Cześć, na tej stronie będzie mnóstwo użytecznych treści. Niektóre z nich są bardzo ważne i musisz je znać. A na samym końcu będzie anonimowa ankieta kiedy będziesz chciała/chciał mi co napisać. Jest anonimowa więc nie będę wiedział od kogo przyszła.

Opis nowego systemu pracy i wynagrodzeń

Wstęp: 

Od września 2022 wprowadzam nowy system pracy w Dominie. Nowi asystenci Ci którzy zaczną pracę od Września  będą już wg tego nowego systemu. Starzy będą mogli wybrać czy chcą iść po staremu czy wchodzą w nowy system. 

Czas wdrażania nowego systemu:

Wrzesień-Październik-Listopad – wdrażamy, docieramy się, obserwujemy, optymalizujemy. Ważne jest Twoje zaangażowanie. Na pewno wynikną kwestie które przed wdrażaniem nie miały miejsca

Grudzień-Styczeń-Luty – aplikujemy poprawki, 

Od Marca liczę, że już wszystko będzie działać.

Nie bój się zadawać pytań!

 

Nowy system polega na tym, że bazowa stawka za godzinę wynosi 23 zł. Sprawny i zaangażowany prowadzący śmiało może już w pierwszym roku dojść do stawki 30 zł. Zależy to od niego.

Wzrost stawki jest zależny od tego czy realizujesz “Podnośniki”

Każdy Podnośnik to + 1 zł do każdej godziny robionej na rzecz Domina. Czyli jeżeli decydujesz się na któryś z podnośników to masz też wyższą stawkę do godziny kiedy prowadzisz zajęcia.

Będą też zajęcia specjalistyczne. Są to zajęcia z dziedzin na których wyjątkowo mi zależy. Za nie stawka wyjściowa wynosi 30 zł za godzinę  + dźwignie.

Zmiany na rok szkolny 2022/2023

Mijający rok zmusił mnie do pewnych refleksji i zmian:

 1. Zajęcia podzielone są na 9 Trymestrów Junior – dawny GIM RYS a po nich następuje 15 Trymestrów kursu właściwego. Program jest przygotowany ale będzie optymalizowany. Liczę na wasze sugestie. VETERAN ROOM będzie po ukończeniu XV trymestru.
 2. Od teraz zaliczeniem Trymestru będzie oddanie rysunku trymestralnego. Kiedy kursant takowy odda dostaje naklejkę która jest taka formą dyplomu. 
 3. Doskonale wypadło 40 days in a row – przemieniło się to w STOPIAN RYSUNKU DZIENNIE – teraz kiedy piszę te słowa nadal 60 osób codziennie wysyła mi postępy swoich prac. Zaczęliśmy 11 Listopada i bardzo dużo osób wyrobiło sobie nowy dobry nawyk.  Z czasem dodałem Naklejki – Badge i ludzie naprawdę chętnie je zbierają. Tylko jest tak, że kiedy w szczytowym momencie 120 osób dziennie wysyłało mi to co narysowało to przestałem się wyrabiać z innymi rzeczami – dlatego od teraz prowadzenie tego będzie Twoim obowiązkiem w ramach dodatkowej godziny codziennie (Dźwignia Media i WWW)
 4. Stare dobre marki – źle wypadają w Internecie. A “firmy” które powstały jako handel kursem rysunku są na topach. My – doświadczeni nauczyciele rysunku przegrywamy w widocznościach internetowych. Potrzebuję waszej pomocy.
 5. Podczas maratonu przed egzaminem na WAPW – połowa ludzi nie robiła nic. Dosłownie NIC. Dlatego proste zadanka z lat ubiegłych będę realizował wcześniej. 
 6. Platforma Video – tam przenosimy życie Domina.  Odwiecznym problemem są odrabiający – chcę docelowo żeby odrabianie było odtworzeniem sobie nagrań Video w domu. Będzie też wariant kursów do kupienia – czyli że ktoś z zewnątrz będzie mógł nabyć sobie jakiś kurs. Z najleszymi z was będę to nagrywał.
 7. Ranking i punktowanie prac – nie będzie już papierowych rankingów – przenosimy to na stronę www.  https://www.domin-warszawa.pl/category/rankingi/
 8. Trzeba wrócić do Live`ów – i tu znów rysuje się mój brak czasu. Dlatego część z was w ramach dźwigni Video będzie to robić. Wszystko wyjaśnię i dam odpowiednie kursy.

Zajęcia specjalistyczne stawka wyjściowa 30 zł + Dźwignie

Żeby zacząć prowadzić zajęcia specjalistyczne trzeba się określić że takie zajęcia prowadzić się chce. Potem należy się w nich rozwijać aż uznam że poziom jest wystarczający. Ja dopomogę Ci w rozwoju. Jeżeli będzie trzeba wyposażę Cię w kursy które Ci w tym pomogą. 

Oto lista specjalizacji które mnie interesują :

Z-Brush – rzeźbienie w programie 3D + wydruk 3D. Zamierzam kupić dobrą drukarkę. Zamierzam kupić Z-Brusha więc jeżeli będziesz chciał rozkminiać ten program to będziesz mógł na pracownianym. Celem jest stworzenie twórców którzy będą mi potrzebni do “tajnej misji”.

Concept art klasycznie –  w ołówku i cienkopisie w odcieniach szarości. To jest pod szyldem Creativity (jestem jego założycielem)

Digital Painting – klasycznie w Photoshopie

Procreate – 

Wizualizacje 3D – 

Kaligrafia – 

Fotografia artystyczna architektury –

Video i montaż Video

Malarstwo sztalugowe – akryl lub olej

Tatuaż – cienkopis lub digital

Komiks

Samochody i Concept Car

Rysunek Designerski

PapieroplastykaCzteropaki

Na zajęcia specjalistyczne najbardziej sprawdza system czterech zajęć pod rząd. Np. cztery sobotnie popołudnia. Zajęcia takie startują jak uzbierają się chętni. Minimalna ilość osób to taka w której wychodzę na zero – to oznacza minimum 4 płacące. 

Finisz – po kilku latach możesz się stać moim partnerem. Czyli organizując czteropaki umawiamy się że dzielimy się kasą za takie zajęcia pół na pół. 

“Kiedyś ogłosiłem zajęcia z Kaligrafii. Prowadziła je Magda. Koszt zajęć 200 zł. Były to dwa zajęcia po 6-7 h jedno posiedzenie. Idealna grupa to 12 osób. Tak się złożyło, że jedna dziewczyna przyprowadziła koleżankę… było więc 13. Przychód wyniósł 2600 zł po odliczeniu podatku do podziału zostało 2000 zł. Magda dostała 1000 za dwa popołudnia. Jeżeli w swojej specjalizacji osiągniesz poziom wybitny to też Ci cos takiego zaproponuję. Zazwyczaj potrzeba na to 7-8 lat. Inną osobą z którą tak organizowałem zajęcia był Grzegorz Wróbel. Czyli musisz osiągnąć poziom swojej specjalizacji jaką Grzesiek Wróbel osiągnął w akwareli. Ale jest to do zrobienia.

Podnośnik 1 - media i www + godzina przed zajęciami + 1 zł

Każdy kto zadeklaruje, że będzie robił te rzeczy z listy niżej dostaje + 1 zł do każdej godziny. Czyli jeżeli zdecydujesz się na to, to dostajesz również + 1 zł do godziny kiedy uczysz rysunku. Oto warunki:

 1. Poświęcasz jedną godzinę dziennie na działania w internecie. Godzinę tę rozpoczynasz napisaniem słowa “Zaczynam” a kończysz ją słowem “Kończę” mamy wtedy wgląd w czas. 
 2. Jeżeli jest to dzień kiedy masz zajęcia to robisz ją w pracowni – wtedy też rysujesz szkice, kolorowanki i inne takie.
 3. Wpisujesz wtedy co zrobiłeś/łaś lub widać to na czacie macierzystym
 4. Podczas tej godziny zaliczasz ludziom  Codzienny Stopian Rysunku i jak trzeba przyznajesz Badge a w pracowni naklejki. Ogólnie forsujesz ideę Złotej Godziny i Stopianów
 5. Komentujesz ostatnie wpisy na Dominowym Instagramie i na Fan Page`u ale postem zaangażowanym czyli podkreślającym cos pozytywnego – minimum jedno pełne zdanie. Algorytmy Fb i IG dobrze to oceniają.
 6. Dopisujesz trochę treści do artykułu na stronie WWW – temat zawsze konsultujesz ze mną! Taki przyrost treści jest ważby z punktu widzenia pozycjonerskiego. Wszystkiego Cię nauczę.
 7. jak jeszcze masz czas komentujesz pozytywnie artykułu które wrzucili inni asystenci na strone

procedura podnośnika "media i www"

Procedura Media i WWW. Numer procedury 1

1. Kiedy zaczynasz godzinę media i www piszesz do mnie  na priva Fb komunikat “Zaczynam” – bez tego godzina nie liczy się. Włącz sobie stoper żeby faktycznie była to godzina. Kiedy kończysz piszesz do mnie na priva “Kończę”

2. Zaczynasz od obsługi swoich podopiecznych w grywalizacji “Codzienny stopian rysunku”. Odpowiadasz im zwięźle żeby nie marnować czasu. Stosuj technikę Hamburgerową czyli: pochwała-co do poprawy-pochwała. Pochwała musi być konkretna i odnosić się do rysunku lub otoczki rysunku. Nie robisz skomplikowanych korekt.

3. Jeżeli ktoś zdobył normę na jakieś osiągnięcie to mu je wklejasz na Fb. Potem wchodzisz na portal domin-warszawa.pl i przydzielasz mu badga żeby wyświetlił mu się w profilu. Badgae musi być nadany niezwłocznie po jego osiągnięciu Aktualne osiągniecia: Trymestry, Rysowanie z rzędu, Stopiany.

3. Dopiero Jeżeli obsłużeni są wszyscy Twoi uczniowie  możesz przejść dalej. Nie mniej skracaj czas obsługi ich żeby starczyło Ci czasu na inne aktywności. Jeszcze raz podkreślam NIE RÓB KOREKT RYSUNKÓW. Ci którzy w latach ubiegłychj mnie nie posłuchali pożałowali tego. Bo najpierw siedzisz i piszesz korekty co zajmuje ci 45 minut ale z czasem ludzie piszą z każdą pierdołą. Kiedyś pewna Zuzia napisała mi że nie wie jak sobie z tym poradzić bo spędza 3h dziennie na robieniu korekt i głupio jej teraz się z tego wycofać. Drugim negatywnym skutkiem był “Zuzia wyślij mi materiały bo dziś nie mogę przyjść” Na zajęciach miała pustki a przez Internet ludzie żądali tłumaczenia

4. Wchodzisz na Dominowego Instagrama i komentujesz w sposób pozytywny to co się tam pojawiło minimum jednym pełnym zdaniem. 

5. Po Instagramie wchodzisz na Fan Page Domin i też komentujesz ostatni post pełnym zdaniem. Jeżeli chcesz mieć dźwignię 1 

6.  Po Fb i Instagramie wchodzisz na swój artykuł i dodajesz treści. Tyle czasu ile Ci się uda.  Kiedy zaczynasz pracę nad swoim artykułem wklejasz mi link do niego – żebym mógł sprawdzić ile udało Ci się napisać – jaka jest Twoja produktywność. Pamiętaj w normalnych warunkach jak ktoś zna się na danej rzeczy to pisze to z głowy. Ty dopiero się rozwijasz więc wiedzę zdobywaj jako swój rozwój a artykuł ma być fizycznym pisaniem treści na podstawie Twoich badań nad daną sprawą. Dobrą praktyką jest zarażanie swoich uczniów swoją specjalizacją. Wtedy szkice do artykułu możesz robić na zajęciach rejsowych w ramach nauki szkicowania. Ale , jeżeli potrzebujesz w danym momencie ilustracji którą ściągniesz z Pixabay, Pexels, czy Unsplash to jej ściągnięcie , nadanie nowej nazwy i zmniejszenie do rozmiaru 1200 pix dłuższy bok już wlicza się w pracę.  Do pisania artykułu będzie oddzielna procedura.

7. Po skończonym pisania artykułu wklejasz go w grupie Domin Asystenci. 

8. Jeżeli zostało Ci coś czasu wchodzisz na artykuły innych osób na www i piszesz komentarz. Zawsze pozytwny i rzeczowy. Może być rzeczowe pytanie do autora -jeżeli chcesz faktycznie się czegoś dowiedzieć. Google traktuje komentarze tak jak je widzi. A widzi je jako fragment kodu. I wtedy uznaje, że artykuł jest updateowany. Poza tym ma algorytm który mówi mu – jeżeli ktoś zadał sobie trud napisania komentarza to znaczy że artykuł jest ważny.

9. Jeżeli masz “flow” to możesz dodać drugą godzinę “Media i WWW” np. na portalu matura.org czy architektura-polska.pl 

Podnośnik 2 - video + 1 zł

To jest dla osób które chcą wspierać Dominowe działania Video – nie dla wszystkich starczy tu miejsc. W zakresie tego jest:

 1.  Nagrywanie tutoriali do Platformy (3 filmy w miesiącu)  – umiejętność obsługi sprzętu do Video – studio jest przygotowane w pokoju nr. 11
 2. Jeden “kurs video” – to może być w połączeniu z filmami na platformę. Kurs Video będą mogli kupić ludzie z zewnątrz ale nam zależy na tym żeby przywiązać do strony www. Jeden kurs będzie podobny do tych na Domestice.
 3.  Obróbka tutoriali Video – w dowlnym programie – w tym zakresie będzie szkolić Was Ola Dąbrowa
 4. Prowadzenia Live`a tematycznego – niekoniecznie co tydzień bo nie mamy tyle możliwoścu czasowych
 5.  Wrzucenie filmu na IG z zajęć (łącznie z innymi prowadzącymi danego dnia)

Podnośnik 3 - Rozwój ucznia + 1 zł

To dostajesz wtedy gdy :

 1. 90% Twoich uczniów oddało rysunek trymestralny
 2. 90 % Twoich uczniów wypełniło i wysłało ankietę ewaluacyjną
 3.  Wszyscy twoi uczniowie mają konto na platformie video na domin.pl
 4. Wszyscy Twoi uczniowie mają konto na platformie domin-warszawa.pl  – tu będzie ranking i grywalizacja
 5. Każdy Twój uczeń ma przynajmniej Badga – 3 dni rysowania z rzędu
 6. Połowa Twoich uczniów wystawiła opinię i dała 5 gwiazdek 
 7. Wszyscy Twoi uczniowie są w grupie na Fb “Domin rok szkolny xxxx/yyyy”
 8. Wszyscy Twoi uczniowie są w Twoim wewnętrznym czacie – tam gdzie będziesz dawać zadania na “Stopian rysunkowy dziennie”
Podane tutaj statystki mogą byc nierealne – więc może będzie trzeba po trzech miesiącach je urealnić.

Podnośnik 4 - Ty i domin + 1 zł

Ważne jest żebyś realizował/ła Misje i wartości Domina

 1. Podróże Bobina – Chodzi o pomoc mi we wzmocnieniu tej akcji
 2.  Udział w minimum jednej Dominiadzie jako uczestnik lubiący rysować a nie jako prowadzący
 3. Kolorowanki – robione w trakcie godziny “Media WWW” – to jest akcje Domin Dzieciom  – na każdej grafice logo domina + hasło “Kurs Rysunku = Domin”
 4. Check Lista – procedury w pracowni
 5. Udostępnienie postów: Rysunek Tygodnia i Zapisowych na kurs.
 6. Dałeś Opinia + 5 gwiazdek na Googlu
 7. W ciągu roku max 2 zastępstwa (nie liczy się choroba! – tu uznajemy kiedy wysyłasz nam zwolnienie lekarskie)
 8. Aktywnie dbasz o przyrost Badgy, Punktów, Leveli – mam wtedy pewność, że się rozwijasz. Poza tym głupio będzie wyglądało jak w profilu na domin-warszawa.pl będziesz mieć rażąco mniej osiągnięć niż Twoi podopieczni
 9. W ciągu roku wymieniasz 2 prace w ramkach w korytarzu.
 10. Obejrzenie lub uczestnictwo w szkoleniu niedzielnym.
 11. Dbasz o Employee Advocacy (To będzie dopiero opracowywane)
 12. Wskazanie potencjalnych Kandydatów na Asystentów
 13. Razem wypełniamy – Kartę Ustaleń i  Celów

Employe Advocacy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

 1. Masz w statusie pracuje w DOMIN

Grupa 13+ osób + 1 zł

Premie jednorazowe

Premie za działania pożądane. Premiom podlegają zarówno asystenci nowego modelu jak i starego. Czyli Ci którzy korzystają z dźwigni i Ci którzy nie korzystają!

Za otrzymanie tytułu Rysunku Tygodnia Twojego ucznia  +100 zł

Za miejsce w końcowym rankingu prac domowych:

 1. miejsce premia 600 zł
 2. miejsce premia 500 zł
 3. miejsce premia 400 zł
 4. miejsce premia 300 zł
 5. miejsce premia 200 zł
 6. miejsce premia 100 zł
 7. miejsce premia 100 zł
 8. miejsce premia 100 zł
 9.  miejsce premia 100 zł
 10. miejsce premia 100 zł

Premie dostajesz po końcowym gwizdku czyli 15 czerwca. W pierwszej dziesiątce możesz mieć nawet dziesięciu swoich uczniów 🙂 

Za osiągnięcie tytułu Daily Deviation  dostajesz 1000 zł -Ty lub Twój uczeń

Jeżeli Twój uczeń zajmie I miejsce w rankingu tygodniowym + 100 zł

Jeżeli Twój uczeń zajmie I miejsce w rankingu miesięcznym dostajesz dodatkowo  + 200 zł To działa w miesiącach od września do maja. W czerwcu są już premie ostateczne.

 

Badge, Osiągnięcia, Koraliki, Punkty, levele

Od teraz szalenie ważne będzie operowanie osiągnięciami i punktami. 

Na stronie www pod tym adresem będą wszystkie rankingi.

 

Precyzyjne zasady punktowania prac

Poniżej wpisuję precyzyjnie jak punktować i na czym mi zależy!

 1. Punkty liczymy od 1 Lipca do ostatnich zajęć w Czerwcu. 
 2. Pamiętaj żeby punkty przyrastały naturalnie. Nie dobrze jest kiedy ktoś robi tylko dla punktów!
 3. Wyjściem do punktowania prac jest format B2 – 50×70 cm – można dostac za niego max 100 pkt! (są jednak wyjątki)
 4. Jeżeli taka praca dostanie RYSUNKE TYGODNIA – to dodatkowo dostaje premię 200 pkt.
 5. Jeżeli jest to RYSUNEK TRYMESTRALNY to dodatkowo może dostać max + 200 pkt.
 6. Drugą formatką jest arkusz A4 za niego można dostać max 20 pkt (na format B2 składa się mniej więcej 5 formatek A4)
 7. Punktujemy tylko prace wykonane poza zajęciami rejsowymi. Jest jednak wyjątek.
 8. Jeżeli ktoś odda pracę którą zaczął w pracowni a skończył w domu i poświęcił jej 2/3 w domu do 1/3 w pracowni – to też punktujemy. Może być oczywiście więcej niż te 2/3 ważne żeby nie mniej. Np. Tak jest z rysowaniem drzewa  – na zajęciac w 2h powstaje niewiele – a skończone drzewo to czasami aż 20h!
 9. Są zjawiska na których zależy mi bardzo – ĆWICZENIA CELOWE, KKORALIKI, POPRAWA Z PEŁNYM ZAANGAŻOWANIEM I KONCENTRACJĄ.
 10. Jeżeli ktoś robi poprawę zadania po korekcie i widać, że się starał to przy drugim podejściu dostaje możliwość zgarnięcia +50 % punktów więcej, Czyli format B2 oceniamy wtedy do 150 pkt. Jeżeli znów podejdzie do tej pracy i jako ĆWICZENIE CELOWE – ustawi sobie poprawę tego co zrobił ostatni źle to wtedy to trzecie podejście oceniamy do 200 pkt. Przy czwartym podejściu oceniamy do 250 pkt. Przy 5 podejściu do 300 pkt.  Nie robimy więcej niż 5 podejść
 11.  Jeżeli ktoś przynosi prace nieskończone to robimy korektę i prosimy o dokończenie.
 12. Jeżeli ktoś przynosi do korekty rysunki na świstkach, z tyłu zeszytu, na kartce B2 z drugiej strony arkusza i jest tam zarysowane jakieś 14% to wtedy optycznie zbieramy okiem do formatu B2 i oceniamy do 100 pkt.
 13. Forsujemy szkicownik oraz PROAKTYWNOŚĆ – rysowanie w różnych dziwnych miejscach ( w szkole na nudnych lekcjach, w przerwie między pierwszm a drugim daniem, czekając na przyjście nauczyciela na zajęcia pozalekcyjne itd. SZKICOWNIK niech będzie w formacie A4. 
 14. Premiujemy pracowitość oraz zaangażowanie w dany rysunek
 15. Ocena prac powinna być jak na możliwości i poziom zaawansowania tegoż rysującego. Ponieważ RANKING ma pokazywać pracowitość i zaangazowanie. I tak dla Ciebie narysowanie arkusza brył platońskich to trudność umiarkowana. Dla początkującego trudnością umiarkowaną będzie zrobić arkusz sześcianów na B2 w różnych ustawieniach.
  1. Punkty za prace domowe KONIECZNIE MUSZĄ BYĆ WPISANE TEGO SAMEGO DNIA lub dnia kolejnego! W tym celu dajesz kartkę Jankowi lub wyznaczonej osobie. W przypadku kiedy chodzi o punkty z Niedzieli – muszą byc one wpisane do końca Niedzieli!!! – to ma znaczenie dla premii tygodniowych!

Ocena prac

 • 60% – 
 • 70% – 
 • 80% 71-80 pkt
 • 90% czyli 81 do 90 pkt rysunki prawie bezbłędne z kosmetycznymi wadami
 • 100% czyli od 91 do 100 pkt.  Rysunki bezbłędne i pomysłowe 

przestroga! uważaj na to!!!

Jeżeli będziesz oszukiwać i podawać sfałszowane dane. Jeżeli będziesz niesłusznie dodawać punkty swoim uczniom – wylatujesz tak jak stoisz!

W zeszłym roku trójka prowadzących fałszowała check listy. Oddawali zawsze – że wszystko mieli zrealizwowanie i liczyli, że nikt się nie połapie. 

 • Przychodzili spóźnieni a wpisywali sobie że byłi wcześniej
 • podawali, że spunktowali prace domowe – a ich uczniom przez 3 tygodnie nie przyrosły punkty
 • Pisali, że robią tutoriale a nic nie powstawało – nie było skanów w ich katalogach

I jeszcze kilka występków. Rzeczywiście przez kilka tygodni udawało im się to. Ale po pewnym czasie Janek stwierdził, że coś jest nie tak. Wziął ich na celownik i ukradkiem skontrolował. No i wyszło, że kłamią. Dla takiego zachowania nie ma miejsca w Dominie!

"Prędzej zatrudnię entuzjastę niż kogoś wypalonego który wszystko wie" --- John D. Rockefeller

Wartości i misja w dominie - musisz się z nimi utożsamiać

Spiszę tutaj kilka ważnych wartości i misji, które są w moim sercu i które są fundamentami Domina. Żeby nasza szkoła rysunku funkcjonowała dobrze koniecznie musisz się z nimi utożsamiać i musisz zaszczepić te wartości u swoich uczniów

 1. Chęć pomocy ponad kasę! – to właśnie to leżało i leży u podstaw.  Tak właśnie powstał Domin. Ja z chęci pomocy mojemu koledze z liceum zrobiłem korektę na schodach Wydziału Architektury PW! Pieniądze zawsze były tylko miłym dodatkiem. Oczywiście Ty za swoją pracę dostaniesz wynagrodzenie ale pamiętaj że przede wszystkim jesteś od tego żeby pomóc. Z całego swojego serca , ze wszystkich swoich sił. Od Twojego entuzjazmu zależy czy ludzie zapłoną chęcią do rysowania.
 2. Pamiętaj, że wśród Twoich uczniów siedzi przyszły laureat najpiękniejszego budynku na świecie. Tak ucz żeby się rozwinęli. Przecież kiedy uczyłem Szczepana Wrońskiego był zwykłym kursantem a teraz jego Pawilon na Expo w Dubaju ogłoszony został najpiekniejszym pawilonem na świecie. A wcześniej Paweł Lipiński zaprojektował najpiękniejszy wieżowiec świata w Evolo. Nie zgaś ludzi – daj mi power, daj im energię. Jesteś za to odpowiedzialny. Celem Domina jest tak uczyć żeby kiedyś ktoś od nas dostał Pritzkera!
 3.  Kiedy zakładałem Creativity w 2011 roku pomyślałem sobie – kiedyś nasza czołówka będzie wyswietlać się przed filmem hollywoodzkim tuż przed czołówką Universal, 20th Century Fox czy Paramount! Creativity już robiło zlecenie dla Universal. Ale jeszcze za mało żeby być oddzielną czołówką. Pomóż mi zrealizować ten cel! Bardzo mi na tym zależy. 30% uczniów siedzących u Ciebie na sali to mogą być tak wspaniali twórcy jak Magda Kusowska która robiła Gwiezdne Wojny. Rozpal tych ludzi do czerwoności! Rozpal też siebie do czerwoności!
 4. Wskaż ludziom wizję i drogę rozwoju. Tak jak ja wskazałem Tytusowi Brzozowskiemu akwarelę. Wystarczy, że zaniechasz powiedzenia o tym że mają kurs akwareli na platformie akwarela.eu on-line za darmo żeby nikt nie skorzystał z tej techniki. Może jednak rozwiną się kolejni znakomici akwareliści!
 5.  Dal mnie osobiście ważne jest to, że Domin to nie tylko kurs rysunku ale to cała RODZINA DOMINA. Zawsze było dla mnie ważne to żeby ludzie chcieli tu bardziej przychodzić niż siedzieć w domu. Dbaj o Rodzinę Domina! Spotykajmy się zawsze na Dominiadach i innych eventach!
 6. Wartości społeczne i ekologiczne. Wiesz dobrze, że ważne jest dla mnie co dzieje się z planetą. Z Inteligencji Wielorakich najwyżej mam … przyrodniczą. Dlatego czasami zakasuję rękawy i idę sprzątać las do którego jeżdżę akcja nazywa się “Sprzątam bo tu mieszkam” – i nie oglądam się na innych. Wiem że jest cos takiego jak zasada Pareto – 20% osób robi 80% rzeczy a 80% osób robi 20% rzeczy. Tak samo mam na kursie chcę żeby domin to było to 20% osób robi 80% rzeczy. Czyli że Domin robi 80% rzeczy w zakresie nauki rysunku. A reszta kursów niech robi jak uważa. 
 7.  Jak pewnie wiesz wiele lat temu adoptowałem chłopca który miał iść do domu dziecka, nie pozwoliłem na to! Dla mnie los osób pokrzywdzonych jest ważny – dlatego chociażby wspieramy jako Rodzina Domina “Misię małą Wojowniczkę” – córeczkę jednego z moich dawnych uczniów która jest ciężko chora. Ważne jest dla mnie żebyśmy my jako Domin dawali światu coś od siebie – “Domin Dzieciom” – to kolejna ważna aktywność. Nie ma z tego kasy ale jest idea! Buduj ją razem ze mną. 
 8.  Wielka katedra – Wielka Idea – to jest nasza wartość, to jest nasza misja! Będąc w Dominie budujesz Wielką Katedrę! Robisz dla ludzkości dla Polski bardzo ważną rzecz. Jeżeli dobrze będziemy kształcić to i nam będzie żyło się lepiej. Ja mam jeszcze takie określenie – Olympus Mons – mi nie wystarczy najwyższy szczyt na Ziemi ja chcę poziomu galaktycznego a Olympus Mons to najwyższa znana góra w naszym układzie słonecznym! 
 9. Jestem odpowiedzialny za życiowe losy tych ludzi!!! Mi zawsze to przyświecało. Pamiętaj, że to jest wielka odpowiedzialność i wielkie wyzwanie. Spokojnie, dasz radę ale za każdym razem kiedy przekraczasz drzwi Domina niech ci się załącza takie myślenie.  Ty naprawdę możesz to zrobić! Ale nie wolno Ci zniszczyć człowieka przez krytykę , wyśmianie, grzech zaniechania. Niektórych będzie kręcić Wolna pracownia, innych ranking, wszystkich natomiast zbieranie badgy-naklejek. Jak poczynisz grzech zaniechania to właśnie komuś zniszczyłeś życie. Mógł byc twórcą ale go nie rozpaliłeś. Mamy w Dominie wszystkie potrzebne narzędzia edukacyjno motywacyjne – poznaj je i z zapałem wdrażaj!

Dekalog cech dobrego asystenta

 1. Entuzjazm
 2. Przywództwo – “za mną”
 3. Zakochanie w rysunku
 4. Cierpliwość
 5. Przyzwolenie na błądzenie – “Człowieku, który Ty raz żyjesz? Skąd miałeś to wiedzieć”
 6. Empatia – wejdź w buty swoich uczniów – pamiętaj, że każdy z nich jest unikalny – każdy ma swój osobisty profil psychologiczny
 7. Zaangażowanie – “Od jednej zapalonej świeczki można zapalić milion, od miliona zgaszonych nie zapalisz nawet jednej”
 8. Odpowiedzialność za pracownię – ja mam swoje lata, mam swoje choroby potrzebuję Cię żebyś mi pomógł.

7 rzeczy które musisz zrealizować jako asystent w roku szkolnym

 1. Trzy rysunki trymestralne zgodne z wyzwaniem które sobie postawiłeś. Skanuj je w fazach – może użyję w pracowni. Rysunek jest Twoją własnością a skany są fajnym dodatkiem dle uczniów Domina
 2. Rysunek wakacyjny – plenerowy formatu A2 lub B2
 3. Nagrane 3 koraliki – w ramach pracy oczywiście
 4. Udział przynajmniej 1 rysunkiem w naszej zbiorowej wystawie w czerwcu
 5. Udział – jedną pracą wakacyjną w wystawie powakacyjnej/polenerowej
 6. Mieć w korytarzu w Hall of Fame – swoją pracę – co roku jakąś nową
 7. Narysować kilka kolorowanek do “Domin Dzieciom” 

10 najważniejszych praw które musisz uszanować w dominie

 1.  Jeżeli dostajesz grupę to prowadzisz ją do końca – do czerwca! Nieludzkim jest porzucanie tych ludzi w trakcie roku. Ludzie się przyzwyczjają do prowadzącego.
 2. Nie siedzisz przy biurku – stale robisz korekty – nie robisz też “swoich” rzeczy na studia – jesteś w pracy i robienie czegoś innego to oszustwo
 3.  Nie ucinasz sobie pogawędek z innymi prowadzącymi
 4. Konsekwentnie realizujesz Check Listę
 5. To jest Pracownia Rysunku – udowadniaj sobie i mi że kochasz rysować. Nie musi to być numer 1  w życiu ale powinno być wysoko. 
 6. Jesteś przywódcą swojej grupy  a teoria przywództwa mówi – każda grupa/organizacja jest jak jej bezpośredni przywódca. Jeżeli Ty nie będziesz się jarać rysunkiem i nie będzie rysować to daremny trud w motywowaniu. Oczekuję od Ciebie postawy “Dobrym dowódcą jest ten który mówi za mną a nie ten który mówi naprzód” Musisz być świetnym dowódcą swojej grupy.
 7. Każdy Twój uczeń musi mieć dostęp do platformy Video i do materiału z trymestru który aktualnie jest. Tak samo musi mieć dostęp do platformy na akwarela.eu
 8. W Czerwcu dostajesz premię + 1 zł do godziny. Czyli sumujemy wszystkie godziny w ciągu roku szkolnego i dostajesz taką Premię.
 9. Rozwijaj się – i Ty i ja potrzebujemy rozwoju. Jeżeli po 2-3 latach nie będę Cię przewidywał do robienia tutoriali na platformę to może (ale nie musi) oznaczać, że straciłem wiarę w Twój rozwój i że jesteś w stanie to zrobić. W takiej sytuacji dopytuj dlaczego tak jest. Bo może okazać się, że akurat nie ma jak wcisnąć Ciebie. Ale jeżeli powiem, że nie mam zaufania co do Twoich umiejętności to trzeba się temu uważnie przyjrzeć i poprawić.

10 filarów pracy w dominie

 1. Praca w Dominie to prestiż! – nie tak łatwo dostać się tutaj. I wszyscy dobrze wiedzą że jak ja kogoś przyjąłem to czymś musiał sie wykazać. Wpisując to do CV wiele zyskujesz w innych miejscach pracy np. Biurach Architektonicznych. Przeczytaj tę niesamowitą anegdotkę “W 2005 roku na kurs chodziła Ania. Wybierała się na wiedeńską uczelnię – Uniwersytet Sztuki Stosowanej. Trzeba było tam złożyć portfolio i przejść rozmowę kwalifikacyjną. Tak się złożyło, że w czasie kiedy Ania aplikowała na tę uczelnię w komisji była … Zaha Hadid. Pierwsza kobieta architektka, która dostała nagrodę Pritzkera. Kiedy oglądała portfolio Ani zapytała skąd jest. A kiedy dowiedziała się, że z Warszawy zapytała “Czy chodziła na kurs rysunku do Domina?” Anię zatkało! Mnie też jak mi o tym powiedziała. Wpisanie w CV że było się asystentem w Dominie jest jak wpisanie dobrej uczelni czy liceum.
 2. Określ swoje wyzwanie – nie poprzestawaj tylko na samej “pracy jako  asystent” – wyznacz sobie atrakcyjny cel artystyczny który rozwijaj a który też może w Dominie się przydać. Rób to dzięki technice S.M.A.R.T. 
 3.  Domin to znakomita marka – istniejemy od ponad ćwierć wieku a 80% osób przychodzi do nas z polecenia. Znaj swoje dziedzictwo!
 4. Stajesz się kimś wybranym – tak jak wiele osób przed Tobą – Tystus Brzozowski, Wikto Mielniczuk  czy Grzesiek Wróbel – oni też zaczynali w Dominie.
 5. Rozwijasz swoją unikalność artystyczną – zawsze znajdzie się coś co połączymy razem i będziesz mógł prowadzić zajęcie z tego. A zasada Docendo Discimus – “najwięcej uczymy się ucząc innych” jest fundamentem Twojego rozwoju. To zdanie powiedział Seneka ale w obecnych czasach potwierdziła to Piramida Dale – najlepiej zapamiętuje się rzeczy które za chwilę komuś sie wykłada.
 6. Atmosfera pracy – mam wiele głosów od byłych asystentów którzy poszli w architekturę, że tęskni za tą swobodą i super atmosferą pracy w Dominie. Tu masz żywych ludzi, kupę śmiechu, życzliowść, pasję. A w biurze jak usiądziesz o 8.00 przed kompem to o 17.00 od niego wstaniesz. Takie realia współczesnej pracy w archi … i nie tylko. Korzystaj z tej atmosfery
 7. Elastyczność – tak jak jest w Dominie nie ma nidgdzie. Nie możesz przyjść – ktoś na pewno weźmie zastępstwo. Potrzebujesz więcej zarobić – znajdziemy dla Ciebie godziny. Tylko pamiętaj – Ty szukasz zastępstwa.
 8. Twoja praca ma sens – olbrzymi sens! – to co robisz jest potrzebne. Z Twoich podopiecznych wyrosną potem znakomici architekci, designerzy czy artyści. Ja ten sens widzę kiedy na kurs rysunku przychodził Szczepan Wroński jako wystraszony licealista nic nie wskazywało, że 20 lat później będę podziwiał jego Pawilon Polski na Expo. Gdybym sie nie postarał a on by się nie dostał to ten budynek nie byłby wzniesiony. Kiedy uczyłem akwareli i wytyczałem nowe szlaki na kurs zapisał się inny licealista Tytus Brzozowski. Gdybym go nie zaraził pasją nie byłoby jego wspaniałych prac. Rozejrzyj się po swojej grupie – teraz też siedzą znakomici twórcy o których jeszcze nie wiemy.

godzina przed pracą - co podczas niej robić

Do pracowni przychodzisz godzinę wcześniej i masz za to płacone.  Tę godzinę realizujesz w pracowni a nie w domu!

Jeżeli przed zajęciami nie masz czasu – zrób ją po zajęciach.

Jeżeli liczba obowiązków przerasta tę godzinę powiedz mi o tym. Być może potrzebna będzie jeszcze jedna.

 1.  Kończ rysunek tutorialowy dla Domina – ponieważ jest to w ramach pracy to rysunek należy do pracowni. Cel tego jest taki że Ty się rozwijasz przez rysowanie, Twoi uczniowie widzą że rysujesz a więc też się zaangażują. Może to też być kolorowanka do Misji : Domin Dzieciom
 2. Odpowiadaj na wysyłane Ci prace w ramach codziennego rysowanie – najlepszych wysyłaj też do mnie – ja będę ich obserwował jako kandydatów na asystentów. 
 3. Pisz artykuł na www – to bardzo ważny a bardzo zaniedbany fragment naszej pracowni. Poświęcaj temu zawsze pierwsze 15 minut – a artykuł który będziesz pisać niech będzie przydatny. Jak sprawdzić przydatność – pomyśl czego brakowało Ci kiedy byłeś jeszcze uczniem Domina. Pomyśl co byłoby wtedy dla Ciebie atrakcyjne. Technicznej strony ja Cię nauczę , to jest jak pisanie w Wordzie. Artykuł oprócz przydatności powinien być też rozwojowy dla Ciebie. Tak więc znajdź temat który chcesz zgłębiać i w którym chcesz się rozwijać a który będzie też atrakcyjny dla Twoich podopiecznych na kursie. Temat zawsze konsultuj ze mną. Jeżeli będziesz mieć “flow” możesz pisać dłużej.  Gromadzenie materiałów i samodzielne doszkalanie się nie wchodzi w pracę. W normalnych warunkach ktoś kto się na czymś zna piszę z łapy … bo się na tym zna.  Ale dla Ciebie będzie to w opór rozwojowe i uczące. Bo zgodnie z Piramidą Dale`a – najwięcej uczymy się kiedy coś musimy twórczo obrobić i wyłożyć innym. Natomiast możesz robić szkic do swojego artykułu podczas zajęć – na tablicy tak żeby Twoi podkomendni widzieli. Wtedy tez możesz ich tym tematem zajarać.
 4. Przydzielaj punkty za prace domowe. I dopisuj je do platformy grywalizacyjnej na domin-warszawa.pl
 5. Prowadzisz własny czat rysowania codziennego ( Tu ważna uwaga : Ponieważ będziesz to robić codziennie to możesz np. doliczać sobie 15 minut czy 30 minut. Staraj się jednak żeby to było raczej 15 minut. Nie naciągaj na minuty. Nie rób korekt na czacie! Stosuj tu zasadę Hamburgerową!
 6. Komentujesz nasze social media – Fan page, Rodzina Domina, IG – to ma fundamentalne znaczenie dla wyświetlalności postów. Facbook czy Instagram jak widzi reakcje to wyświetla lepiej posty w przyszłości.
 7. Rób kolorowankę do misji “Domin Dzieciom” – to jest taki mocny dodatek – rób go tylko wtedy kiedy pozostałe rzeczy masz już ogarnięte.

A co jeżeli mało osób przyjdzie na zajęcia?

Bywa tak, że masz mało osób w grupie. A jeszcze przychodzi okres chorobowy i na lekcji masz dwie osoby. Wtedy rób te rzeczy z listy “Godziny dodatkowej” 

10 najpoważniejszych Fuck-upów w pracowni

 1. Nikt się mną nie zajął
 2. Ekstrawertycy zabrali czas introwertykom – rób “krąg podkowy”
 3. Zabrane klucze z sejfu i nie można zamknąć pracowni
 4. Zrezygnowałem do asystenta
 5. Nie zamknięta i porozświetlana pracownia całą noc
 6. Prowadzący nie dojechał i nie ma z nim kontaktu
 7. Nie realizowanie checklisty i jej postanowień
 8. Ukrywanie, że się czegoś nie umie
 9. Niechęć do rozwoju i uczenia się rzeczy których nie umiesz
 10. Porzucenie grupy w trakcie roku
 11. Ciągłe branie zastępstw
 12. Nie reagowanie na trudnych uczestników
 13. Nie realizowanie programu po kolei
 14.  Na materiałach jest błąd a Ty nie reagujesz
 15. Nie kradnij! – oszukiwanie na godzinach czy robienie swoich rzeczy podczas zajęć. Przykład :

Jakie pojęcia i działanie musisz znać i stosować:

 • Stopian
 • Złota Godzina 
 • Challenge 15 minut
 • Igurra i Igurra System + zdobywanie osiągnięć
 • Ready Deska
 • WUS
 • Omer  Oko-Mózg-Ręka
 • Ćwiczenia celowe
 • Redominizacja
 • DEGLOM
 • Dominiada
 • Pięćdziesiątaki
 • Korona Plenerów
 • Warsaw Sketcher
 • W.S.M.Z.
 • Archimistrz
 • Dominowe Ognicho
 • Plenery wyjazdowe
 • Koraliki + cytat “Liczy się postęp nie perfekcja”
 • Liga antyalkoholowa
 • Efekt Domina
 • Domin Dzieciom
 • Podróże Bobbina
 • Soczewka
 • Olympus Mons – najwyższa góra w naszym układzie słonecznym (jest na Marsie)
 •  

Jeżeli coś nie jest Ci znane – pytaj, nie ukrywaj.

Challenge 15 minut - koniecznie!

Challenge 15 minut zastosowałem po raz pierwszy kilka lat temu. Jednak dopiero w 2021 roku opracowałem Grywalizację do niej czyli naklejki. Ludzie chętnie wzięli w tym udział. Ich poziom wzrósł niewiarygodnie. Wielu z nich ustabilizowało nawyk. I oto chodzi! Od czasu kiedy będziesz asystentem stosuj ten challenge w swojej grupie. 

Nowoczesne technologie edukacyjne w prowadzeniu kursu

 1. Metoda Hamburgerowa
 2. 4 Poziomy Pameli Butler
 3.  Zastosowanie słowa “Jeszcze”
 4. Kontrakt na początku
 5. Ewaluacja końcowa jako zebranie od uczniów wytycznych do poprawy
 6. Cykl Kolba
 7. Krzywa Ebbinghausa
 8. Piramida Dale`a
 9. Złota godzina podzielona na 4 Stopiany (Nauka-Rysunek-Nauka-Rysunek a gdy dzień jutrzejszy jest trudny to Nauka-Rysunek-Nauka-Nauka)
 10. Mapa Marzeń
 11. S.M.A.R.T.
 12. Relacja Małej Agendy do Wielkiej Agendy (Wielkiej Idei)
 13. Wielka Idea (lub inna nazwa Wielka Agenda)
 14. Grywalizacja – badge/naklejki rozwalają system
 15. Świadomośc czego ludzie boją się najbardziej : porównywanie, lęku przed wyśmianiem, oceniania

Cytaty Domina

. Jak każdy artysta, walczył ze swoim ciałem zmuszjąc je do uległości.
2. Repetitio est mater studiorum
3. Życie bez celu jest błądzeniem
4.Cieszę się że rozpoczyna się kolejny dzień w którym się wiele nauczę poznam i rozwinę
5. Konia można nauczyć rysunku pod warunkiem że koń będzie chciał
6. Żeby mieć świetny pomysł trzeba mieć wiele pomysłów
7. Nad czym się skupiasz to rośnie.
8. Pamiętaj malarzu młody nie gardź studium
9. „Z radością witaj poważne i skomplikowane problemy To w nich kryją się największe możliwości”
10. Nikt się mistrzem nie urodził
11. Uciekasz przed problemem czy dążysz do celu
12. Samodyscyplina jest ważniejsza od IQ
13. Postęp nie perfekcja
14. W konfrontacji wody ze skałą zawsze wygrywa woda, nie siłą lecz wytrwałością
15. Jeżeli przeraża ci ogrom pracy – pomyśl o nagrodzie.
16. Nie liczy się talent liczą się dupogodziny
17. Ojciec duchhowy Domina : Cezanne
18. Uczymy się nie dla szkoły, lecz dla życia.
19. Mit obalony „Talent nie istnieje”
20. Jutro nie będziesz mieć więcej czasu
21. Nie mów że brak Ci czasu. Twój dzień ma dokładnie tyle samo godzin co dzień Pasteura, Michała Anioła, Matki Teresy, Leonarda da Vinci, Thomasa Jefersona czy Alberta Einsteina
22.Jeśli chcesz znajdziesz sposób , jeśli nie chcesz znajdziesz powód
23. Idea wielkiej Idei
24. Za 20 lat bardziej będziesz żałować tego czego nie zrobiłeś, niz tego co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj ,śnij, odkrywaj
25. Ludzie nie planują przegrywać, przegrywają bo nie planują
26. Szlachetne umysły karmi praca. Cyceron.
27. Wszystko można robić lepiej, niż robi się dzisiaj
28. Szalone! ludzie wykonują tę samą czynność bez prób poprawy i liczą że cos się zmieni
29. Nie jest głupotą błądzić , głupotą jest trwać w błędzie
30. Ludzie podatni są na tę szczególną chorobę umysłu jaką jest oszukiwanie samych siebie
31. Tygrys czy marchewka ?
32. Ci co zwyciężają , nigdy nie rezygnują. Ci co rezygnują, nigdy nie zwyciężają
33. Pianista – angdotka
34. Im więcej potu na poligonie tym mniej krwi na polu walki
35. Benedyktyńska świeca
36.Co robi dziecko kiedy upadnie, wstaje i próbuje dalej
37. Jedna godzina planowania to zaoszczędzone 10 godzin pracy
38. Facta non Verba
39. Najpierw rzemieślnik, potem artysta. Nie na odwrót – K.Bonda
40. Nie chcę pracy w żadnym biurze, nie chcę chodzić w garniturze, jeździć pełnym autobusem i pracować pod przymusem.
41. Wybierz pracę którą kochasz a nigdy nie pójdziesz do pracy.
42. Sukces bez szczęścia to nie sukces
43. Takie jest Twoje życie jakie są słowa którymi się otaczasz.
44. Nawlekaj koraliki!
45. Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku
46. Czy można zjeść słonia? Tak, ale po kawałku
47. Nie da się wejśc na Mount Everest błądząc po okolicy

Brand book domin

Brand book – to zestaw stałych zasad dotyczących działań oraz wyglądu.

I tak :

Czcionka Domina to : BEBAS NEUE

Kolor Domina  to #FF6600 (HEX)

Gadżety Domina:

Bobbin, Dąb Dunin, Dominator Symetrialny

Owoc Domina : POMARAŃCZA! 

Jedz ją tuż przed zajęciami tak żeby zapach unosił się w pokoju. Po co to ?  To jest taki zabieg że kiedy Twój podopieczny poczuje zapach pomarańczy to przypomni mu się że trzeba porysować!

jaka praca wg statystyk jest najfajniejsza

Na uniwersytecie Harvarda zrobiono kiedyś badania – Jaka praca uważana jest za najlepszą?  Praca która spełnia te kryteria:

 • jest z młodymi ludźmi
 • kreatywna i pełna możliwości rozwoju
 • w wesołej luźnej atmosferze

Tak właśnie jest w Dominie!

Tu napiszę coś kontrowersyjnego ale prawdziwego:

Przebywając na studiach ASP/Wydział Architektury człowiek się radykalizuje. Na uczelniach wypiorą mu mózg i każą myśleć tak jak myślą prowadzący. Nikt nie mówi o tym, jak naprawdę wygląda życie zawodowe. Wielu asystentów którzy z Domina odeszli chcieli wrócić ale umiejętność im się tak cofnęła, że już byli słabsi od nowo przyjmowanych. Tak! umiejętnośc nie jest nam dawana raz na zawsze i może się cofnąć. I tak przychodzi do mnie trzydziestolatek który do 24 roku życia był asystentem w Dominie a potem poszedł robić karierę w architekturze. W wielu przypadkach jest to zasiądnięcie przed Revitem i cały dzień spędzanie przy nim. W tym czasie umiejętność rysowania się cofa. Wtedy “nowy” lepiej rysuje od starego i ma więcej entuzjazmu. I jeszcze może ta historia:

“Grzegorz Wróbel. Był w grupie pierwszych moich asystentów. Na początku jako zwykły asystent a potem od akwareli. Jednak gdzieś koło 2008 roku zaczął w pracowni być sporadycznie. Miał tylko jedną grupkę akwarelową. Coraz więcej czasu spędzał w biurze projektowym. W 2009 roku wziął udział w raz innymi Dominowcami w Tomkiem Janki i Jakubem Krzyczkowskim w międzynarodowym konkursie na Muzeum Historii Polski. Ich zespół zajął 3 miejsce!!! na 324 projekty. Pokonali takie znane biura jak chociażby Zahę Hadid! Pomyślałem, że to już chyba koniec i po 9 latach pracy Grzesiek odejdzie. W roku 2011 Grzesiek zakomunikował mi  “Chcę z Tobą poważnie porozmawiać” 

Jakież było moje zdziwienie kiedy powiedział :

– Przemyślałem sprawę i chcę bardziej zaangażować się w Domina. Popracowałem w architekturze i jest bardzo ok. ale chyba wolę uczyć ludzi i malować. To sprawia mi wielką frajdę a w biurze ta frajda była dużo mniejsza.

Teraz po 20 latach od pojawienia się Grześka jako asystenta stanie się za niedługo moim partnerem biznesowym bo zakładamy razem nową spółkę.

Być może będziesz zakochany w architekturze tak, poświęcisz jej całe życie. Nie mniej miej z tyłu głowy tę historię bo może w przyszłości będziesz chcieć pójść taką samą ścieżką.

Poziomy pracy i zarobków w dominie

asystent i asystentka

Od 2022 roku wyższą stawkę godzinową masz za osiągnięcie odpowiednich pułapów. Tak naprawdę można je  uzyskac dużo wcześniej.

Asystent

opis asystenta - asystentki

Zrobione Koraliki – 150 koralików z 200 pierwszych

Levele – ukończony pierwszy przedział – ukończony 15 Level

Zarobki – w pierwszym roku 23 zł 

Oddane minimum 2 rysunki trymestralne (specjalizacyjne – skanuj w fazach)

Oddane minimum dwa rysunki wakacyjne , najlepiej plenerowe!

Oddawane rysunki pozostają Twoją własnością! Możesz je pokazać w pracowni i powiesić w ramkach a potem je zabrać do siebie. 

 

 

prowadzący - prowadząca + 2 zł

Prowadząca

Żeby wejść na wyższą stawkę musisz spełnić te kryteria :

Zrobione Koraliki – 300 z 400 pierwszych 

Levele – ukończony 30 Level

Zarobki – od 25 zł 

Oddane minimum 2 rysunki trymestralne

Oddane minimum dwa rysunki wakacyjne

wykładowca - wykładowczyni +2 zł

wykładowczyni

Zrobione Koraliki – ok 65% 

Levele – – ukończony 45 Level

Oddane minimum 2 rysunki trymestralne ( Do specjalizacji )

Oddane minimum dwa rysunki wakacyjne

 

 

specjalista - specjalistka + 2 zł

specjalista
specjalistka

Zrobione Koraliki – ok 85% 

Levele – – ukończony 60 Level

Oddane minimum 2 rysunki trymestralne

Oddane minimum dwa rysunki wakacyjne

Wspólnik - wspólniczka

wspólniczka

Tu sprawy mają się zupełnie inaczej. Możesz w ciągu 5 lat kupić sobie mieszkanie lub wejść ze mną w konflikt. 

W tej materii zarobki to np. 300 zł na godzinę do ręki.

Specjalizacje w dominie - creativity - kontrastowni

Poniżej masz listę specjalizacji które potrzebne są w Dominie:

 • Postacie ludzkie, anatomia
 • Komiks  i Storyboard
 • Tatuaż – tylko projektowanie graficzne
 • Akwarela
 • Procreate
 • Samochody flamastrami
 • Malarstwo olejne
 • Wycieruch
 • Karykatura
 • Manga
 • Portret
 • Concept art ołówkowy lub cienkopisowy
 • Digital Painting
 • Fashion Design
 • SEO i WordPress
 • Fotografia i obróbka Video
 • Kaligrafia 
 • Archimistrz
 • Wizualizacje i 3D
 • Rysunek designerski flamastry i digital
 • Grafika Flat i Sketchnoting
 • Ilustracja S-F
 • Fantasy
 • Z-brush
 • Architektura historyczna i historyzująca 
 • Papieroplastyka i Modelowanie 
 • Redakcja artykułów na portalu informacyjnym
 • Parametryka 

Krzywa duninga krugera

Uważaj na to! Opracowano naukowo, że najbardziej pewni siebie są studenci wyższych lat i młodzi absolwenci. 

koszty pracowni

Wiele osób myśląc o swoich zarobkach w pracowni myślą w kategoriach : Liczba uczniów x kasa = ile zarabia Domin. A tak trochę nie jest. Pracownia ma swoje koszty stałe oto niektóre z nich:

 1. Koszt kredytu 19.800 zł miesięczne
 2. Koszt czynszu administracyjnego 9.000 zł miesięcznie
 3. Sprzątanie – 1200 zł miesięcznie
 4. Kartki, papier toaletowy, mydło, tonery itp. 2000 zł miesięcznie
 5. Księgowość 1500 zł miesięcznie
 6. Internet i telefony – 600 zł miesięcznie

Koszty zmienne:

 1. Woda Ciepła i zimna 2500 zł miesięcznie
 2. Naprawy i utrzymanie sprzętów 500 zł miesięcznie
 3. ZUS-y – 6.300 zł miesięcznie
 4. Płace 35.000 zł miesięcznie
 5.  Inne wydatki – 1800 zł miesięcznie
To daje 80.200 zł miesięcznie .
A teraz dochodzimy do tego, że jeszcze jest podatek i Vat

A kiedy np wpływa Pandemia to my lecimy na stracie. I finansujemy różne rzeczy z nadwyżek … o ile takie są.

Czyli jeżeli grupa którą masz liczy 4 osoby to się kompletnie nie opłaca. Jak jest 5 osób to jesteśmy na plusie ale nie wielkim. Dopiero grupa 8 i więcej osób daje zarobek. 

Awans w Pracowni

O tym czy awansujesz na wyższą płacę decyduje kilka czynników oto niektóre z nich:

Czy mogę delegować Ci zadanie wg skali Shermana?

 1. Wszystko co masz zrobić daję Ci Ja a Ty to wykonujesz. Żadnej samodzielności , żadnej autonomii
 2. Powiedz mi co wg Ciebie można zrobić a ja podejmę decyzję i powiem który wariant masz wykonać
 3. Wybierz kilka rozwiązań z niego wybierz jedno i powiedz że wg Ciebie to jest najlepsze a ja zdecyduję czy tak czy nie i dopiero dam Ci zielone światło
 4. Sprawdź problem i powiedz mi co chcesz zrobić ale zaczekaj aż Ci zezwolę
 5.  Po sprawdzeniu problemu powiedz mi że to będziesz robić no chyba że ja zdecyduję że jednak nie
 6. Działaj samodzielnie ale poinformuj mnie o tym co chcesz zrobić
 7. Działaj. Nie musisz mi nic mówić bo wiem, że zrobisz to dobrze.

Czy byłbym w stanie dać Ci tutorial ?

 1. Nie, znaczy, że nie wierzę w Twoje umiejętności (+ 0 do poziomu asystenta)
 2. Jakiś prosty do prostych tematów np. Prosta martwa natura – butelka, owoce , draperia , drewno, metal (+1 do poziomu asystenta)
 3.  Do wyższych trymestrów (+ 2 do poziomu asystenta)
 4. Zaawansowany i Specjalistyczny (+3 do poziomu asystenta)
 

Coroczne określenie na jakim poziomie jesteś

Pantha Rei – wszystko płynie , wszystko się zmienia. Wiele osób zaczyna na poziomie 

 1. Ambasador
 2. Zaangażowany
 3. Neutralny
 4. Niechętny
 5. Sabotażysta
 Co oznaczają poszczególne poziomy – poniżej dokładny opis każdego z nich.
Ambasador.

Zawsze i wszędzie jest za Dominem. Pracownia to jego drugi dom. Z pasją przekazuje wiedzę. Chętnie robi rysunki trymestralne i dodatkowe rysunki na ewentualny rysunek tygodnia. Lajkuje, komentuje  i udostepnia posty bo wie że od tego zależy liczba chętnych do nauki.

Niechętny

Sabotażysta

Do Pracowni przychodzi tylko po pieniądze. Do mnie się uśmiecha a za plecami obgaduje i krytykuje. Jeżeli już coś skomentuje to raczej sarkastycznie i nieprzyjemnie. 

Dlaczego tak się dzieje?

Kierunki artystyczne cierpią na pewną tragiczną w skutkach przypadłość – pychę i dumę. Artyści i architekci nadal twierdzą, że są z lepszej gliny ulepieni. To jest styl bycia z renesansowych Włoch który nadal się pojawia.

roczna ocena pracy - lipiec czerwiec

Co roku w Lipcu i czerwcu rozpoczynam rozmowę ze wszystkimi w pracowni. Podczas tej rozmowy dostaniesz Roczną Ocenę Pracy. Na początku wyślę Ci ją mailem a potem spotkamy się żeby ją omówić. Podczas tego spotkania będziesz mógł przedyskutować to co tam będzie napisane.

Co będzie skałdało się na Twoją ocenę:

Określenie Poziomu na którym jesteś wg Leveli.  

Jeżeli masz ukończony:

 • Poziom podstawowy dostajesz + 1 p. do rocznej oceny
 • Poziom średni + 3 p. do rocznej oceny
 • Poziom zaawansowany + 10 p. do rocznej oceny
 • Poziom mistrzowski + 20 pkt. dorocznej oceny

To pozwoli Ci samodzielnie oszacować gdzie jesteś. I bez obaw te punktacje są oceną względem najlepszych asystentów ever : Platzka, Wiktora Mielniczuka, Terminatora czy Banaka.

Średnia ilośc punktów Twojej grupy

Czy Twoi podopieczni są powyżej mediany czy poniżej. 

Ponieważ grupy są różne pod względem stanu liczebności weźmiemy przelicznik punkty/osoby – wyjdzie wskaźnik który porównamy z innymi. 

Mediana będzie określała , jak to mediana, gdzie jest środek kursu. Jeżeli zejdziesz poniżej mediany ze swoją grupą dostajesz punkty ujemne. Jeżeli powyżej to punkty dodatnie. Mediana określa przeciętność. Punkty będą wg tego przelicznika:

 1. 91-100%  + 15 pkt.
 2. 81-90% + 8 pkt 
 3. 71-80% + 4 pkt.
 4. 61-70% + 2 pkt.
 5. 51-60% + 1 pkt.
 6. 50 % Mediana – 0 pkt
 7. 40-49%  -1 pkt.
 8. 30-39% -2 pkt
 9. 20-29% – 3 pkt
 10. 10-19% – 4 pkt
 11. 0-9% – 5 pkt
Może wyjść sytuacja że wszyscy się w opór starają i motywują ludzi i wszystko działa idealnie. A w każdej punktacji jest jakaś mediana. Dlatego jeżeli motywacja na kursie będzie aż nadto to porównam medianę z danego roku z innymi latami. Bo może okazać się tak że w roku x ktoś dostałby ujemne punkty a 15 lat temu byłby w granicach 70-80% Wtedy sztywne zastosowanie mediany nie byłoby uczciwe.

% Rezygnacji z Twoich zajęć

Istnieje cos takiego jak śmiertelność grupy. Śmiertelność roczna na poziomie do 20% jest ok. Śmiertelność na poziomie 21-50% jest niedobra. Śmiertelność na poziomie 51 i więcej % jest fatalna.

Jakie punkty będą za poszczególne śmiertelności podam jak przeanalizuję temat. Nie mniej dbaj o to żeby ludzi Ci nie uciekali.

Jakość tutoriala robionego przez Ciebie na zajęciach

Użyteczność – 1 – 10 pkt

Poziom – 1 – 10 pkt

Ilość – w ciągu roku spodziewam się 4 tutoriali robionych w ramach zajęć. Do rocznej oceny będzie brana średnia z 4 tutoriali. 

Zaangażowanie w Grywalizację

Będę sprawdzał czy prowadzisz grupę macierzystą  i wklejasz osobom które na to zasłużyły Levele i Badge

Wysłanie ankiet Ewaluacyjnych.

Ankiety ewaluacyjne wysyłasz zawsze na 2 tygodnie przed końcem trymestru.

Za wysłanie każdej takiej ankiety dostajesz + 5 pkt

Ankiety wysyłamy :

5-10 Listopada

15-20 lutego

20-15 Maja

Udział w Dominiadzie + 5 pkt

Ocena z ankiet ewaluacyjnych:

Każdy uczestnik zajęć wysyła ankietę na Twój temat.  Punkty z ankiety będą elementem oceny rocznej.

Employee Advocacy

1. Na facebooku Status “Pracuje w DOMIN”

2. Napisana Opinia na Google i Facebooku

3. Udostępnione posty na Fb – max 5 rocznie + 10 pkt za udostępnienie wraz z zachętką

Dodatkowy Bonus za otrzymanie rysunku Tygodnia + 10 pkt za każdy który dostaniesz.

Za Grupę 10 + osób dostajesz bonus punktowy do rocznej oceny.

Pamiętaj

celem rocznej oceny pracownika jest poprawa twojej pracy tak żebyś samemu wiedział co wyszło a co nie. No chyba że jesteś sabotażystą to wtedy będziemy sobie dziękować za dalszą współpracę bo kto chciałby mieć w zespole sabotażystów.

rys trymestralny

rys plenerowy

rys tygodnia

anonimowa ankieta - napisz mi gdy coś chcesz przekazać

Poniżej masz anonimową ankietę w której nie podajesz żadnych danych. Możesz to zrobić jeżeli chcesz być bardziej wiarygodny. Jeżeli jednak się boisz to pozostaw ją anonimową. Nie mniej zapoznaj się z poniższą zasadą skutecznego udzielania feed backu.

Zasady udzielania feed backu

 1. Udzielaj feed backu nie wcześniej niż po kilku godzinach od zaistnienia kryzysowej sytuacji. A najlepiej zrobić to po 24 godzinach kiedy wygasną emocje
 2. Nie mów ogólnikami – zawsze odwołuj się do konkretnej sytuacji. I dokładnie ją opisuj. Hasła typu “w pracowni źle się dzieje” kompletnie nic nie mówią
 3. Nie koloryzuj i pamiętaj że to co piszesz to Twój punkt widzenia. Jest on bardzo ważny ale nie zawsze obiektywny. Wiedz że ja na pewno przeczytam Twoją wiadomość i wezmę ją do serca.
 4. Opisywać możesz wszystko co tylko usłyszysz, zobaczysz , doświadczysz. Nawet plotki ale dobrze jest zaznaczyć, że “zasłyszałem” 
 5. Pamiętaj, że feed back może być dla mnie nieprzyjemny ale to dobrze
Shopping Cart
Facebook
Total
0
pl_PLPolish