Nauka rysunku

Nauka rysunku od podstaw – 9 skutecznych kroków.

Nauka rysunku od podstaw na własną rękę może okazać się wyzwaniem. Zapewne szukałeś już w internecie:

  • jak zacząć rysować
  • nauka rysunku od podstaw
  • czy trzeba mieć talent do rysowania
  • kiedy jest za późno na naukę rysunku

W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania. Dodatkowo przeprowadzę Cię przez 9 kroków, które ułatwią podejście do rysunku od podstaw. Nie ma na co czekać, zabieramy się do działania!

Na początek dawka motywacji, dzięki której podtrzymasz zapał do nauki rysunku jak najdłużej. Wpis jest aktualizowany na bieżąco, więc możesz co jakiś czas zerkać na stronę po świeżą dawkę inspiracji.

Rysunek – galeria najlepszych prac w różnych technikach z opisem jak powstały.

Co znajdziesz na tej stronie?

Jak rysować proste kreski - tutorial video

Seria “Jak rysować?” na naszym yt to kurs rysunku w pigułce. Będzie dla Ciebie jak znalazł, jeśli masz mało czasu, a chcesz dowiedzieć się czegoś nowego. Pierwszy odcinek technicznie wprowadzi Cię w świat rysunku. Potraktuj go jako rozgrzewkę i stosuj przed każdą lekcją rysunku.

Nauka rysunku gdy dopiero zaczynasz

Jesteś na początku wspaniałej przygody. Czeka Cię nowe, nieznane. Twoja motywacja do nauki rysunku osiąga bardzo wysoki poziom związany z ekscytacją i fascynacją. To najpiękniejszy czas, wykorzystaj go maksymalnie. 

Możesz zatrzymać taki stan na dłużej, dołączając na kurs rysunku. Zajęcia sezonowe sprawdzą się u Ciebie idealnie. Opracowaliśmy unikalny program, dzięki któremu w krótkim czasie osiągniesz zaskakujące efekty.

Wakacyjny kurs rysunku

Już po 2 tygodniach Twoje rysunki będą prezentowały się znacznie lepiej.

Rysuj i zwiedzaj

Filie naszej szkoły rysunku znajdują się w najpiękniejszych miastach. Masz okazję poznać je wszystkie.
WYBIERZ MIEJSCE

Kurs rysunku w ferie

Najskuteczniejsza metoda, która przeobrazi marzenia w działanie.

Nowe przyjaźnie

Kursy artystyczne to świetna okazja, abyś poznał osoby o podobnych zainteresowaniach. Może w przyszłości stworzycie coś razem?
WIĘCEJ O KURSIE

Na czym polega nauka rysunku od podstaw?

Pewnie zauważyłeś mnóstwo tutoriali w internecie typu:

Może nawet z nich skorzystałeś? Daj znać w komentarzu, dzieląc się opinią na ich temat, chętnie przeczytam.

Takie tutoriale nie są niczym złym, jednak nie zrobią z Ciebie twórcy. Chodzi mi o to, że rysując jedynie z tutorialu, nie tworzysz własnych prac, a kopie czyichś dzieł. Traktuj je jako sposób nauki, a umiejętności nabyte poprzez lekcje rysunku będziesz mógł wykorzystać we własnej twórczości.

Nauka rysunku - Krok 1 - określ cel

Sądzę, że nie tylko w przypadku nauki rysowania od podstaw, ale w każdym działaniu najlepiej wytyczyć sobie cel. Jak inaczej będziesz wiedział do czego dążyć i czy już osiągnąłeś zamierzone efekty?

 

Metoda S.M.A.R.T.

Pewnie znana Ci jest ta metoda, stosowana w wielkich korporacjach, planach działań dla firm, marketingu, rozwijaniu biznesu, czy nawet budowaniu postanowień noworocznych o regularnych treningach. 

W DOMINIE ma ona unikalną formułę. Zupełnie jak nowoczesny program kursów rysunku, stworzony w oparciu o 25-letnie doświadczenie.

Jasno określony cel Twojej nauki rysunku to np. dostanie się na architekturę, narysowanie własnego kotka z natury, ukończenie rysunku w plenerze. Nie mają być to sformułowania typu “będę ładnie rysować”, ponieważ z nich nie wynika konkretne zadanie. Zdecydowanie łatwiej Ci będzie zrealizować pierwszy przykład. W tym celu możesz skorzystać z dostępnych kursów na architekturę.

System Stopianów polega na rysowaniu w krótkich blokach czasowych. Jeśli jesteś zabieganą osobą, ta technika sprawdzi się u Ciebie znakomicie! Wystarczy, że poświęcisz na naukę rysunku 5 min.

Kliknij po więcej informacji o narzędziu, jakim są Stopiany.

Oznacza to taki cel nauki rysunku, który będzie widoczny lub możliwy do zmierzenia czy to ilością punktów z egzaminu na architekturę, czy liczbą rysunków wykonanych w trakcie kursu artystycznego.

W szkole rysunku, do której chodziłam są stosowane bardzo motywujące i wiarygodne sposoby sprawdzania własnych postępów. Jeden z nich to Koraliki – drobne umiejętności, które jako artysta nabywasz na lekcjach rysunku. Im więcej ich posiadasz, tym bardziej zaawansowanym rysownikiem się stajesz.

To podstawa żeby w ogóle chciało Ci się chcieć działać w obranym kierunku. Ustaw sobie poprzeczkę stosunkowo wyżej, żeby nie marnować potencjału. Cel powinien budzić w Tobie motywację i zapał do jego osiągnięcia. Może to być przez chęć nauki rysowania czegoś nowego, nabycia umiejętności w nieznanych technikach malarskich.

W DOMINIE takim atraktorem jest Rozwojówka, którą prowadzi założyciel tej Szkoły Rysunku – Wojciech Domińczak. Co tydzień możesz nauczyć się czegoś nowego bez wychodzenia z domu, gdyż kurs artystyczny prowadzony jest na Fb w formie live’ów.

Uważaj na wybujałe ambicje. Jeśli postanowisz sobie zostanie najlepszym grafikiem w kraju w rok, spalisz się na starcie. To zbyt mało czasu. Pozwól sobie przeznaczyć więcej. Pragniesz rozwijać się w digial paintingu? Super sprawa😀. Zadbaj o kwestię finansów na zakup sprzętu. Na początek poszukaj tańszych opcji lub wypożycz narzędzia.

Najbardziej rzeczywistą formą rysunku jest gotowe narzędzie. Gdy trzymam rozpoczęty rysunek na desce w zasięgu wzroku, razem z ołówkiem i gumką, szkoda nie usiąść choćby na chwilę do nauki rysunku.

Określenie terminu, do którego chciałbyś zrealizować swoje postanowienie i ram czasowych, w jakich będziesz nad nim pracował pomoże Ci wywiązać się z założenia. Racjonalny czas, po którym zobaczysz efekty nauki rysunku w domu to pół roku. W przypadku intensywnych wakacyjnych kursów rysunku uczniowie robią ogromne postępy po miesiącu. W ciągu dwóch tygodni zrealizujesz cały trymestr kursu artystycznego! 

Świetnie sprawdzą się tu Dupogodziny. Im więcej czasu poświęcisz na siedzenie i rysowanie, tym szybciej zauważysz postępy. Zwróć uwagę, żeby to był czas skupienia. Nie rozpraszaj się innymi zajęciami, wstając od deski. Oczywiście Twoja ulubiona muzyka w tym przypadku jest jak najbardziej wskazana🙂.

Codzienna dawka inspiracji na naszym instagramie

Jak wyznaczyć cel nauki rysunku? - przykładowe cele

Przyda się dla każdego hobbysty i pasjonata rysunku. Pomyśl nad tym, co najbardziej lubisz rysować, co sprawia Ci przyjemność. Jeśli jesteś początkującym rysownikiem i nie wiesz jeszcze w czym czujesz się najlepiej, wybierz to, co podoba Ci się w oglądanych rysunkach.

PAMIĘTAJ!

W trakcie nauki rysunku (która trwa praktycznie całe życie) kilkukrotnie mogą zmienić się Twoje preferencje. To jest jak najbardziej normalne. Może się tak stać, gdy opanujesz jakiś temat i dzięki temu zacznie Ci on sprawiać większą przyjemność lub znudzisz się przyswojonym już zagadnieniem.

PRZYKŁAD: Nauczę się rysować samochody.

Znajdź w internecie obrazki, które posłużą Ci jako baza do nauki rysunku. Mogą to być zdjęcia, szkice, obrazy. Tu zwróć uwagę na ilość. Optymalne będzie pobranie 20-30 zdjęć, a nie 2000, ponieważ zbyt duża ilość nie pozwoli Ci się skupić. Mniejsza liczba spowoduje wzrost motywacji i chęci do działania.

PRZYKŁAD: Narysuję jeden obrazek z katalogu w tygodniu.

Wybierz inspirujących Cię twórców. Najlepiej, żeby był to jeden konkretny, którego materiały łatwo znajdziesz w internecie. Jeśli nie możesz się zdecydować, skup się na maksymalnie 2-3 artystach.

W tym przypadku inspiracją będzie dla Ciebie styl danego twórcy w całościowym ujęciu, jego kreska, tematyka twórczości, sposób przedstawiania lub kolorystyka. Wybierz daną cechę i do dzieła!

PRZYKŁAD: W tygodniu stworzę jedną pracę w stylu Tytusa Brzozowskiego.

Jest ona skierowana dla bardzo ukierunkowanych osób, które chcą dostać się na architekturę, ASP, czy inne studia artystyczne. Masz do wyboru dwie drogi nauki rysunku: w domu na własną rękę lub w szkole rysunku z pomocą prowadzącego. Wybierz tę, która bardziej Ci odpowiada.

Z doświadczenia wiem, że większa mobilizacja jest na kursie na architekturę w pracowni niż w domu. Panują tam warunki specjalnie dostosowane do nauki rysunku. Masz możliwość zadawania pytań asystentowi w celu rozwiania wątpliwości. Prowadzący robi korektę Twojej pracy i pomaga, gdy masz problem z danym tematem.

PRZYKŁAD: Przeznaczę godzinę 2 razy w tygodniu na naukę rysunku i zapiszę się na kurs artystyczny.

nauka rysunku skuteczne kroki
Proces nauki rysunku - jak to się zaczęło?

Motywująca historia naszej absolwentki

Pierwsza lekcja rysunku, pierwszy kryzys i obawa. Czy się do tego nadaję? Jak sobie poradzę z opanowaniem materiału?

Gdyby wtedy zrezygnowała, dziś jej prace nie…

Nauka rysunku - Krok 2 - wyrób nawyk rysowania

Nawyk zdecydowanie ułatwia w regularną naukę rysunku. Gdy już masz określony cel, przyszedł czas zrobić pierwszy krok. To on jest najtrudniejszy, bo wymaga od Ciebie przełamania się. W końcu strach przed nieznanym występuje u każdego.

Gdy już przebrniesz przez początki nauki rysunku, zobaczysz, że zabranie się za lekcję nie sprawia Ci takiego problemu jak kiedyś. O to właśnie chodzi. Przełamałeś barierę!

Jak rozwinąć nawyk do regularnej nauki rysunku?

Spójrz na lekcję rysowania jak na codzienną czynność wpisaną w plan dnia. Tak jak nie zastanawiasz się czy umyć zęby, czy ubrać się, czy zjeść śniadanie… nie rozważaj też czy wziąć się za kurs rysunku. Po prostu działaj!

Zobowiązanie wobec samego siebie ułatwi Ci trzymanie się postanowienia. Zapisz na kartce i powieś w widocznym miejscu:

Rysuję ... (codziennie; w poniedziałki i piątki itp.) od ... do ...

Możesz ustawić sobie przypomnienie w telefonie na konkretną godzinę, aby dźwięk dawał Ci sygnał o rozpoczęciu nauki rysunku.

Na początek ćwicz przez 15 min w systemie Stopianów. To w zupełności wystarczy do wyćwiczenia nawyku i nie zabierze Ci zbyt dużo czasu. 

Nawyk rysowania zakorzeni się w Twojej codzienności jeszcze bardziej, gdy rozpoczęty rysunek i gotowe narzędzia będziesz trzymać w zasięgu wzroku. Czyli wspomniana metoda Ready deski. Z każdym spojrzeniem na pracę, przypomnisz sobie o postanowieniu i z chęcią przejdziesz do rysowania.

Nauka rysunku - Krok 3 - trzymaj się dobrego planu

Bez tego ani rusz! Brak opracowanego harmonogramu, czy choćby zarysu co będziesz ćwiczyć w poszczególne dni może spowodować zagubienie. 

Kiedy uczestniczyłam w kursie na architekturę, otrzymywałam rozpiskę tematów z poszczególnych lekcji (tutaj możesz znaleźć program I trymestru: https://www.domin-warszawa.pl/nauka-rysunku/). Pozwalało to przygotować odpowiednie materiały i nastawienie psychiczne np. do rysowania samochodów😉.

Za czytelnym planem działania idzie poczucie sprawczości, sensu, bezpieczeństwa i zwiększona motywacja! 

Na podstawie harmonogramu ze szkoły rysunku możesz ułożyć własny plan działania. Jeśli jednak wolisz skorzystać z gotowego, mam dla Ciebie zbiór 21 lekcji rysunku dla początkujących (i nie tylko):

Nauka rysunku dla początkujących – krok po kroku

Nauka rysunku - Krok 4 - uważaj na pułapki

Nauka rysunku od podstaw jak i na poziomie zaawansowanym wiąże się z przeszkodami, które sami stwarzamy. Wiele dziś słyszymy o byciu tu i teraz. Jest to także przesłanka, którą wykorzystamy do efektywnej i skutecznej nauki rysunku.

Gdy już masz ustalony cel, może się on wydawać odległy, przytłaczający. To właśnie pułapka, przed którą chcę Cię przestrzec: skupianie się na efekcie końcowym

Kurs rysunku = DOMIN

W zamian za to kieruj swą uwagę na proces, postęp z dnia na dzień. Jeśli będziesz miał satysfakcję z kolejnego koralika umiejętności, następnego skończonego rysunku, dodatkowo przyswojonego zagadnienia, Twoja motywacja utrzyma się na wysokim poziomie. Poczujesz radość i przypływ energii, widząc jaką pracę wykonałeś.

To zagadnienie dotyczy również pracy nad konkretnym rysunkiem ołówkiem od podstaw. Z tyłu głowy warto mieć obraz, do którego dążysz (przerabiając np. lekcję z tego tutorialu: https://domin.pl/jak-narysowac-konia/ ). Jednak skupiaj się na poszczególnych fazach i nagradzaj się za kolejne poczynione kroki.

Co jeśli osiągnąłeś już założony cel rysunkowy?

Satysfakcja z pewnością będzie Ci towarzyszyć. Proces nauki rysunku trwa jednak całe życie. I to jest piękne. Możesz wciąż się rozwijać, zdobywać nowe umiejętności, doświadczenia. Nie dojdziesz do ściany, momentu, w którym stwierdzisz, że już niczego więcej się nie nauczysz.

Aby nie stanąć w miejscu i nie zatracić zdolności zdobytych podczas kursu artystycznego, możesz wyznaczyć kolejny cel, który ułatwi Ci organizację dalszej nauki rysunku.

Jeśli np. brałeś udział w naszym kursie na architekturę i dostałeś się na wymarzone studia, teraz możesz kontynuować pracę podczas lekcji rysunku na uczelni. Dodatkowo przysługuje Ci Veteran room (dożywotni darmowy wstęp na zajęcia do pracowni).

Innym sposobem, żeby ominąć tę pułapkę jest nauka trudniejszych tematów, nowych technik plastycznych, rysowanie na innych formatach. Tak, żeby nie pojawiła się monotonia w tym, co tworzysz. 

Poszerzaj horyzonty - wypróbuj digital painting

Ta technika będzie idealna, jeśli chcesz odkryć zupełnie nowe możliwości rysunkowe. Malarstwo cyfrowe cieszy się teraz szczególną popularnością w profesjonalnych branżach artystycznych.

Nauka rysunku - Krok 5 - pracuj wytrwale

Wiesz ile czasu potrzeba, żeby zostać mistrzem w danej dziedzinie? 

W badaniach przeprowadzonych przez prof. K. Anders Ericsson najlepsi 20-letni skrzypkowie mieli za sobą 10 000 godzin świadomych ćwiczeń, druga pod względem osiągnięć grupa 7500, a trzecia 5000.

Czas, który poświęcisz na daną aktywność, czy to lekcje rysunku, kurs malarstwa, digital painting, czy choćby grę na skrzypcach, decyduje jaki poziom osiągniesz. Nie ma drogi na skróty w żadnej dziedzinie.

Jeśli nie ćwiczę przez jeden dzień, czuję to w swojej grze. Jeśli nie ćwiczę dwa dni, zauważa to moja żona. Jeśli nie ćwiczę przez trzy dni, zauważają to wszyscy.

Władimir Horowitz

To cytat legendarnego pianisty. Odnosi się jednak do każdej dziedziny. Jak widzisz nauka rysunku od podstaw to nie 5 h rysowania na zajęciach w soboty. Dla wypracowania techniki i sprawnej ręki (oraz nawyku!) lepszym sposobem są codzienne ćwiczenia. Wtedy nie muszą one trwać 5 h dziennie. Chyba, że rysunek to dziedzina, w której chcesz zarabiać i być profesjonalistą.

Zdobądź kurs rysunku online za darmo!

Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera, a otrzymasz kod dostępu do platformy video z lekcjami rysunku.

Ten kluczowy punkt nauki rysunku jest w odniesieniu do wytrwałości. Jak możesz ją rozumieć?

Wspomniałam już o systematycznych ćwiczeniach, regularności i oczywiście nie poddawaniu się. Wytrwałość to taki stan, w którym nawet gdy nie widzisz postępów z lekcji na lekcję, dalej pracujesz.

Ale uważaj, bo tu również może czekać Cię pułapka. Wytrwała praca nie przyniesie efektów, jeśli będziesz popełniać w kółko te same błędy. Każdą swoją lekcję rysunku kończ podsumowaniem:

  • co zrobiłem dobrze?
  • nad czym będę dalej pracować? 

W wyłapaniu błędów najbardziej pomocny jest nauczyciel rysunku, który na kursie robi korekty każdemu uczestnikowi, udzielając wskazówek. Jeśli uczysz się rysować w domu, korzystaj ze sprawdzonych książek i stron. Porównuj swoją pracę na każdym etapie z oryginałem i nie bój się jej poprawiać. Prowadząca kurs na architekturę w DOMINie Poznań (https://nauka-rysunku.pl/kurs-rysunku-architektura/) mówiła, że nauka rysunku to ciągłe poprawianie samego siebie. Wymaga pokory i cierpliwości, gdy kolejną kreskę trzeba zmazać i pociągnąć od nowa. 

Efekty nauki rysunku dla początkujących - galeria prac

Portfolio

Zobacz, jak będziesz rysować dzięki regularnej nauce rysunku. Są to prace uczniów z naszej Szkoły rysunku w różnych technikach i po różnych kursach artystycznych. 

jak rysować cienkopisem

Każdy robi postępy w różnym tempie. Nie oglądaj się na innych. My, ucząc rysunku indywidualnie podchodzimy do kursantów. Jeśli potrzebujesz więcej czasu na dane zagadnienie, jest to całkowicie naturalne.

efekty nauki rysunku
rysowanie geometrii krok po kroku

Nauka rysunku - Krok 6 - korzystaj z pomocy

Nie rzucaj się na głęboką wodę. Życie jest już i tak wystarczająco skomplikowane, więc dzięki poradnikowi dla początkującego rysownika lecimy z górki. Przecież nauką rysunku zajmują się doświadczone osoby, które poświęciły na kursy artystyczne większość życia. Dlaczego miałbyś nie skorzystać z ich doświadczenia?

Co zyskasz?

W jaki sposób czerpać?

Konta z wartościowymi treściami o nauce rysunku znajdziesz na instagramie (Łukasz, Remek), youtubie (DOMIN Wrocław) czy w formie stron www (Kurs Rysunku Gdańsk, Wojciech Domińczak, Tytus Brzozowski). Zostawiam linki do kilku z nich, wartych odwiedzenia.

Obecnie w sieci znajdziesz ich mnóstwo. Wiele z nich jest darmowa jak na przykład: https://domin.pl/jak-narysowac-konia/. Tam przeczytasz, jak krok po kroku wykonać wspaniały rysunek. Wszystko zostało opisane precyzyjnie, abyś wyniósł z tutorialu jak najwięcej.

Oczywiście, jeśli wolisz, ciekawą opcją są także lekcje rysunku w formie video.

Papierowa i namacalna wersja lekcji rysunku może być bardziej przekonująca dla Ciebie niż rysowanie z ekranu. Książka daje Ci opcję wodzenia ołówkiem po danych kształtach i dokładniejszego porównania własnego rysunku do tutorialu.

Dodatkowo świadomość, że kupiłeś właśnie nową lekturę do nauki rysunku, która wciąż przypomina Ci o postanowieniu jest źródłem motywacji.

Sama posiadam dwie książki z kursami artystycznymi. Każda jest podzielona na rozdziały tematyczne, dzięki czemu łatwo odnaleźć interesującą w danym momencie kategorię. Zawsze mogę zaznaczyć zakładką, w którym miejscu skończyłam i wrócić tam podczas kolejnego kwadransu rysunkowego.

Tak jak w każdej dziedzinie. Najlepiej prosić o porady osoby, które są zafascynowane rysunkiem i poświęcają mu życie. Zyskasz rzetelne informacje, a rozmowa może potoczyć się w kierunku ciekawostek, o których nie miałeś pojęcia. Pytając, zyskujesz bezcenną wiedzę i źródło inspiracji. 

Jeśli czujesz, że brak Ci odwagi w pierwszym kroku spróbuj kontaktu przez internet. Nie zastąpi to w 100% rozmowy, ale może popchnie Cię do kontaktu na żywo.

Z doświadczenia zauważyłam, że ludzie w swoich dziedzinach są bardzo otwarci i chętni do dzielenia się wiedzą. Może to też kwestia, że trafiłam na rodzinę DOMINa, w której są życzliwi nauczyciele.

To dość szerokie pojęcie. Od Ciebie zależ czy wybierzesz szkołę rysunku, zajęcia w domu kultury, prywatnego nauczyciela, czy dodatkowe lekcje rysunku w szkole. Jednak motywacja, którą dają do rysunku od podstaw grupowe zajęcia często przewyższa tę własną, domową.

W życiu wypróbowałam kilka opcji i każda z nich była pomocna, choć najlepiej będzie, jeśli byś dostosujesz ją do swojego celu nauki rysunku. Możliwe, że na lekcjach plastyki  tworzysz to co Ci się podoba, a nauczyciel nie tłumaczy Ci jak działa perspektywa? Zatem wybierz szkołę rysunku, w której krok po kroku wytłumaczą Ci zagadnienia związane z punktami zbiegu.

Prace innych (nie tylko tych znanych malarzy, o których uczyłeś się w szkole) są, jak pewnie wiesz cennym źródłem inspiracji. Możesz też, analizując poszczególne prace, poznać nowe techniki i rozwiązania, zupełnie jak na kursie malarstwa! Dzięki temu unikniesz błądzenia i długiego szukania “jak sprawić, żeby to wyglądało tak, jak sobie wyobrażam”. Na wernisażu dostaniesz paletę pomysłów, którą możesz dowolnie łączyć i modyfikować.

Czy nauka rysunku jest dla każdego?

Na to pytanie odpowiedziałabym dwutorowo.

TAK. W Szkole rysunku każdego nauczą rysować.

I faktycznie, gdy chodziłam na kurs na architekturę program był tak dobrany, że każda kolejna lekcja stanowiła następny krok, tworząc logiczny ciąg. Aż dziwne, w jaki sposób Wojciech Domińczak z innymi asystentami wiedzieli, jak odpowiednio dobierać tematy. Ponad 25 lat doświadczenia robi swoje.

Poza tym pasja, z jaką prowadzący podchodzą do rysunku staje się zaraźliwa. Atmosfera pracowni to niepowtarzalny stan, który motywuje i zachęca do działania. Przykładowo jedna z asystentek w DOMINie w Poznaniu po naszej lekcji rysunku zostawała w sali, aby kończyć własne prace i projekty.

Jak wygląda kurs na architekturę

Chcesz wiedzieć, jak dostać się na architekturę? Ten kurs jest najlepszym sposobem na bezstresowe i kompleksowe przygotowanie do egzaminu. Przerobimy podstawy rysunku architektonicznego, zadania z ubiegłych egzaminów, zobaczysz co trzeba zdawać na maturze, dostaniesz informacje o wszystkich egzaminach w Polsce. Poza tym czeka na Ciebie darmowy maraton przedegzaminacyjny i wiele więcej!

NIE. Jeśli nie czujesz, że to Twoja pasja.

Potrzeba nauki rysunku może jest dla Ciebie jedynie chwilowym zafascynowaniem. Albo wynika tylko z konieczności przygotowanie się do egzaminu na architekturę. Jeśli nie siadasz do rysunku często, z chęcią, nie kończysz swoich prac, nie marzysz o tym aby zabrać się do rysowania podczas innych zajęć… może nie tędy droga?

Owszem, rysunek jako hobby, odskocznia od rzeczywistości, coś co sprawia Ci przyjemność to dobry pomysł. Ale tedy nie  musisz starać się być perfekcyjnym i dążyć do zarabiania na twórczości.

Nauka rysunku - Krok 7 - zapisz się na kurs rysunku

Najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób na naukę rysunku. Wystarczy tylko, że weźmiesz udział w zajęciach, a resztą zajmą się prowadzący. Gdy rozpoczęłam kurs na architekturę, otrzymałam plan tematów na dany trymestr, dzięki czemu wiedziałam, czego po kolei będziemy się uczyć.

3 najchętniej wybierane kursy rysunku

Jeśli chcesz uniknąć obciążenia planowaniem poszczególnych lekcji rysunku i ze zdwojoną energią rozpocząć naukę rysowania, wybierz idealny kurs dla Ciebie.

Wakacyjny kurs rysunku

Nauka rysunku niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania. To intensywne zajęcia, po których zobaczysz szybki postęp.

Rysunek dla dzieci

Twoja pociecha także może zacząć naukę rysunku już od najmłodszych lat. Wspólnie spędźcie czas, tworząc wspaniałe dzieła plastyczne.

Digital painting

Coś dla Ciebie, jeśli szukasz nowego wymiaru rysunku. Praca na tablecie graficznym to połączenie wielu technik w jednym rysiku.

Nauka rysunku - Krok 8 - analizuj i poprawiaj swoje prace

Nauka rysunku w Twoim domu będzie się wiązała z zaufaniem do samego siebie i samodyscypliną. W tym czasie wcielisz się po części w rolę nauczyciela rysowania. Oczywiście korzystanie z tutoriali rysunkowych, w których wszystko jest wyjaśnione znacznie ułatwi Ci robienie postępów. Jednak korekty rysunków będziesz wykonywać sam. Nie bagatelizuj ich.

Czasem może być tak, że skończysz jakąś pracę plastyczną i zapomnisz o niej. Albo, co gorsza, zostawisz niedokończoną. Wiesz, jak wiele korzyści przyniesie konsekwentne kończenie rysunków? Oprócz satysfakcji, że doprowadziłeś obraz do ostatniej fazy, zobaczysz faktyczny rezultat, jaki jesteś w stanie uzyskać.

Jak dokonać efektywnej analizy swoich rysunków?

Każdy Twój rysunek to ćwiczenie będące w ciągłym procesie tworzenia i rozwoju. Jasiek Balcerzak – warszawski doktor sztuki podczas praktyk rysunkowych z WAPW powiedział, że mamy traktować każdą pracę jako eksperyment. Możemy ją wiele razy poprawiać, nie obawiając się zmian i dalszych kroków. 

Zatem, kiedy uznasz rysunek za gotowy przyjrzyj się mu uważnie. Sprawdź, czy jest zgodny z oryginałem/zdjęciem/rzeczywistością/założoną konwencją. Przygotuj sobie chcecklistę, która ułatwi Ci analizę:

  • Co Ci się podoba w tej pracy?
  • Co i w jaki sposób mógłbyś poprawić?
  • Nad czym jeszcze chciałbyś popracować?

Wdrażaj kolejne punkty przy następnych rysunkach. Wykorzystaj je także jako tematy ćwiczeń na kolejnych lekcjach rysunku.

DOMINktober

Coroczne wyzwanie, w którym Ty także możesz wziąć udział. 

 Każdego pasjonata, amatora, zapaleńca rysunkowego i tych, którym się nie chce

W październiku, ale zadania możesz powtarzać lub nadrabiać w dowolnym momencie roku.

Codziennie czeka Cię inny, interesujący temat, możesz podpatrzeć co rysują inni, w wyzwaniu biorą udział ludzie z całego świata, więc jest to świetna motywacja!

A jeśli to nie wystarczy, żeby Cię przekonać, spójrz niżej😉

nauka rysunku inktober

Nauka rysunku - Krok 9 - czerp przyjemność

Nie ma nic bardziej relaksującego niż siedzenie w cieniu drzew i obserwacja staromiejskiej zabudowy rynku. Lub widok z okna przytulnej kawiarni z aromatycznym napojem w ręku. Spokój, przyglądanie się ludziom…

Do tego ołówek, kawałek papieru i można tworzyć. Wojciech Domińczak, założyciel Szkoły Rysunku uświadomił mnie, że rysownik nigdy się nie nudzi. Temat znajdziesz zawsze, gdzie się nie obejrzysz, a umiejętności po kursie artystycznym pozostaną z Tobą na zawsze, tym bardziej, jeśli będziesz je pielęgnować.

Rysowanie to skuteczny sposób na odstresowanie się, rozładowanie emocji i skupienie uwagi. Pomoże Ci zebrać myśli i znaleźć kreatywne rozwiązanie problemów. Mając tak silne narzędzie, możesz je wykorzystywać zarówno do odpoczynku, jak i zarabiania pieniędzy.

PODSUMOWANIE - najważniejsze informacje o nauce rysunku

Poniżej znajdziesz zebrane w skrócie porady z tego artykułu, które pomogą Ci szybko i skutecznie nauczyć się rysunku. Jeśli, któreś Cię zaintrygują, przewiń po dokładniejsze opisy powyżej. 

  1. Wyznacz cel kursu artystycznego. Przemyśl czego konkretnie chciałbyś się nauczyć? Jaki efekt masz zamiar uzyskać?
  2. Wypracuj nawyk rysowania, żeby chwytanie za ołówek stało się automatyczną czynnością.
  3. Ułóż plan z treścią poszczególnych lekcji rysunku. Podniesiesz nim poziom motywacji i unikniesz zagubienia.
  4.  Na Twojej drodze do bycia rysownikiem mogą pojawiać się pułapki. Pokonasz je w prosty sposób: skupiając się na procesie nauki rysunku i docenianiu małych, codziennych postępów. Gratuluj sobie każdej zrealizowanej lekcji rysunkowej. Może ona trwać 15 min. To dalej więcej niż gdybyś nie rysował wcale. A w dłuższej perspektywie czasu przyniesie niespodziewane efekty.
  5. Dbaj o różnorodność technik, żeby uniknąć nudy i rozwijać się wszechstronnie.
  6. Wytrwale i konsekwentnie realizuj rysunki ołówkiem. Więcej czasu poświęconego na pracę, to szybciej widoczny progres.
  7. “Kto pyta, nie błądzi” niech stanie się Twoim mottem przewodnim. Grono artystów jest otwarte i towarzyskie. Twórcy zawsze chętnie odpowiedzą na pytania. Spróbuj dołączyć do Rysunkowej Rodziny DOMINa, aby poznać ludzi, którzy podzielą zamiłowanie do sztuki.
  8. Wypróbuj wakacyjne lub feriowe kursy rysunku – krótkie i intensywne.
  9. Samokrytyka i świadomość wartości własnej pracy pomogą Ci robić postępy bez nauczyciela rysunku.
  10. Jeśli rysunek to Twoja pasja, przyniesie czystą przyjemność. Jednak gdy rysowanie od podstaw wiąże się dla Ciebie ze żmudną pracą, podziel ją w głowie na mniejsze odcinki.

NAjproduktywniejsze 2 tygodnie życia - kurs rysunku w ferie

Szybka dawka wiedzy i indywidualny kontakt z prowadzącym w szkole rysunku pomoże Ci wyznaczyć cel nauki i drogę rozwoju. Wiadomości, które zdobędziesz na kursie feriowym możesz później wykorzystać jako podstawę do samodzielnej nauki rysunku w domu. Ułatwi Ci to pierwszy krok w rozwoju artystycznym.

Uważasz, że ten artykuł pomoże początkującym w nauce rysunku? Podziel się nim na fb lub zalinkuj na swojej stronie, aby inni też mogli rozwijać swoją pasję😊

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish