Przygotowanie na studia artystyczne wymaga czasu. Kiedy się temu poświęcasz lecą oceny z przedmiotów maturalnych. Kiedy wracasz do przygotowań maturalnych nie ćwiczysz ręki w rysunku. Wtedy widzisz, że na lekcjach artystycznych znacząco wyprzedzają Cię inni. Jeżeli nic z tym nie zrobisz to zawalisz egzamin na studia i słabo pójdzie Ci matura. Mamy dla Ciebie XXX porad jak to mądrze połączyć. I nie będą to banały typu przestań gapić się w telefon i zrezygnuj z imprez.
Efekt ebbinghausa
To właśnie niewiedza jak działa efekt Ebbinghausa zabiera najwięcej czasu. Ten uczony udowodnił, że po 24 godzinach pamiętamy tylko 35% materiału. Co więcej nam się wydaje, że dużo więcej.
Jak to wygląda w praktyce.
Przykład z kursu na architekturę:
Nauka rysunku w tym przypadku zaczyna się od sześcianu. Nasz kursant ma dokładnie wytłumaczone jak posługiwać się zasadami perspektywy. Nie jest to wiedza szczególnie trudna ale wymaga oćwiczenia. Podczas lekcji rysunku robimy nieustannie korekty. I wszystko wydawałoby się ok ale zaraz po wyjściu z pracowni, w głowie uczestnika zaczyna się proces zapominania.
Najlepiej jak by po powrocie do domu od razu usiadł i wszystko przećwiczył … ale kto tak robi.
Przykład ze szkoły
Ile razy jest tak, że podczas lekcji wszystko łapiesz w lot. Materiał wydaje się prosty i wszystko jest jasne. Po trzech tygodniach siadasz żeby przygotować się do klasówki i nagle wszystko staje się obce. Wg Ebbinghausa po 3 tygodniach pamiętamy zaledwie 29% materiału.
I tu znów nikt po szkole nie powtarza lekcji (przynajmniej mi przez cały okres w liceum się to nie zdarzyło).
Ale może Ty będziesz mądrzejszy.
Jeżeli po powrocie ze szkoły lub ze szkoły rysunku wieczorem powtórzysz materiał i jeszcze po 24 godzinach też to zrobisz to poziom zapamiętania będzie prawie 80%
W ten sposób uratujesz mnóstwo czasu!
Czy można zjeść słonia?
– Tak! Ale po kawałku
Bardzo często popełniasz ten błąd – albo to albo to.
Albo nauka do matury albo przygotowanie przygotowanie na studia artystyczne.
Taki model jednak się nie sprawdza.
Lepiej podzielić to na mniejsze sekcje. Specjaliści z Harvarda ustalili, że najlepiej jak jeden blok uczenia się nie trwa dłużej niż … 17 minut. W innym badaniu dowiedziono, że najlepiej skoncentrowani jesteś my na początku i na końcu bloku. My w Dominie stosujemy rewelacyjną metodę Stopianów w połączeniu ze Złotą Godziną. Z doświadczenia 30 lat w prowadzeniu lekcji rysunku wiemy że to sprawdza się idealnie.
Jeżeli trafiłeś tu przed feriami lub przed wakacjami:
Warto wykorzystać przerwę od szkoły żeby “nabić” trochę godzin praktyki rysunkowej. Odwiedź tę stronę:
Przygotowanie na studia artystyczne z wykorzystaniem telefonu
Porada 3 – Telefon w służbie rozwojowi
Porada 4 – Rysuj przed snem w domu
Porad 5 – OMER
Porada 6 – Zasada 5 kropek
Porada 7 – Czy jesteś wzrokowcem? – zobacz mój szkicownik z Uniwersytetu Warszawskiego
Porada 8