Próbny egzamin na architekturę WAPW perspektywa

Rysowanie i Malowanie jako Hobby dla Dorosłych i Początkujących

Wiele osób uważa rysowanie za coś, co robić mogą tylko młodzi lub osoby które chcą to robić profesjonalnie. Nie można jednak zapominać, że rysowanie może też być hobby, które pozwala na oderwanie się od rzeczywistości i danie swojej wyobraźni pole do popisu. W tym artykule zobaczysz kilka porad dla początkujących oraz przybory, które będą ci potrzebne.


Chcesz się nauczyć rysować ołówkiem? Przeczytaj – Rysowanie ołówkiem!


Rysowanie i Malowanie jako hobby

Żeby rysowanie było uważane jako hobby, wcale nie musisz być w stanie narysować foto-realistycznych portretów, czy namalować sceny niczym bitwa pod Grunwaldem Matejki. Dopóki masz z tego frajdę i przyjemność, to już jest twoim hobby. Tak samo sztuka nie powinna sprawiać ci przyjemności dopiero kiedy nauczysz się dobrze malować, najważniejsze to stawiać sobie małe cele, i się ich trzymać.

Jeśli chodzi o sam rysunek, daje on benefity, które pomóc mogą Ci nawet w życiu codziennym.


rysunek ołówkiem i gumka elektryczna

Zobacz czy nie zainteresują Cię również


Po pierwsze, potrafi poprawić nastrój. Często pozwala odrywać się od rzeczywistości i oczyścić umysł. Można się na to patrzeć jak na formę medytacji, gdzie skupiając się na jednej rzeczy, izolujesz się od problemów czy myśli, które zaprzątają Ci głowę.

Po drugie, poprawia zdolność skupienia się. W dzisiejszych czasach jest to szczególnie ważne. Internet sprawił, że w szczególności młodzież, ma problemy z skupieniem się nad czymś przez dłuższy czas. W rysowaniu ważne jest by swoje skupienie rozciągnąć nawet na kilka godzin.

Dodatkowo rysowanie  pozwala na rozwinięcie koordynacji oko-ręka, analitycznego i krytycznego myślenia oraz rozwija twoją kreatywność.

Wskazówki dla początkujących: Rysowanie i Malowanie

Rysowanie na początku nie różni się zbyt wiele dla dorosłych ani dla młodych. Na początku ciężko będzie zauważyć jakiekolwiek postępy, ale z każdym ćwiczeniem będzie Ci szło coraz lepiej! Najlepszym sposobem na śledzenie postępu jest prowadzenie szkicowników. Z każdym ćwiczeniem zapisuj datę, i przechodź do następnej strony. Po miesiącu, kiedy wrócisz do pierwszych rysunków to zauważysz znaczne postępy. Tak samo po następnym miesiącu, roku itd.


Nauka Rysunku = Domin


Nie porównuj się do innych

Przechodząc do podejścia, które w rysunku jest bardzo ważne, pamiętaj aby nie przyrównywać się do innych. Na kursach rysunku często widać jak osoby które dopiero zaczynają przyrównują się do siebie nawzajem, czy wielkich artystów.

Trzeba pamiętać, że te osoby miały prawdopodobnie większą styczność z rysowaniem, i spędzili nad rysunkiem więcej czasu. Ale nie oznacza to, że jesteś gorszy, jeśli sam spędzisz tyle czasu to bez większego problemu dojdziesz na ich poziom.

Korzystaj z referencji

Często słyszy się, iż przerysowywanie zdjęć, czy też korzystanie z nich w jest oszukiwaniem, ale wcale tak nie jest. Nawet patrząc w historię wielcy artyści często uczyli się przerysowując obrazy innych artystów. Jest to po prostu sposób nauki który pozwala Ci postrzegać rzeczywistość, tak jak robili to ludzie którzy już rysować potrafią. Tak samo rysowanie ze zdjęć pozwoli ci na zauważanie kształtów czy wzorców, które później pozwolą Ci rysować z wyobraźni.

Ważne jest jednak by korzystać z referencji jako z pomocy, nie jako sposobu na rysowanie.

Zróżnicuj swoje linie

Staraj się stawiać luźne linie w szkicach na dużych formatach. Takie linie łatwo się ściera i poprawia. Kiedy szkic jest skończony i wykonany poprawnie, wtedy dopiero popraw go mocnymi kreskami.

Nie przesadzaj z ambicjami

Każdy chce rysować ładnie, ale nie da się tego zrobić za pierwszym razem. Ważne żebyś stawiał sobie cele, które krok po kroku poprawią twój warsztat. Na przykład możesz postanowić że w danym rysunku popracujesz nad liniami prostymi, a w następnym nad elipsami. Nie stawiaj sobie celu aby od razu malować jak to robią mistrzowie, bo szybko się zdemotywujesz.

Szkicowanie to podstawa

Dużo szkicuj, szkicowanie to jedna z najważniejszych umiejętności każdego dobrego artysty. Więcej o tym w  Dlaczego szkicowanie jest ważne?


Zobacz jak szkicować w architekturze


Przybory

Zanim zaczniesz jednak rysować czy malować, warto najpierw zaopatrzyć się w podstawowe materiały i przybory

Rysowanie

W rysowaniu przydadzą się także przybory. Z podstawowych potrzebne ci będą:

 • Zestaw ołówków (od 2B do 8B)
 • Gumka biała miękka
 • Temperówka
 • Sztywny blok rysunkowy

Dla bardziej zaawansowanych możesz także kupić:

 • Klipsy do papieru
 • Deskę do rysowania
 • Gumkę chlebową

Malarstwo

Co do malowania, przydadzą ci się:

 • Klipsy do papieru
 • Tekturka do malowania
 • Pędzle (najlepiej duże i płaskie bo można nimi malować zarówno tła i duże elementy, tak jak i szczegóły)
 • Gesso (grunt którym pokrywa się powierzchnie tekturki)
 • Farby

A dodatkowo:

 • Deska do malowania
 • Sztalugi

Linoryt ala fiedorowicz


Podsumowanie

Wszystkie te rzeczy i więcej, zdecydowanie poznasz na kursach rysunku oraz kursu malarstwa. Dodatkowo poznasz ludzi którzy w rysowaniu spędzili wiele czasu, i nauczą cię o procesie powstawania obrazów jak i rysunków. Jest to najszybszy sposób na naukę który pozwoli ci na gwałtowny rozwój swoich umiejętności. Ale jednocześnie nie przesadzaj, to ma w końcu być twoje hobby!


Każdy ma swoją pasję, ale nie każdy ma czas. Dni zamieniają się w miesiące, a miesiące w lata, podczas gdy ty nic nie robisz. Jeśli twoją pasją jest rysowanie, to rozwiązaniem może być kurs online!

Chcesz uczyć się rysować ale nie widzisz postępów? Rysując od czasu do czasu możesz bezpowrotnie tracić nawet pół roku! Zobacz jak prowadzić swój szkicownik żeby temu zapobiec!

Artysta o którym powinien wiedzieć każdy. Zobacz ile ty o nim wiesz!

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish