jak narysować portret

Jak narysować portret? Nauka rysunku krok po kroku.

Jak narysować portret – zdradzić Ci mroczny sekret? W przypadku pracy nad twarzami bez poznania proporcji, będą Ci wychodziły niesymetryczne i zabawne karykatury. Zmieni się to, gdy wdrożysz kilka zasad, które poznaje się na kursach rysunku. Wtedy naszkicujesz portret nawet z pamięci.

Chcesz zrobić kolejny krok i dołożyć koralik do swoich umiejętności artystycznych? W dalszym etapie nauki rysunku zabierzemy się za całą postać:

https://domin.pl/jak-narysowac-czlowieka/

Znajdziesz tam aż 5 ćwiczeń krok po kroku

Przejdź do wybranej treści

Jak narysować portret kredkami? - speeddrawing

Być może forma lekcji rysunku video jest dla Ciebie bardziej przystępna? DOMIN Wrocław na YouTube ma świetną serię przyspieszonego rysowania z komentarzem. Krok po kroku, wraz z artystką popracujesz nad:

 • konstrukcją portretu
 • fazą linearną
 • detalem
 • lekkim walorem
 • wzmocnieniem kontrastu

Na co zwrócić uwagę w poszczególnych fazach nauki rysowania portretu?

FAZA 1.

Konstrukcję zacznij od kuli, która jest podstawą czaszki. Jak widzisz, dopiero do niej doczepia się żuchwa. Na tym etapie najważniejsza będzie uważna obserwacja. Dziewczyna z rysunku ma obróconą i skręconą głowę. Zaznacz to poprzez oś odniesienia dla poszczególnych elementów twarzy. Następnie wrysuj je, odmierzając odpowiednio odległości ze zdjęcia.

FAZA 2.

Etap linearki to głównie wzmacnianie najistotniejszych części. Pamiętaj o zróżnicowaniu kreski, żeby nadać pracy życia. Pewnego razu szkicując spokojnie gałęzie podczas kursu na architekturę, usłyszałam, że mój rysunek jest bez duszy. Ale… jak to?

Zmieniaj nacisk ołówka. – brzmiała złota rada asystentki.

Eureka! Zadziałało.

Dalej narysuj detale, wciąż mając na uwadze przemyślaną kreskę. Czyli zdecydowaną, bez wycierania w kółko. Delikatnie zaznacz, gdzie znajdują się cienie i jaki mają kształt. To pozwoli Ci pewnie i spokojnie poprowadzić kolejny etap. 

Chcesz więcej darmowych lekcji rysunku? Oto artykuł, w którym znajdziesz inspirujące tutoriale:

https://www.domin-warszawa.pl/darmowe-lekcje-rysunku/

FAZA 3.

Zabierzmy się za nakładanie delikatnego waloru. Prowadź go po formach twarzy. Mam nam myśli kierowanie plamą zgodnie z ułożeniem obłości, wklęsłości i wypukłości tak, jakbyś rysował po kuli lub walcu. Niby błaha porada, ale po tym jak usłyszałam o niej na kursie artystycznym, zauważyłam ogromną poprawę w jakości rysunków. Jest to tzw. “kreska po formie”, która automatycznie wydobywa przestrzenność brył. Dzięki temu praca nie będzie płaska. Na tym etapie zaznacz cienie rzucone, które są najciemniejszymi fragmentami rysunku.

FAZA 4.

Czas na ostatni szlif portretu, który przygotowała szkoła rysunku DOMIN.  Zależy nam, aby uzyskać duży i przemyślany kontrast, który również nadaje przestrzenność pracy. Zacznij od najciemniejszych miejsc – to pozwoli na określenie granicy skali nasycenia i jego stopniowanie. Dzięki temu nie pogubisz się, a jakiś fragment nie wyjdzie za ciemny lub za jasny w stosunku do innych.  

Darmowy kurs rysunku DOMIN DEMO

Zobacz, jak wyglądają lekcje w naszej szkole rysunku. Po zapisaniu się do newslettera dostaniesz hasło do bezpłatnych materiałów. To ponad 3h kursu 😀

Jak narysować portret dziewczyny z długimi włosami?

Mimo że tutaj widzisz już ukończoną fazę linearną z zatartą konstrukcją, lekcję rysowania portretu zacznij od prostych figur geometrycznych. Zwróć uwagę na pochylenie głowy w lewą stronę. Aby łatwiej było Ci wyznaczyć równe ułożenie części twarzy, naszkicuj krzyżujące się linie pomocnicze: pionową przez środek twarzy oraz poziome, układające się po owalu twarzy.

Jak ustawić elementy twarzy, rysując portret?

W najprostszym rysunku portretu z ustawieniem na wprost, mniej więcej :

 • kąciki ust są położone pod źrenicami
 • odległość między oczami to szerokość jednego oka
 • linia brwi znajduje się w połowie kuli głowy
 • czubek nosa leży na dole kuli głowy
 • wysokość żuchwy to promień kuli czaszki
 • usta umieszczamy w połowie żuchwy

Zaznaczam, że są to przybliżone wartości, bo każdy z nas jest inny. Proporcje zmieniają się też znacząco, kiedy rysujesz np. modela podczas kursu na ASP z głową przechyloną w którąś stronę. Wtedy wspomóż się uważną obserwacją i odmierzaniem proporcji z natury lub zdjęcia.

Aby rysować portrety w sprawny sposób, ćwicz sobie poszczególne części twarzy w różnych ustawieniach. W szkole rysunku poznałam na to przyjemny sposób: podczas słuchania nauczyciela, czy w poczekalni złap za ołówek i szkicuj otaczające Cię twarze. Możesz wybiórczo rysować same usta, nosy, oczy.

To bardzo ciekawe, jak różnią się od siebie. Niektóre noski są smukłe, cieniutkie, inne bardziej mięsiste i zaoblone, lub ostre i kanciaste. Oczy mogą być okrągłe, o zaciekawionym wyrazie albo wąskie o przenikliwym spojrzeniu. Z opadającą lub niewidoczną wręcz górną powieką. 

Zajrzyj zatem do artykułu jak narysować oko:

https://domin-lublin.pl/jak-narysowac-oko/

Rysowanie portretu - faza światłocienia

Światłocień nałożymy najpierw delikatnie, stopniowo wzmacniając nasycenie. Rozpocznij od twarzy, przechodząc kolejno przez włosy i dłoń. Zwróć uwagę, że najbardziej przykuwającym uwagę elementem są oczy. Dlatego będzie tam największy kontrast. Potraktuj to zadanie jak prosty rysunek dla dzieci. Z ciekawością i uważnością, ale też rozluźnieniem i przyjemnością.

Kontrast w światłocieniu twarzy

W tym rysunku od podstaw cera jest bardzo blada i dobrze oświetlona. Na twarzy występują nikłe cienie. Intensywny kontrast sprawiłby wrażenie, że to osoba starsza. W takim przypadku światło miałoby więcej punktów załamania i odbicia na zróżnicowanej fakturze skóry.

Aby wydobyć kształt żuchwy, przyciemnij włosy za nią. Podobnie zadziałaj na pasma nachodzące na twarz. Zmruż powieki i upewnij się, że oczy wraz z brwiami są najintensywniejsze.

3 najchętniej wybierane kursy artystyczne

panorama góry akwarelą

Kurs rysunku w ferie

 • rysujemy od poniedziałku do piątku
 • najskuteczniejsza metoda nauki
 • dostosowany poziom zaawansowania
 • wybierasz jaką cechę chcesz rozwijać
 • kreatywnie wykorzystasz wolny czas
jak narysować kota ołówkiem

Rysunek dla dzieci

 • rozwijamy miłość do sztuki u Twojej pociechy
 • czas na nawiązanie nowych przyjaźni
 • inwestycja w przyszłościowy zawód
 • dziecko nauczy się twórczo wyrażać emocje
rysunek życie artysty

Kurs malarstwa

 • poznaj różne techniki malarskie
 • najlepsi asystenci w Polsce
 • poczuj odstresowujące działanie 
 • sprawdzony program rozwijany od 30 lat
 • świetna zabawa

Jak narysować włosy w portrecie?

Ostatnimi rzeczami, poprzez które dopracujemy rysunek portretu będą włosy i bluza. Estetyczny efekt uzyskasz, rysując włosy plamami. Choć podczas kursu na ASP możesz poznać różne techniki. Twój rysunek ołówkiem będzie żywszy, gdy dodasz pojedyncze pasemka. Uważaj tylko, aby nie rysować każdego włoska z osobna. Może to trywialna rada, aczkolwiek niektórzy tak robią. Metoda działa tylko, jeśli postać ma mniej niż 4 włosy. 😉

Rysując, skupiaj się na grupach włosów, które układają się w różne krzywe. (Taka rada prowadzącej wakacyjny kursu rysunku, który serdecznie polecam.) Zobacz, że każda oświetlona jest inaczej. Te z przodu odbijające najwięcej światła pozostają praktycznie białe, z zaznaczeniem kierunku przez pociągnięcia ołówka.

Co przyciąga Twą uwagę w tym rysunku portretu, gdy mrużysz oczy…

Bluza i dłoń stają się dodatkiem. Dlatego walor na nich prowadzimy delikatnie, rozcierając ołówek palcem lub chusteczką. Pomiędzy załamaniami na tkaninie nie ma konturów. Jedynie płynne przejścia. Bez mocnych kontrastów. To także zmniejsza intensywność bluzy, którą rysujesz i nadaje jej formę tła.

Darmowy kurs akwareli od podstaw

Otrzymaj darmowy dostęp do kursu malarstwa! Wyślemy Ci hasło zaraz po zapisaniu się do newslettera. Dowiesz się co kupić, od czego zacząć, jakich technik używać. Program kursu opracował sam Grzegorz Wróbel.

Rysunki twarzy a wiek osoby

Złota zasada, która pomoże Ci najbardziej przy rysowaniu portretów to metoda cieniowania skóry. Od niej między innymi zależy, czy stworzysz młodziutką, czy dojrzałą osobę. Oczywiście wcześniej, pamiętaj, żeby opanować proporcje i konstrukcję twarzy. Nauczysz się tego nawet na kursie digital paintingu, który łączy umiejętności rysunkowe, malarskie, kompozycyjne z dozą kreatywności i abstrakcji.

Cieniowanie skóry młodszej osoby

Gdy podczas pandemii siedziałam w domu, naszło mnie na rysowanie portretu Billie Eilish ze zdjęcia. Pamiętam jak poprosiłam prowadzącego kurs na architekturę, żeby udzielił mi korekty. Usłyszałam od niego radę, której skrót widzisz na zdjęciu. Miałam subtelniej poprowadzić światłocień na twarzy

Skóra nie załamuje się tak ostro, jak w przypadku rysowania martwej natury, którą dobrze jest ćwiczyć intensywnie oświetloną. Dzięki temu uzyskujesz intrygujące cienie.

Cieniowanie skóry starszej osoby

Jeśli chcesz uzyskać wrażenie postarzonej skóry, stwórz za pomocą kontrastów nieregularną fakturę. Podczas szkicowania twarzy osoby starszej postępuj odwrotnie niż z poprzednim portretem.

Zaczynając swój rysunek od podstaw, dostosuj światło do rezultatu, który pragniesz osiągnąć. Twarz, niezależnie od wieku, możesz oświetlić intensywnie, chociażby dla stworzenia graficznego efektu. Lecz niezmiennie i w tym przypadku struktura będzie bardziej zróżnicowana.

Jak narysować portret starszej osoby?

Faza wstępna lekcji rysunku jest tradycyjna – konstruujemy. Mimo że wspominałam, jakie są tradycyjne proporcje twarzy, już w tym przykładzie mamy wyjątek. Ucho seniorki jest wyciągnięte. Skóra staje się mniej elastyczna i pod wpływem grawitacji ciąży ku ziemi.

Zmienia się również nos. Kształtem przypomina on męski. Staje się bardziej mięsisty i pulchny.

Etap linearki z detalami potraktuj, jakby mógł on być już gotowym rysunkiem. Prowadź zdecydowane i pewnie linie. To bardzo pomaga. Ukończysz pracę znacznie szybciej i ostateczny efekt będzie bardziej zadowalający.

W moim przypadku jest to porada nie do ocenienia. Jeśli rysowałam z wiecznym myśleniem, że stawiana kreska może być jeszcze poprawiona, nie potrafiłam pozbyć się krążenia wokół niedokończonych, rozgrzebanych rysunków ołówkiem.

Jak szybko kończyć rysunki? Sprawdzone metody

Jeśli też masz taki problem, ustawiaj sobie na przykład limit czasowy na dany rysunek. Mnie motywowały darmowe zajęcia EZLU w ramach kursu na architekturę. Dostawaliśmy zadanie z ubiegłych egzaminów i 4h na jego wykonanie. A później wspólne zestawienie, czyli ocena i omówienie. Tak… świadomość bycia ocenianym to również sposób na zmotywowanie się do przyspieszenia i ukończenia rysunku.

KURS RYSUNKU = DOMIN

Kolejny sposób, który może Ci pomóc to stosowanie trwałych, mokrych technik. Ze świadomością, że każda linia jest nieodwracalna zaczniesz rysować zupełnie inaczej. Zyskasz nową jakość nie tylko w przypadku rysunku portretu. Twoja ręka nabierze większej pewności i dynamiki. Poza tym, szkicując chociażby cienkopisem, także zaczynasz od delikatniejszego podrysu. Faktycznie, linie muszą być bardziej precyzyjne, lecz gdy popełnisz błąd, zawsze możesz go skorygować.

Cieniowanie twarzy - różne techniki

Jedną z metod cieniowania rysunków, którą spotkasz w szkole rysunku jest prowadzenie plamy od konkretnego miejsca. Przy rysowaniu portretu punktem startowym może być oko. Zobacz, że nałożony w tamtym miejscu światłocień jest ukończony (choć w ostatniej fazie warto go dopracować, gdyż może się rozmazać).

Kontynuuj cieniowanie portretu miękkimi ołówkami od 4B wzwyż. Zadanie ułatwi Ci zmrużenie oczu i wyznaczenie sobie plam o konkretnych odcieniach szarości. Ustal najciemniejszy walor i w odniesieniu do niego nakładaj kolejne. Odbicie światła wytrzyj gumką chlebową. Nauka rysunku to testowanie różnych metod i technik. Tutaj artysta zastosował gładki, płynnie przechodzący sposób cieniowania, bez widocznych pociągnięć ołówka.

Siwe włosy to niekoniecznie biała plama

Wyszedłeś na ostatnią prostą. Zostały nam tylko elementy okalające twarz. Na tym rysunku od podstaw są one tak samo dopracowane, bez odpuszczenia w którejś części. 

Włosy, szczególnie jasne, czasem stanowią problem. Zobacz, że nawet te białe “trzeba narysować”. Od góry, na zakończeniu głowy podbij ją delikatnym cieniem, który wydobędzie kształt.

Światłocień układa się płynnie na kulistej głowie. Spływa po włosach na portrecie kobiety od strony nieoświetlonej. Nie są one jednak najciemniejszym miejscem w całym rysunku ołówkiem. To podkreśla ich jasny kolor. 

Dodaj też trochę pasemek, które ożywią fryzurę. Możesz za pomocą gumki w ołówku wytrzeć kilka, albo wrysować ciemniejsze.

Jak narysować portret w Procreate

W tej części dostaniesz instrukcje jak narysować portret w technice Digital Painting.

Będą one wykonane w znakomitej i łatwej w użyciu aplikacji Procreate. Łatwej i taniej!

A tematem naszych rozważań będzie ten portret:

Jak narysować portret w aplikacji Procreate

Zaczynamy rysować portret w digital paintig

Postępuj zgodnie z krokami poniżej

Zaczynam od ogólnego szkicu zaznaczając głowę i linię ramion. 

Dodaję detale do szkicu skupiając się na proporcjach i na tym, aby pomimo wszystko nie był on hiperrealistyczny

Po skończeniu szkicu dodaję nową warstwę, na której będę robić LineArt

Zmniejszam widoczność szkicu według uznania


Na razie LineArtem staram się zrobić obrysy i zarysować najciemniejsze miejsca


Ukrywam warstwę szkicu

 

Dodaję kolejną warstwę, która będzie mieć najjaśniejszy u mnie kolor. Musi się ona znajdować pod warstwą z LineArtem. Dodając kolory staram się je nałożyć na najmocniejsze cienie i cechy charakterystyczne dla tej postaci


Następnie robię to samo dla drugiego koloru. Jego warstwa będzie nad jaśniejszą

Najciemniejszy odcień będzie znajdować się pod samym LineArtem


Aby nie zmazywać po kolei każdego kawałka włosów, tworzę pod najjaśniejszym kolorem warstwę z kontynuacją LineArtu, na której narysuję ubrania i część czapki

Pod nią za pomocą tej samej zasady co wcześniej dodaję kolory ubraniom


W celu poprawienia proporcji zaznaczam wszystkie warstwy poza szkicem i używam funkcji upłynnij

Na sam koniec tworzę dwie warstwy. Na jednej dodaję drobne poprawki np. rozświetlenie powieki, a na drugiej podpis


Jako ostatni krok transportuję rysunek do programu służącego do obróbki zdjęć i zwiększam nasycenie barw

Jak narysować portret cyfrowo - wersja finalna

Podsumowanie lekcji - Jak narysować portret?

Po tej lekcji zapewne, narysowanie portretu to dla Ciebie błahostka. Kiedy pragniesz ukazać ludzką głowę:

 1. Zacznij od kuli i dodania żuchwy.
 2. Wyznacz linie, które stworzą siatkę pod elementy twarzy.
 3. Pamiętaj, że umowne proporcje i odległości różnią się w zależności od osoby.
 4. Dostosowuj siatkę do ustawienia głowy. Zgodnie z tym, czy jest skręcona, opuszczona, czy przechylona.
 5. Na rozgrzewkę ćwicz sobie rysowanie od podstaw różnych części twarzy. To bardzo ciekawe i rozwijające zajęcie. Gdy zaczniesz obserwować ludzi, zauważysz różnorodne, inspirujące kształty. 
 6. Różnicuj światłocień, dzięki któremu w przypadku skóry, wydobędziesz wiek postaci. Im bardziej subtelny, tym młodsza osoba znajdzie się na Twoim portrecie.
 7. Testuj metody rysowania włosów, także te intuicyjne. Niech poprowadzi Cię ręka. Zaufaj własnemu przeczuciu, a dodatkowo wspomagaj się obrazami innych artystów. Oglądając dzieła, spróbuj się zastanowić jak powstały i co możesz zrobić, aby osiągnąć interesujący Cię efekt.
 8. Sprawdzaj, który sposób cieniowania przemawia do Ciebie najgłębiej. Albo, który jest dopasowany do danej konwencji portretu. W każdym rysunku odkryjesz coś nowego. Gdy już poznasz szeroką gamę możliwości, będziesz swobodnie wybierał właściwą opcję.

Kurs rysunku - spełnij swoje marzenia

Zostały ostatnie wolne miejsca w nowootwartej grupie! Nie zwlekaj i zapisz się już dziś.

Kursy rysunku dostosowane do Twoich potrzeb

W ofercie zajęć znajdziesz nie tylko rysunek ołówkiem, ale również digital painting, kurs malarstwa i historię sztuki.
WYBIERZ KURS ARTYSTYCZNY

Znalazłeś wartościowe treści w tym artykule?

Jeśli masz refleksje na temat rysowania portretu, którymi pragniesz się podzielić – ZOSTAW KOMENTARZ. Z chęcią przeczytam. Być może razem z innymi rysownikami nawiążecie dialog, będący początkiem artystycznej znajomości?

Aby więcej osób mogło skorzystać z wpisu i nauczyć się jak rysować portrety:

 • zalinkuj do niego na swoim blogu lub stronie
 • udostępnij artykuł na fb 

Z pewnością przyczynisz się do wzrostu umiejętności innych plastyków 😊

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish