Jak narysować człowieka? – to pytanie spędzało mi sen z powiek… Skoro widzę ludzi codziennie, to powinno być proste. A tu masz! Podczas lekcji rysunku patrzę na karkołomnie wystudiowany szkic człowieka. Jego proporcje są jak mieszanka osła z żabą.
Myślałam, że tak będzie całe życie, że to brak talentu. Na szczęście wystarczy trzymanie się kilku prostych zasad, a każdy rysunek człowieka Cię zadowoli.
Chcesz kontynuować naukę rysowania człowieka? Nawet nie spodziewasz się, ile pozwoli Ci odkryć! Poznasz skalę makro i makro. Możesz skupić się na tłumie z muzeum, albo zagłębić w detalach twarzy. Fascynujące jest też szkicowanie szkieletu!
Przejdź do kolejnego etapu:
Wybierz interesujący Cię temat
Jak narysować usta człowieka?
Gdy w szkole rysunku poznałam ten sposób, byłam zaskoczona, jak prosto można wyznaczyć kształt każdych ust. Dzięki kilku okręgom będą one symetryczne i uwypuklone w odpowiednich miejscach. Teraz nie wyobrażam sobie rysowania ust bez rozpoczęcia od szkicu ogólnego kształtu i wpisania okręgów.
W kursie rysunku wspomogła mnie obserwacja. Jako świadomy artysta, poczujesz potrzebę wnikliwego badania świata wzrokiem. Zacznij już dziś!
- Weź lusterko i usiądź wygodnie z przyborami do nauki rysunku.
- Przyjrzyj się elementom swojej twarzy.
- Zbadaj je pod względem geometrii: gdzie usta się wycofują, gdzie unoszą, jak się zmienia krzywizna nosa, a jak powieka układa się na gałce ocznej?
- Obserwacje zanotuj w formie szkiców.
- Rysunki wykonuj z różnych stron i pod innymi kątami. Przez to zobaczysz jak perspektywa działa na poszczególne kształty.
Darmowy kurs rysunku DOMIN demo
Postać z książką - jak narysować człowieka siedzącego?
W tym rysunku człowieka równie ważna jest konstrukcja krzesła, co samej postaci. Szczególnie, jeśli zdajesz na architekturę we Wrocławiu. Gdy poprawnie użyjesz perspektywy, mebel nie sprawi wrażenia zniekształconego.
Zobacz, że podrys pod postać człowieka to wiele nakładających się linii. Ten styl kojarzy się nieco z podejściem artystów z kursu na ASP. Pozwoli Ci na poszukiwanie formy i ćwiczenie ręki. Poczujesz też rozluźnienie i wolność w rysowaniu.
Rysowanie człowieka a kurs na architekturę.
Z takim ustawieniem spotkałam się podczas egzaminu na architekturę. Dlatego uważam, że warto mieć je opanowane jako bazę do późniejszych rysunków. Wszak, to jedna z częściej prezentowanych pozycji.
Cenię sobie, że co jakiś czas kurs na architekturę obejmował zajęcia z modelem. Do pracowni przychodziła nieznajoma osoba i przez 4h wiernie utrzymywała zmrożoną pozycję. Wbrew pozorom jest to wymagająca praca. Najczęściej właśnie, dla zabicia czasu i utrzymania stałej pozycji modelka czytała książkę.
Cieniowanie człowieka - cała postać w szarościach
Do światłocienia podejdziemy trochę jak na kursie malarstwa. Potraktujemy go techniką rozcieraną. Twój rysunek człowieka będzie wtedy gładki i lekki. Taki światłocień współgra również ze stylem zamaszystej, przesyconej kreskami lineraki, podkreślając ją w kontraście.
Na tym obrazie postać jest praktycznie cała zaszarzona. Białe pozostają jedynie książka i odbicia światła na butach, skórze, włosach. Mimo tego, dzięki konsekwentnie dobranemu kontrastowi, rysunek dziewczyny jest przestrzenny.
Darmowy kurs malarstwa akwarelowego od podstaw
Spełnij marzenia! Życie masz tylko jedno!
Jak narysować czaszkę człowieka?
Szkielet to wariant rysunku człowieka nie tylko na Halloween. Gdy zrozumiesz, co kryje się pod skórą, do czego przyczepiają się mięśnie, żadna postać nie wzbudzi Twojego strachu.
Sama czaszka jest świetną podstawą do rysowania portretów. Zacznij od kuli, do niej dodaj żuchwę, wysokości połowy kuli. To będzie Twoja baza, w której możesz dalej wyrzeźbić:
- oczodoły
- otwory w policzkach
- miejsce na nos
- pas zębów.
Rysowanie czaszki wymaga skupienia się innych szczegółach niż portret człowieka. Tu główną rolę odgrywa struktura kości odbijająca światło i cienie, które pojawiają się w zagłębieniach. Gdybyś miał ochotę potraktować szkielet jako rysunek dla dzieci, wykorzystaj jego uproszczoną formę. Wspólnie z pociechą poćwiczycie wiedzę z anatomii. Przeobraźcie naukę rysunku i biologii w przyjemną zabawę.
Dobry rysownik powinien znać podstawy anatomii
W ramach Wolnej Pracowni poszłam na lekcję rysowania postaci (możesz wybrać też historię sztuki, kurs rysowania samochodów…). To świetna opcja, żeby dodatkowo popracować nad konkretnie interesującym Cię zagadnieniem.
Podczas kursu na architekturę zajmowaliśmy się też szczegółowo szkieletem i mięśniami człowieka. Pamiętam rysowanie klatki piersiowej: wszystkie żebra po kolei. A później ubieranie kości w warstwy. I nagle wychodził ni stąd ni zowąd. Czujesz się wtedy jak twórca-budowniczy.
Linie pomocnicze - Jak łatwo przyspieszyć rysowanie?
Gdy masz bazę, nałożymy na nią linie wyznaczające plamy cienia. To przyspieszy pracę w kolejnym etapie. Szybkie rysowanie przydało mi się podczas kursu rysunku w ferie. Cztery godziny na obraz bywają niewystarczające. Jednak gdy dobrze rozplanowałam pracę i nie rozmyślałam za długo, powstawały lepsze rysunki, niż te wiecznie niekończone na kursie artystycznym.
Jak narysować cienie na czaszce?
Teraz wypełnij szrafem otwory w rysowanej czaszce i załamania kości, do których nie dociera światło. Rysownik zrobił to krótkimi, pionowymi kreskami, które nie wybijają się znacząco. Prowadzimy je “po formie”, czyli w układzie zgodnym z kierunkiem przebiegu płaszczyzny. Tak jakbyś dosłownie rysował po kuli. Zauważ, jak zróżnicowane jest nasycenie cienia. Nie ma znaczenia czy to rysunek od podstaw, czy zaawansowany obraz. Wrażenie przestrzenności stworzysz odpowiednio dobierając walor.
Cienie własne i cienie rzucone
Kolejno przejdziemy do uziemienia czaszki człowieka, aby uniknąć wrażenia, że lewituje 😉. Uzyskasz to za pomocą cienia rzuconego pod głową, który płynnie połączysz z cieniem własnym na kości.
Działaj kontrastem, przez co wybijesz spód żuchwy na pierwszy plan. Plamę wypełnij długimi, zamaszystymi liniami, w opozycji do drobnego szrafu na czaszce. Potraktuj ten kurs artystyczny w formie tutoriala online jako wyzwalający eksperyment. Wypróbuj różne sposoby nakładania waloru.
Ostatnie poprawki i ...
Popatrz na ten i poprzedni rysunek człowieka. Zmieniło się pozornie wszystko, choć praktycznie nie zmieniło się nic. Rysownik wzmocnił nasycenie na całym arkuszu. W przypadku digital paintingu, takie działanie to jedynie kwestia kilku kliknięć, przesunięcia suwaka. W rysunku ołówkiem pracy wymaga każda plama z osobna.
Ten ostatni etap poświęć spokojnemu dopracowaniu miejsc, które chcesz uwydatnić, wyostrzyć. W czasie rysowania niektóre części siłą rzeczy się zacierają i rozmazują. Wytrzyj też oświetlone fragmenty gumką chlebową. … I gratulacje narysowanej czaszki!
Ciekawostki o szkielecie człowieka
Ludzkie kości to fascynujące zagadnienie wciąż badane przez naukowców. Dziecko po urodzeniu ma prawie 300 kości, z kolei dorosły, u którego część się zrasta, około 206.
Gdy masz więcej wolnego, na przykład podczas wakacyjnego kursu rysunku, poszukajcie ze znajomymi ciekawostek i faktów do bieżącego tematu. Lekcja rysunku połączona z nauką wspomoże zapamiętywanie. W głowie na pewno zostanie Ci informacja, że szpik kostny dorosłego to ok. 2,4-4 kg.
Postaci na ławce - sytuacyjne wstawiacze na egzamin z rysunku
To było podczas zajęć z kursu na architekturę. Wejściówka. Na szczęście nie ma ona nic wspólnego z taką, jak na studiach. Jest formą rozgrzewki przed właściwym tematem i czasem ratunkowym dla spóźnionych przez pociąg.
Prowadząca dała nam kartki z rysunkami człowieka w różnych okolicznościach. Był też arkusz ludzików Luke’a Adama Hawkera. To świetny artysta o specyficznym sposobie prowadzenia kreski. Fascynujące są zarówno jego wielkoformatowe dzieła, jak i drobne szkice. Materiały na wejściówkę pochodziły z serii rysowania osób obserwowanych przez Luke’a w miejscach publicznych. Każda w innej pozie, dynamiczna. A na małej kartce sprawiały wrażenie ruchliwych mrówek.
Umiejętność szybkiego rysowania ludzi w różnych pozach jest bardzo przydatna przy komponowaniu obrazów, scenek, ożywianiu architektury. Wspomoże Cię też podczas egzaminu na architekturę, gdy tematem będzie chociażby przestrzeń publiczna. Sama zieleń nie zrobi aż tyle. Choć na kursie artystycznym słyszałam, że drzewami można ukryć błędy architektów.
Dlatego ćwicz systematycznie spontaniczne szkice człowieka w działaniu. Nie tylko podczas kursu rysunku. Świetnym zadaniem jest wyjście do galerii, kawiarni, parku i notowanie widzianych obrazów. Wypracujesz tempo rysowania, gdyż ludzie co chwilę będą zmieniać swoje ułożenie.
3 Bestsellerowe Kursy Rysunku
Kurs rysunku w ferie
1-2 tygodnie codziennego szkicowania w oparciu o najlepsze metody nauki rysunku sprawią, że Twoje umiejętności niewiarygodnie wzrosną!
Rysunek dla dzieci
Kreatywność u maluchów najlepiej rozwijać już od najmłodszych lat. Rysunek i zabawy plastyczne to dla dzieci świetne zajęcie!
Kurs na ASP
Chciałbyś dostać się na studia artystyczne? Pomożemy Ci w przygotowaniach do egzaminu i skompletowaniu oryginalnej teczki!
Szybkie rysowanie a pierwsza faza rysunku człowieka
Jeśli chodzi o fazę linearną rysunku od podstaw – poświęć jej dużo uwagi. Dopracowany podrys gwarantuje, że sprawnie przejdziesz przez etap światłocienia, bez zastanawiania się gdzie i jak go umieścić. Mam na myśli taki poziom, na którym stwierdzisz, że rysunek ludzi jest praktycznie gotowy.
Jak prowadzić światłocień w rysunku człowieka etapami?
Przechodząc do nakładania waloru, przy pierwszej warstwie potraktuj go widocznymi, zamaszystymi pociągnięciami. Spraw, by jedna plama pokryła większy obszar bez odrywania ołówka. Tak, jak na przykładzie z lekcji rysunku:
- włosy
- spodnie
- bluzkę
- sukienkę.
Podzielenie szrafu na fazy da Ci pogląd na wstępne rozłożenie cieni. Ocenisz, z której strony i gdzie pada najostrzejsze światło, aby sprawdzić, czy jest korzystne.
Na sam koniec wystarczy, że jedynie wzmocnisz najciemniejsze miejsca i dodasz delikatne szczegóły. Tutaj są to paseczki na bluzce, elementy torebek i butów, włosy i okulary.
Tak jak poprzednie zaszarzenie było lekko zróżnicowane, tak tutaj niech uwypuklają się odmienne odcienie. Spójrz na obraz jak w prawdziwej szkole rysunku – przez zmrużone delikatne oczy, by ocenić efekt końcowy.
Jak narysować szkielet człowieka? - TORS
Kiedy uczysz się jak narysować szkielet człowieka, dziel go na poszczególne części. Ma on tyle szczegółów i niuansów, że dobrze będzie, jeśli rozpracujesz kolejno każdą z nich jak na kursie rysunku w ferie. Przez to zrozumiesz budowę kończyn, będziesz mógł wykonać szybki, uproszczony szkic szkieletu. Znacznie łatwiej będzie Ci szkicować postać ludzką w oparciu o wiedzę z anatomii.
Jak poskromić szkielet człowieka?
Nawet przy tak skomplikowanym temacie wykorzystamy uogólnienie do najprostszych figur. Kolejną pomocą w nauce rysunku będą linie obrazujące działanie perspektywy. Narysuj oś kręgosłupa, pamiętając o jego esowatym kształcie i odpowiednich przegięciach. Do nich dodaj zaobloną klatkę piersiową z wycięciem na brzuch, miednicę oraz osie rąk. Staw barkowy i łokciowy naszkicuj jako okręgi lub owale.
Znajdź modela do rysowania szkieletu
Przechodzimy do stopniowego dodawania kości i żeber. To świetna zabawa jak pamiętam z lekcji rysunku.
Super, jeśli masz możliwość spojrzenia na prawdziwy szkielet człowieka. Może taki jak legendarny Kostek z lekcji biologii? Lub z pomocą aplikacji do oglądania ciała w 3D np. www.muscleandmotion.com? Z pewnością pracowały nad nią osoby z branży digital paintingu.
Żebra, kręgosłup, miednica... trochę anatomii
Każda para żeber prawdziwych (1-7) przechodzi od mostka dookoła kręgosłupa, a rzekomych (8-10) wychodzi od żebra 7. do kręgosłupa. Ostatnie 2 to żebra wolne. Widzisz, rysunek dla dzieci to połączenie nauki anatomii z rozwojem kreatywności.😊
Kręgi kręgo-słupa (ahh! to stąd nazwa… wiedziałeś?) zwiększają się ku dołowi, gdzie znajduje się kość krzyżowa i talerze miednicy o charakterystycznym, motylkowatym kształcie. Rysując je, pamiętaj, że są dość cienkie i powyginane.
Wykorzystaj magię oświetlenia
Przechodzimy do etapu cieniowania. Światło na tym rysunku człowieka układa się w intrygujący i specyficzny sposób. Gdy patrzę na niego, mam wrażenie, że to praca jednego z uczestników kursu malarstwa. Spektakularnie przyciemniony kręgosłup podbija intensywnie oświetlone żebra. I te subtelności w postaci cieni od obojczyków!
Prowadzimy rysunek kolejno od góry do dołu, wykańczając poszczególne elementy do uzyskania zadowalającego efektu. Dzięki temu zachowasz porządek i nie rozmażesz wcześniejszych plam. Oczywiście nakładając pierwszą warstwę nie musisz uznawać jej za ostateczną.
Lekcja rysunku zrelaksuje Cię i odpręży
W miarę schodzenia ze szrafem w dół zerkaj na ukończony rysunek człowieka z tutorialu, żebyś ciągle wiedział, do czego dążysz. To już najprzyjemniejszy etap rysowania. Wymaga nieco mniej myślenia niż linearny zarys szkieletu. Zatem w czasie cieniowania możesz włączyć sobie muzykę, czy oddać się rozmowie z bliskimi. Chociaż podczas wakacyjnego kursu rysunku słuchamy najlepszych hitów przez całe zajęcia.😊
Czerp inspiracje z prac ulubionych artystów
Kontynuuj pracę nad światłocieniem. Niech Twój szkielet nie będzie martwy, a soczysty jak prawdziwy owoc w dziejach historii sztuki. Rysowanie kości to świetnie ćwiczenie do nauki cieniowania. Spójrz chociażby na ciemne żebra, nachodzące na jaśniejsze. Albo subtelne podkreślenie białą obwódką tych, które za tło mają ciemny fragment kręgosłupa. Wykorzystuj świadomie zauważone zabiegi ulepszające Twój warsztat.
Podsumowanie - jak narysować człowieka?
Żywy materiał to najlepsza opcja do nauki rysowania człowieka. Jeśli chcesz prostszą, statyczną wersję, poproś kogoś o pozowanie lub usiądź przed lustrem. Jako kolejny poziom trudności wykorzystaj zmieniające się pozy ludzi w miejscach publicznych.
Co roku pojawia się na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Modela należy narysować z krzesłem, które również podlega ocenie przez badającą Twe umiejętności komisję.
Najlepiej nietypowe ujęcia. Gdy przejdziesz przez różne pozy, wyobrażając sobie jak powinno ustawić się ciało, łatwiej będzie Ci rysować ludzi z pamięci.
Sprawdź, nawet na sobie, jak wygląda ciało, kiedy siedzisz ze skrzyżowanymi nogami, gdy stoisz na jednej nodze a ręce układasz w dowolny kształt. Różne ustawienia znajdziesz na zdjęciach sylwetek sportowców, lub bawiąc się drewnianym ludzikiem do rysowania.
Znajomość szkieletu człowieka nie jest tylko informacją o formie ciała. Możesz go wykorzystać jako temat obrazu, używając części lub całości.
Mimo że na pierwszych lekcjach z kursu na architekturę sprowadzaliśmy ciało człowieka do uproszczonej formy okręgów i linii, warto znać ludzką anatomię. W rysunku oprócz kości dużą rolę odgrywają też mięśnie. To ich układ będzie kształtował wygląd całej sylwetki.
Jak pewnie zauważyłeś łydka od zewnętrznej strony ma mięśnie położone “wyżej”, niż od środka. Na początku zarysowuj je jako owale, aby zachować obłości i uwypuklenia.
W przypadku cieniowania wcześniej zarysowane pola ułatwią Ci zachowanie czytelnych kontrastów. Linie pomocnicze prowadzimy zawsze do punktu zbiegu, aby, rysując np. sześcian, jego krawędzie były ustawione pod właściwym kątem.
Ciało człowieka nie jest tak prostokreślne, dlatego błędy perspektywiczne są mniej widoczne w rysunku. Dalej jednak pamiętaj o działaniu skrótów, posiłkując się delikatnymi kreskami.
Jeden temat z tutorialu jak narysować człowieka jest przykładem takiego zbioru. Korzystnie dla Ciebie będzie sobie wybrać po dwa warianty:
- siedzących,
- stojących,
- idących,
- kucających,
- robiących coś nietypowego itp.
ludzi, przećwiczyć je kilka razy i później używać w wybranych rysunkach.
Możesz to zrobić cieniując od razu całą pracę lub podzielić ją na fragmenty i każdy z nich potraktować fazami z osobna.
Wstępny etap przeznacz na sprawdzenie. Rysuj zdecydowanie, ale dość delikatnie. Przypatrz się efektowi końcowemu i zdecyduj, czy tak ma wyglądać cały rysunek.
Następnie przejdź do wzmocnienia światłocienia, aby doprowadzić go do części końcowej. Możesz to robić stopniowo lub od razu porwać się na najintensywniejszy walor.
Końcowa faza to dopracowanie szczegółów i detali takich jak włosy, wzory na bluzkach… To również moment na użycie gumki w ołówku i najbardziej miękkiego ołówka jaki posiadasz, by rozpiętość waloru była jak najszersza.
Dotyczy to rysowania każdego tematu. Szkicujesz proste kształty, z których później rzeźbisz trudniejsze fragmenty. Śmiało wykorzystuj kule, walce, prostopadłościany, ostrosłupy – do wybory, do koloru!
Zobaczysz je na tym szkielecie człowieka, w formie ostrego światła i zmiennego układu cieni. Tworzą one ciekawe kształty na dość gładkiej powierzchni kości.
Mocne światło sztuczne jest wspaniałe do rysunków studialnych, które wymagają poświęcenia wiele czasu i precyzji. Możesz za to pokazać swoje zdolności rysunkowe w takiej pracy.
To kiedy rozpoczynasz kurs rysunku?
Może już od dawna zastanawiasz się czy rysunek jest dla Ciebie?
Albo lubisz malować, ale nie wiesz jak polepszyć swój warsztat?
Znajomi mówią Ci, że masz rękę do szkicowania?
Przed Tobą profesjonalne metody nauki rysowania i narzędzia, które pomogą Ci tworzyć obrazy na każdy temat i w różnych technikach.
8/10 osób nie potrafi narysować człowieka!
Możesz to zmienić
Jeśli uważasz, że artykuł “Jak narysować człowieka?” przyda się innym zagubionym rysownikom, proszę:
- udostępnij go na fb
- zalinkuj na swoim blogu
- zostaw komentarz i podziel się swoją opinią o rysowaniu ludzi, chętnie przeczytam 😊