Jak nauczyć się rysować

Jak nauczyć się rysować czyli nauka rysunku dla początkujących - krok po kroku

Jak nauczyć się rysować – pytają początkujący? Jak podejść do nauki rysunku krok po kroku żeby zrobić trwałe postępy? 

W tym artykule będzie właśnie o tym! Dowiesz się jaką strategię przyjąć. Znajdziesz całą masę lekcji rysunku tłumaczonych krok po kroku. Z lekcją najważniejszą: 

Obecnie nie jest problemem znalezienie darmowych lekcji rysunku. Problemem jest znalezienie czasu i wytrwałości!

My w Szkole Rysunku Domin mamy na to określenie – WUS – Wytrwałość Upór Samodyscyplina. Za  tymi słowami kryje się cała struktura nauczania rysunku oparta na ćwierć wieku obserwacji i doświadczeń w prowadzeniu kursów artystycznych. To co da się wytłumaczyć na łamach tego artykułu to dokładnie wytłumaczymy.

Spis treści - przejdź do najbardziej interesującej cię treści albo scrolluj w dół

Kurs rysunku demo w wersji on-line na naszej platformie Video

jak nauczyć się rysować? - odbierz darmowy dostęp do lekcji na naszej platformie

Wystarczy, że wjedziesz w link niżej a będziesz mógł dołączyć do darmowego kursu rysunku on-line. Dostęp jest dożywotni! Jak nauczyć się rysować - zacznij od przerobienia załączonych tam lekcji.

Czy mam talent? czy nauczę się rysować?

Naszym mottem jest:

Talent nie istnieje!

Dodatkowo rozwinięciem tego niech będzie:

Każdego nauczymy rysować

Teraz garść przemyśleń:

 • Jeżeli uważasz że talent istnieje to zdefiniuj go proszę! 
 • Potocznie mówi się ,że ten ma większy talent a ten mniejszy – czyli daje się stopniować. Jeżeli daje się stopniować to podaj jak mierzyć talent w liczbach i jednostkach.
 • Gdyby talent istniał to po cóż  by były Akademie Sztuk Pięknych lub Wydziały Architektury? Artyści i architekci w pewnym momencie “stawaliby się” twórcami.
 • Otóż w potocznym rozumieniu Talent to coś co można by było określić “iskrą Bożą” “Darem opatrznościowym”. Niestety ludzie częścięj stosują go w negatywnym znaczeniu – nie mam talentu. Po co? Bo to przenosi odpowiedzialność za lenistwo gdzieś poza nas. Poza nasze chciejstwo. Nic nie robię w tym kierunku bo “Nie mam talentu”
 • Ale sprawa nie jest tak oczywista żeby tylko powiedzieć “Talent nie istnieje” W rozumieniu z akapitu wyżej – tak, taki talent nie istnieje. Ale są predyspozycje. 
 • Przez lata obserwacji uczniów widziałem, że ktoś lepiej widzi przestrzeń a ktoś lepiej rysuje postacie. Ktoś lepiej operuje kolorem a ktoś lepiej operuje metaforą.
 • Czyli podsumowując. Rysować może każdy – ale będzie dobry w tych dziedzinach w których ma predyspozycje. Dlatego należy szukać i testować a na koniec wybrać to co nas kręci bardziej. Najczęstszy podział w nauce rysunku jest na “Kurs na architekturę” vs “Kurs na ASP“. W tym pierwszym trzeba mieć predyspozycje do widzenia przestrzeni a w tym drugim mieć te inteligencje wielorakie które dają “artyzm”. My w Szkole rysunku Domin w trakcie zajęć staramy się wyłapać kto powinien iść gdzie. To jednak trwa w czasie. Ale mamy też oparte na tym sposoby rozwijania predyspozycji chociażby jak – KDD- Kreatywna Dziesiątka Domina.

Zobacz nasz film z yt nauka rysunku na podstawie drewnianej cerkwii

Jakie materiały plastyczne będą Ci potrzebne

Jak nauczyć się rysować - przerób te 20 lekcji rysunku

Nauka rysunku lekcja 1 - jak narysować drzewo liściaste - klon

Rysowanie  ładnych drzew bywa zmorą wielu początkujących rysowników. A zupełnie niesłusznie.  Drzewa to fajny temat rysunkowy ponieważ proporcje nie muszą być jakość szczególnie przestrzegane. Jak kilka gałęzi narysujesz inaczej to nadal będzie ok.  Gdy rysujesz komuś portret i przesuniesz oko to będzie źle. Dlatego oswój się z rysowaniem drzew. Nauka rysunku dla początkujących i to krok po kroku może zacząć się od tego tematu.

jak rysować drzewo

Nauka rysunku lekcja 2 - jak narysować zwierzę - jak narysować ptaka - kruk

W tej rysunkowej lekcji zapoznasz się z inną techniką – Cienkopisem. Jest to technika bardzo wyrazista operująca mocnym kontrastem. Jest też trudniejsza od ołówka ponieważ nie da się wytrzeć pomyłki. Na szczęście ten temat jest na tyle łatwy, że można uchybienia zaczernić 🙂

jak narysować ptaka

Link do lekcji jak narysować ptaka :

https://domin.pl/jak-narysowac-ptaka-kruk/

Nauka rysunku lekcja 3 - jak narysować łódkę i odbicia

Drugi z tematów cienkopisowych to narysowanie łódki na morzu. Tu będziemy mówić o innym rodzaju kompozycji – kompozycji otwartej. W lekcji wyżej mieliśmy do czynienia z kompozycją zamkniętą. 

Fajnym wyzwaniem w tym rysunku jest poradzenie sobie z proporcjami kadłuba.

jak narysować łódkę

zobacz jakie korzyści dajesz nauka rysunku w dominie. tego nie zaoferuj ci nikt inny

Nauka rysunku lekcja 4 - jak narysować metal - kafetera

Martwa natura! Ta lekcja rysunkowa wprowadzi cię w świat rysowania przedmiotów z natury. Zaczniemy sobie od pojedynczego przedmiotu.  

Jako pierwsze w tym kursie rysunku on-line bierzemy rysowanie metalu. I to jeszcze takiego połyskliwego. Jak się tego nauczysz to Twoje prace będą niezwykle efektowne. A tematem będzie kafetera w której robimy sobie kawę w naszej szkole rysunku. 

Nauka rysunku lekcja 5 - prosta architektura ołówkiem

Na tym ujęciu masz jakiś ganek śródziemnomorski. Jest on wykonany w perspektywie czołowej zwanej też perspektywą jednozbiegową. Tylko popatrz gdzie zbiegają się kamienie chodnika przed tym domem – w jednym punkcie.

Takie ustawienie perspektywy w tym temacie jest sporym ułatwieniem dlatego ten temat znalazł się w zakresie “łatwych rysunków”

Klikając link pod spodem przejdziesz na lekcję gdzie wszystko będzie wyjaśnione krok po kroku – jak na lekcje rysunku dla początkujących przystało!

jak rysować architekturę

ściągnij sobie wszystkie te lekcje na dysk do katalogu "domin - lekcje rysunku" na innych podstronach znajdziesz całą masę innych tutoriali

Nauka rysunku lekcja 6 - jak rysować architekturę - dom na wzgórzu

Z tą lekcją rysunku podnosimy trochę poprzeczkę ale tylko trochę. Prezentowany dom jest w perspektywie dwuzbiegowej. Poza tym wykorzystuje kolejny motyw kompozycyjny rodem z fotografii – siatkę kompozycyjną i naprowadzenie.  Jest tutaj też bogate przyziemie. To będzie fajny temat szczególnie dla kandydatów na architekturę. Potraktuj to jako rozwinięcie swojego kursu na architekturę.

Jak rysować architekturę bezpośredni link do tutoriala:

Jak rysować architekturę

Jak rysować architekturę w krajobrazie

Nauka rysunku lekcja 7 - jak rysować dłonie i stopy

Kolejny żelazny punkt każdej nauki rysunku – studium dłoni i stóp. Jest to preludium do rysowania całej postaci ludzkiej.  Autorka tego tutoriala ukończyła ASP dlatego jest w nim wiele wrażliwości. Jeżeli nie wiesz czy wybrać kurs na ASP czy kurs na architekturę to przeczytaj ten poradnik:

Jak wybierać kurs rysunku? Kurs na ASP czy kurs na architekturę?

jak rysować dłonie
Jak rysować dłonie ołówkiem

Nauka rysunku lekcja 8 - Narysuj zamek średniowieczny

Było coś związane z kursem na ASP to teraz coś z kursem na architekturę. Jak narysować zamek średniowieczny – a tak naprawdę jak rysować bryły geometryczne z których taki zamek się składa. Czyli Twoje kompetencje w rysowaniu perspektywy znów wzrosną.

jak narysować zamek - łatwe rysunki
Jak narysować zamek

Nauka rysunku lekcja 8 - Jak rysować szkło w martwych naturach

Nauka rysunku dla początkujących to też nauka faktur materiałowych. Warto je ćwiczyć jako oddzielne studium artystyczne. Tutaj masz przykład jak nauczyć się rysować szkło.  Do tej lekcji rysunku będziesz potrzebować kartki papieru i ołówka. Kartka papieru może to być zwykły arkusz A4.  A jaki ołówek wybrać – doradzą Ci specjaliści z Kontrastowni  w tym artykule: Jaki ołówek wybrać do rysowania

Materiały do tego ćwiczenia znajdziesz w Lekcji 9 – Jak narysować szkło

Jak narysować szkło

Nauka rysunku lekcja 10 - Rysowanie architektury w perspektywie - Carcassonne

Jak nauczyć się rysować w perspektywie

Tym razem nauczysz się bardzo ważnej zależności – otóż w jednej przestrzeni może być wiele punktów zbiegu. Horyzont jeden ale poszczególne elementy rysunku mogą mieć własne punkty zbiegu. W odróżnieniu od prezentowanej wyżej lekcji – Jak narysować zamek średniowieczny  ( a tak w ogóle jak klikniesz w ten link to przeniesiesz się na jeszcze inny artykuł w tym temacie) tutaj perspektywa będzie jeszcze bardziej skomplikowana. Ale bez obaw – tylko trochę bardziej.
Jak narysować średniowieczne miasto ołówkiem
Jak narysować miasto średniowieczne

Nauka rysunku lekcja 11 - Jak rysować drzewo liściaste i krajobraz w tle

I tu znowu idziemy o krok dalej. Na samym początku tego kursu rysunku online mieliśmy do narysowania pojedynczy klon. W tej odsłonie dostajemy lekcję jak narysować drzewo liściaste + jak narysować krajobraz. Obok drzewa pojawia się wszystko co w głębi aż po horyzont.  To jest świetna lekcja dla kandydatów na architekturę krajobrazu. W linku niżej opiszemy też sporo o studiowaniu tego kierunku.

jak narysować ładne drzewo
Jak narysować ładne drzewo ołówkiem

Jak nauczyć się rysować - 11 porad szkoły rysunku domin

Poniżej masz dokładny przepis  jak nauczyć się rysować. Przeczytaj to uważnie i stosuj a wtedy nauka rysunku będzie przyjemnością.

 1.  Wygospodaruj stały czas na naukę rysunku. Niech będzie to stała pora
 2. Zacznij od podstaw oraz korzystaj z klasyki – martwa natura , postać , perspektywa
 3. Korzystaj z darmowych lekcji rysunku 
 4. Jeżeli chcesz szybkich postępów zapisz się na kurs rysunku stacjonarny
 5. Miej mentora który skoryguje Twoje błędy
 6. Korzystaj ze sprawdzonych książek – na półkach w księgarniach jest masa książek które bardziej przeszkadzają niż pomagają
 7. Jak możesz stosuj zasadę 5 kropek – to da najwięcej.
 8. Wiedz, że tylko ciężka praca przyniesie efekty. 10.000 godzin – a może równik?
 9. Nie zasłaniaj się brakiem talentu – Talent nie istnieje – ale podążaj za głosem wewnętrznym
 10. Postaw sobie za cel osiągnięcie tego co osiągnęli inni – Poniżej masz 10 przykładów osób które zaczęły od kursu rysunku od podstaw i krok po kroku pięły się w karierze twórczej
 11. Polecamy zewnętrzną platformę artystyczną – OLADO – tam możesz kupić sobie lekcje rysunku on-line w korzystnych cenach. Możesz też wybrać sobie tylko to co aktualnie cię interesuje. Dostęp masz dożywotni i możesz odpalić sobie lekcję kiedy chcesz i ile razy chcesz!  https://olado.eu/pl_pl/

Nauka rysunku lekcja 12 - Mistrzowskie operowanie światłocieniem - Włoska uliczka

Operowanie światłocieniem to podstawa nauki rysunku. Bez światła i cienia mamy tylko namiastkę sztuki. W tym konkretnym przykładzie pokazujemy pewną unikalną formułę zwaną Wycieruchem. Jest to nazwa własna stylu który wypracowaliśmy w szkole rysunku Domin ponad dwadzieścia lat temu. Dokładnie trudno stwierdzić czy  było to na lekcji rysunku 15 Października 2000 roku czy a Kwietniu 1999. Nie mniej od tamtego czasu jest to bardzo często wybierana technika. Jej sekret tkwi w … rozcieraniu grafitu ołówkowego w odpowiedni sposób. Tutaj zdradzamy część sekretów jak to robić.

jak narysować ulicę w perspektywie
Jak narysować ulicę w perspektywie

Nauka rysunku lekcja 13 - Jak rysować postać ludzką

Jak nauczyć się rysować postacie?

To obok rysowania martwych natur jest najważniejsza z umiejętności. Postać ludzką powinno rysować się z natury. Ale na stronie internetowej nie da się tego przeprowadzić 😉 Dlatego tutaj damy tylko wytyczne i porady. Jest też oddzielny artykuł na ten temat na naszej stronie:

Jak narysować człowieka?

oraz zbieżny z tą tematyką :

Jak narysować portret?

Oba warto odwiedzić i przeczytać. W obu przypadkach warto też zgrać sobie materiały do katalogu na kompie: “Domin – lekcje rysunku” Tak żeby mieć wszystko w jednym miejscu. Poza tym nigdy nie wiadomo czy te materiały będą publikowane w przyszłości.

Jak narysować postać ludzką

Nauka rysunku lekcja 14 - Jak rysować drzewo iglaste - Sosna

Ostatni z lekcji dotyczącej rysowania zieleni i krajobrazu czyli “Jak nauczyć się rysować drzewo iglaste” Daliśmy aż tyle materiałów do lekcji o drzewach ponieważ mało jest tego w przestrzeni internetowej. Taki temat jest też ukłonem dla kandydatów na architekturę krajobrazu ponieważ większość portali olewa tę grupę rysowników. A to duży błąd.

Jak narysować sosnę ołówkiem
Jak narysować sosnę ołówkiem

nAUKA RYSUNKU LEKCJA 15 - RYSOWANIE ARCHITEKTURY KLASYCZNEJ

Poprzeczka idzie w górę. Zaczynamy łączyć umiejętności rysunkowe w większe grupy. Nie wiem czy wiesz ale ten materiał który tu publikujemy jest całkowicie unikalny. Tematy rysunkowe tu zawarte nie są częścią programu stacjonarnych kursów rysunku żadnej z filii Domina. Zdecydowaliśmy się na taki ruch ponieważ w naszym archiwum mamy setki materiałów pomocniczych. Te najlepsze z najlepszych stanowią trzon programu Szkoły rysunku Domin. Natomiast za burtą znalazły się materiały które są dobre ale nie zmieściły się w programie. Szkoda było żeby tak dobre rysunki zalegały tylko w katalogach na dyskach Domina.

Jak rysować architekturę klasyczną
Jak rysować architekturę klasyczną

RYSOWANIE W PLENERZE - WIDEO Z WYJAZDU DO TUTLINGEN

Nauka rysunku - Lekcja 16 - Jak rysować architekturę w krajobrazie - conques

Lekcja 16 – architektura w krajobrazie.  Jest takie przecudowne miasteczko w trasie szklaku do Santiago de Compostela – Conques. Piękny temat – super lekcja do szlifowania rysowania ołówkiem. Mamy nawet w planach pojechać tam i rysować z pleneru. Ale o tym na razie głośno jeszcze nie mówimy. 

Jak rysować architekturę w krajobrazie

Nauka rysunku lekcja 17 - Tramwaj w Lizbonie

Kto był w Lizbonie ten wie jak ciekawe ukształtowanie ma to miasto.  Widok zabytkowego tramwaju wznoszącego się po krętych uliczkach wszedł do kanonu najpiękniejszych ujęć na świecie.  A z punktu widzenia rysunkowego jest tu cała masa wyzwań:

 • jak rysować ulicę schodzącą w dół
 • jak poradzić sobie z równoległą linią torów kręcących w różnych kierunkach
 • jak  poradzić sobie z postacią ludzką w tak nieoczywistych skrótach perspektywicznych

Jak widzisz ten temat to prawdziwa uczta rysunkowa!

 

Jak narysować tramwaj na ulicy miasta - Lizbona
Jak narysować tramwaj na ulicy

Nauka rysunku lekcja 18 - Perspektywa w architekturze - meczet w kairze

Wyjątkowo rzadki i unikalny temat w naszej strefie kulturowej – rysowanie meczetu. Bardzo dobre ćwiczenie na utrzymanie poprawności w perspektywie obiektu mocno symetrycznego i na planie centralnym. Poza tym bardzo dobre ćwiczenie na kopuły i półkopuły. Jest to też dobra lekcja rysunku na szlifowanie rysowania architektury ołówkiem.

Rysowanie architektury w perspektywie

Naula Rysunku lekcja 19 - character Design - jak narysować predatora

jak nauczyć się rysować tematy typu character Design

W tej lekcji rysunku zajmiemy się postacią Predatora. To świetny moment żeby przyjrzeć się uważnie olbrzymiemu działowi rysunku jakim jest Concept Art. On dzieli się na Enviro Design i Character Design. Na początku zajmiemy się tylko warsztatem rysunkowym. Jeżeli spodoba Ci się takie działanie to potem możesz przejść do części kreatywnej i do digital painting. Rysunek cyfrowy to w chwili obecnej obowiązujący standard w Game Dev. 

jak narysować predatora
Jak narysować Predatora

Nauka rysunku lekcja 20 - jak narysować samochód

Tak jak dom zbudowany jest z cegieł , betonu, dachówek tak samochód zbudowany jest z linii i elips. Problem tkwi jednak w tym żeby je sprytnie połączyć. I to właśnie to łączenie jest najtrudniejsze. W tej lekcji będziesz mieć pokazane jak to zrobić. Przerób te lekcję rysunku żeby chociaż spróbować. Nie musi Ci wyjść “ładnie”. Ważne jest żeby zrobić ten pierwszy rysunkowy krok.

jak rysować samochód
Jak narysować samochód

Bezpośredni link do lekcji o rysowaniu samochodu:

Jak narysować samochód + kilka pojedynczych przykładów

Nauka rysunku lekcja 21 - Rysowanie zwierząt - jak narysować Lwa

Cytując klasykę Internetu:

“Szczupak to jest król wód, jak lew jest król dżungli”

W tej lekcji rysunkowej Twoim zadaniem będzie narysowanie lwa. Nie jest to najtrudniejsze ćwiczenie artystyczne. Bo chociażby to co wyżej czyli “jak narysować samochód” jest dużo trudniejsze. Ale takie zwieńczenie tego pakietu lekcji będzie wyglądało fajnie. Życzę miłej zabawy nad rysunkiem. Niech twórczość artystyczna sprawia Ci frajdę. Nic na początku nie musi Ci wychodzić. Nie mniej działaj jak się da najlepiej z pełnym zaangażowaniem i koncentracją. A teraz czas na podsumowanie tej strony:

 

jak narysować lwa
Jak narysować lwa

Bezpośredni link do lekcji o rysowaniu lwa:

Jak narysować lwa ołówkiem – poradnik kompletny

PODSUMOWANIE - CZYL STRESZCZENIE STRONY - WSZYSTKO W TELEGRAFICZNYM SKRÓCIE - PRZYNAJMNIEJ TO PRZECZYTAJ DOKŁADNIE

 • Wytrwałość Upór Samodyscyplina – tego potrzebujesz najbardziej
 • Talent nie istnieje – nie zasłaniaj się jego brakiem. Predyspozycje wskażą Ci który rodzaj rysunku będzie wychodził Ci najlepiej
 • Odbierz – dostęp do darmowego kursu rysunku na naszej platformie Video – i przerób te lekcje
 • Na samym początku wystarczy Ci ołówek 2B, gumka i blok A3.  Inne materiały skompletujesz później. Nie uzależniaj rozpoczęcia rysowania od kupienia super specjalistycznego ołówka 😉
 • Przerób po kolei 21 lekcji z tej strony
 • Ściągnij sobie wszystkie materiały z naszej strony. Zapisz je w folderze “Domin Lekcje Rysunku” bo będzie tego sporo. Jak dobrze pogrzebiesz to znajdziesz na naszych stronach ponad 50 darmowych lekcji które odpowiedzą na Twoje zapytanie “Jak nauczyć się rysować”

ZDJĘCIE Z OKIEN NASZEJ PRACOWNI Z DZISIAJ 🙂

ZDJĘCIE DOMIN WARSZAWA
domin warszawa

Prośba 1:

udostępnij ten zestaw lekcji rysunkowych na swoim profilu - niech służy również innym

Facebook
Twitter
LinkedIn

Prośba 2

zamieść link do tego artykułu na swojej stronie www lub na stronie www swojego bloga - uwierz bardzo nam pomożesz

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish