Trymestr VIII
Jak już wspominałem nie raz, umiejętność przerysowywania ze zdjęć to w 6 stopniowej skali poziomu rysunkowego poziom najniższy lub co najwyżej II jeżeli zrobione jest to bardzo dobrze. Zawsze w takich sytuacjach powstaje pytanie, skoro mamy zrobione zdjęcie to po co je rysować.
Obraz ten zakłóca trochę wykładowca WAPW a prywatnie mój przyjaciel Michał Suffczyński. Zrobione przez niego ołówki czy akwarele to nie tylko przerysowane zdjęcie ale artystyczna interpretacja zaistniałej przestrzeni.
Bo już nawet w XIX wieku uznano że fotografia nie jest sztuką realistyczną! Film “Niesamowity Galeon” jest extra dodatkiem do zajęć.
Można by powiedzieć “ale jak to?”
Fotograf wpływa na to co będzie na zdjęciu! Nie oddaje prawdziwego i bezstronnego obrazu. Komponuje żeby było lepiej. Nakierowuje nas na pewien sposób myślenia. Wybiera godzinę i porę roku do wykonania zdjęcia a aparat służy mu tylko do przeniesienia własnej interpretacji i artyzmu na matrycę. Potem w domu w Camera RAW i Photoshopie jeszcze bardziej podkręci filtrami efekt. To nie jest obiektywna prawda.
Ten trymestr upływa pod hasłem “Maciej” – jedna z najbardziej kreatywnych osób w naszej szkole rysunku.
T 12 (78) Sześcian w kreatywnym otoczeniu
Materiały z zajęć
Zaczynamy kreatywnie!
T13 (79) Kula wpisana i opisana
materiały z zajęć
ciekawostka - red bull doodle art & domin
Z ról zespołowych Belbina jestem kreatorem. (Jeżeli nie wiesz co to są role zespołowe Belbina to warto o tym poczytać)
Chętnie angażuję się w pracę kreatywną. Dlatego nie widziałem dla siebie innych studiów niż architektura bo ze względu na inteligencje wielorakie dość dobrze rozwiniętą mam inteligencję przestrzenną.
I kiedy na szali było ASP vs Architektura – to właśnie ona zwyciężyła. Gdybym miał wybrać drugi raz to też byłaby to architektura!
Pojawiła się opcja żeby wspólnie z Red Bullem zorganizować cykl wyjazdowych spotkań kreatywnych pod hasłem “Red Bull Doodle art & Domin”. I jednym z 20 projektów które zrobiłem była lustrzana kula. Postawiłem ją na chodnika koło Domin Tower – pamiętasz że my nazywamy tak Varso. Zrobiłem zdjęcie a potem narysowałem.
A, że teraz mamy temat o kulach to uznałem że będzie to fajny dodatek.
Materiał premium - "cięta kula"
Geometria z 29.01.2011
Temat : Cięta Kula
Zadanie A
Narysuj kulę o średnicy R. Narysuj jej dwa największe przekroje. Jeden pionowy , drugi poziomy. Oba przekroje są ustawione do siebie pod katem prostym. W przekrój poziomy wpisz trójkąt równoboczny i obetnij kulę po bokach tego trójkąta. Odrzuć skrawki zewnętrzne i pozostaw tylko to co jest w świetle trójkąta. Następnie przetnij to co powstało przekrojem pionowym i jedną część odrzuć. perspektywie narysuj bryłę która przeszła przez te wszystkie transformacje.
Zadanie B
Powtórz wszystkie wymienione wyżej czynności przy założeniu że w przekrój, tym razem pionowy wpisujesz pięciokąt foremny.
Zadanie C
Z zadania A lub z zadania B weź jedną dowolną część i połóż ją największą płaszczyzną na ziemi. Zrób z niej ażurowy pawilon ogrodowy. W najwyższym miejscu pawilon ma mieć 7m. Narysuj obok człowieka dla pokazania skali. Horyzont ustaw 30 cm nad ziemią.
Zaproponuj z jakiego materiału ma być wykonany ten pawilon. Pokaż ideę konstrukcyjną. W rysunku perspektywicznym wyraźnie zaakcentuj połączenia i przekroje poszczególnych elementów nośnych.