rysunek

Rysunek – unikalne prace w różnych technikach.

Rysunek – w internecie roi się od lepszych i gorszych prac. Przez to trudno znaleźć te najlepsze, warte uwagi. Dlatego na tej stronie w każdym tygodniu będą dodawane rysunki w różnych technikach, które możesz wykorzystać jako dobrą inspirację. 

Może interesuje Cię konkretna technika? Równolegle z tą powstaje galeria świetnych rysunków ołówkiem. Sam zobacz, jakie tematy warto zrealizować i jak do nich podejść.

Wybierz interesujący Cię rysunek

Zobacz też!
Rysunek dla dzieci - baba jaga

Pozornie prosty, dziecięcy temat, a ile możesz się z niego nauczyć! Anatomia, cieniowanie, concept postaci, charakterystyczne przedmioty… i sama technika wykonania. Obejrzyj film, jak krok po kroku powstaje rysunek postaci i spróbuj stworzyć własny.

Podziel się z efektami rysunku od podstaw na naszym fb i uzyskaj bezpłatną korektę nauczyciela rysunku:

Rysunek nr 1 - Chata pośród drzew - mistrzostwo cienkopisu

Strona ma zawierać rysunki, z których można się czegoś nauczyć. Zacznę z przytupem. Ten rysunek stworzył mistrz pióra i cienkopisu, Wojciech Domińczak. Na pewno słyszałeś o jego unikalnych pracach, które ciężko kupić. 

Rysunek cienkopisem wymaga wprawy i opanowania ręki. Nie możesz pozwolić sobie na zbyt wiele błędów, tak jak w ołówku, kiedy to masz do dyspozycji gumkę.

Technika, której używa Wojtek, rysując cienkopisem zwana jest żartobliwie “dłubanką”. Zwróć uwagę na krótkie, skośne pociągnięcia widoczne na niebie. Z pozoru panuje w nich chaos, a jednak rysownik prowadził je pod określonym kątem.

cieniowanie cienkopisem

Dla początkującego rysownika może wydawać się niewykonalne. Nie martw się! Nawet Wojciech był kiedyś początkujący 😉. Na powyższym rysunku cienie naniesione cienkopisem są ostre i intensywne. Wyraźnie możesz dostrzec kształt gałęzi na ścianie budynku. 

Jednak, żeby uzyskać taki efekt, nie można od razu nałożyć jednolitej, czarnej plamy, ponieważ już jej nie zlikwidujesz. Musisz stopniowo przyciemniać rysunek. 

Rysunek nr 2 - Budowa stonehenge - zagadkowy krąg

Ta megalityczna budowla budzi zachwyt nie tylko pasjonatów historii sztuki. Precyzyjniej, Stonehenge to kromlech, czyli kamienie ustawione pionowo na planie okręgu. Służył prawdopodobnie jako miejsce kultu i obserwacji Słońca. W Polsce również możesz zobaczyć kromlechy m.in. na Pomorzu.

Tajemniczość kamiennego obiektu artysta podkreślił, stosując technikę rozcierucha. Spójrz tylko na niebo, wydaje się być mroczne, złowrogie przez spowijające je ciemne chmury. Mimo że jest to rysunek ołówkiem, bardzo dużo się na nim dzieje. Oprócz roztartego grafitu (nauczyłam się nim posługiwać podczas kursu na architekturę – serdecznie polecam) rysunek jest prowadzony też zwykłym szrafem, lekko odpuszczony po prawej stronie. 

Jak widzisz, wprawny rysownik po kursie artystycznym jest w stanie narysować każdy temat. To bardzo ważna umiejętność, jeśli bierzesz udział w egzaminie na architekturę. Pojawiają się na nim zadania z wyobraźni, ale też z projektowania i geometrii. 

Rysunek nr 3 - Metropolia w deszczu - wspaniały efekt odbicia

Bardzo rytmiczny rysunek z podkreśleniem pionów przez układ kartki i powtarzalnych elementów takich jak:

  • samochody
  • budynki
  • okna
  • postacie
  • refleksy na ulicy

Zauważ, że mimo narzuconego przez artystę ciągu, rysunek nie jest nudny. Odblask reflektorów przyciąga wzrok i sprawia wrażenie drgania całego dzieła.

Kontrasty i szczególiki - prowadzenie wzroku widza

Po prawej stronie widzisz jasną, a po lewej ciemną, czarną plamę. Działanie na zasadzie przeciwieństwa równoważy rysunek i kieruje wzrokiem widza, który zaczyna wędrówkę od białej części.

Nauka rysunku pozwoli Ci poznać różne chwyty sprawiające, że obraz będzie ciekawszy i świadomie prowadzony. Zobacz, jak sprytnie twórca rozpuścił wieżowce w tle i ku górze. Dało to wrażenie miasta spowitego mgłą, wież znikających w chmurach. Więcej detali znajduje się w 1/3 od dołu. Tam przechodzi Twój wzrok, zaraz po zejściu z jasnej części.

Sprytnie, prawda?

Rysunek nr 4 - Opowieść o kamieniczce - jak tworzyć klimatyczne plansze?

Plansze architektoniczne – nauczysz się je tworzyć na lekcjach rysunku. Jest to niezbędna umiejętność podczas egzaminu na architekturę i samych studiów. Za pomocą planszy opowiadasz o wybranym zagadnieniu. Tu widzisz z pozoru banalny budynek…

sangwina wzmocniła przekaz

Jak się okazuje, odpowiednio dobrana przez artystę technika działa cuda. Ten rysunek wykonano sangwiną, która świetnie oddaje mroczny charakter drewnianej klatki schodowej. Patrząc na rysunek, mam wrażenie, że stoję na skrzypiącej spirali, która wciąga w dół. Do tego minimalne światło wpadające przez okno… Od razu czuć dreszczyk na skórze.

Digital painting - twórz klimatyczne grafiki

Kurs digital paintingu możesz zacząć bez wychodzenia z domu. Stworzyliśmy autorski program nauki rysunku ONLINE. Poszerzaj swoje kompetencje bez marnowania czasu na dojazdy!

Rysunek nr 5 - Z rąk do rąk - dynamiczna kompozycja

Na kursie rysunku jednym z tematów jest studium dłoni i stóp. Po takiej lekcji rysunku, przy każdej postaci bez problemu syntetycznie ukażesz kończyny. Przyznam szczerze, że dłonie mają w sobie coś zmysłowego i przyjemnie się je rysuje. Mogą przyjąć przeróżne ustawienia; od zaciśniętej pięści po splecione palce. Stopy nie są tak wdzięczne, być może przez to, że nie da się ich tak kształtować (?).

Planszę, jaką widzisz na powyższym rysunku, tworzymy m.in. z uczniami kursu na architekturę. Na początku nie musi być ona aż tak zaawansowana. Zaczynamy od prostych ustawień i ogólnych szkiców, a później, np. jako zadanie domowe, można stworzyć coś wystudiowanego. 

Jak światło wpływa na kompozycję?

Rysunek jest tak dynamiczny dzięki ostremu światłu. Dobrze się ono sprawdza przy rysowania studium poszczególnych części ciała, czy martwej natury na kursie na ASP. Zwróć uwagę, że każda dłoń ma pełen zakres szarości; zawiera i czerń, i biel. 

Rysunek nr 6 - W parku miejskim - odwrócenie planów

Malowanie akwarelą to nie lada wyzwanie. Przy tej technice potrzebna jest pokora i cierpliwość. Nie masz nad farbą stuprocentowej kontroli. Przyznają to nawet wybitni akwareliści. Grzegorz Wróbel, którego obraz podziwiasz, to jeden z cenionych malarzy i nauczycieli w DOMINie. Możesz przyjść do niego na kurs malarstwa i też tworzyć wspaniałe dzieła.

Pozornie chciałoby się, żeby to architektura była głównym tematem rysunku. Artysta przewrotnie umieszcza ją w tle, stosując perspektywę powietrzną i malarską. Obraz rozpuszcza się jednocześnie ku górze, jakby nad parkiem unosiła się mgła lub światło utrudniało widoczność. Najbardziej intensywną barwę ma parkowa zieleń i przechadzające się między nią postaci.

Darmowy kurs malarstwa akwarelowego

Nigdy wcześniej nie próbowałeś malować akwarelą? Chciałbyś nauczyć się tej techniki od profesjonalisty? Już dziś możesz odebrać kurs artystyczny.

Rysunek nr 7 - Ponad staromiejską uliczką - zaawansowane ujęcie perspektywiczne

Jak na rysunku pokazać miasto w szerszym ujęciu? Pomocną w tym celu będzie perspektywa z lotu ptaka. Pamiętam, jak jednym z tematów na drugim roku kursu na architekturę było “średniowieczne miasto z lotu ptaka“. Okazało się nie lada wyzwaniem. Rysowanie uliczek miejskich w perspektywie człowieka w porównaniu z nim to nic trudnego. Na co dzień przecież widzisz budynki w takim ujęciu. Również plenerowe rysunki najczęściej wykonujemy z poziomu ulicy.

Podniesienie linii horyzontu ponad połowę kartki zmienia perspektywę. Przychodzi narysować dachy budynków i poszczególne kwartały zabudowy z góry. Musimy pilnować, żeby wyglądało to realistycznie, a nie jak przypadkowo porozrzucane obiekty.

Na tym rysunku możesz zauważyć dwie dominujące świątynie. Ta w tle, na horyzoncie równoważy pracę i pozwala uniknąć monotonnej linii terenu. Dodatkowym mistrzowskim zagraniem rysownika jest podbicie ciemną plamą kościoła z pierwszego planu. Jest ona cieniem na pierzei uliczki i nie zamazuje całkowicie elementów elewacji (okien, balkonów, gzymsów).

Rysunek nr 8 - Samotnia nad potokiem - łączenie technik

Ucząc się rysunku, warto eksperymentować z różnymi technikami. Szukać, zmieniać, badać. Każde narzędzie wymaga od Ciebie innego podejścia do pracy. Mokre techniki wyrabiają pewną, dynamiczną kreskę, ponieważ nie możesz zmazać raz postawionej linii. Dodatkowo uczą cierpliwości, szczególnie podczas cieniowania. Cienkopisem czy długopisem nie zarysujesz zbyt szybko dużej powierzchni. Trzeba to zrobić mniejszymi kreskami lub, najbardziej czasochłonnymi, kropkami.

Kursy artystyczne w szkole rysunku to idealne środowisko, aby wypróbować jak współgrają ze sobą odmienne techniki. Powyższy obraz jest wykonany cienkopisem i kredkami. Jak widzisz, rysownik przyjął największe nasycenie obu narzędzi w dolnej, centralnej części kartki. Pojawiają się tam czerń w formie cieni oraz bardziej zróżnicowane kolory. Zobacz, jak rozpuszcza się walor ku górze. Sosny subtelnie zanikają, niczym zatopione we mgle.    

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish