ksiażki o architekturze

Najważniejsze książki o architekturze – Ponad 30 najważniejszych pozycji

Jeśli zastanawia cię jaka książka o architekturze powie ci jak wygląda życie architektów oraz ich praca, to odpowiedzi znajdziesz właśnie tutaj! Architektura to  obszerny dział który wymaga całkiem wielkiego zaangażowania, tak więc oto książki, które warto znać przed rozpoczęciem studiów Architektonicznych.



Wybór Książek według Łukasza Stępnika

1. Le Corbusier – W stronę architektury

odstawowa książka o architekturze i książka modernizmu, siła manifestu i chęć zbawienia świata za pomocą architektury

2. Jane Jacobs – Śmierć i życie wielkich miast Ameryki

odstawowa książka krytykująca modernizm, która wprowadziła bardzo wiele humanistycznych idei do XX-wiecznego projektowania

3. Rem Koolhaas – Deliryczny Nowy Jork, Elements of Architecture, SMLXL

Chyba cały czas najbardziej znaczący, współczesny architekt, do tego świetnie pisze (niektórzy twierdzą złośliwie, że lepiej pisze niż projektuje)

4. Robert Venturi, Denise Scott Brown – Złożoność i sprzeczność w architekturze, Ucząc się od Las Vegas

Chyba tylko Las Vegas jest po polsku, ale przeczytać warto obie. Venturi i Brown spuścili trochę powietrza z poważnej architektury i wprowadzili do niej element postmodernistycznej zabawy

5. Juhani Pallasmaa – Oczy skóry

O tym, że poza wzrokiem mamy jeszcze inne zmysły. Na granicy banalności, ale architektom chyba trzeba to było zaznaczyć

6. Steen Eiler Rasmussen – Odczuwanie architektury

Zazwyczaj czyta się tę książkę na pierwszym roku, ale warto przeczytać wcześniej. Bardzo ogólnie o architekturze i o tym, jak ją odbierają ludzie. Nie trzeba mieć żadnej profesjonalnej wiedzy, żeby poczuć przyjemność z czytania

7. Reiner de Graaf – Four Walls nad a Roof

Póki co tylko po angielsku, ale polskie tłumaczenie jest już w przygotowaniu. Świetna książka, jeżeli chodzi o zrozumienie tego, czym jest dzisiaj zawód architekta.

8. WItold Rybczyński – Dom. Krótka historia idei

Pełna erudycji opowieść o rozwoju idei domu. Ciekawe nie tylko dla architektów

9. Filip Springer – Źle urodzone

Książka o architekturze i polskim modernizmie i ciężkich czasach, jakie obecnie przeżywa. Warto przeczytać, choćby po to, żeby wiedzieć co tracimy

10. Justin McGuirk – Radykalne miasta / Deyan Sudijc – Kompleks gmachu. Architektura władzy

Dwóch autorów (nie mogłem się zdecydować) – o społecznej roli architektury. Pierwsza książka o architekturze i projektowaniu w sytuacji skrajnego ubóstwa, druga o projektowaniu dla tyranów i korporacji. Dobrze jest przeczytać obie, żeby uświadomić sobie, że architektura to nie tylko ładne elewacje.

Zestaw książek dla kandydatów na architekturę – poleca Wojciech Domińczak

Tym razem zestaw książek bardziej historycznych. I dwojako! Po pierwsze dotyczą w większości o architekturze w ujęciu historycznym. Po drugie wiele z nich są pozycjami antykwarycznymi, które ciężko kupić. W takich warunkach warto śledzić olx i allegro. Dobrym rozwiązaniem jest udać się do biblioteki i czytać je sobie kawałek po kawałku.

1. “Archistorie”

To jest taka lekka i przyjemna książka do poczytania. Napisana przyjaznym językiem i o ciekawostkach z zakresu architektury. Postanowiłem ją dać na pierwszym miejscu ponieważ jest szeroko dostępna i umiarkowana cenowo. Dla kandydata na architekturę który poszukuje od czego będzie zaczynać bardzo dobra.

2. “Sztuka i czas”

Pozycja również łatwa do zdobycia. Jest to podręcznik do historii sztuki dla liceum, ograniczona objętościowo. Od niej można zacząć głębsze zainteresowanie się sztuką. Prowadząc kursy na architekturę zauważyłem, że problemem nie jest spór “Berniniego z Borominim”, a raczej co to jest barok i jakie są jego podstawowe cechy. “Sztuka i czas” świetnie wprowadzi w tematykę historii sztuki.

3. “Style w architekturze” – Wilfried Koch

Pozycja konieczna do zakupienia – warto do tej książki wracać przy każdej sposobności. Dużo rysunków i planów. Ale bardzo ciężki do czytania tekst. Zdania wielokrotnie złożone – czasami akapit składa się z dwóch zdań. Dlaczego jest tak wysoko na liście? Bo jest łatwo dostępna i świetna do korzystania jako wzornik rysunkowy. Mnóstwo rysunków i planów które są mądrze poukładane pozwala szybko zorientować się np.: jaki detal pasuje do stylu romańskiego. Doskonała jest też do powtarzania sobie – dzieło, miejsce, styl, data.

Przykładowe strony z “Style w architekturze” Wilfrieda Koch’a

4.”Sztuka Świata”

Gigantyczne opracowanie całej historii sztuki – 15 tomów. To dla pasjonatów sztuki. Jest to książka wszechstronna. Każdy dział wyczerpuje temat na poziomie amatorskim. Jest to pozycja do której najczęściej sięgam gdy przygotowuję wykład z Historii Sztuki.

5. “Historia Architektury Europejskiej” – Nicolaus Pevsner

Najlepsza pozycja do poczytania sobie o architekturze – przystępny język, sporo zdjęć. Pozycja antykwaryczna 2 tomy. No i niestety dużo ludzi wie jak wartościowa jest to pozycja więc trzyma cenę. Jeżeli jednak chcesz mieć ją w swojej biblioteczce to warto się na nią zasadzić.

Kilka stron z “Historii Architektury Europejskiej” Nicolausa Pevsnera

6. ” Sir Banister Fletcher`s a history of architecture”

Pozycja znakomita. Najlepsza historia architektury jaką znam. Niestety tylko po angielsku. To jest “cegła”, która w najnowszych wydaniach ma ponad 1500 stron. Kosztuje kilkaset złotych ale warto wydać na nią te pieniądze. Dobre jest w niej to, że pokazuje architekturę z perspektywy Imperium Brytyjskiego. Czyli znajdziesz tu przykłady architektury indyjskiej, australijskiej czy też południowoamerykańskiej. Pokazuje też dobrze rangę danej budowli w historii architektury świata. I tak na przykład z gotyku w Polsce pokazuje tylko Zamek w Malborku jako coś na co w ogóle warto zwrócić uwagę.

7. ” Zarys dziejów architektury w Polsce” – Adam Miłobędzki

Pozycja antykwaryczna. W zasadzie można powiedzieć że jest to podręcznik do historii architektury w Polsce. Wszystkie poprzednie raczej o Polsce mówią mało. W tej książce masz tylko architekturę polską. Język średnio trudny – początkującemu może być ciężko czasami w ogarnięciu o co chodzi.

8. ” Architektura Polska do połowy XIXw” – Jan Zachwatowicz

Pozycja antykwaryczna, ale jedna z najlepszych książek do przygotowań na architekturę. Prawie same obrazki ze skrótowymi podpisami co kiedy powstało. Na początku książki jest tylko kilkanaście stron tekstu. Łatwo przez niego przebrnąć – dalej już tylko galeria uroczych zdjęć architektury.

9. “Pionierzy współczesności” – Nicolaus Pevsner

Nieduża książeczka dająca obraz zmian w myśleniu o architekturze na przełomie wieków XIX i XX wieku. Jak i poprzednią pozycje Pevsnera, tę też dobrze się czyta. Niestety też jest to pozycja antykwaryczna. Znalazła się ona w moim subiektywnym zestawieniu “Książek o architekturze” bo bardzo ją lubię

10. “Sztuka Budowania” – Jan Knothe

Książka gdzie największą wartością są szkice. Przydaje się kandydatom na architekturę kiedy muszą zrobić jakiś próbny egzamin. Setki szkiców nie tylko z zakresu architektury ale również tego co się obok niej pojawiało. Szkice z “Knothego” do dnia dzisiejszego są wykorzystywane do lekcji rysunku szkicowego. Niestety też pozycja antykwaryczna.

To byłoby na tyle jeżeli chodzi o mój subiektywny wybór książek o architekturze. Polecam je zbierać i budować swoją własną biblioteczkę książek o architekturze.

A przy okazji zapraszam Cię na moją stronę www:

Inktober – co to jest? Dlaczego jest fajny? Moje przykłady rysunków do niego

Dodatkowy zestaw książek według Domin Gdańsk


Oryginalny link do artykułu na stronie kursu rysunku Domin Gdańsk:

https://domin-gdansk.pl/artykuly/top-10-ksiazek-o-architekturze


Tutaj znajdują się dodatkowe starsze, jak i nowsze pozycje które zdecydowanie warto przeczytać

1.Oczy skóry: Architektura i zmysły – Juhani Pallasmaa (1996.r)

Krótka książka napisana w języku polskim, która daje nową perspektywę na postrzeganie budynków. Jak możemy odbierać je wszystkimi zmysłami i o tym jak ważny jest każdy element otoczenia przeczytasz właśnie tutaj. Zdecydowanie jedna z najważniejszych pozycji dla wszystkich.

2.Myślenie architekturą – Peter Zumthor (1998.r)

Jest to zbiór esejów napisany przez jednego z najbardziej cenionych architektów. Z tej książki o architekturze zdecydowanie dowiesz się o przeróżnych aspektach pracy architekta, procesie tworzenia projektów, jak i to, jak je rozumieć. Dodatkowo jest też dobrą książką jeśli interesuje cię sposób myślenia oraz filozofię Zumthora, którą kieruje się podczas projektowania.

3.Archistorie. Jak odrywać przestrzeń miast? -Radosław Gajda/Natalia Szcześniak  (2018.r)

Zbiór najważniejszych informacji dla każdego początkującego architekta. Znajdziesz w niej najważniejsze dokonania architektoniczne wraz ze zdjęciami. Jest dodatkowo wzbogacona historiami oraz znaczeniami obiektów pozwalającymi zrozumieć genezę ich powstania oraz jak i komu służą.

4.Życie między budynkami – Jan Gehl (1971.r)

Książka o architekturze oraz urbanistyce dokładnie wyjaśniająca zachowanie ludzi wynikające z ukształtowanej przestrzeni. Pokazuje jak ważne jest jej kształtowanie. Jeśli interesuje Cię urbanistyka koniecznie musisz ją przeczytać!

5.D.O.M.E.K Doskonałe Okazy Małych i Efektownych Konstrukcji – Aleksandra / Daniel Mizielińscy (2009.r)

Kolejna pozycja traktująca o działach architektury mieszkaniowej przesączony piękną oprawą graficzną. Jest to zabawne i luźne ukazanie budynków, które należy znać. Każda ilustracja zawiera krótkie opisy oraz przedstawia najważniejsze elementy danych projektów. Dobra zarówno dla studentów jak i mniejszych pasjonatów.

6.Historia architektury dla wszystkich – Tadeusz Broniewski (1963.r)

Książka zniesławiona potocznym mitem, mówiącym, że jest najlepszą książką do zasypiania. Jest to bardzo szczegółowa lektura z rozpisanymi planami, rysunkami i opisami budynków, które często spotyka się na historii. Zdecydowanie nada się jako rozszerzenie z wiedzy ogólnej

7.Śmierć i życie wielkich miast Ameryki – Jane Jackobs (1961.r)

Książka o architekturze i urbanistyce która zrewolucjonizowała świat i do dziś nie straciła na wartości. Opisuje wagę miast oraz pozwala zrozumieć je z perspektywy mieszkańca. Tłumaczy to jak ukształtowanie miasta wpływa na to kim jesteśmy i jak się zachowujemy

8.Architektura jest najważniejsza. Rozmowy – Ewa Mańkowska-Grin (2015.r)

Zbiór wywiadów z architektami, który pozwala wniknąć w ich życie. Opowiada o ich pracy, codziennych trudnościach oraz o tym czemu to kochają. To jest książka która pozwoli ci zrozumieć co to znaczy być architektem i ile ma to wspólnego z ogólnymi poglądami. Zdecydowanie jedna z ważniejszych pozycji pozwalająca na zapoznanie się z najważniejszymi polskimi nazwiskami.

9.Zarys historii Architektury – Wanda Bogusz (1994.r)

Książka o architekturze oraz jej krótkiej historii. Doskonała jako szybkie wprowadzenie dla każdego początkującego architekta. Warto przeczytać jeszcze przed studiami!

10.Architektura. Style i detale – Cole Emily (2007.r)

Kolejna pozycja dotycząca historii. Szczegółowy opis stylów który zdecydowanie rozszerzy ogólną wiedzę na temat historii architektury.


Jeżeli wybierasz się na architekturę to zrób ten test i zobacz czy się dostaniesz!

Zobacz co radzi o zdawaniu na architekturze człowiek który zajął 1 miejsce!

Przewodnik po wydziałach architektury w Polsce!

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish