kredki - rysunek kredkami

Kredki

Kredki - jak zacząć rysować kredkami

Kredki to technika wspaniała!

Kojarzy się nam z dzieciństwem ale też z techniką mało profesjonalną. A tak nie jest! Mamy w szkole rysunku Domin takie powiedzenie – “Nie liczy się różdżka liczy się czarodziej!” O tym czy rysunek będzie profesjonalny zdecydują Twoje umiejętności a nie czym rysunek wykonasz. Tak samo z wyborem kredek – jest cała masa firm które robią świetne przybory. Jednak bez treningu pozostaną tylko fajnym gadżetem. Tutaj na tej stronie znajdziesz lekcje rysunku które pomogą Ci w działaniu. Zaczynajmy

 

7 powodów dla których warto zacząć rysować kredkami

  • z pary: kolor – rysunek czarno biały (ołówek) zawsze lepiej wygląda kolor!
  • poręczność – kredki można spakować do plecaka i mieć je ze sobą zawsze
  • uniwersalność – kredkami dasz radę narysować wszystko (cienkopisem zachód słońca nie odda klimatu)
  • możliwość przerwania w każdej chwili – używając kredek może usiąść nawet na 10 minut, farbami olejnymi już nie – Przygotowanie palety barwnej, wyczyszczenie pędzli, schnięcie – to mnóstwo czasu.
  •  łatwość przejść tonalnych – dużo łatwiej je wykonać niż w akwareli
  • precyzja wykonania – węglem jej nie uzyskasz 😉
  • dowolność formatu – możesz rysować od notatniczków , przez arkusze A3 aż po wielkie płachty papieru w rozmiarze A1

Zbliżenie rysunku kredkami

Obejrzyjmy sobie fragment tematu który będziemy robić niżej

detal rysunku wykonanego kredkami

Tylko zobacz te wspaniałe przejścia tonalne. To genialne operowanie kolorem!

Jak powiększysz sobie ten obrazek to zobaczysz jaką precyzję można uzyskać ostro zatemperowaną  kredką.

Taki rysunek będzie wymagał od nas sporo godzin siedzenia ale nikt nie powiedział, że trzeba będzie go zrobić na raz. Nawet zachęcamy do wielokrotnego podchodzenia do tematu.

I teraz przyszedł czas na PRO-TIP 1:

Bardzo często początkujący rysownicy wykonują pracę dużo szybciej niż profesjonalny artysta. Pierwsza z zamieszczonych tu lekcji rysunku kredkami to “Zimorodek”. Ewelina – autorka tej pracy siedziała nad nią 15 godzin. To ile Ty jeżeli jesteś początkujący powinieneś poświęcić? 20?  30?  Dlatego od razu załóż, że ty ten kredkowy rysunek będziesz robić w kilkunastu podejściach. Nie spiesz się!

Przygotowanie do wykonania rysunku kredkami pt. “Zimorodek”

Ta lekcja pochodzi z naszego zbioru obejmującego 37.891 skanów. Dokładnie tak! Kursy Rysunkowe Domin od 1994 roku mają przebogatą bibliotekę prac uczniów i prowadzących.

Na samym początku zgraj wszystkie materiały z tej strony do katalogu “Domin – lekcje rysunku”. Warto to zrobić bo jeżeli w przyszłości zniknęła by ta podstrona to nie da się tego ściągnąć z innego miejsca. Poniżej wklejamy 5 innych miejsc w których znajdziesz kilkadziesiąt innych lekcji rysunkowych. Ściągnij je wszystkie. Jeżeli kiedyś uznasz, że jednak ich nie robisz to wtedy zapisz się do nas na kursy rysunku stacjonarne. Bo tak naprawdę największym motywatorem jest wniesienie opłaty. Sad but True 😉


Linki z innymi materiałami rysunkowymi:

Kurs rysunku od podstaw – zbiór 10 lekcji które są na prawdę proste. Od nich warto zacząć.

Jeszcze inne 2 fajne i darmowe lekcje rysunku – klasyka klasyki

Mega zestaw 22 tematów rysunkowych czyli jak szybko nauczyć się rysować

Jak narysować psa – ten materiał na pewno przypadnie Ci do gustu – są też tutaj kredki

Rysunek architektoniczny – zobacz jak duże jest to wyzwanie – to dla kandydatów na architekturę


Jakie materiały plastyczne zostały użyte:

Przygotuj te same materiały których i my używaliśmy:

  • Kredki Polychromos od Faber Castell

Istnieje wiele znakomitych firm które produkują świetne materiały. Ale do tej lekcji konkretni użyliśmy tych kredek i tej firmy. Inna firma którą często wykorzystujemy to Derwent. Oni też robią genialne kredki!

Gumki – używamy ich kilka rodzajów:

  • Gumka zwykła – firmay Faber Castell, Pilot, Staedtlwe, Pentel
  • Gumka chlebowa  – najlepsze są Faber Castella
  • Gumka w sztyfcie
  • Gumka elektryczna – to prawdziwa magia w rysunku – my używamy firmy Derwent

Papier – najlepiej średnio gładki. Nie są dobre papiery zupełnie gładkie bo kredka się po nich ślizga. Nie polecamy też papierów fakturowanych typu czerpanego czy akwarelowego. Papiery fakturowane mogą dawać świetne efekty, ale w tym przypadku, kiedy rysować będziemy specjalny tutorial pod kredki, bardziej zaszkodzą niż pomogą.

Kilka ważnych uwag dotyczących nauki rysunku:

  1. Po pierwsze – ciesz się samym rysowaniem a nie tym jak Ci wyjdzie
  2. Po drugie nie porównuj się z nikim
  3. Po trzecie możesz zastosować zasadę Pięciu Kropek – to bardzo rozwija na dłuższą metę
  4. Po czwarte – rysuj precyzyjnie i długo – nie spiesz się
  5. Po piąte podziel czas rysowania na mniejsze etapy. Jeżeli rysunek ma Ci zająć 20 godzin to nie dasz rady zrobić tego za jednym posiedzeniem
  6. I taka rzecz trochę nieoczywista : Jak zrobisz ten rysunek wyślij go na adres domin@domin.pl    zrobimy Ci korektę – wskażemy mocne i słabe strony Twojego rysunku

Temat pod kredki : “Zimorodek”

Na początek zaczniemy od podrysu. Zrób go niezwykle precyzyjnie. Może sprawdzać sobie proporcje na tym materiale i odmierzeć co w czym ile razy się mieści. I tak np. sprawdź ile razy dziób mieści się w szerokości głowy. Potem może sprawdzić ile długości dzioba mieści się w całej wysokości ptaka. Żeby nie było tak, że na koniec będzie miał on bardzie proporcje bociana a nie zimorodka.

Podrys wykonaj szarą kredką a nie ołówkiem! To bardzo ważne.

Kredki Polychromos są dość miękkie. Jeżeli podrys wykonasz ołówkiem to jest szansa, że pigment kredki nie “przyczepi” się do warstwy ołówka.

Poza tym jeżeli podrys wykonasz zbyt mocno to na koniec nie da rady nałożyć kolejnej warstwy!

Bo właśnie warstwami będziemy ten rysunek prowadzić.

szkicowanie ptaka łatwy rysunek

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie:

Jaki komplet kredek kupić?

Na początek polecam zestaw 24 lub 36 kredek. Są zestawy 72 i 120 kredek. I kiedyś docelowo możesz sobie takie kupić ale to jest wydatek nawet 1000 zł!

Ja osobiście mam zestaw 72 kredek w drewnianej kasecie. Lubię mieć porządek w materiałach plastycznych. Dlatego ta drewniana kaseta bardzo mi się przydaje. Kupienie dużego zestawu ma pewną zaletę. Po kilku latach zobaczysz że niektóre kredki schodzą bardziej a kredki o wdzięcznej nazwie “Purple Pink” prawie nie użyłem. Prawie to nie oznacza, że w ogóle. Parę razy się to zdażyło. W tym czasie kredkę “Black”;  “Warm Grey”;  “Ultramarine”; czy “Olive Green” wymieniałem kilkukrotnie. I to jest właśnie ta zaleta posiadania wielkiego kompletu kredek. Ponieważ każda ma swoją oddzielną nazwę to dokupuję te które się kończą. Koszt pojedynczej kredki to ok. 7 zł

Pro Tipy na kończące się kredki:

  • Jeżeli kupisz mega zestaw – to zrób mu dobre zdjęcie zaraz po otwarciu. Nie raz zdarzało mi się, że w wirze rysowania stemperowałem kredkę poza jej nazwę. Potem o tym zapomniałem a kiedy przyszło dokupować na sztuki nie wiedziałem którą 🙁

  • Kup sobie przedłużkę do ołówków/kredek – Kiedy kredka osiągnie stan 3 cm to rysowanie nią jest prawie nie możliwe. Zaczyna być też problem z jej temperowaniem. Dlatego przydaje się taki wymysł jak “przedłużka do ołówków” Gdybym zliczył wszystkie ołówki i kredki które wykończyłem aż do kilku milimetrów to uzbierałyby się ze dwa pełne komplety kredek

Zaczynamy nakładać kolor – kredki idą w użycie

Tu zaczniemy od takiej porady:

Tak jak malarze nie malują kolorem prosto z tubki tak kredkowcy nie rysują plamy jedną kredką. Nakładaj warstwy – ale przemyślanie. Nie da się nałożyć 11 warstw kredki. Powyżej 5,6 warstwy ilość pigmentu pozostawiona na kartce będzie tak duża, że więcej już się nie da. Wtedy nastąpi efekt ślizgania się po papierze. Mocniejsze dociskanie może spowodować porobienie się bruzd a nawet przetarcie papieru.

jak uzyskać głębię w rysunku

Popatrz na oko i sposób jego cieniowania. Jeżeli dobrze to zrobisz to oko będzie sprawiało wrażenie wypukłego.

Oko to w uproszczeniu czasza kuli. Jego górna część to kolor szary jego dolna – czarny.


 

Kurs rysunku = Domin


Stosujemy przejścia tonalne – blendujemy kredkami

Jeżeli pierwszy raz zabierasz się za kredki na poziomie profesjonalnym dobrze jest z boku na kartce robić sobie próbki. Tutorial w fazach to bardzo fajne rozwiązanie ale nie pokazuje detali.

Dostajesz cenną wiedzę co robić po kolei ale nie widzisz detali. Dlatego rozwiązaniem tego problemu jest rysowanie próbek z boku.

W tym celu przygotuj sobie kredki wg gamy kolorystycznej. Stosuj różne warstwa w różnych kolejnościach. Różnicuj naciskanie kredki.

Zobacz które rozwiązanie wyszło Ci najlepiej. To jest najlepsza forma nauki rysunku – robić różne próbki studialne.

kredki - prosty rysunek

Wykańczamy pióra skrzydeł

Tu już widzimy naszego zimorodka w pełnej krasie.

W mojej prywatnej ocenie jest to najpiękniejszy ptak Polski – wg mnie wygrywa nawet z kraską. Nie raz miałem okazję obserwować go nad wodą kiedy przysiadał na starym kołku wbitym w dno.

Dlatego kiedy wyznaczyłem Ewelinie tutorial pod kredki od razu jako pierwszy poszedł do rysowania zimorodek.

Ten temat daje wspaniałe perspektywy rozwoju umiejętności operowania kolorem.

Pozwala opanować kredki w stopniu wyjątkowo wysokim.

jak narysować ptaka w kolorze

Wykańczamy pracę – kredki uzyskują swój pełny efekt

Doszliśmy do końca tej lekcji rysunku. Jeżeli mógłbym Ci coś doradzić to nie poprzestawaj na jednym powtórzeniu.

Dopiero któreś z powtórzeń da Ci umiejętność operowania tym narzędziem plastycznym.

Z pracy na pracę będziesz widzieć jak Twoje umiejętności wzrastają.

Ten tutorial wrzucamy bo w wyszukiwarkę wpisałeś “kredki”. I ja chcę Ci pomóc w rozwijaniu Twojej artystycznej pasji. Być może nie masz możliwości zapisania się na naukę rysunku stacjonarnie. Dlatego spisuj sobie wszystkie porady, które tu zamieściłem. No i zachęcam do wysyłania mi skanów skończonych prac do oceny (mail podałem wyżej)

Jak rysować kredkami

I weź teraz powiedz, że ta praca jest nieprofesjonalna, że to rysunek dla dzieci 🙂


Jeszcze  trzy linki które mogą Ci być przydatne

Kurs rysunku online tu na stronie www szkoły rysunku Domin – wersja demo – za darmo

Jak narysować samochód + studium przypadku rysunków samochodów

Concept art – co to jest i jak się za to zabrać


 

Zobacz jakie cuda kredkowe mamy w programie nauki rysunku w Dominie – u nas lubi się kredki! 🙂

jak wykorzystać kredki w rysunku
Ściągnij sobie wszystkie materiały z tej strony do katalogu “Domin-lekcje rysunku”
mistrzowskie wykorzystanie kredki
Jak narysowac rybę kredkami

Pająk kredkami … a może spróbujesz go zrobić w Digital Painting?

Ten pająk zrobiony jest kredkami ale może warto pójść kawałek dalej i zrobić go w rysunku cyfrowym:

Jeżeli chciałbyś  dowiedzieć się jak zacząć tworzyć digital painting. Jaki wybrać tablet graficzny? I co to za darmowy program do Digital Painting który daje niesamowite możliwości to odwiedź ten artykuł:

Digital Painting – kompleksowe wyjaśnienie jak zacząć

kredki polychromos Faber Castell
kredki - level hard

Jeżeli chcesz nauczyć się tak rysować to zapisz się do nas na kurs rysunku. Mamy dla Ciebie takie propozycje:

Kurs rysunku ogólny

Kurs rysunku na architekturę

Kurs rysunku pod ASP

Kurs rysunku w ferie zimowe

Wakacyjny kurs rysunku

polecamy też zewnętrzną platformę do nauki rysunku on-line OLADO:

kurs rysunku on-line tanio

Bezpośredni link do tej lekcji : Jak narysować psa:

Jak narysować psa – kurs rysunku online


Kredki to nie jedyna technika którą uczymy.

Oto lista technik artystycznych którymi się posługujemy:

  • ołówek
  • kredki
  • sangwina
  • węgiel
  • cienkopis
  • akwarela
  • ecolina
  • oleje
  • akryle
  • flamastry
  • markery
  • tusze
  • atrament

Kredki – galeria – studium przypadku

Teraz kilka prac kredkami wraz z wyjaśnieniem na co zwrócić szczególną uwagę.

Sangwiny – kredki unikalne i bardzo artystyczne

Kredki - przykład użycia sangwiny

Zaczniemy od przykładu bardzo specyficznego użycia kredki. Jest to rysunek architektoniczny Piotra Banaka. Rysunek ten jest częścią programu “Archimistrz” – czyli rysowania architektury różnymi technikami i z różnych epok.

Sangwina to bardzo ciekawa kredka. Jest bardzo miękka.

Poza tym warto wiedzieć coś o jej kolorze. Najlepiej określa to pochodzenie nazwy od łacińskiego “sanguis” czyli krew.

Jej kolory wahają się od rudego, rdzawego po brąz. Sangwina jest koloru ciepłego.

Rysuje się nią w sposób bardziej artystyczny ponieważ uzyskanie nią cienkiej kreski jest trudniejsze.

Na prezentowanej pracy mamy też papier szorstki co daje ciekawą fakturę.

Myślę, że warto tu przytoczyć pewien fakt z historii sztuki. Zanim wynaleziono kredki jakie znamy to sangwina była podstawowym obok węgla narzędziem. Mamy przecież mnóstwo zachowanych rysunków choćby Leonarda da Vinci wykonanych sangwiną!

Łączenie kredki z cienkopisem i flamastrem

Połączenie kredki z cienkopisem i flamastrem

  

Teraz bardzo ciekawe połączenie cienkopisu i flamastrów. Temat pochodzi ze zbiorów kursu na architekturę. Jego autorem jest nasz wykładowca Łukasz Stępnik vel “Platzek”

Może zacznijmy od kompozycji. Zwróć uwagę. że zamek nie jest centralnie na środku. Oś wieży zamkowej pojawia się w złotym podziale.  Symetryczne i centralne kompozycje cechują bardziej początkujących rysowników. Można to porównać do rozwoju kompozycji w sztuce. W starożytnym Egipcie też komponowano centralnie i osiowo. A już w starożytnej Grecji wykorzystywano Złoty Podział.

Kiedy powiększysz tę pracę to zobaczysz, że:

  • cienkopis jest wykorzystany do budowy perspektywy i ograniczających ją linii
  • flamaster pojawił się tam gdzie potrzeba było mocnych cieni
  • kredka użyta została do pokazania głębi oraz plam

Autor tej pracy też miesza  – blenduje kredki. Plama nie jest jednolita tylko jest wynikiem nakładania i zachodzenia na siebie warstw.

Temperówki – jakie są najlepsze…

Bo w sumie o tym tu nie było a jest to ważny element wyposażenia artysty.

Temperować można :

nożykiem – to stara szkoła temperowania, przydaje się tez gdy ostatnia z dostępnych temperówek gdzieś się zapodziała, warto si tego nauczyć

temperówka bez zbiorniczka – najtańsza i chyba najbardziej popularna

temperówka do ostrzenia kredek i ołówków

temperówka ze zbiornikiem na wióry – ja mam na stole o tę:

temperówka z pojemnikiem na wiórki

temperówka elektryczna – wybór najdroższy ale i najlepszy

Dlaczego punkt 4 uważam za najlepszy? Otóż, jeżeli nie zgubimy temperówek zwykłych to po pewnym czasie tępi się ostrze. To może powodować, że wkład będzie się łamał podczas ostrzenia. Kiedy przekręcasz palcami kredkę lub ołówek następuje naprężenie grafitu. Jeżeli ostrze jest ostre to idzie to gładko. Jak nie jest powstają opory. I te opory łamią grafit.

Temperówka elektryczna jest zrobiona z takich jakby żarn które oskrobują z drewna i wkładu. Naprężenia są inaczej rozłożone. Grafit czy wkład kredki wtedy nie pęka! Oczywiście jeżeli kredka Ci upadła na twarde podłoże – np. spadła ze stołu to grafit mógł się połamać podczas uderzenia. Wtedy temperówka elektryczna nic nie poradzi i bardzo często taką kredkę trzeba wyrzucić  bo się nie da jej zatemperować.

Oczywiście jak ludzie przychodzą do naszej szkoły rysunku to nie biorą ze sobą temperówek elektrycznych. Są one nieporęczne. Ale w domu warto ja mieć.

Ciekawe artykuły które mogą Ci się spodobać :

Kurs na ASP czy kurs na architekturę – co wybrać? co jest dla mnie lepsze

 

 

Kredki - Galeria rysunków

Przez lata prowadzenia zajęć nazbieraliśmy mnóstwo świetnych rysunków kredkami. Poniże wrzucamy niektóre z nich

Rysowanie kredkami poprzedzone tutaj zostało wnikliwą budową perspektywy. W tym konkretnym przypadku trudniejsze było narysowanie tych wszystkich kształtów niż nadanie waloru. W ostateczności powstał rysunek który słusznie dostał tytuł Rysunku Tygodnia! A my nadal uczymy rysowania kredkami i innymi technikami.

kurs rysunku online - za darmo!

Klikając niżej przejdziesz na stronę naszego kursu rysunku on-line za darmo. Zarejestruj się i korzystaj do woli. Dostęp masz bezterminowy!
Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish