Jak rysować dłonie? To pytanie początkujących artystów. Kiedy już wiesz jak to robić zaczynają być potrzebne zdjęcia referencyjne do samodzielnego ćwiczenia. I tu się zaczyna problem. Jak je wybierać? Które są dobre? Czy wszystkie się nadają? No niestety nie wszystkie. Ale w tym artykule znajdziesz ponad 200 przykładów do ćwiczeń. Będą też tutoriale jak je rysować,
Jak narysować dłoń ćwiczenie pierwsze
Przygotuj się do rysowania:
- kup ołówki 2B, 3B, 4B (nie rysuj ołówkami H, HB) Bardziej miękkie ołówki kupisz w przyszłości jak już poczujesz miękkość tych wymienionych
- weź kartkę A4 – teoretycznie może być taka z drukarki – na początek ok ale już lepsza będzie z bloku rysunkowego. A najlepsza taka o gramaturze 180-200g
Rysowanie dłoni rozpocznij od żywiołowego i dynamicznego szkicowania. Powiększ sobie te dwie prace bez cienia. Popatrz jak autorka luźno nakłada kreski. Ona nimi opowiada formę. Oczywiście weź to pod uwagę, że jest to w pełni ukształtowana artystka więc jej lekkość i szkicowość rysunku poprzedzona została wieloma latami ćwiczeń. Tobie na początku nie będzie chciało tak wychodzić.
Kiedy uznasz że Twój podrys jest dokładnie taki sam jak tu na materiałach możesz przejść do cieniowania.
Jeżeli nie jest poprawiaj aż będzie.
Żeby dobrze pocieniować powiększ obrazek i przyjrzyj się uważnie. Tu też nie ma “ściubolenia”. W rysunku nie chodzi o to żeby powtórzyć zdjęcie, bo po co? Chodzi o nadanie artystycznego charakteru!
zobacz naszą pracownię
szybkie video
pełne video
Dział dłonie pojedyncze
Kiedy jesteś zapisany na kurs na ASP to stajesz przed sztalugą i komponujesz postać. Schodzi się z tym dobrą godzinę. A jak Twój status to “rysunek od podstaw” to nawet i 2 godziny.
Kiedy masz już ustawioną postać i generalne grubości to przechodzisz do rysowania bardziej szczegółowo. I od czego zaczyna 99% rysowników – od głowy. I z tym się schodzi. Rysujesz, poprawiasz i znów rysujesz, i znów poprawiasz … i nagle jest koniec lekcji rysunku. I na te nieszczęsne dłonie nie masz czasu.
Taki schemat nauki rysunku postaci potrafi trwać nawet parę lat i na koniec zostajesz bez tej umiejętności.
dłoń - materiały referencyjne
nie scrolluj tylko tej strony ale rysuj zamieszczone tu przykłady!
Kurs rysunku = domin
Jak narysować dłoń? - porady oli
Rysowanie dłoni to bardzo przydatna umiejętność. Nawet intuicyjnie podczas nauki rysunku to jedna z pierwszych rzeczy, które chcemy narysować. Przyczyny zdaje się, są dwie: pierwsza to oczywiście fakt, że dłonie są nieodłączną częścią naszego widzenia, zawsze są w zasięgu wzroku. Druga rzecz to to, że to część ciała, a więc tematu, który lubimy najbardziej rysować.
Co będzie potrzebne?
• Ołówek (polecam 2B/3B/4B)
• Gumka chlebowa
• Chęci do pracy!
Od czego zacząć?
Zaczęłabym od rozrysowania sobie luźną kreską (nie musi być staranna i konkretna) rozkładu naszych kształtów. Możemy zacząć od konturu albo od uproszczenia kształtu, jak nam wygodniej. Nie przejmujemy się też tym, czy te proporcje są idealne, bo ten etap nie jest po to.
Moja rada, którą polecam sobie wziąć do serca już zawsze, to żeby nie przyciskać za mocno.
Krótka teoria
Zanim zaczniemy dobrze jest się zastanowić nad tym “jak działa” dłoń. Z czego się składa, jak się zachowuje.
Tutaj dobrze jest sobie pooglądać zdjęcia dłoni i porobić szkice, które pozwolą nam zrozumieć z czym mamy do czynienia.
Jest to dobry nawyk, który pozwoli nam rysować rzeczy ze zrozumieniem, by potem rysować z wyobraźni, a nie tylko na podstawie zdjęć.
Ogólny zarys
Gdy już mamy określone miejsce, gdzie będziemy rysować naszą dłoń, przechodzimy do określania kształtów wewnątrz. Do tego jak rozkładają się nam palce, jak długie i grube będą. Tutaj już zaczynamy sobie odmierzać proporcje. Korygujemy to co w pierwszym etapie wyszło źle.
Jeśli poprzedni etap jest za ciemny i przeszkadza nam w tym etapie, możemy przerolować całość gumką chlebową i zacząć kolejną warstwę.
Lineart Przyszedł czas na właściwy kontur
To co działo się wcześniej było naszym drogowskazem do właściwej kreski. Wykorzystujemy proporcje i uogólnione kształty i już je precyzujemy. Wprowadzamy krzywizny odpowiednie palcom, paznokciom i nadgarstkowi. Cieniowanie wstępne Przychodzi moment najprzyjemniejszej części – cieniowania!
Pierwsze co należałoby zrobić z naszą narysowaną ręką to przerolowanie jej całej gumką chlebową (robimy z gumki wałek i wałkujemy rysunek jak ciasto). Byle nie zrobić tego za mocno. Powinno się na tyle osłabić, by w etapie cieniowania mocne kontury nam nie przeszkadzały. Odnośnie konturu to dobrze jest zacząć odzwyczajać się od niego, gdy rysujemy z natury, bo nie ma tam konturów. Operujemy plamami. Tu pamiętamy też o zasadzie od ogółu do szczegółu jeszcze bardziej niż wcześniej.
Zaczynamy “szkicować” nasz cień. To znaczy delikatnie zaszarfowujemy miejsca gdzie jest on najmocniejszy. Zaznaczamy sobie też refleksy świetlne. Dobrą metodą szrafu jest tzw. “kratka” czyli rysujemy kreski i o bardzo delikatny kąt zmieniamy tą kreskę. Ta technika pozwoli nam uzyskać plamę, ale można oczywiście próbować dowolnie!
Cieniowanie właściwe Tutaj korzystając ze szkicu naszego cienia z poprzedniego etapu zaczynamy cieniowanie już całości. Robimy to delikatnie – nie próbujemy od razu uzyskiwać czerni, bo gdy się pomylimy już tego nie poprawimy. Na czerń przyjdzie czas później. Wzmacniamy nasz cień zaznaczony wcześniej. Ostatni etap cieniowania dłoni Wzmacniamy cienie na naszej dłoni.
W miejscach najciemniejszych próbujemy dochodzić do ciemniejszych odcieni, by uzyskać większy kontrast i tym samym głębię. Nie należy jednak z tym przesadzać, aby dłoń wyglądała jako jedna rzecz która ma kolory nie tak bardzo odbiegające od siebie. Z drugiej strony próbujemy uniknąć szaro – szarej pracy, by nie wyszła płasko. Złoty środek to idealna odpowiedź na rysunek dłoni jak i wszystkiego innego! Jeśli jest taka potrzeba refleksy można wzmocnić rozcierając gumkę chlebową.
Jak rysować dłonie - tutorial 3
Jak rysować dłonie to jedno z najważniejszych zagadnień w rysunku. U nas jest to tematem na kursie na architekturę , rysunku od podstaw. Ma go oczywiście kurs na ASP.
Materiał który tu zobaczysz zrobiony jest przez wykładowczynię kursu na ASP w Kontrastowni.
Dlaczego tak bardzo to akcentujemy?
Otóż sposób rysowania różni się w zależności od tego jaki kurs artystyczny wybierzesz. I tak na przykład kandydaci na architekturę rysują dużo bardziej szczegółowo. Gdy przyszli graficy i malarze będą temat traktować bardziej szkicowo.
Jak narysować dłoń krok po kroku?
1. Na początek rysuj bardzo żywiołowo ale lekkimi kreskami
2. Dużo obserwuj i przyglądaj się co widzisz – potem staraj się żeby rysowane przez Ciebie elementy miały takie same proporcje jak na materiale źródłowym ( z natury lub ze zdjęć na tej stronie)
3. Traktuj dłoń przestrzennie i podkreślaj to światłocieniem.
Tak w ogóle wydrukuj sobie ten tutorial i narysuj go. Potem na jego podstawie rysuj dłonie z tej strony.
Dłonie podwójne
Lekcja 4 - more lembases
Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w szkicownik i rysować w nim te przykłady które tu zamieściliśmy. Tylko jeszcze raz podkreślam – dodatkowo a nie zamiast. Ten czwarty tutorial co do opisu nie różni się z tym na samej górze strony. Tylko dłoń jest w innym ustawieniu. Rysowanie dłoni jest najtrudniejszą sztuką zaraz po umiejętności rysowania twarzy.
Możesz też popatrzeć na dłonie malowane przez Leonarda da Vinci. Są cudowne. Przez wielu historyków sztuki i artystów są uznawane za jedne z najpiękniejszych w sztuce. A korzystając z Leonarda przytoczmy taki cytat:
Pamiętaj malarzu młody – nie gardź studium!
Studiuj więc dłonie aż dojdziesz w ich rysowaniu do perfekcji.
Jak najskuteczniej rysować dłonie - szkicownik i stopiany
Dłonie dzieci
Kompozycje z wielu rąk
nogi i ręce - do rysunku
Dłoń trzymająca kubek - rysowanie w procreate
hall of fame
Tu wypiszemy wszystkie osoby które narysowały w szkicowniku wszystkie 200 przykładów z tej strony. Jak to zrobisz to Twój skill gwałtownie skoczy do góry!