączyć do Dominktobera. To coroczne wydarzenie, które łączy całą Rodzinę DOMINa liczącą już ponad 5 tysięcy rysowników. Na każdy dzień przypada inne zadanie. Dzięki temu unikniesz monotonii i stworzysz kolekcję wspaniałych szkiców. Dodatkową motywację da Ci widok rysunków innych osób. Dzielimy się nimi na fb, aby inspirować się nawzajem. 

Po ukończeniu miesięcznego wyzwania ze Szkoły Rysunku, nie będziesz już musiał pamiętać o zabieraniu się do rysowania. Zostanie Ci to w nawyku, jako naturalna część dnia, jak mycie zębów. Zachowuj każdy stworzony rysunek, aby porównać postępy i cieszyć się z umiejętności, które nabyłeś. 

Jak narysować konia ołówkiem?

Jeśli masz już za sobą rysowanie koni z natury, o wiele łatwiej będzie Ci wykonać tutorial, ponieważ na zdjęciu możesz sobie odmierzać proporcje, rysując po kartce. Dodatkowo ten wierzchowiec nie zmieni swojej pozycji.

Faza I - Podrys

W pierwszej fazie lekcji rysowania będziemy się uważnie przyglądać i odmierzać. Pracę poprowadzimy od ogółu do szczegółu. Czyli najpierw zaznacz kształt całej sylwetki rumaka. Pomoże Ci wydrukowanie rysunku, aby zaznaczyć “ile głów” mieści się w wysokości i szerokości konia. Dzięki temu nie będzie on zbyt przysadzisty lub za długi. 

Większość rysunków rozpoczyna się w ten sposób. Kiedy podczas kursu na architekturę rysowaliśmy samochody, za moduł do wyznaczenia gabarytów służyło koło. W przypadku budynków był to czasem sześcian wpisany we fragment wieży lub wysokość piętra kamienicy.

Faza II - szczegółowa linearka

Przechodzimy do nadawania ogólnej sylwetce konia konkretnych detali. Będą to:

  • oczy, nozdrza, pysk
  • uszy
  • grzywa i ogon
  • kopyta
  • marszczenia i załamania na skórze.

Uszczegółowimy też podłoże.

Faza III - cieniowanie

Światłocień na ogonie konia

Faza IV - wzmocnienie kontrastów

Jak narysować głowę konia

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish