Igurra - co to jest

System Igurra

System Igurra to zbiór ponad 1000 zadań które powstawały przez 30 lat szkoły rysunku Domin. Aktualnie, kiedy piszę ten artykuł jest ich 1036 i cały czas powstają nowe. Igurry to bryły na podstawie rzutów ortogonalnych. Rzecz niezbędna w pracy dla architektów i dla designerów (absolwentów wzornictwa przemysłowego) a ponieważ jesteśmy kursem rysunku zorientowanym na te kierunki to Igurry stanowią bardzo ważną część naszego programu.

Spróbuj się – rozwiąż tę Igurrę

Poniżej masz Igurrę numer 1036. Jeżeli chcesz sprawdzić czy umiesz je robić zrób ją i wyślij do szefa Domina – Wojciecha Domińczaka (mail: domin@domin.pl )

Igurrę 1036 wykonała Ula Potrymajło w ramach zaliczenia słynnej listy 100 rzeczy, które dobry rysownik umieć powinien

Wyjaśnienie co mamy na obrazku:

Na samej górze masz numer Igurry. Potem Imię i Nazwisko osoby która ją stworzyła. Potem stwierdzenie, że Ula należy do naszej społeczności – Rodzina Domina. Jeżeli i Ty chcesz do nas dołączyć to zapraszamy:

Grupa Rodzina Domina na Facebooku – Dołącz –>

Następnie znajdują się rzuty – rzuty ortogonalne. Są to rzuty prostopadłe. Wszystkie one mają jeden wspólny punkt – narożnik.

W naszej nomenklaturze poszczególne rzuty nazywamy Góra, Bok 1, Bok 2. Możesz spotkać się też z innymi nazewnictwami np. Rzut z góry, Elewacja 1, Elewacja 2 itp. Zdarza się, że nie ma żadnych oznaczeń i wtedy trudność jeszcze wzrasta.

A na samym dole masz sentencje które określają Postawę Domina. To jest zbiór wartości którymi kierujemy się w naszym postępowaniu. Najczęściej są to mądrości wielkich myślicieli z historii. Mamy też nasze własne na potrzeby nauki rysunku.

Dla kogo są te zadania?

Najkrótsza odpowiedź:

  • dla kandydatów na architekturę ( kurs na architekturę )
  • dla kandydatów na Wzornictwo przemysłowe ( kurs na ASP )
  • dla wszystkich osób, które w życiu zawodowym posługiwać się będą rzutami ortogonalnymi (zwykłe lekcje rysunku)

Architekt będzie musiał sporządzać plany budynków. Będzie robił rzuty poziome, przekroje elewacje. Wszystko to są rzuty ortogonalne

Architektura – jeden z trzech najbardziej prestiżowych zawodów

Dlaczego warto wybierać się na architekturę?

  1. Po pierwsze Non Omins Moriar – Budynki które po Tobie zostaną będą trwać latami
  2. Po drugie dostajesz ciekawą i twórczą pracę – tu nie będziesz się nudzić
  3. Po trzecie jest wybitnie prestiżowy kierunek – dekady upływają a architektura wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem

ad.1 Teraz w XXI wieku nadal czytamy o budowie piramidy Dżosera w Sakkara. Nazwisko architekta – Imhotepa jest znane do dnia dzisiejszego. Wiem że Partenon budował Iktinos i Kalikrates. A Paraboleum stworzył Maciej Nowicki. Oni wszyscy stali się nieśmiertelni.

ad.2 Studiowanie architektury nie jest trudne a jakie ciekawe! Kiedy byłem studentem architektury pochłaniałem ją całym sobą. Tu nie było nudy! I ten super moment kiedy na pustym papierze powstało coś nowego, coś unikatowego. Kiedy odwiedziłem Urząd Skarbowy i patrzyłem na mega nudną pracę urzędników to dziękowałem Bogu że ja tak nie muszę

ad.3 Odkąd kojarzę zawsze wymieniało się trzy zawody jako te najbardziej społecznie prestiżowe. Lekarz-Prawnik-Architekt – bywają mody na inne ale to się nie zmienia. Niech Cię nie zmyli jednak prestiżowy z popłatny – zauważ że w każdym z tych zawodów trzeba wiele lat zanim zacznie się świetnie zarabiać ale warto poczekać.

Igurra i Złota Dekada

Tak obszerny zbiór ćwiczeń przestrzennych musiał spowodować, że pojawiły się spektakularne wyniki.

Otóż przez 10 lat z rzędy ( a nawet 12 lat z rzędu) pierwsza osoba na egzaminie na architekturę jest ze szkoły rysunku Domin. Igurry stanowiły ważny element tego sukcesu. Co więcej przez 30 lat zbudowaliśmy program który jest niezwykle skuteczny.

Obserwowaliśmy które ćwiczenia, które zadania najlepiej się sprawdzają i umieściliśmy je w specjalnym programie Architektura 200 którym “okładamy” naszych obecnych uczniów. Dołącz do nas i również skorzystaj z naszej unikalnej formuły.



Co to są Rzuty Ortogonalne

Najprostsze wyjaśnienie – to jest to co widzimy na płasko stojąc na wprost.

Ten artykuł jest przeznaczony dla kandydatów na architekturę (politechniczną, wnętrz, krajobrazu) i kandydatów na wzornictwo przemysłowe. Dlatego pomijamy cały skomplikowany zapis matematyczny co to są rzuty ortogonalne. Większość z odbiorców tego artykułu potrzebuje tworzyć przestrzeń w swoich projektach.

W rzutach ortogonalnych płaszczyzny na które rzutowane są widoki nazywają się rzutniami. Lepszym nazewnictwem jest jednak – widok z góry, widok z przodu widok z boku. Ważne jest, że widoki te muszą być do siebie pod kątem prostym!

Jak można przedstawiać Igurry?

Żeby pokazać przestrzeń Igurr (rzutów ortogonalnych) można użyć:

  1. Rysunku w perspektywie
  2. Aksonometrii
  3. Wizualizacji 3D
  4. Modelu (to robi się bardzo rzadko)

W dalszych częściach pokażemy wszystkie te sposoby.

PRO-TIP – przedstawiaj Igurry w różny sposób żeby się nauczyć różnych przedstawień.

Przykład 1 – jak z widoków złożyć bryłę – Igurra prosta

Teraz nastąpi wyjaśnienie jak składać z rzutów ortogonalnych przestrzeń. Tych przykładów będzie kilka. Zaczniemy od łatwiejszych a skończymy na bardzo trudnych. Przykłady wykonuj w następujący sposób:

  1. Spróbuj rozwiązać Igurrę samodzielnie
  2. Narysuj ją czytelnie i wtedy przejdź do wyjaśnienia
  3. Sprawdź czy Twoje myślenie jest zbliżone do przykładu
  4. Narysuj Igurrę w zastosowanej metodzie
Ćwiczenie na rzuty ortogonalne Igurra

W drugą stronę – czyli z przestrzeni w rzuty ortogonalne

Płaszczyzna nie jest rozwiązaniem!

Przykłady do samodzielnego rozwiązania

Poniżej masz 5 przykładów do samodzielnego ćwiczenia. Jeżeli chcesz więcej to zapraszamy na kursy rysunku do szkoły rysunku Domin 🙂 Podane Igurry możesz przesłać do korekty na maila p. Wojciecha Domińczaka

Igurra 841 – taka nie za trudna

Igurra 841

Igurra 724 – z ciekawą sentencją z Postawy Domina

konia nauczymy rysować pod warunkiem że koń będzie chciał Igurra 724

Igurra 561 – taka magiczna trochę

Igurra 561

Igurra 493 … niby prosta … a jednak

Igurra 493

Igurra 71 – trenuj wytrwale

Igurra 71 rzutnia

Zbieraj LORTUM!

Jeżeli chcesz więcej Igurr zapisz się do nas na kurs rysunku

Przykładowe rysunki kompozycyjne z Igurr

ROZWAŻ W WOLNEJ CHWILI:

  1. Kurs rysunku w ferie zimowe – wolne od szkoły więc warto zacząć rysunek od podstaw
  2. Wakacyjny kurs rysunku – przyjemne rysowanie w klimatyzowanych wnętrzach
  3. Kurs artystyczny – nigdy nie jest za późno żeby zostać artystą
  4. Kurs rysunku on-line – za darmo kilka godzin nauki

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish