Architektura - dlaczego wartą ją studiować

Dlaczego warto studiować architekturę?

Architektura – dziedzina od tysięcy lat prestiżowa. Wiesz dobrze, że projektuje się po niej budynki ale czy wiesz, że aż 60% absolwentów studiów architektonicznych robi inne rzeczy? Mnóstwo osób odchodzi do przemysłu projektowania gier komputerowych. Mając na studiach urbanistykę – możesz zaprojektować całą mapę! Będziesz świetnie widzieć przestrzeń a fakt nauki programów 3D jeszcze bardziej Ci w tym pomoże.  Są architekci którzy rysują i malują i np. sprzedają jedną akwarelkę za 57.000 zł – będzie o tym niżej. Podamy nawet przepis jak tego dokonać. Wiele osób zajmuje się architekturą wnętrz bo to bardzo przyjemne projektowanie. Wewnątrz artykułu znajdziesz porady jak na architekturę się dostać. Jakie przedmioty wybrać na maturze. Jakie są wymagania egzaminacyjne. I  masę linków do użytecznych treści.

Jakie są rodzaje architektury i gdzie się je studiuje?

Są trzy typy architektur:

  1. Architektura (zwykła – politechniczna)  – najczęściej nazywa się ten kierunek Architektura i Urbanistyka ponieważ nie ma samych oddzielnych studiów urbanistycznych. Studiuje się ją na Politechnikach lub na uczelniach prywatnych takich jak WSEiZ, Vistula. Po tym kierunku możesz projektować domy, stadiony, wieżowce ale i wnętrza.
  2. Architektura wnętrz – tu jest bardzo dużo uczelni państwowych i prywatnych – musisz poszukać w mieście w którym mieszkasz lub do którego masz najbliżej. Po tych studiach możesz projektować tylko wnętrza i ich wystrój. Np. taką pokrewną dziedziną jest scenografia. Nie możesz jednak projektować wnętrz które wymagają posiadania uprawnień budowlanych. Te są potrzebne wtedy kiedy naruszasz konstrukcję i kubaturę budynku.
  3. Architektura krajobrazu – najczęściej ten kierunek jest na uczelniach rolniczych takich jak SGGW. Po tej uczelni będziesz mógł projektować ogrody

Ciekawy artykuł:  Jak dostać się na architekturę – radzi ten który zajął I miejsce

lub ten:  Architektura – porady o tym jak pokonać egzamin


Jakie są wymagania egzaminu na architekturę?

Co wybrać na maturze i jaką strategię przyjąć?

Co można robić po architekturze?

Jakie są zarobki po architekturze?

Przykładowe zadania z egzaminów na architekturę w różnych miastach.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące przygotowań na architekturę.

Mity i fakty o przygotowaniach do egzaminu wstępnego na architekturę oraz o studiowaniu tego kierunku

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish