Motywacja w rysunku – jak znaleźć motywację do rysowania?
Ten artykuł będzie pomagał Ci w najczęstszych sytuacjach kiedy nie możesz się zebrać do rysowania. Pokaże Ci dlaczego nie rysujesz i jak zacząć.
Będziesz miał tu konkretne ćwiczenia do zrealizowania. Zaznaczone będą na pomarańczowo i z napisem w nawiasie kwadratowym [DO WDROŻENIA]
Motywacja do rysowania albo w ogóle o motywacji
Na samym początku trzeba coś powiedzieć o samej motywacji. Są tylko trzy jej rodzaje:
- wewnętrzna
- zewnętrzna
- lękowa
[DO WDROŻENIA] – W spokojnym momencie dnia zadaj sobie pytanie Jaka jest moja motywacja do rysowania? Zewnętrzna, Wewnętrzna czy Lękowa
Motywacja do rysowania zewnętrzna
Mamy z nią do czynienia gdy coś z zewnętrz nas motywuje poniżej masz listę motywatorów zewnętrznych które znalazłem u nas na kursie rysunku:
- Tata mnie zapisał – ma biuro architektoniczne i powiedział że będę pracował u niego
- Koleżanka się zapisała na kurs rysunku a ja razem z nią
- Mama mnie zapisała na naukę rysunku bo nie chce żebym siedział tyle na telefonie
- Chodzę na kurs rysunku bo dostałam Voucher od chłopaka i szkoda stracić kasę
- Rodzice zapisali mnie na wakacyjny kurs rysunku ( lub kurs rysunku w ferie zimowe) żebym się nudziła
Pamiętaj motywacja zewnętrzna zniknie wraz z czynnikiem zmuszającym
Podstawowym czynnikiem w tej motywacji jest słowo “zmusić” “muszę” czyli jest to przykład który nazywa się zewnątrz sterownym.
[DO WDROŻENIA] Przeformułuj sposób myślenia spróbuj znaleźć cel który będzie dla Ciebie atrakcyjny. Choćby nie wiem jak byłby odjechany niech będzie Twój. Nie możesz być osobą zewnątrz sterowną. O wyznaczaniu celów będzie sporo niżej. Łącznie z ciekawymi przykładami.
Ciekawy wywiad z człowiekiem który zajął I miejsce na egzaminie na architekturze:
Jak dostać się na architekturę – porady praktyczne
Motywacja do rysowania lękowa
Ta motywacja jest bardzo skuteczna. Można by powiedzieć najskuteczniejsza. Nie jest jednak najzdrowsza dla naszego zdrowia psychicznego.
- Trzeba się w życiu ogarnąć i coś po liceum robić no i chyba architektura mogłaby być – zapiszę się na kurs na architekturę
- Płacę za lekcje rysunku bo zauważyłam, że jak nie jestem zapisana na żaden kurs rysunku to niewiele robię
- Muszę podnieść swoje kwalifikacje w concept arcie o rysowanie w perspektywie dlatego zapisałem się na kurs na architekturę
- Egzamin na architekturę jest trudny do zdania więc muszę się nauczyć go zdawać
- Idę w lata a zawsze chciałam rysować , jak nie teraz to kiedy
[DO WDROŻENIA]
Motywacja wewnętrzna
Najwspanialsza. Trwała i przyjemna.
A jak jeszcze obłożona dobrze ustawionymi celami to daje mega kopa.
Zacznę od słów Konfucjusza:
“Jeżeli w życiu będziesz robił to to kochasz to nigdy nie będziesz w pracy”
Ja tak mam ucząc w Szkole Rysunku Domin. Nie dość że robię to co chcę, mam kontakt z młodymi ludźmi to jeszcze mi za to płacą!
Przykłady motywacji wewnętrznych:
- W mojej rodzinie sporo osób budowało domy zatrudniając architekta. Nasz dom też był projektowany przez architekta. Uwielbiałam przychodzić i patrzeć na te plany, na postęp w budowie. Już wtedy będąc w szkole podstawowej podjęłam decyzję – będę architektem
- Zgłosiła się do mnie firma Red Bull żeby Domin przeprowadził warsztaty kreatywne. Mogłem wysłać któregoś z moich wykładowców ale jednak uznałem, że to super sprawa – pojadę po kilkunastu miastach w Polsce i obejrzę sobie co nowego się tam buduje. A przede wszystkim przekażę wiedzę którą zdobyłem w ciągu ostatnich lat.
- Byłem kiedyś w studiu tatuatorskim z bratem. On robił sobie tatuaż. A ja patrzyłem jak to wygląda. Chcę tak pracować. W środku dnia wymyślam i rysuję projekty a wieczorem je rysuję.
- Pracowałem w architekturze i bardzo mi się podobało. Równolegle pasjonowała mnie akwarela. Kiedy za jedną akwarelę zacząłem dostawać tyle co za miesiąc pracy w biurze architektonicznym to się zwolniłem. Teraz mam własne studio malarskie i robię kiedy chcę. Jak potrzebuję pospać to śpię do 12:00. Jak mam wyjście po południu ze znajomymi to pracuję od rana. A kiedy pracuję gra moja ulubiona muza, popijam kawkę.
- Uwielbiam światy Fantasy i Science Fiction. Sporo też gram. Dlatego pomyślałem że fajnie by było modelować w 3D figurki do gier. Teraz siedzę sobie wygodnie w domu robię 3D i Digital Painting dla studia w Kalifornii – dostaję stawkę USA a koszty mam Polskie. No i robię to co kocham robić!
[DO WDROŻENIA]
Study Case – Red Bull Doodle art and Domin
Artysta głodny o wiele bardziej płodny
Motywacja rysunkowa a cztery poziomy poznania wiedzy
Na motywację do rysowania ma wpływ także na jakim szczeblu drabinki rozwojowej się znajdujemy.
To są cztery szczeble tej drabinki:
- Nieświadomość rysunkowa – jest motywacja
- Świadomość braków i ogromu wiedzy – motywacja rysunkowa spada
- Świadomość umiejętności – chęć do rysowania bardzo wysoka
- Nieświadomość umiejętności – motywacja jest ale może spadać
te cztery szczeble są tu zapisane ale mogą być błędnie interpretowane. A czwarty punkt to w ogóle jest niezrozumiały. Bo jak można nie być świadomym swoich umiejętności. Wszystko po kolei wyjaśniam niżej. Każdy przypadek będzie zilustrowany opowieścią i/lub rysunkiem takiej osoby. Wszystkie przykłady pochodzą z kursów rysunku które prowadzę. Są to prawdziwe historie.
Szczebel I – nieświadomość co nas czeka.
Przypadek 1
Na naukę rysunku zapisał się Piotrek. Od zawsze chciał być architektem więc wybrał kurs na architekturę.
Kiedy z nim rozmawiałem przez telefon miał blade pojęcie co go czeka. Wyobrażał sobie, że zapisze się do szkoły rysunku. Będzie ładnie rysował i dostanie się na architekturę. Potem będzie projektował wieżowce a ludzie będą mówili
– Oooo! To jest wieżowiec Piotra Zawiślińskiego
Już na pierwszej lekcji rysunku był przypał bo wyjął z plecaka ekierkę, kątomierz, linijkę, cyrkiel.
Obserwowałem go ukradkiem i widziałem jak szybko zaczął to chować gdy się zorientował, że tylko on to przyniósł. No ale przecież gdy ktoś zapisuje się do mnie na naukę rysunku to dostaje maila gdzie wszystko jest wypisane. Tylko że na kurs zapisała go mama. W zapisie podała jego maila a On maila nie przeczytał! Szkoda mi się go zrobiło i przyniosłem mu kartkę B2 i ołówek 2B 🙂
Można konia doprowadzić do wodopoju ale nie można go zmusić żeby się napił
Wielka Idea – Wielka Katedra
Stopiany – rozwiązaniem na wszystko
Niespójność małej i wielkiej agendy = brak motywacji
Lęk przed porażką
Wiara w talent i predyspozycje
KDD – co to jest? I dlaczego jest tak cholernie skuteczne