rysunek

Rysunek – unikalne prace w różnych technikach.

Rysunek – w internecie roi się od lepszych i gorszych prac. Przez to trudno znaleźć te najlepsze, warte uwagi. Dlatego na tej stronie w każdym tygodniu będą dodawane rysunki w różnych technikach, które możesz wykorzystać jako dobrą inspirację. 

Może interesuje Cię konkretna technika? Równolegle z tą powstaje galeria świetnych rysunków ołówkiem. Sam zobacz, jakie tematy warto zrealizować i jak do nich podejść.

Wybierz interesujący Cię rysunek

Zobacz też!
Rysunek dla dzieci - baba jaga

Pozornie prosty, dziecięcy temat, a ile możesz się z niego nauczyć! Anatomia, cieniowanie, concept postaci, charakterystyczne przedmioty… i sama technika wykonania. Obejrzyj film, jak krok po kroku powstaje rysunek postaci i spróbuj stworzyć własny.

Podziel się z efektami rysunku od podstaw na naszym fb i uzyskaj bezpłatną korektę nauczyciela rysunku >>

Rysunek nr 1 - Chata pośród drzew - mistrzostwo cienkopisu

Strona ma zawierać rysunki, z których można się czegoś nauczyć. Zacznę z przytupem. Ten rysunek stworzył mistrz pióra i cienkopisu, Wojciech Domińczak. Na pewno słyszałeś o jego unikalnych pracach, które ciężko kupić. 

Rysunek cienkopisem wymaga wprawy i opanowania ręki. Nie możesz pozwolić sobie na zbyt wiele błędów, tak jak w ołówku, kiedy to masz do dyspozycji gumkę.

Technika, której używa Wojtek, rysując cienkopisem zwana jest żartobliwie “dłubanką”. Zwróć uwagę na krótkie, skośne pociągnięcia widoczne na niebie. Z pozoru panuje w nich chaos, a jednak rysownik prowadził je pod określonym kątem.

cieniowanie cienkopisem

Dla początkującego rysownika może wydawać się niewykonalne. Nie martw się! Nawet Wojciech był kiedyś początkujący 😉. Na powyższym rysunku cienie naniesione cienkopisem są ostre i intensywne. Wyraźnie możesz dostrzec kształt gałęzi na ścianie budynku. 

Jednak, żeby uzyskać taki efekt, nie można od razu nałożyć jednolitej, czarnej plamy, ponieważ już jej nie zlikwidujesz. Musisz stopniowo przyciemniać rysunek. 

Darmowy kurs rysunku online - poznaj nasze unikalne metody

Wersja demo tego, co czeka Cię w całym kursie. Bezpłatnie przejdź ponad 3h lekcji rysunku. Wystarczy, że jedno kliknięcie.

Rysunek nr 2 - Budowa stonehenge - zagadkowy krąg

Ta megalityczna budowla budzi zachwyt nie tylko pasjonatów historii sztuki. Precyzyjniej, Stonehenge to kromlech, czyli kamienie ustawione pionowo na planie okręgu. Służył prawdopodobnie jako miejsce kultu i obserwacji Słońca. W Polsce również możesz zobaczyć kromlechy m.in. na Pomorzu.

Tajemniczość kamiennego obiektu artysta podkreślił, stosując technikę rozcierucha. Spójrz tylko na niebo, wydaje się być mroczne, złowrogie przez spowijające je ciemne chmury. Mimo że jest to rysunek ołówkiem, bardzo dużo się na nim dzieje. Oprócz roztartego grafitu (nauczyłam się nim posługiwać podczas kursu na architekturę – serdecznie polecam) rysunek jest prowadzony też zwykłym szrafem, lekko odpuszczony po prawej stronie. 

Jak widzisz, wprawny rysownik po kursie artystycznym jest w stanie narysować każdy temat. To bardzo ważna umiejętność, jeśli bierzesz udział w egzaminie na architekturę. Pojawiają się na nim zadania z wyobraźni, ale też z projektowania i geometrii. 

Rysunek nr 3 - Metropolia w deszczu - wspaniały efekt odbicia

Bardzo rytmiczny rysunek z podkreśleniem pionów przez układ kartki i powtarzalnych elementów takich jak:

 • samochody
 • budynki
 • okna
 • postacie
 • refleksy na ulicy

Zauważ, że mimo narzuconego przez artystę ciągu, rysunek nie jest nudny. Odblask reflektorów przyciąga wzrok i sprawia wrażenie drgania całego dzieła.

Kontrasty i szczególiki - prowadzenie wzroku widza

Po prawej stronie widzisz jasną, a po lewej ciemną, czarną plamę. Działanie na zasadzie przeciwieństwa równoważy rysunek i kieruje wzrokiem widza, który zaczyna wędrówkę od białej części.

Nauka rysunku pozwoli Ci poznać różne chwyty sprawiające, że obraz będzie ciekawszy i świadomie prowadzony. Zobacz, jak sprytnie twórca rozpuścił wieżowce w tle i ku górze. Dało to wrażenie miasta spowitego mgłą, wież znikających w chmurach. Więcej detali znajduje się w 1/3 od dołu. Tam przechodzi Twój wzrok, zaraz po zejściu z jasnej części.

Sprytnie, prawda?

Rysunek nr 4 - Opowieść o kamieniczce - jak tworzyć klimatyczne plansze?

Plansze architektoniczne – nauczysz się je tworzyć na lekcjach rysunku. Jest to niezbędna umiejętność podczas egzaminu na architekturę i samych studiów. Za pomocą planszy opowiadasz o wybranym zagadnieniu. Tu widzisz z pozoru banalny budynek…

sangwina wzmocniła przekaz

Jak się okazuje, odpowiednio dobrana przez artystę technika działa cuda. Ten rysunek wykonano sangwiną, która świetnie oddaje mroczny charakter drewnianej klatki schodowej. Patrząc na rysunek, mam wrażenie, że stoję na skrzypiącej spirali, która wciąga w dół. Do tego minimalne światło wpadające przez okno… Od razu czuć dreszczyk na skórze.

Digital painting - twórz klimatyczne grafiki

Kurs digital paintingu możesz zacząć bez wychodzenia z domu. Stworzyliśmy autorski program nauki rysunku ONLINE. Poszerzaj swoje kompetencje bez marnowania czasu na dojazdy!

Rysunek nr 5 - Z rąk do rąk - dynamiczna kompozycja

Na kursie rysunku jednym z tematów jest studium dłoni i stóp. Po takiej lekcji rysunku, przy każdej postaci bez problemu syntetycznie ukażesz kończyny. Przyznam szczerze, że dłonie mają w sobie coś zmysłowego i przyjemnie się je rysuje. Mogą przyjąć przeróżne ustawienia; od zaciśniętej pięści po splecione palce. Stopy nie są tak wdzięczne, być może przez to, że nie da się ich tak kształtować (?).

Planszę, jaką widzisz na powyższym rysunku, tworzymy m.in. z uczniami kursu na architekturę. Na początku nie musi być ona aż tak zaawansowana. Zaczynamy od prostych ustawień i ogólnych szkiców, a później, np. jako zadanie domowe, można stworzyć coś wystudiowanego. 

Jak światło wpływa na kompozycję?

Rysunek jest tak dynamiczny dzięki ostremu światłu. Dobrze się ono sprawdza przy rysowania studium poszczególnych części ciała, czy martwej natury na kursie na ASP. Zwróć uwagę, że każda dłoń ma pełen zakres szarości; zawiera i czerń, i biel. 

Rysunek nr 6 - W parku miejskim - odwrócenie planów

Malowanie akwarelą to nie lada wyzwanie. Przy tej technice potrzebna jest pokora i cierpliwość. Nie masz nad farbą stuprocentowej kontroli. Przyznają to nawet wybitni akwareliści. Grzegorz Wróbel, którego obraz podziwiasz, to jeden z cenionych malarzy i nauczycieli w DOMINie. Możesz przyjść do niego na kurs malarstwa i też tworzyć wspaniałe dzieła.

Pozornie chciałoby się, żeby to architektura była głównym tematem rysunku. Artysta przewrotnie umieszcza ją w tle, stosując perspektywę powietrzną i malarską. Obraz rozpuszcza się jednocześnie ku górze, jakby nad parkiem unosiła się mgła lub światło utrudniało widoczność. Najbardziej intensywną barwę ma parkowa zieleń i przechadzające się między nią postaci.

Darmowy kurs malarstwa akwarelowego

Nigdy wcześniej nie próbowałeś malować akwarelą? Chciałbyś nauczyć się tej techniki od profesjonalisty? Już dziś możesz odebrać kurs artystyczny.

Rysunek nr 7 - Ponad staromiejską uliczką - zaawansowane ujęcie perspektywiczne

Jak na rysunku pokazać miasto w szerszym ujęciu? Pomocną w tym celu będzie perspektywa z lotu ptaka. Pamiętam, jak jednym z tematów na drugim roku kursu na architekturę było “średniowieczne miasto z lotu ptaka“. Okazało się nie lada wyzwaniem. Rysowanie uliczek miejskich w perspektywie człowieka w porównaniu z nim to nic trudnego. Na co dzień przecież widzisz budynki w takim ujęciu. Również plenerowe rysunki najczęściej wykonujemy z poziomu ulicy.

Podniesienie linii horyzontu ponad połowę kartki zmienia perspektywę. Przychodzi narysować dachy budynków i poszczególne kwartały zabudowy z góry. Musimy pilnować, żeby wyglądało to realistycznie, a nie jak przypadkowo porozrzucane obiekty.

Na tym rysunku możesz zauważyć dwie dominujące świątynie. Ta w tle, na horyzoncie równoważy pracę i pozwala uniknąć monotonnej linii terenu. Dodatkowym mistrzowskim zagraniem rysownika jest podbicie ciemną plamą kościoła z pierwszego planu. Jest ona cieniem na pierzei uliczki i nie zamazuje całkowicie elementów elewacji (okien, balkonów, gzymsów).

Rysunek nr 8 - Samotnia nad potokiem - łączenie technik

Ucząc się rysunku, warto eksperymentować z różnymi technikami. Szukać, zmieniać, badać. Każde narzędzie wymaga od Ciebie innego podejścia do pracy. Mokre techniki wyrabiają pewną, dynamiczną kreskę, ponieważ nie możesz zmazać raz postawionej linii. Dodatkowo uczą cierpliwości, szczególnie podczas cieniowania. Cienkopisem czy długopisem nie zarysujesz zbyt szybko dużej powierzchni. Trzeba to zrobić mniejszymi kreskami lub, najbardziej czasochłonnymi, kropkami.

Kursy artystyczne w szkole rysunku to idealne środowisko, aby wypróbować jak współgrają ze sobą odmienne techniki. Powyższy obraz jest wykonany cienkopisem i kredkami. Jak widzisz, rysownik przyjął największe nasycenie obu narzędzi w dolnej, centralnej części kartki. Pojawiają się tam czerń w formie cieni oraz bardziej zróżnicowane kolory. Zobacz, jak rozpuszcza się walor ku górze. Sosny subtelnie zanikają, niczym zatopione we mgle.    

Rysunek nr 9 - Tajemnice katedr - jak narysować historyczne wnętrze?

Gdy słyszysz “historia sztuki“, myślisz sobie “po co mi to?” Za chwilę sprawię, że Twój wewnętrzny głos zmieni zdanie. Spójrz tylko na rysunek wnętrza gotyckiego obok. Takie korzyści płyną ze znajomości historii sztuki.

Podróżując przez dzieje, poznajesz dobre wzorce, czerpiesz inspiracje, odkrywasz fascynujące zależności

Nie musisz być specjalistą w tej dziedzinie. Wystarczy ogólne rozeznanie. Może zafascynuje Cię konkretny temat i zaczniesz go zgłębiać?

Dla kandydatów na architekturę

W DOMINie prowadzimy profilowane lekcje rysunku, na których kompleksowo przygotujemy Cię do egzaminu na architekturę. Zdarzało się tak już w poprzednich latach, że zadaniem było narysowanie wnętrza romańskiego lub gotyckiego. Wyobraź sobie ilu uczniów ze zrezygnowaniem podeszło do tematu. Teraz na egzamin wstępny przychodzi 90% osób po kursach artystycznych

Gotyk w klasztorze Batalha

 • Gotyckie detale z opisem nie tylko dla historyków sztuki;
 • mnóstwo zdjęć, które zabiorą Cię w architektoniczną podróż;
 • fascynująca historia klasztoru.

Konstruowanie wnętrza gotyckiego

Sam temat rysunku wnętrza historycznego nie jest trudny, gdy zapoznasz się ze schematem pracy. Nie  jest to zadanie bezpośrednio badające wyobraźnię, więc jeśli masz problem z tematami kreatywnymi, ten przypadnie Ci do gustu.  

Jak każdy rysunek zaczynamy od wyznaczenia horyzontu i punktu zbiegu. Kluczowa w tym wypadku będzie perspektywa jednozbiegowa, która pozwoli lepiej oddać wnętrze i ułatwi pracę.

Bazujemy na kwadracie, z którego budujemy jedno przęsło (w pionie powstaje nam prostokąt). Za pomocą linii do punktu zbiegu odkładamy przęsło w głąb lub do nas, aby wypełnić arkusz. 

Tak utworzona siatka posłuży nam do wstawienia filarów, arkad, okien i pozostałych detali. 

Charakterystyczne dla rysunku wnętrza gotyckiego są sklepienia krzyżowo-żebrowe. Wzbogać pracę o zworniki, gurty, żebra jarzmowe i tarczowe, aby jak najlepiej oddać klimat średniowiecza.

Historia sztuki

Po kursie historii sztuki żadne wnętrze historyczne nie będzie dla Ciebie problemem. Poznasz fascynujące zależności, które wpłynęły na zmienność epok.

Rysunek nr 10 - Wnętrze Warsaw Spire - użycie akcentu kolorystycznego

Zosia Jemioło to utalentowana graficzka po naszym kursie rysunku. Rozpiera nas duma, gdy widzimy umiejętności i niesłabnącą pasję do rysowania.   

Artystka tworzy wspaniałe plakaty w unikalnym stylu, który wypracowała. Ostatnimi czasy przeważają u niej odcienie fioletu. Wcześniej jednak powstawały rysunki biało-czarne lub takowe z akcentem kolorystycznym.

Przyznam, że jeszcze nie widziałam Warsaw Spire od wewnątrz. Zosia na rysunku uchwyciła tak wiele szczegółów, że mógłby on z powodzeniem zastąpić oglądanie wnętrza.

Ciekawe podejście artystki do rzeczywistości przejawia się w jej charakterystycznej kresce. Jest ona naturalna, uwidacznia odręczność wykonywanej grafiki.

Spróbuj zinterpretować użyty akcent

Zwieńczeniem rysunku jest przez Zosię jest wyróżnienie baloników w kształcie serc kolorem czerwonym. Taki zabieg często stosuje się, żeby podkreślić znaczenie danego przedmiotu lub opowiedzieć zamierzoną historię poprzez grafikę.

Czyżby tylko jedna osoba siedząca w kawiarni otrzymała balonik? Miłość nie jest obecna wśród społeczeństwa? A może prościej: tylko ludzie siedzący przy stolikach mają rekwizyt (w tym wypadku jest to jeden mężczyzna, reszta klientów składa zamówienie przy barze). Chociaż w tle siedzi również para…

Jakie są Twoje odczucia odnośnie zastosowanego przez Zosię uwydatnienia?

Rysunek nr 11 - Azjatycka tradycja w Warszawie - obraz akwarelowy jak z bajki

Zachwycająca jest pozorna prostota tego rysunku. Zwróć uwagę, że tylko na dole malarz uchwycił w ujęciu perspektywicznym. Pozostałe widzimy na płasko, od frontu. 

Postacie pojawiają się tylko na dachach pierwszoplanowych budynków. Tu rozgrywa się akcja. Puszczanie lampionów w ciepły letni wieczór. Z pozoru płasko przedstawiona panorama miasta tworzy klimatyczne tło dla świętujących ludzi.

Artysta wypełnił elewacje wieżowców w precyzyjny sposób. Przypatrz się subtelnym przejściom między chłodnymi barwami szkła i betonu, a ciepłą plamą, którą tworzy światło.

Tę fascynującą, przemyślaną zmienność temperatury kolorów malarz wykorzystał w całym rysunku. Na wertykalnej osi obrazu możesz dostrzec, jak stopniowo ku górze barwy stają się coraz chłodniejsze.

Czym jest perspektywa malarska?

Na przykładzie tej mistrzowskiej akwareli wyjaśnię Ci zasadę działania perspektywy malarskiej. Sięgnijmy do źródeł po sprawdzoną, encyklopedyczną wiedzę:

Poza perspektywą geom. od XVI w. stosowano inne sposoby wywoływania iluzji głębi w obrazie: perspektywę barwną, wykorzystującą zjawisko dynamiki barw, tj. złudzenie ich przybliżania lub oddalania; perspektywę powietrzną, polegającą na stopniowaniu intensywności kolorów i wyrazistości kształtów.

ENCYKLOPEDIA PWN

Na czym zatem polega owa dynamika braw? Upraszczając, jest to złudzenie, że ciepłe barwy znajdują się bliżej nas, a chłodne są oddalone.

Wróćmy do omawianego rysunku. W tle widzimy wieżowce o odcieniach niebieskiego i fioletowego oraz chłodne niebo. Dzięki temu na pierwszy plan wybijają się budynki oświetlone ciepłym kolorem.

Najchętniej wybierane kursy artystyczne

Kurs malarstwa

Odprężający, dający wiele satysfakcji i radości.

Kurs malarstwa

Odprężający, dający wiele satysfakcji i radości.

Kurs malarstwa

Odprężający, dający wiele satysfakcji i radości.

Rysunek nr 12 - Samotny grab - jak zakomponować arkusz?

Zmora początkujących, choć często też zaawansowanych rysowników – kompozycja. Nieważne czy rysujemy pojedynczy obiekt, czy widok na miasto, powinniśmy zwrócić uwagę na dobre ułożenie na arkuszu.

W tym rysunku mamy do czynienia z głównym elementem (grab) i dodatkowymi (liście, napisy). Poza tym kartkę wypełnia jeszcze tło oraz przyziemie drzewa.

Przypatrz się ułożeniu drzewa i pozostałym elementom.

 1. Pień jest odsunięty nieco w prawo, aby nie znajdował się na osi. To bardzo sprytny i trafny zabieg kompozycyjny.
 2. Korona drzewa na rysunku rozrasta się, tworząc domknięcie kadru od góry. Jednocześnie więcej ciemnych liści znajdziemy z lewej strony rysunku.
 3. Napisy stanowią centralny element, chociaż w pionie usytuowano je w 1/3 od dołu kartki.  
 4. Od dołu kadr jest przymknięty przez przyziemie okalające napis i dociążające rysunek zieleni z prawej strony.
 5. Kolejne domknięcie, które możesz spostrzec tworzą liście, będące detalem na pracy.

Rysunek nr 13 - Nike z Samotraki - ołówek w stylu cienkopisu

Marmurowa rzeźba grecka, którą widzisz na rysunku pochodzi z epoki hellenistycznej (II lub III w. p.n.e.) W tamtym okresie stosowano tzw. styl mokrych szat. Dzieło cechuje się przestrzennością, i dynamiką – kobieta sprawia wrażenie, jakby była w ruchu. Podobno miała być wotum za zwycięstwa Rodyjczyków nad Antiochem III Wielkim. Rzeźba jest imponujących rozmiarów – ma 2,45m wysokości. Teraz możesz ją podziwiać w paryskim Luwrze. 

Drobne kreski - jak nie stracić cierpliwości?

Jeśli spojrzysz na rysunek z daleka lub w pomniejszeniu, założę się, że pomyślisz, iż wykonano go cienkopisem. Jak wiesz, w szkole rysunku stosuje się róże techniki. Ta praca powstała za pomocą ołówka, jednak użyto go w nietypowy sposób. Autor drobnymi kreskami potraktował plamę cienia. Przykład rysunku cienkopisem możesz zobaczyć tutaj oraz wracając do rysunku nr 1 z tego artykułu.

Takie cieniowanie wymaga od uczestników lekcji rysunku opanowania, cierpliwości i wytrwałości. Podczas live’a na stronie Rodziny DOMINa na fb widziałam Wojciecha Domińczaka, który tworzył cień przy pomocy drobnych punktów. Sam przyznał, że zajmuje to dużo czasu, ale jednocześnie go odpręża. W końcu to kreator mistrzów. 

rysunek cienkopisem romanizm

Też chcesz zostać mistrzem?

Nie idź do mistrza, a do jego nauczyciela! Teraz masz taką możliwość. Nasz kurs artystyczny bazuje na unikalnym programie nauki rysunku, opracowanym przez samego Wojciecha Domińczaka i jego asystentów.

Sam możesz wypróbować metodę cieniowania w ramach domowej nauki rysunku- czy to w ołówku, czy w cienkopisie i wybrać, jaki wzór nałożysz. Korzyści, jakie zyskasz poświęcając na rysunek 15 min dziennie są niesamowite!

Rysunek nr 14 - dworek polski - rozwiązanie kątów w dachu

STYL DWORKOWY

Jako wprowadzenie – trochę historii. W XX-leciu międzywojennym rozwinął się w Polsce tzw. styl dworkowy (inaczej zwany tradycjonalizmem/historyzmem romantyczno-narodowym). Wyniknęło to z potrzeby poszukiwania tożsamości narodowej. Stosowano go głównie w architekturze mieszkaniowej. Cechy stylu dworkowego to:

 • wysoki, przysadzisty dach (zwany łamanym dachem polskim/półszczytowym)
 • ganek kolumnowy;
 • bielone ściany;
 • czerwony dach;
 • baryłkowate kolumny;
 • podcienia;
 • nawiązanie do pałacu z 1800r.;
 • drobna architektura w zielonym otoczeniu.

Gdy już wiesz, w jakim stylu architekturę oglądasz, możesz bez problemu rozpoznać wszystkie cechy na rysunku ołówkiem. Wiedza z historii sztuki jest bardzo pomocna kandydatom na architekturę. W Poznaniu bywały egzaminy o tematach typowo historycznych np. wnętrze renesansowe z walcem itp. 

rysunek oskar niemeyer

Rozwiąż bezpłatny test dla kandydatów na architekturę

Chcesz sprawdzić, co jeszcze przećwiczyć przed egzaminem na architekturę oprócz samego rysunku? Pytania w teście ułożyli dla Ciebie absolwenci wydziałów architektury z całej Polski oraz prowadzący kursy rysunku. Do każdego znajdziesz rady, jak pracować nad danym zagadnieniem.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish