jak rysować kwiaty tutorial

Jak rysować kwiaty? – Tutoriale w różnych technikach

Jak rysować kwiaty? To temat, który przyda Ci się do stworzenia upominków od serca dla najbliższych, czy rozluźnienia się po tradycyjnej lekcji rysunku o na przykład geometrycznym temacie.

Przyroda i kwiaty są na tyle wdzięczne, że dają Ci dużą dowolność w czasie tworzenia. Poczujesz czystą przyjemność i relaks.

Zobacz też rysowanie kwiatów w oparciu o dzieła holenderskich malarzy:

https://www.domin-warszawa.pl/rysowanie-kwiatow/

Skrót tematów, które znajdziesz na stronie

Kurs rysunku DOMIN DEMO

Wypróbuj bezpłatnie profesjonalne lekcje rysunku online. Dostęp do unikalnych ponad 3h tutoriali otrzymasz za jednym kliknięciem. Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera.

Jak narysować laurkę dla mamy – jak narysować krokusa

Krokus to kwiat marcowy. Świetnie się nadaje na laurkę dla mamy. W tym akapicie będziesz mieć wytłumaczone jak narysować tego kwiatka. Miej na uwadze to, że kupiony kwiat zwiędnie i uschnie. Narysowany będzie trwał latami. To zdecydowanie lepsze.

Rysunek jako największy skarb dla rodzica

Temat nazywa się laurka dla mamy ale tak naprawdę jest lekcją jak narysować kwiaty. Z mojego doświadczenia wiem, że obdarowanie kogoś rysunkiem ciesz trzy razy bardziej niż żywym kwiatem. Kiedy jeszcze jako student dawałem moim rodzicom czy babciom rysunki traktowali je Oni jak relikwie. Moje wczesne, nieudolne prace, nadal wiszą w domu moich rodziców. Są dla nich największym skarbem. Nawet jak Ci nie wyjdzie to wiedz, że tata czy mama będą zachwyceni takim podarunkiem. A teraz zaczynamy rysować krokusy.

Jak narysować krokusy – przygotowanie narzędzi.

Ten rysunek wykonany został w technice cienkopisu i kredki.

Użyte cienkopisy to UniPin 0.2 i 0.3  Kredki Derwent Artists – jasna zieleń, ciemna zieleń, fiolet, niebieski, żółty, . Oba te narzędzia kupisz na Allegro na sztuki.

Format arkusza A4.

Ja narysowałem to w szkicowniku który potem dałem mojej córce. Stąd na ostatnim obrazku stylizowany na dziecięcy napis

 

Jak rysować kwiaty – krokusy – cz.1

Przy rysowaniu kwiatów posiłkuj się zdjęciami. Nie próbuj rysować kwiatów z głowy. Jeżeli chcesz mieć unikalne zdjęcia co do których nie ma zastrzeżonych praw autorskich wykorzystu obarzki z takich witryn jak:

 • Pexels
 • Pixabay
 • Unsplash

To są darmowe banki zdjęć. Do potrzeb amatorskiego rysowania są wystarczające. Co więcej ja również wykorzystuję je do inspiracji jeżeli jest taka konieczność.

Zaczynam od lekkiego podrysu

Ja osobiście nie robiłem tu podrysu ołówkowego z dwóch powodów:

 • Jestem zawodowym rysownikiem i takich kwiatów narysowałem setki
 • Wiem, że nawet jak lekko zmienię proporcje to nie wpłynie to na odbiór rysunku

Jeżeli Ty jesteś rysownikiem początkującym to zrób podrys ołówkiem. Ale bardzo lekki ponieważ jak za mocno naciśniesz ołówek to powstaną bruzdy których nie przykryjesz kredkami.

Zwróć uwagę jak lekko muskam papier cienkopisem. Cienkopis to bardzo wyrazista technika. Nie da się jej wytrzeć.

Grafit zrysowany do płaskiego

Znasz pewnie ten stan kiedy po dłuższym rysowaniu ołówek czy kredka tracą szpic.  Grafit od pocierania staje się płaski a kreska gruba i ma to swoje zalety. W kolejnej fazie czwartego tutoraiala o rysowaniu kwiatów wykorzystamy takie właśnie rysowanie.

Możesz to zrobić poprze ultralekkie naciskanie kredki nakładając kreski. Może też zastosować technikę pętelkowania. Czyli rysowania malutkich pętelek ale za to wielokrotnie. Wypróbuj te dwie metody na kartce z boku i wybierz te która pasuje Ci bardziej.

Stwórz katalog „Domin – lekcje rysunku” na swoim komputerze i zgraj sobie lekcje.

Szkoła rysunku Domin to masa najróżniejszych kursów stacjonarnych. Nie wszyscy jednak mogą sobie na nie pozwolić. Czy to z powodów finansowych czy też odległościowych. Jak masz do nas 200 km to ciężko będzie Ci dojeżdżać. Z myślą o tych osobach publikujemy dziesiątki darmowych lekcji. Jak dobrze pogrzebiesz tu w naszym serwisie to znajdziesz ich ponad 50!

Warto je sobie zgrać w jedno miejsce i wraca za każdym razem kiedy najdzie Cię ochota. Dlatego zgraj sobie do katalogu na komputerze „Domin-lekcje rysunku” wszystkie materiały.

Ta porada jest o tyle cenna, że zdarzają się awarie serwerów i wtedy cała zawartość znika. Można ją odtworzyć ale jeżeli publikowaliśmy materiały przez 20 ostatnich lat to ich odtworzenie może zająć bardzo dużo czasu.

Gdzie jeszcze są darmowe lekcje rysunku z Domina:

Rysowanie listków kwiata

W kolejnej fazie dochodzą listki. Je akurat rysuje się dłuższymi pociągnięciami. Rysujemy je wzdłużnie – tak, jak kształt listka. Powiększ zdjęcie a zobaczysz że wykorzystałem dwie zielenie – bardziej i mniej jaskrawe. Generalnie jak rysuje się kredkami to nakłada się więcej niż jedną warstwę.

To jest taka ogólna zasada nakładania koloru. Koloru się poszukuje a nie daje prosto z tubki. W naszym przypadku kolory się miesza a nie rysuje jedną kredką.

Dodatkowo w tej fazie wzmocniłem kolor płatków kwiatów. Adekwatnie do wzmacniania całości.

Dodaję cienkopisy i jeszcze wzmacniam kolor

krokus w rysunku dla początkujących krok po kroku

Teraz w tej fazie wzmocniłem kontrasty. Dlaczego tak? Bo ja mam taki styl. Ta strona „jak rysować kwiaty ma być takim forum na którym są różne możliwości.

Ja który piszę tę część artykułu – Wojtek Domińczak –  mam swój styl. Jeżeli spodoba Ci się to jak ja rysuję możesz być moim uczniem. Mam takie swoje wewnętrzne motto 

„Jeżeli chcesz zostać mistrzem, nie idź do mistrza – idź do jego nauczyciela”

Tym wpisem zachęcam Cię do naśladowania mojego stylu i czerpania z niego garściami. Mi wystarczy tytuł „Kreatora Mistrzów”

Jeżeli nie chodzisz na żadne kursy rysunku w Dominie bo mieszkasz daleko to i tak może do mnie napisać na Facebooku z prośbą o wzięcie Cię pod moje skrzydła.

A mój styl polega na tym, że 95% moich prac wykonanych jest w technikach mokrych – cienkopis, długopis, tusz, flamastry.

I w tej fazie dodałem moje charakterystyczne cieniowanie cienkopisem czyli nakładające się kreski.

Jak rysować kwiaty cz. 4 i ostatnia

Doszliśmy do końca tej lekcji rysunku. W tej odsłonie dodałem jeszcze więcej mojego kreskowania.

Jeżeli jesteś początkujący to pomimo tego, że jest to lekcja której rozszerzony tytuł mógłby brzmieć „lekcja jak rysować kwiaty krok po kroku dla początkujących” to jedna rzecz jest tu niepoczątkująca. Jest nią moje doświadczenie rysunkowe. Z czym możesz mieć tu problemy:

 • Lekkość nakładanych kresek – możesz nie mieć jeszcze tak wyćwiczonej pamięci mięśniowej
 • Poczucia gdzie wzmocnić a gdzie odpuścić
 • Umiejętności obserwacji i postrzegania

Na szczęście to przyjdzie z czasem więc nie martw się. Ja zawsze będę polecał w takich wypadkach metodę 5 kropek. Jest to metoda rewolucyjna i na niej opieram też cały system nauczania w szkole rysunku Domin. Oczywiście nie jest to jedyna zasada nauki rysunku w naszej pracowni ale jest jedną z podstawowych.

Krótkie wyjaśnienie słowa “moich” – mam dwie córki i żonę więc im trzem dedykowałem tę laurkę 🙂 Napisałem to w cudzysłowie ponieważ nie są “One” moją własnością a bardzo je kocham.

Mamy dla Ciebie coś jeszcze - dodatkowa lista fajnych inspiracji rysunkowych i lekcji artystycznych

Rysuj z nami! - Drewniany domek - #speeddrawing11

Jeśli masz ochotę na odskocznię od rysowania kwiatów, polecam Ci nasz szybki kurs rysunku kredkami. Serię #speeddrawing przygotował DOMIN Wrocław, jedna z filii naszej szkoły. Serdecznie zapraszam Cię na ich kanał, gdzie znajdziesz odpowiedź na pytanie “Jak rysować…?” praktycznie wszystko.

Co znajdziesz w filmiku? [SKRÓT]

Lekcja rysunku “Drewniany domek” to podsumowanie kilku tematów, m.in.:

 • perspektywy,
 • zieleni,
 • architektury,
 • faktur i materiałów.

W tym przykładzie głównym zagadnieniem będzie stara drewniana architektura w ciekawym otoczeniu. Rysunek fioletową kredką stworzyła nieoceniona Agata.

Jak rysować starą chałupę krok po kroku

 1. Rysunek oprzemy o początkowy szkic kilku brył jak podczas kursu na architekturę. Parę graniastosłupów i stworzysz zarys starej chałupy.
 2. Najpierw wyznacz horyzont i wybierz z jakiej perspektywy chciałbyś, aby obserwator oglądał Twój rysunek. Agata posłużyła się perspektywą człowieka. Jest ona o tyle wygodna, że głowy większości ludzi znajdują się mniej więcej na horyzoncie. Poza tym, gdy oglądamy pracę wydaje nam się, że uczestniczymy w przedstawionej scenie.
 3. Aby znaleźć wysokość chałupy, odnieś ją do wysokości człowieka. Zwróć uwagę czy skala budynku jest prawidłowa, wspomagając się wielkością drzwi.
 4. Po ustaleniu geometrii domu kolej na otoczenie.  W jego skład wejdzie przyziemie, drzewo i tło.
 5. Kiedy “ramy rysunku” będą gotowe, czyli cała geometria okaże się dla Ciebie satysfakcjonująca, zacznij zagęszczać detal. Działanie podzielone na fazy ułatwi Ci wprowadzanie zmian w rysunku.
 6. Kredka jest trudnościeralna, więc trzymaj ją dość daleko od zaostrzonej końcówki. Dzięki temu Twój rysunek od podstaw będzie lżejszy.
 7. Następną fazę czyli walor zacznij nakładać od głównego tematu. Aby było efektowniej, przemyśl, z której strony pada światło. W pracy Agaty ze Szkoły Rysunku drzewo rzuca cień na chatkę, wydobywając faktury i zakrzywienia na drewnie oraz podkreślając trójwymiarowość budynku.
 8. Jako artysta masz ten przywilej, że sam kreujesz jak odbiorca postrzega Twoje dzieło. Możesz pokusić się o rozpuszczanie waloru po bokach. Do Ciebie należy decyzja, gdzie patrzy obserwator rysunku. Pragnąc skoncentrować jego spojrzenie na chałupie – rysujemy ją mocniej. W tym przypadku drzewo naszkicujemy lekko. Pamiętaj, że:

Nie obserwator ma się zastanawiać gdzie patrzeć.

Darmowy kurs malarstwa akwarelowego

Poznaj tajniki malowania akwarelą od podstaw! Kurs stworzył Grzegorz Wróbel, znakomity polski akwarelista. Zupełnie za darmo dowiesz się:
- co będzie Ci potrzebne do namalowania pierwszej akwareli
- jak posługiwać się technikami malarskimi
- jak sprawić, żeby malowanie akwarelą było przyjemnością

SPEŁNIJ MARZENIA JUŻ DZIŚ!

To niepowtarzalna szansa na dożywotni dostęp do kursu malarstwa akwarelowego. Wystarczy, że zapiszesz się do naszego newslettera. My w odpowiedzi prześlemy link do kursu.
ODBIERAM HASŁO

Sprawdź więcej wskazówek jak rysować - od najlepszych nauczycieli w kraju

Przeprowadziliśmy wywiad z mentorami naszej Szkoły Rysunku i nie tylko. Spod ich skrzydeł wyszli wybitni artyści w wielu dziedzinach sztuki. Teraz to Ty możesz poznać sekret na sukces i sam stać się wpływowym twórcą. Kliknij:

https://olado.eu/pl_pl/nauka-rysunku-21-porad-od-najlepszych-nauczycieli/?v=9b7d173b068d

Słoneczniki w wydaniu digital painting

lekcję rysunku przygotowała dla Ciebie Lea Jurek, studentka WAPW. Działa ona prężnie nad rozwojem Koła Naukowego Architektury Kryzysu Klimatycznego, zatem temat natury i środowiska jest jej bliski. Możesz wykorzystać poniższy rysunek od podstaw jako inspirację do własnego projektu, rysując logo, działając w concept arcie.

Jak rysować szkic kwiatów?

1. Szkic: wstępne określenie proporcji elementów i kompozycji. Narzędzia używane do szkicu mogą być dowolne, ponieważ nie będzie on widoczny na efekcie końcowym rysunku, polecam jednak wybrać cienki pędzel który będzie reagował na nacisk rysika. Ja korzystam z programu Procreate i do szkicu użyłam narzędzia Procreate pencil.

Korzystaj z inspiracji w naturze

Jak widzisz rysunek od podstaw to nic skomplikowanego. W rozpoczęciu pracy pomaga zdjęcie referencyjne, na bazie którego wykonasz podrys, a w kolejnych fazach zainspirujesz się kolorami. Nauka rysunku z natury lub ze zdjęcia to wartościowe działanie nie tylko dla początkujących, lecz również zaawansowanych artystów. Dzięki temu utworzysz w swojej głowie “katalog inspiracji i przykładów”, które będziesz mógł wykorzystywać, tworząc kolejne rysunki kwiatów.

Poczuj luz i daj się ponieść sile rysika

Podrys Lei jest swobodny i zamaszysty. I tak też działaj! Luźna ręka pozwoli Ci uzyskać płynne i dynamiczne linie najczęściej spotykane w naturze. Śmiało korzystaj podczas tego kursu artystycznego z wolności, którą daje temat “Jak rysować kwiaty?” Zatem, podążając za stylem autorki, okręgami zaznacz sobie kształty środków i końcówek płatków kwiatów. Dalej wpisz w nie poszczególne elementy.

Na to wcześniej nie zwracałeś uwagi!

Zwróć uwagę na miejsce, do którego przyczepia się łodyga. Może w rysunku dla dzieci nie miałoby to aż tak dużego znaczenia. Choć notabene najmłodsi są często znakomicie uważnymi obserwatorami. Główka kwiatu wygina łodygę poprzez swój ciężar i w specyficzny sposób ustawia się frontem do łodygi. Dlatego słonecznik sprawia wrażenie nabitego na patyk kwiatka, jaki często możesz zauważyć w dziecięcych rysunkach.

Jak rysować kwiaty - lineart, czyli magia digital paintingu

2. Lineart: na bazie szkicu rysujemy docelowe „czyste linie”, które będą widoczne na efekcie końcowym. Używam do tego pędzla tinderbox, który jednocześnie nadaje liniom lekką teksturę. Ponownie może to być jakikolwiek pędzel o stosunkowo cienkiej linii i reagujący na nacisk. Warto też posiłkować się gumką aby wygładzać linie.

Gdyby w tradycyjnym rysunku ołówkiem podobne działanie było możliwe… Oczywiście jest alternatywa poprawienia szkicu długopisem, czy inną mokrą techniką i przetarcia gumką chlebową.

Czy widoczny szkic zawsze jest nieestetyczny?

W digital paintingu przez praktycznie bezkarną możliwość edycji i poprawiania błędów oraz pracy na warstwach, czystość linii nabiera innego znaczenia. Wcześniejszy szkic znika całkowicie w akurat tej konwencji rysunku. Wszak estetyka szkicu ołówkiem sama w sobie jest również intrygującym środkiem wyrazu.

Nakładanie kolorów od spodu - niczym malarstwo na szkle

3. Blokowanie kolorów: tworzymy warstwę pod warstwą z lineartem i wybieramy duży, kryjący pędzel (ja użyłam areografu twardego). Tworzymy osobne warstwy dla każdego koloru: płatki, środek i liście obu kwiatów będą na osobnych warstwach. Dodatkowo warto zgrupować na początku poszczególne warstwy obu kwiatów dla porządku w warstwach.

Praca na warstwach w programach do digital paintingu lub innych działań z grafiką jest prosta i bardzo intuicyjna. Wystarczy, że kilka razy przebrniesz przez proces nauki rysunku, a będziesz posługiwał się warstwami automatycznie.

Jak rysować kwiaty - zainspiruj się fowizmem

Pierwsze warstwy koloru, które nałożymy podczas naszego kursu rysunku kwiatów będą czyste i jednolite. To trochę jak podkład malarski, chociaż w tym przypadku będzie on o wiele trwalszy i bardziej podatny na edycję niż akryl. Forma linearnej, płaskiej plamy barwnej była używana przez artystów chociażby w fowizmie. 

FOWIZM - Warto wiedzieć!

Fowizm jako nurt w historii sztuki rozwinął się we Francji na początku XX wieku. Dzieła artystów tej epoki charakteryzuje żywa, oderwana od rzeczywistości kolorystyka i deformacja rysunku. Malarze posługiwali się płaską, czystą plamą koloru bez modelunku światłocieniowego. 

fowizm obraz przykład

Światłocień w digital paintingu - sprytna metoda

4. Cienie rzucone: tworzymy nową warstwę nad warstwą z płatkami, ale pod liniami, i robimy z niej maskę przycinającą - dzięki temu będziemy mogli malować tylko w obrębie plamy z płatkami. Wybieramy ciemniejszy odcień żółtego i za pomocą kryjącego pędzla (ja w dalszym ciągu używam areografa twardego) nakładamy plamy koloru, a następnie kształtujemy je za pomocą gumki i rozcieramy za pomocą narzędzia smużenia.

Jak rysować kwiaty? - użyj maski przycinającej

Maski przycinające w Photoshopie i, w tym przypadku, w Procreate to kolejne narzędzie zmieniające życie nie tylko studentów WAPW. Jak wspaniale jest kolorować obszar bez frustracji sprowokowanej wyjeżdżaniem poza krawędzie (co występuje nie jedynie w rysunku dla dzieci). Między innymi z powodu wygody i szybkości działania, malarstwo cyfrowe cieszy się tak dużym rozpowszechnieniem.

Stwórz tło nie ingerując w pierwszy plan obrazu

Czuję, że Twojemu rysunkowi z tego kursu malarstwa przyda się tło. Kwiaty nie lubią być zawieszone w błękitnej próżni, nie sądzisz? 😉 W tym przypadku Lea posłużyła się szerokim pędzlem, malując niezobowiązujące kształty, które przypominają kwiaty.

5. Na samym spodzie tworzymy warstwę nakładając proste plamy koloru, a następnie wybieramy efekt rozmycia gaussowskiego.

W programie masz do wyboru różne rodzaje rozmycia. Wypróbuj każde z nich, aby przekonać się jak wyglądają. Na tym polega działanie w szkole rysunku. Badasz rozmaite funkcje danego narzędzia, aby poznać jego możliwości.

Urozmaić światłocień

6. Cienie rdzeniowe, światło odbite: nad warstwą z cieniami rzuconymi tworzymy kolejną warstwę i również robimy z niej maskę przycinającą. Dodajemy ciemniejsze partie cieni (cienie rdzeniowe) oraz plamy kolorów światła odbitego (pomarańczowy i zielony).

Cieniowanie polega na nałożeniu kilku warstw różniących się walorem. Możesz poznać tajniki światłocienia podczas wakacyjnego kursu rysunku. Szczególnie widoczne będzie to w barwnych technikach jak kredki, akryl, akwarela. Podczas rysunku ołówkiem przywykamy do monochromatyzmu narzędzia, który ułatwia nam pracę nad cieniami.

Teraz wskoczysz na wyższy poziom. Tak jak na kursie malarstwa, cieniujemy, różnicując odcienie, temperaturę i nasycenie barw. Nałożyłeś już bazę pod światłocień. Teraz dodajemy:

 • cienie rdzeniowe – tuż przed zakończeniem danej płaszczyzny, najciemniejsze bezpośrednio przed światłem odbitym. Na ich podstawie widzisz, gdzie zagina się płatek i środek kwiatu.
 • światło odbite – to promieniowanie od oświetlonego otoczenia, innego przedmiotu w pobliżu naszego kwiatka. W tym przypadku światło odbite na jednym płatku pochodzi od sąsiadującego płatka. Jest ono też widoczne w środku słonecznika.

Skupmy się na różnicy między kwiatkiem już wycieniowanym i tym jeszcze sprzed ingerencji. Drugi płaski i bez wyrazu. Takim, z pozoru, niewielkim dodatkiem kilku pociągnięć o rozmaitych barwach podbiłeś świetlistość i realność rysunku cyfrowego.

Jak rysować kwiaty? - dopasuj kolor konturów

7. Kolorowanie lineartu: w ustawieniach warstwy z lineartem wybieramy „blokadę kanału alfa”. To pozwoli tam malować tylko po liniach. Dobieramy kolor linii tak, żeby był jak najbardziej neutralny i nie za mocny dla użytych w słonecznikach kolorów (ja wybrałam brązowy). W miejscach gdzie płatki są ciemne nakładamy ciemniejszy odcień, a w oświetlonych miejscach jasny odcień żółtego.

Różnica między liniami o jednym odcieniu ciemnego brązu, a dopasowaną do światłocienia obwódką kwiatu jest niebywała. Wszak w naturze nie występują kontury, o których również słyszałam podczas kursu rysunku w ferie jako elemencie do uniknięcia. Aczkolwiek rysując, posługujemy się pewnymi konwencjami wizualnymi. Czasem, żeby uzyskać zamierzony efekt, na przykład wzmocnić widoczność danego elementu, zamiast kontrastu, używamy konturu.

Lea w swojej pracy również zdecydowała się na nieukryty lineart. Przez to jej rysunek kwiatów nie wygląda jak znane z historii sztuki dzieła realistów. Przypomina konceptualną grafikę o indywidualnym charakterze. Tak, jak to robią profesjonalni artyści.

8. Światło: w oświetlonej części kwiatu nakładamy plamy odcieni żółtego jaśniejszych niż kolor bazowy w taki sam sposób jak cienie rzucone: plamy koloru kształtujemy za pomocą gumki, a następnie rozcieramy narzędziem smużenia.

Wolisz namacalność farb czy wygodę w digital paintingu

Zamiast wymazywać ołówek, aby odkryć biel kartki, będziemy jak podczas kursu na ASP dodawać kolejne warstwy. Na szczęście na ekranie nie powodują one zwiększenia jego grubości. Kolor światła stworzysz łatwo (bez konieczności wyciskania i mieszania farb z tubki😉), pobierając pipetą barwę płatków i modyfikując nieco jej odcień. Możesz, oprócz rozjaśnienia, zmienić jego temperaturę.

Dodaj strukturę odpowiednimi narzędziami

9. Środki kwiatów: tworzymy maskę przycinającą dla warstwy z brązową plamą dla środka oraz wybieramy pędzel, który będzie naśladował teksturę nasion słonecznika. Ja wybrałam pędzel campagnia. W zaciemnionej części używamy ciemniejszego odcienia brązowego wpadającego w zieleń, a przy oświetlonej jaśniejszego odcienia wpadającego w pomarańczowy.

Gdyby to było tak proste w tradycyjnym malarstwie… Teraz pewnie uczestnicy kursu na ASP łapią się za głowę😂. Chociaż obie techniki mają swoje zalety oraz wady. Kiedy  poszukujesz odpowiedniego rodzaju pędzla, pracując na płótnie, możesz także bawić się sposobem jego ułożenia. Aczkolwiek mając do wyboru tak wiele opcji w Procreate bez problemu znajdziesz satysfakcjonującą.

Jak rysować kwiaty? Zastosuj analogię

10. Tymi samymi metodami wykańczanym drugi kwiat.

Żeby to ćwiczenie w naszym kursie artystycznym przyniosło Ci szybsze efekty, działając na drugim słoneczniku, odtwórz kolejne etapy procesu rysowania kwiatów z pamięci. Przecież w digital paintingu zawsze możesz cofnąć wybrane kroki lub usunąć warstwę.

Po ukończeniu pracy nad drugim kwiatem sprawdź się. Trochę jak w szkole rysunku😉. Wróć do tutorialu, zobacz, czy nie pominąłeś jakiegoś kroku i w razie potrzeby skoryguj obraz.

KURS RYSUNKU = DOMIN

Rysunek kwiatów w magicznej konwencji?

11. Efekty świetlne: używając pędzla imitującego błysk światła dobieramy bardzo jasny odcień żółtego (wpadający w biały) oraz nanosimy go na najbardziej rozświetlone fragmenty płatków oraz lineartu. Na koniec scalamy ze sobą wszystkie warstwy i wybieramy efekt „rozświetlenie”, który nada kwiatom świetlistości. Na koniec wybieram pędzel „poświata” i dodaję migoczące elementy świetlne, zmniejszając lekko przezroczystość pędzla.

Skoro działasz jak prawdziwy artysta, niczym podczas naszego kursu na ASP, w Twoim rysunku nie mogłoby zabraknąć urozmaicających smaczków. Lea wybrała iskierki, które niczym pył dzwoneczka wywołują wrażenie przeniesienia się do krainy wróżek. Możesz to również skojarzyć z nawiązaniem do słonecznika – kwiatu słońca. Na wzór tej ważnej w Układzie Słonecznym gwiazdy, kwiaty emitują promienie i bliki światła.

To już koniec! Jak ujednolicić rysunek?

12. Na koniec używamy efektu dopasowania „balans kolorów” aby dostosować kolory wedle naszych upodobań oraz efektu „Krzywe” aby zwiększyć kontrast.

Podobnie jest podczas obróbki zdjęć. Gdy już wykonasz satysfakcjonujące kroki, na całą fotografię nałóż wybrany efekt. Dzięki temu światło i kolory będą dopasowane. Unikniesz wrażenia oświetlenia przez różne źródła światła, zbyt ciepłych lub zimnych barw w niektórych miejscach. To się może zdarzyć, kiedy np. zmieniasz kolor.

Ostatecznie nałożony filtr pozwoli ci także zadecydować o wrażeniu, jakie Twój rysunek ma wywoływać na widzu. Możliwe, że chciałbyś nieco wzmocnić kontrast, przyciemnić jakieś obszary. To idealny czas na tego rodzaju działania. Jeśli brałeś już udział w wakacyjnym kursie rysunku, zapewne znasz najskuteczniejsze metody wpływania na odbiór rysunku.

Lekcja jak rysować kwiaty pomogła CI?

Jeśli ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny,  będę wdzięczna, gdy podzielisz się nim z innymi😊. Być może także potrzebują darmowej inspiracji do stworzenia intrygującego dzieła. Zalinkuj, proszę, na swoim blogu lub stronie, albo udostępnij artykuł na facebooku:

Z chęcią przeczytam również o Twoich refleksjach na temat rysowania kwiatów, ulubionych technik w do tego motywu. Napisz, proszę, co leży Ci na sercu w komentarzu.

Skorzystaj z bestsellerowego kursu

zimowa dzwonnica akwarela

Kurs rysunku w ferie

Sam wybierasz na jakie zajęcia chcesz uczęszczać. Dwa tygodnie codziennego kursu artystycznego to najlepszy sposób na widoczne postępy!

wakacyjny kurs rysunku

Wakacyjny kurs rysunku

Rozpocznij przygotowanie do egzaminów już w wakacje i nie martw się tym w czasie roku szkolnego. Przyjdź również jako hobbysta, żeby spełnić swoje marzenia!

kurs rysunku na architekturę

Kurs na architekturę

Dzięki lekcjom dostaniesz się na upragnione, prestiżowe studia. Ponadto egzamin nie będzie dla Ciebie wyzwaniem a czystą formalnością.

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish