CO MOŻNA NARYSOWAĆ

Pewnie nie raz zdarzyło wam się doznać takiego stanu jak blokada twórcza, co popularnie określane jest jako art block. Popularnie – bo nie jest to obce żadnej osobie związanej z branżą kreatywną. Zdarza się to nawet najbardziej zaawansowanym artystom.

Może ona trwać dniami, a nawet tygodniami i bardzo ciężko nam się wydostać z tego stanu.

 

Jeśli stan ten nie jest wam obcy, albo po prostu nie macie pomysłu na to co można narysować, warto przeczytać ten artykuł, bo może rozjaśni wam on trochę spojrzenie na rysunek.

Patrzymy w takim momencie na kartkę jako największego wroga. Przeraża nas jej pustka i nie mamy pojęcia od czego zacząć. Bardzo często żeby się przełamać i spojrzeć na kartkę ze świeżym spojrzeniem wystarczy postawić kilka kresek. W ten sposób przestrzeń wydaje się już bardziej oswojona. Łatwiej nam zaakceptować, że kartka nie jest już idealną bielą i zabieramy się do dalszej pracy. I teraz pojawia się główne pytanie, co można narysować z tych kilku kresek.

 

W takim momencie warto pomyśleć czy nie mamy czegoś, co może pomóc nam w rozwoju. Może chcemy nauczyć się czegoś nowego. A może po prostu potrzebujemy prac do portfolio czy teczki. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest studium. Studium albo cała kompozycja martwej natury. Zawsze kiedy pomyślisz o tym co można by narysować, zatrzymaj się na chwile i poobserwuj przedmioty, które cię otaczają. Może jakiś kieliszek ma wyjątkowo ciekawy kształt. Albo kwiaty w wazonie zaraz zwiędną, ale dasz radę uchwycić ich ostatnie tchnienie.

 

KWIATY I BUKIETY

 

Kwiaty same w sobie są ciekawym tematem. Idealne na prezent albo ozdobę salonu. Nawet na laurkę dla babci będą świetnym wyborem.

 

https://www.domin-warszawa.pl/rysowanie-kwiatow

 

MARTWA NATURA

 

Pomyśl czy nie masz jakiś wyjątkowych przedmiotów, które warto byłoby uwiecznić.

Na przykład stara kawiarka czy samowar. Uważam, że jest jednym z bardziej zawiłych metalowych obiektów. Można bardzo precyzyjnie oddać detale w sznurach pokrywki, ale tez skupić się na kontraktach występujących na korpusie. Tutorial do niego znajdziesz w artykule o martwych naturach, który wklejam poniżej

 

Oczywiście nawet przedmioty, które są zupełnie z innej bajki, możesz dowolnie ze sobą zestawiać. Większe kompozycje będą fajnie wyglądać w kontraktach. Przykładowo szkło z drewnem i metalem. Warto dodać tez materiały i inne drobne obiekty. W tym artykule możesz dowiedzieć się od czego zacząć i jak tworzyć martwe natury:

 

https://www.domin-warszawa.pl/martwa-natura/

 

Dla mnie za każdym razem są ciekawym doświadczeniem. Większość przedmiotów znacznie różni się fakturą i za każdym razem można nauczyć się czegoś nowego. Dodatkowo te rysunki są idealnym ćwiczeniem do późniejszych egzaminów. Czy to na architekturę czy tez na ASP.

 

OWOCE

 

Zawsze możesz też rozrzucić owoce i spróbować jak najlepiej oddać charakter każdego z nich. Przykładowo winogrona będą dość mocno matowe. Natomiast cytrusy będą mocno odbijać światło. Będą tez miały porowatą strukturę. Każdy taki szczegół powinnismy umieć dobrze przedstawić, żeby już na pierwszy rzut oka łatwo określić co to za owoc.

 

Nie myśl też o każdym rysunku, jako o czymś, co ma cię doprowadzić do określonego celu. Nawet jeśli zdajesz na uczelnie artystyczną i płótna tylko czekają, aż zaczniesz malować martwe natury, może czasem warto odpuścić i spróbować rysować samemu dla siebie. Jeśli i tak, nie możesz się zmusić, to warto chociaż stworzyć coś co sprawi ci satysfakcję. Może to doda ci motywacji.

ZWIERZĘTA

 

Zawsze dobrym motywem do rysunku są zwierzęta. Jak nie masz co narysować to warto spróbować. Może to być twój mały przyjaciel, którego uwiecznisz i włożysz do ramki.

Ja ostatnio rysowałam kotka. Może to jest coś co i ty chciałbyś narysować.

https://www.domin-warszawa.pl/jak-naszkicowac-ladnego-kotka/

Na takim przykładzie napewno uda ci się zdobyć doświadczenie w rysowaniu sierści.

 

ĆWICZENIA ANATOMII

 

Warto też wrócić do samych podstaw – szczególnie anatomii. Bardzo ważne jest prawidłowe rysowanie poszczególnych elementów ciała. Ułatwia to później łączenie ich w jedną postać. Super ćwiczeniem jest studium dłoni. Możesz je rysować w każdej wolnej chwili, ponieważ dosłownie masz je pod ręką. Ćwicz sobie różne ustawienia i perspektywy. Spróbuj również umieścić jakiś przedmiot w dłoni i zaznaczyć w jaki sposób załamuje się skóra na styku z tymi obiektami. Dłonie sprawiają sporo trudności, szczególnie na początku. Ale spokojnie, jest to coraz łatwiejsze z rysunku na rysunek.

Oczywiście, oprócz dłoni koniecznie trzeba przećwiczyć sobie inne części ciała. Ja bym zwróciła uwagę na twarz i konstrukcje znajdujących się na niej elementów. Oczy, usta, nos czy uszy. To są zawsze pierwsze rzeczy, na które zwracamy uwagę zawsze, gdy patrzymy na rysunek. Mi osobiście zawsze najwiecej problemów stawiał nos. Zostawiałam jego rysowanie na koniec, a potem męczyłam się żeby jakoś wpasować go do całej twarzy. Bardzo często rysunki ładowały w koszu, a ja marnowała godziny i nie uczyłam się niecnego nowego.

Dlatego bardzo polecam ćwiczenie jego konstrukcji, bo dopiero gdy zdasz sobie sprawę z całej jego budowy, będzie ci łatwiej zobrazować go sobie przestrzennie. Może nawet będzie ci wygodniej zacząć od geometrii i powoli go uplastyczniać.

Tutaj rozpisuje się trochę więcej o tym jak go można narysować.

https://www.domin-warszawa.pl/jak-narysowac-nos/

PLENERY

 

Jeśli żaden z tych przykładów ci się nie spodobał i już zupełnie nie wiesz co masz narysować. Weź głęboki wdech i zastanów się czy nie warto może wyjść na dwór. Nie rób sobie wymówek złą pogodą. To nie musi być plener. Możesz zaczerpnąć inspiracji na krótkim spacerze, porobić zdjęcia do studium czy po prostu chwile odetchnąć.

Drzewa mają zawiłą budowę i raczej nie opierano ich na geometrii. Jest to obiekt organiczny i powinniśmy do tego podejść dość swobodnie. Drzewa zmieniają się z sekundy na sekundę. Wystarczy delikatny podmuch wiatru, a one już wyglądają nieco inaczej. To jest też powód, do tego aby nie próbować oddać drzewa jeden do jednego, tylko uchwycić jego charakter. Jeśli kompozycja ci nie pasuje to po prostu dodaj albo obetnij sobie gałąź na rysunku. Możesz je sfotografować i uchwycić jakiś moment. Wtedy już nie powinno być problemu z ruchem i łatwo będzie dokończyć w domu.

Plenery są idealnym rozwiązaniem jeśli nie masz pomysłu co mocna by tu narysować, bo wystarczy rozejrzeć się dookoła. Jeśli nie wiesz od czego zacząć rysowanie drzewa, to wklejam tutaj artykuł z tutorialem i szczegółowym wyjaśnieniem

https://www.domin-warszawa.pl/jak-narysowac-drzewo/

Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish